*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 142842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #406 στις: Ιούνιος 03, 2010, 01:06:20 πμ »
Συνάδελφε δε συμφωνώ με τις εξετάσεις. Εκπαιδευτικές άδειες να δίνονται σε όποιον τις ζητήσει και όντως μπορεί να παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα. Δε μ' ενδιαφέρει αν θα είναι βύσμα και θα αράξει στο μεταπτυχιακό, τι στο καλό κάτι θα ακούσει και θα προχωρήσει έστω και χιλιοστό το μυαλό.

Ας κόψουν τις αποσπάσεις στα γραφεία βολευτών παρντόν βουλευτών ήθελα να πω και στα συναφή και ας δίνουν αβέρτα εκπαιδευτικές. Ο σκοπός δεν είναι να κονταροχτυπηθούμε πάλι μεταξύ μας για την άδεια, αλλά να ανεβάσουμε το ρημάδι το επίπεδο των εκπαιδευτικών. Πολύ ρομάντσο έριξα ε;;; Θα το ξεπεράσω κάποια στιγμή και θα προσγειωθώ.

Κάνε αίτηση γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #407 στις: Ιούνιος 03, 2010, 01:21:17 πμ »
Συνάδελφε δε συμφωνώ με τις εξετάσεις. Εκπαιδευτικές άδειες να δίνονται σε όποιον τις ζητήσει και όντως μπορεί να παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα. Δε μ' ενδιαφέρει αν θα είναι βύσμα και θα αράξει στο μεταπτυχιακό...

Αγαπητή Ritalamp,

συμφωνώ κατα βάση μαζί σου αλλά όπως γνωρίζεις η ζήτηση για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί κατακόρυφα (με δυστυχώς ταυτόχρονη μείωση στην ποιότητα σπουδών) οπότε είναι δύσκολο να ικανοποιηθούν όλες οι αιτήσεις για εκπ. άδειες. Αφού η μέθοδος με την υποβολή δικαιολογητικών φάνηκε να μην προχωράει νομίζω ότι μια καλή ενδιάμεση λύση είναι οι εξετάσεις.

...τι στο καλό κάτι θα ακούσει και θα προχωρήσει έστω και χιλιοστό το μυαλό.

Επίσης διαφωνώ με το παραπάνω και η απόδειξη είναι οι απανταχού επιμορφώσεις, πολλοί επιμορφώνονται ελάχιστα περνάνε στην τάξη. Και όταν ρωτάω γιατί δεν μεταφέρεται η γνώση των επιμορφώσεων στην τάξη, η απάντηση από τους περισσότερους είναι η ίδια "με 1200 ευρώ που παίρνω δεν κάνω τίποτα παραπάνω από τα απαραίτητα". Άραγε γιατί ζητάμε περισσότερες επιμορφώσεις αφού τα οικονομικά μας είναι σχεδόν δεδομένα;

Για να είμαι δίκαιος υπάρχουν και συνάδελφοι που δεν περιμένουν τις επιμορφώσεις του υπουργείου αλλά αυτοεπιμορφώνονται ψάχνοντας στο διαδύκτιο και ρωτώντας παλιούς και έμπειρους συναδέλφους για να βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τη διδασκαλία τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2010, 01:30:50 πμ από vgargan »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #408 στις: Ιούνιος 03, 2010, 01:27:05 πμ »

......... Και όταν ρωτάω γιατί δεν μεταφέρεται η γνώση των επιμορφώσεων στην τάξη, η απάντηση από τους περισσότερους είναι η ίδια "με 1200 ευρώ που παίρνω δεν κάνω τίποτα παραπάνω από τα απαραίτητα".
........

καταστάσεις υπαρκτού σοσιαλισμού στην Ελλάδα του 2010, "εμείς κάνουμε πως δουλεύουμε, κι αυτοί κάνουν πως μας πληρώνουν".

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #409 στις: Ιούνιος 03, 2010, 01:37:09 πμ »
όπως λέει και μια φίλη "προκειται για καθεστώς υπαρκτού σουρρεαλισμού"

Δεν ξέρω αν είναι έτσι. Η μάλλον επειδή για να το λες αυτό βιώνεις, δε θέλω να είναι έτσι (γιατί με ρώτησαν κιόλας και θα μετρήσουν και τη γνώμη μου λέμε τώρα)
Δε με νοιάζει για τους άλλους. Με νοιάζει για μένα και ψάχνω συνέχεια πώς θα γίνω καλύτερη κι ας συνεχίζω να παλεύω με παράλογες συνθήκες. Είναι η δεύτερη χρονιά που είμαι εκτός σχολείου και ό,τι βλέπω ακόμη το μεταφράζω σε δραστηριότητα για την τάξη μου ή σε ευκαιρία να βελτιώσουμε το σχολείο μας και να προσφέρουμε στην κοινότητα. Και το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι βλέπω πολλούς και πολλές να σκέπτονται έτσι. Άνθρωποι της γενιάς μου (ε, ναι και της επόμενης είπαμε άρχισα να δεινοσαυρίζω πια), που συμμετέχουν στο φόρουμ ή και όχι και βρισκόμαστε και τα λέμε. κΙ ΕΊΝΑΙ ΈΜΠΝΕΥΣΗ ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ. Όπως κι εσύ, όπως κι ο  margot που του βγήκε η πίστη για τη ρημαδοάδεια και δικαιώθηκε, αλλά ταυτόχρονα πάλευε και για τις σπουδές του, όπως και οι συνάδελφοι που παλεύουν με σεμινάρια και βιβλία και φυλλάδια.

Πόσοι είναι αυτοί τελικά και πόσοι οι χαραμοφάηδες δε θα μάθουμε ποτέ. Στο ξαναλέω όμως δε με νοιάζει, γιατί εμείς οι υπόλοιποι θα παρασύρουμε κι άλλους και θα φτιάξει το πράγμα ρε γμτ. (τελικά δεν πρέπει να ξενυχτάω διαβάζοντας με πιάνει το ρομαντικό μου πολύ. φταίνε κι οι ορμόνες του θηλασμού άστα να πάνε.....)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #410 στις: Ιούνιος 03, 2010, 06:33:24 μμ »
1. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο αιρετός του ΑΠΥΣΔΕ μας (που γνώριζε την πρόθεση μου να κάνω αίτηση για εκπαιδευτική άδεια) και μου είπε να κάνω την αίτηση μου κανονικά ώστε να την χρησιμοποιήσουν ως πίεση στο Υπουργείο (μου ξεκαθάρισε βέβαια ότι δεν έχει καμία πιθανότητα επιτυχίας).

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω.


vgargan πώς μπορεί να γίνει αυτό; δηλαδή αφου η εγκύκλιος απαγορεύει την υποβολή αίτησης για νέα χορήγηση πώς θα τη δεχτεί το γραφείο σου; ή το γραφείο είναι υποχρεωμένο να τη δεχτεί και να την προωθήσει ακόμα και αν απαγορεύεται από την εγκύκλιο;

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #411 στις: Ιούνιος 03, 2010, 07:23:37 μμ »
vgargan πώς μπορεί να γίνει αυτό; δηλαδή αφου η εγκύκλιος απαγορεύει την υποβολή αίτησης για νέα χορήγηση πώς θα τη δεχτεί το γραφείο σου; ή το γραφείο είναι υποχρεωμένο να τη δεχτεί και να την προωθήσει ακόμα και αν απαγορεύεται από την εγκύκλιο;

Δεν έχω ιδέα πως θα χρησιμοποιήσουν την αίτηση μου. Μπορεί όπως την παραλάβουν να την πετάξουν στα σκουπίδια. Περισσότερα θα σου πω την επόμενη εβδομάδα που θα περάσω από το ΑΠΥΣΔΕ να την υποβάλω.

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #412 στις: Ιούνιος 03, 2010, 07:34:15 μμ »
Για πες γιατί ούτε αυτό το ήξερα. Δηλαδή ότι μπορείς να υποβάλεις αίτηση απευθείας σε ΑΠΥΣΔΕ. Αν η ενέργειά σου δεις πως έχει κάποια κατάληξη ευνοικότερη από τον κάλαθο των αχρήστων ενημέρωσε!

Αποσυνδεδεμένος PE-02GR35

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #413 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:55:05 μμ »
Ερώτηση στη Βουλή του Ευριπίδη Στυλιανίδη προς την Υπουργό Παιδείας για την κατάργηση των εκπαιδευτικών αδειών:


http://www.e-stylianidis.gr/news/%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #414 στις: Ιούνιος 04, 2010, 06:32:25 μμ »
Από ότι βλέπω και ακούω υπάρχει μεγάλη κινητοποίηση για το θέμα των εκπ. αδειών. Άραγε υπάρχει δυνατότητα και πρόθεση για τροποποίηση της εγκυκλίου;

Βέβαια υπάρχει κινητοποίηση και σε ένα σωρό άλλα θέματα αλλά δεν κουνιέται φύλλο στην κυβέρνηση.

 

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #415 στις: Ιούνιος 11, 2010, 10:15:19 πμ »
μπα μόνο αν αλλάξει η κυβέρνηση ή τουλάχιστον αλλάξει η Υπουργός...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #416 στις: Ιούνιος 11, 2010, 11:58:33 πμ »
Ακόμη και η κυβέρνηση να αλλάξει δε βλέπω να δίνουν δυστυχώς νέες εκπαιδευτικές άδειες για τα επόμενα χρόνια. Εδώ δεν κάνουν νέες αποσπάσεις στο εξωτερικό (που σημαίνει δουλειά), θα πληρώσουν κόσμο να σπουδάσει;

Αποσυνδεδεμένος maraki_athens

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #417 στις: Ιούνιος 13, 2010, 01:53:54 πμ »
tha ithela sas parakalo mia voithia an kapoios gnorizei kati gia to parakato thema.

eimai ipotrofos toy iky kai kano idi ena metaptixiako kai paralila epita apo merikous mines dioristika. ti isxyei se autin tin periptosi?
dikaioyme i oxi tin ekpaideutiki adeia?

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #418 στις: Ιούνιος 13, 2010, 02:06:02 πμ »
Εγώ όταν ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ (2007) έκανα μεταπτυχιακο αλλά αναγκάστηκα να το παρατήσω γιατί δε μου δώσαν ούτε καν ΑΠΟΣΠΑΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #419 στις: Ιούνιος 13, 2010, 08:46:18 πμ »
tha ithela sas parakalo mia voithia an kapoios gnorizei kati gia to parakato thema.

eimai ipotrofos toy iky kai kano idi ena metaptixiako kai paralila epita apo merikous mines dioristika. ti isxyei se autin tin periptosi?
dikaioyme i oxi tin ekpaideutiki adeia?

Για να έχεις δικαίωμα άδειας θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια υπηρεσίας, άρα δεν μπορείς να πάρεις άδεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.