*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση  (Αναγνώστηκε 34803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:58:20 πμ »
Καλημέρα. Είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ (στην πρωτη φουρνιά της ειδικότητας μου) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί να κάνω εξωσωματική για να μείνω έγκυος αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκομαι μακρύα από την Αθήνα όπου είναι το κέντρο υπογονιμότητας που έχουμε διαλέξει. Μήπως έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και ξέρει τι άδεια (και αν) δικαιούμαι γι' αυτή την περίπτωση δεδομένου ότι η όλη θεραπεία/ παρακολούθηση/ ωοληψία/ εμβρυομεταφορά και πιθανόν ανάρρωση διαρκούν γύρω στις 20 ημέρες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:40 »

Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:11:28 πμ »
Να μη την χρειαστώ γιατί είμαι 42 χρονών :-\ Αχρείαστη να είναι, όμως ξέρετε αν δικαιούνται και οι αναπληρώτριες τέτοια άδεια;
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:18:04 πμ »
Από όσο έχω ψάξει σε διάφορα έγγραφα περί αδειών εκπαιδευτικών και γενικότερα δημοσιων και μη υπαλλήλων δεν υπάρχει ειδική άδεια για αυτή την περίπτωση. Αλλά δεν μπορεί, κάπως τα καταφέρνει ένα υπολογίσημο ποσοστό των γυναικών που αναγκάζονται να κάνουν εξωσωματική και η κλινική βρίσκεται μακρυά από τον τόπο εργασίας τους.

Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:25:24 πμ »
Αχρείαστη να είναι, αλλά δε σκέφτονται καθόλου τις γυναίκες εκπαιδευτικούς :-\ .Ευχαριστώ για την απάντηση, μη βιάζομαι γιατί μπορεί να μη με πάρουν αναπληρώτρια αν οι ΟΑΕδίτες μας κάνουν ζημιά :( :(
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:40 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2009, 12:37:42 μμ »
Πιθανον να μπορείς να πάρεις αναρρωτικη άδεια οπως γίνεται και σε περιπτώσεις ασθένειας.
καλό θα ήταν να ρωτήσεις μια Δ/θμια να ξερεις πανω κατω τι συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις
καλη τυχη!

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2009, 12:48:32 μμ »
Ευχαριστώ heren. Αυτό θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2009, 12:57:53 μμ »
Δέν ξέρω πόσο διάστημα μπορείς να πάρεις αλλά κάποιος μόνιμος μπορεί να πάρει τέτοια άδεια σαν αναρρωτική. Μην αγχώνεσαι γιατί σίγουρα υπάρχει λύση και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:02:28 μμ »
Ευχαριστώ dreamy. Ελπίζω να μην αλλάζουν δραματικά τα πράγματα για τους νεοδιόριστους αλλιώς θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα και δυστυχώς τα χρόνια περνάνε και η εγκυμοσύνη δεν γίνεται κατα παραγγελία.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 664
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:36:43 μμ »
 Έχω ήδη κάνει κάποιες εξωσωματικές και έχω προσωπική εμπειρία από άδειες. Δεν υπάρχει ειδική άδεια για εξωσωματική.Παίρνεις απλή αναρρωτική. Απλά όταν θα πας για την παρακολούθηση θα ζητήσεις από το κέντρο Βεβαίωση ότι στα πλαίσια εξωσωματικής θα παρακολουθείσαι καθημερινά με εξετάσεις αίματος και υπερήχους  για παράδειγμα 10 ημέρες. Τη βεβαίωση αυτή θα τη στείλεις στο σχολείο σου και αυτοί θα υποβάλουν τα χαρτιά στην Υγειονομική επιτροπή για αναρρωτική άδεια.Αυτό σημαίνει οτι κάποια στιγμή θα περάσεις από Υγειονομική επιτροπή για έγκριση της άδειας. Το ίδιο θα κάνεις και με την  εμβρυομεταφορά.Δηλαδή βεβαίωση οτι έκανες εμβρυομεταφορά και απαιτούνται 7 μέρες ανάπαυσης για την επιτυχία της προσπάθειας. Συνήθως δεν γράφουν πάνω από 7 μέρες. Και πάλι θα τα στείλεις σχολείο και μετά Υγειονομική επιτροπή.
Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις επιτροπές .Μόλις τους έλεγα εξωσωματική πάντα ενέκριναν τις άδειες.

Οι άδειες αυτές όπως έγραψα και πιο πάνω είναι αναρρωτικές. Δικαιούμαστε 1 μήνα για κάθε χρόνο προϋπηρεσίας. Αν είσαι νεοδιόριστη χωρίς προϋπηρεσία ίσως υπάρχει πρόβλημα. Πάντως σε όλες τις Δευτεροβάθμιες υπάρχει κάποιος υπεύθυνος για άδειες που μπορεί να σε βοηθήσει.

Οτι άλλο χρειαστεις στη διάθεσή σου.

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:40:45 μμ »
Καλημέρα. Είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ (στην πρωτη φουρνιά της ειδικότητας μου) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί να κάνω εξωσωματική για να μείνω έγκυος αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκομαι μακρύα από την Αθήνα όπου είναι το κέντρο υπογονιμότητας που έχουμε διαλέξει. Μήπως έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και ξέρει τι άδεια (και αν) δικαιούμαι γι' αυτή την περίπτωση δεδομένου ότι η όλη θεραπεία/ παρακολούθηση/ ωοληψία/ εμβρυομεταφορά και πιθανόν ανάρρωση διαρκούν γύρω στις 20 ημέρες;
Δεν έχω ιδέα για αυτό που ρωτάς...Εύχομαι μόνο να σου πάνε όλα καλά και να έχεις σύντομα ένα υγιέστατο μωράκι!
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 03, 2009, 09:59:44 μμ »
Vama ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ηταν ακριβώς αυτό που ζήταγα.  Εχω μόνο τέσσερις μήνες προυπηρεσία και κάπου είδα (μπορει και να μην ισχύει) οτι οι έξι μήνες πιάνονται για έτος στο θέμα των αναρρωτικών (μήπως κάποιος γνωρίζει;). Αλλά θα ρωτήσω και στη δευτεροβάθμια ούτως ή άλλως.

marina21 ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:20:23 πμ »
ok. Το βρήκα από http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od19_12_08_849b.php για όποιον ενδιαφέρεται:

N. 3528/2007 ΦΕΚ 26 τ. Α΄

Άρθρο 54
Δικαίωμα αναρρωτικής άδειας

1. Στον υπάλληλο που είναι ασθενής ή χρειάζεται να αναρρώσει, χορηγείται αναρρωτική άδεια με αποδο­χές τόσων μηνών όσα είναι τα έτη της υπηρεσίας του, από την οποία αφαιρείται το σύνολο των αναρρωτικών αδειών που τυχόν έχει λάβει μέσα στην προηγούμενη πενταετία. Αναρρωτική άδεια χορηγούμενη χωρίς δια­κοπή δεν μπορεί να υπερβεί τους δώδεκα (12) μήνες. Χρόνος υπηρεσίας τουλάχιστον έξι (6) μηνών θεωρείται ως πλήρες έτος.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 664
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2009, 04:06:07 μμ »
Έλειπα σε διακοπές και τώρα το είδα. Να έχεις υπόψιν σου επίσης οτι δικαιούσαι 10 μέρες κανονική άδεια, 4 μέρες αναρρωτική με δική σου βεβαίωση(εως 2 μέρες συνεχόμενα) και 6 μέρες αναρρωτική με βεβαίωση γιατρού(εως 3 μέρες συνεχόμενα) ανα ημερολογιακό έτος. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτές στην αρχή.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 07, 2009, 08:57:01 μμ »
Ευχαριστώ vama. Είμαι σίγουρη ότι θα μου χρησιμεύσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.