*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #560 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:08:49 μμ »

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, ΡΑ. Ειδικά το "όποιος δε γουστάρει ας παραιτηθεί" είναι γνωστή καραμέλα πολλών.
Ερώτημα: κάποιος που δε θα παραιτηθεί γιατί δεν έχει άλλη επιλογή και θα ζει όλη του τη ζωή με σκυμμένο κεφάλι κάπου μακριά δουλεύοντας στην κυριολεξία πια "για ένα κομμάτι ψωμί"  με τη μονιμότητά του υπό αμφισβήτηση, πόσο υγιής θα είναι εν τέλει;;;πώς ακριβώς θα "ζει";;; εννοώ, μπορεί να κοιμάται, να ξυπνά, να αναπνέει, αλλά ποιος άνθρωπος μπορεί να ζήσει όλη του τη ζωή έστω με αυτά τα 6-7 κατοστάρικα μετακινούμενος για χρόνια από δω κι απο κει,χωρίς να μπορεί να μείνει μαζί με το σύντροφο ή τα παιδιά του ή έστω τους φίλους του κλπ ; Θα καταντήσουμε όλοι με ψυχολογικά, ναι ή όχι;;;

Στην πρωτη περίπτωση, όχι.
 
Στη δευτερη παρα πολύ πιθανόν, αν ισχύει το "για χρόνια" ....  Γιατι σύντροφο ή παρέες μπορεις να αλλάξεις (και ισως να χρειαζεται), αλλά παιδιά πως να αλλάξεις? δεν μπορεις....

** καλά το λέει η ψιλικατζού της γειτονιάς μου, η κυρία Κούλα: "αυτό το παληκάρι, ο Μάρκος, καλό παιδί, δε λέω, αλλά κομάτι "αγαθό" μου φαίνεται.... :o ::)

Σωστά... :) Οι ελεύθεροι μπορεί και να γλιτώσουν τα φαρμακεία. ;D
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:18 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #561 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:19:37 μμ »
dragadroun και ΡΑ, παρόλο που δε θέλω με τίποτα να πιστέψω ότι αυτά θα συμβούν, η λογική μου συμφωνεί με όσα περιγράφετε.
 Και το χειρότερο δεν είναι φυσικά που κάποιοι έχουν το στόχο να μας καταντήσουν Αμερική. Το χειρότερο είναι που ο κλάδος δεν αντιδρά καθόλου με κανένα τρόπο! Όλοι (δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω για να μην παρεξηγηθούμε) έχουμε το νου μας πότε θα βγει η εγκύκλιος των αποσπάσεων καθώς ως γνωστόν ο πνιγμένος απ τα μαλλιά του πιάνεται ενώ η κατάσταση έχει ως εξής: επιστροφή ορισμένων έστω αποσπασμένων σε φορείς στα σχολεία + αύξηση ωραρίου + μηδαμινές μεταθέσεις ---> οι αποσπάσεις από πυσδε σε πυσδε θα είναι εξ ορισμού λίγες και πολύς κόσμος θα ταλαιπωρηθεί την επόμενη χρονιά.
 Δεν μπορεί ρε παιδιά να μετατίθεται ποσοστό 5% σε όλη τη β/θμια που περιλαμβάνει πληθώρα κλάδων και να φερόμαστε λες και δε συνέβη τίποτα. Και δεν εννοώ να ανοίξουν ρουθούνια, εννοώ ένα απλό κείμενο από τη γελοία ολμέ, έστω για την τιμή των όπλων που να κοινοποιηθεί παντού. Έτσι για την τιμή των όπλων, επαναλαμβάνω. Δεχτήκαμε το 5% ως φυσιολογικό δηλαδή; γιατί να μην έχουμεκι εμείς ένα 30% όπως η αβάθμια;;;ένα 20% έστω!
 Πριν λίγα χρόνια μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων, το πδε γέμιζε από θέματα του τύπου "πληροφορίες για βοιωτία" και τώρα τίποτα. Τώρα συνηθίσαμε. Αν καταργηθούν οι εθελούσιες μεταθέσεις μετά θα καταργηθούν και οι αποσπάσεις. Ντόμινο είναι. Κι αν καταργηθούν (στην πράξη εννοώ γιατί εγκύκλιος μεταθέσεων βγήκε, αλλά όταν μετατίθεται το 5% οι μεταθέσεις καταργούνται στην πράξη)και οι αποσπάσεις, σκεφτείτε: ποια επιλογή υπάρχει από το να γίνουμε συμβασιούχοι υπάλληλοι του κάθε δήμου;;;;;;
 Πόσοι από μας θα επιλέγαμε εξαρχής να γίνουμε συμβασιούχοι υπάλληλοι του κάθε δήμου μακριά από τους τόπους συμφερόντων μας φτύνοντας αίμα για αυτό; επιλέξαμε να κάνουμε θυσίες με αντάλλαγμα τη μονιμότητα και την προοπτική να δουλέψουμε κάποια στιγμή στους τόπους που θέλαμε.
 Προσωπικά προτιμώ μια δουλειά ιδιωτικού τομέα με 400 ευρώ, αλλά με διαμονή στον τόπο μου, στο σπίτι μου, στην οικογένειά μου,  παρά 700-800 με ενοίκια, βενζίνες μακριά από όλους και χωρίς προοπτική επανόδου. Όπως και πολλοί άλλοι νομίζω. Να το είχα κάνει όμως εξαρχής, χωρίς το γολογοθά του ασέπ κλπ.
 Βγήκαν οι μεταθέσεις κι ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ούτε μια απλή φωνή διαμαρτυρίας.
 Με συγχωρείτε για το "ξέσπασμα". Θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι η μόνη που αισθάνεται έτσι.

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις συνάδελφε ( Έχεις δίκιο).
Δύο επισημάνσεις:

1) Ο κλάδος ενέκρινε όλες αυτές τις μεταβολές.
Οπότε, φαίνεται λογικό το ότι τώρα "δεν μιλά" όπως λες.
Όποιος συμφωνεί, είναι λογικό "να μην μιλά"

2) Έχει λογική να προτιμάς την δουλειά του ιδιωτικού τομέα των 400 Ευρώ όπως λες ( από μία οπτική γωνία.
Όμως: α) ΔΕΝ υπάρχει αυτή η δουλειά ( και δεν θα υπάρχει για πάρα πολλά χρόνια ακόμα)

            β) "Όποιος θέλει παραιτείται" ( Συγνώμη, δεν είναι δικό μου αυτό. Είναι η απάντηση που δίνει η κυβερνώσα ελίτ και η κοινωνική πλειοψηφία που εκπροσωπεί, στους προβληματισμούς αυτού του είδους).

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, ΡΑ. Ειδικά το "όποιος δε γουστάρει ας παραιτηθεί" είναι γνωστή καραμέλα πολλών.
Ερώτημα: κάποιος που δε θα παραιτηθεί γιατί δεν έχει άλλη επιλογή και θα ζει όλη του τη ζωή με σκυμμένο κεφάλι κάπου μακριά δουλεύοντας στην κυριολεξία πια "για ένα κομμάτι ψωμί"  με τη μονιμότητά του υπό αμφισβήτηση, πόσο υγιής θα είναι εν τέλει;;;πώς ακριβώς θα "ζει";;; εννοώ, μπορεί να κοιμάται, να ξυπνά, να αναπνέει, αλλά ποιος άνθρωπος μπορεί να ζήσει όλη του τη ζωή έστω με αυτά τα 6-7 κατοστάρικα μετακινούμενος για χρόνια από δω κι απο κει,χωρίς να μπορεί να μείνει μαζί με το σύντροφο ή τα παιδιά του ή έστω τους φίλους του κλπ ; Θα καταντήσουμε όλοι με ψυχολογικά, ναι ή όχι;;;

Συνάδελφε

Η απάντηση εδώ, είναι μία και μόνον μία:

"Θέλει αρετή και τόλμην η ελευθερία!"

Και ξέρεις ότι αυτό δεν είναι λόγια του πρώτου τυχάρπαστου μέτριου καθηγητίσκου όπως εγώ, αλλά τα λόγια μεγάλου ανθρώπου τα οποία μάλλον δεν "σηκώνουν" αμφισβήτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:21:12 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #562 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:23:41 μμ »
Συνάδελφε

Η απάντηση εδώ, είναι μία και μόνον μία:

"Θέλει αρετή και τόλμην η ελευθερία!"

Και ξέρεις ότι αυτό δεν είναι λόγια του πρώτου τυχάρπαστου μέτριου καθηγητίσκου όπως εγώ, αλλά τα λόγια μεγάλου ανθρώπου τα οποία μάλλον δεν "σηκώνουν" αμφισβήτηση.
Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:27:38 μμ από Lasid »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #563 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:27:02 μμ »

Η απάντηση εδώ, είναι μία και μόνον μία:

"Θέλει αρετή και τόλμην η ελευθερία!"

Και ξέρεις ότι αυτό δεν είναι λόγια του πρώτου τυχάρπαστου μέτριου καθηγητίσκου όπως εγώ, αλλά τα λόγια μεγάλου ανθρώπου τα οποία μάλλον δεν "σηκώνουν" αμφισβήτηση.

Ανδρέας Κάλβος : Ο Κάλβος δεν ακολουθεί κανόνες, γιατί πιστεύει ότι η ποίηση πρέπει να είναι ελεύθερη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:18 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #565 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:12:53 μμ »
Το πλαίσιο για να γίνει η διαθεσιμότητα (κινητικότητα) των εκπαιδευτικών υφίσταται ήδη.

Για παράδειγμα, αν καταργηθούν τα μαθήματα που διδάσκει ένας κλάδος, τότε όλοι οι εκπαιδευτικοί αυτού του κλάδου τίθενται σε διαθεσιμότητα. Η καλή μας η κυβέρνηση, για να δείξει την "καλοσύνη" της, τους έχει δώσει με τον Ν. 4093/2012 τέσσερις επιλογές:

Ιδιαίτερη προσοχή στη 2η επιλογή:

"β) Να μετατάσσονται υποχρεωτικά ή να μεταφέρονται με μεταβολή της υπηρεσιακής τους σχέσης σε σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου κατά τη διαδικασία της προηγούμενης υποπαραγράφου για το συμφέρον και τις ανάγκες της υπηρεσίας και ιδίως για την καλύτερη αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού. Με την έκδοση της πράξης μετάταξης ή μεταφοράς και μεταβολής της σχέσης εργασίας αίρεται αυτοδίκαια το καθεστώς της διαθεσιμότητας."

Οπότε, για να κάνω σύνδεση και με αυτό που ανέφερε ο Lasid, μπορεί μεν να συνεχίσει να διδάσκεται η κομμωτική σε ΙΕΚ κτλ. αλλά πλέον οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα μπορούν να "σουταριστούν" ανά πάσα στιγμή. Και κινητικότητα και ελαστικότητα. Δεν είναι, λοιπόν, ότι αλλάζει μόνο το όνομα.


Patreas,

για το παραπάνω που ανφερεις μήπως ισχύει μόνο για εργαζόμενους  σε Νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κρατικές ή δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς, νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου που επιδιώκουν κοινωφελείς ή άλλους δημόσιους σκοπούς, καθώς και θυγατρικές εταιρείες; δηλαδή μόνο αν κάποιος δουλεύει ήδη ή μεταφερθεί εκεί μπορεί να γίνει αυτό και σε δεύτερη φάση μάλιστα;
Δεν νομίζω (εκτός και αν κάνω λάθος βέβαια) ότι κάποιος μόνιμος σε διαθεσιμότητα μπορεί άμεσα να προσληφθεί ως ΙΔΑΧ. Αν θέλεις κοίταξε το λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 10:17:53 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #566 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:26:35 μμ »
Και μια προσωπική τοποθέτηση.

Το τι συζητάμε εδώ αν είναι να χρησιμοποιηθεί για να αρχίζουμε τα ψυχοφάρμακα άστο καλύτερα να μην λέμε τίποτα.
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο topic έχει κατασκευαστεί με σκοπό να συνδράμει στην εγρήγορση μας και στην απόκτηση αντανακλαστικών.
Με λίγα λόγια θέλω να πιστεύω ότι ξεκίνησε από τον Patrea με σκοπό να μας ενημερώσει τι ισχύει βάσει νομοθεσίας και τι ΘΑ μπορούσε να γίνει.
Από το τι θα μπορούσε να γίνει μέχρι το να πούμε ότι θα γίνει κάτι οπωσδήποτε είναι η μέρα με τη νύχτα.
Προς το παρόν έχουμε ως δεδομένο κάποια πρωτοσέλιδα εφημερίδων που εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς.
Ας αφήσουμε λοιπόν - και εγώ πρώτα από όλους - το τι θα μπορούσε να γίνει με κάποιες ειδικότητες και ας σκεφτούμε το τι θα κάνουμε άμα γίνει κάτι σε κάποια ειδικότητα.
Το θέμα μας δεν είναι να αποδεκτούμε το οτιδήποτε ως μοιραίο να συμβεί αλλά το πως θα αντιδράσουμε άμα αυτό το μοιραίο χτυπήσει την πόρτα οποιουδήποτε συναδέλφου.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #567 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:42:36 μμ »
Και μια προσωπική τοποθέτηση.

Το τι συζητάμε εδώ αν είναι να χρησιμοποιηθεί για να αρχίζουμε τα ψυχοφάρμακα άστο καλύτερα να μην λέμε τίποτα.
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο topic έχει κατασκευαστεί με σκοπό να συνδράμει στην εγρήγορση μας και στην απόκτηση αντανακλαστικών.
Με λίγα λόγια θέλω να πιστεύω ότι ξεκίνησε από τον Patrea με σκοπό να μας ενημερώσει τι ισχύει βάσει νομοθεσίας και τι ΘΑ μπορούσε να γίνει.
Από το τι θα μπορούσε να γίνει μέχρι το να πούμε ότι θα γίνει κάτι οπωσδήποτε είναι η μέρα με τη νύχτα.
Προς το παρόν έχουμε ως δεδομένο κάποια πρωτοσέλιδα εφημερίδων που εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς.
Ας αφήσουμε λοιπόν - και εγώ πρώτα από όλους - το τι θα μπορούσε να γίνει με κάποιες ειδικότητες και ας σκεφτούμε το τι θα κάνουμε άμα γίνει κάτι σε κάποια ειδικότητα.
Το θέμα μας δεν είναι να αποδεκτούμε το οτιδήποτε ως μοιραίο να συμβεί αλλά το πως θα αντιδράσουμε άμα αυτό το μοιραίο χτυπήσει την πόρτα οποιουδήποτε συναδέλφου.

Συνάδελφε έχεις δίκιο: Το θέμα δεν είναι να "αρχίσουμε τα ψυχοφάρμακα".
Το θέμα είναι "να μετανοήσουμε" ( ας εξηγήσω για άλλη μια φορά ότι ο όρος χρησιμοποιείται με την φιλοσοφική του έννοια), ώστε να διασφαλίσουμε ότι δεν θα συνεχίσουμε την ίδια συμπεριφορά-τακτική στο μέλλον.
Από εκεί και πέρα, ΦΥΣΙΚΑ και θα πληρώσουμε τις συνέπειες της έως τώρα συμπεριφοράς-αδιαφορίας μας στο ακέραιο.
Ειδικά το τελευταίο, πρέπει να το χωνέψουμε ( ΔΥΣΤΥΧΩΣ).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #568 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:47:32 μμ »
@PA

Αποψη σου. Εγώ διαφωνώ. Ο καθένας λοιπόν στον όποιο αγώνα του.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #569 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:51:04 μμ »
@PA

Αποψη σου. Εγώ διαφωνώ. Ο καθένας λοιπόν στον όποιο αγώνα του.

Φυσικά, και τα πάντα είναι απολύτως σεβαστά.
Απλά θα με βοήθαγες πολύ αν μου εξηγούσες που διαφώνησες.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #570 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:51:23 μμ »
Φίλε ΡΑ, παρ' ότι είναι δεδομένο ότι υπάρχει εκ μέρους των κυβερνώντων μια εμφανέστατα εις βάρος μας κλιμακούμενη μεθοδολογία (βλ. πρώτοι στις μειώσεις μισθών, συγχωνεύσεις σχολείων, αύξηση ωραρίου, υποχρεωτικές μεταθέσεις) αυτή η αταλάντευτη βεβαιότητά σου ότι η εναλλακτική που θα προκρίνει η κυβέρνηση ως αντιστάθμισμα στην αποτυχία της ν' απολύσει τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ θα είναι ο κλάδος των εκπαιδευτικών, πηγάζει από την εκτίμηση του γενικότερου αρνητικού για μας κλίματος ή από κάποια στοιχεία που γνωρίζεις έγκυρα;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #571 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:56:11 μμ »
@nikitas

Στην πραγματικότητα για αυτά που αναφέρεις

Μειώσεις μισθών = ταυτόχρονα με άλλους (πλην σωμάτων ασφαλείας κτλ.) απλώς κάποιοι κλάδοι είχαν "αντισταθμιστικά οφέλη"
Συγχωνεύσεις σχολείων = εγιναν και σε εφορίες, εμείς βέβαια το κάναμε και πριν το μνημόνιο
Αυξηση ωραρίου = εδώ δεν είμασταν οι πρώτοι
Υποχρεωτικές Μεταθέσεις = γίνεται και αλλού που οι οργανικές είναι στον αέρα εδώ και χρόνια.


Τα παρα πάνω απλά τα λέω για να ενισχύσω το επιχείρημα σου ότι δεν είμαστε ΤΟΣΟ στο μάτι του κυκλώνα...

@PA

Στο οτι μέχρι στιγμής δεν έχει απολυθεί κανένας εκπαιδευτικός ως παράπλευρη απώλεια και στο γεγονός ότι σε μια Κυβέρνηση που θέλει να αιφνιδιάσει κάτι που συζητιέται πολύ στο τέλος δεν γίνεται. Ισως κιόλας να βοηθαει στο να κλιμακώσει ο κλάδος τις αντιδράσεις του. Για να στο πω πιο απλά αν αύριο - λέω αν - φύγουν 300 μόνιμοι εκπαιδευτικοί έχεις μήπως σκεφτεί το γεγονός ποιος μετά θα νιώθει σίγουρος για την δουλειά του και ποιος θα πηγαίνει σε ακριτικά σχολεία; Επίσης πως θα της φαινόταν της εκάστοτε Κυβέρνησης ένα μαύρο από 150.000 εργαζόμενους και τις οικογένειες αυτών; Ούτε ο Νέρωνας δεν θα το ήθελε. Από την άλλη μου φαίνεται πιο λογικό κάποιοι να σπάσουν ψυχολογικά και να φύγουν από μόνοι τους...αν θέλουν να κάνουν το χατίρι βέβαια της Κυβερνητικής Προπαγάνδας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 11:01:04 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #572 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:03:30 μμ »
@nikitas

Στην πραγματικότητα για αυτά που αναφέρεις

Μειώσεις μισθών = ταυτόχρονα με άλλους (πλην σωμάτων ασφαλείας κτλ.) απλώς κάποιοι κλάδοι είχαν "αντισταθμιστικά οφέλη"
Συγχωνεύσεις σχολείων = εγιναν και σε εφορίες, εμείς βέβαια το κάναμε και πριν το μνημόνιο
Αυξηση ωραρίου = εδώ δεν είμασταν οι πρώτοι
Υποχρεωτικές Μεταθέσεις = γίνεται και αλλού που οι οργανικές είναι στον αέρα εδώ και χρόνια.

Τα παρα πάνω απλά τα λέω για να ενισχύσω το επιχείρημα σου ότι δεν είμαστε ΤΟΣΟ στο μάτι του κυκλώνα...
Στο μάτι του κυκλώνα είμαστε, απλά δεν είμαστε οι μόνοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 11:05:11 μμ από Lasid »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #573 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:56:42 μμ »
Φίλε ΡΑ, παρ' ότι είναι δεδομένο ότι υπάρχει εκ μέρους των κυβερνώντων μια εμφανέστατα εις βάρος μας κλιμακούμενη μεθοδολογία (βλ. πρώτοι στις μειώσεις μισθών, συγχωνεύσεις σχολείων, αύξηση ωραρίου, υποχρεωτικές μεταθέσεις) αυτή η αταλάντευτη βεβαιότητά σου ότι η εναλλακτική που θα προκρίνει η κυβέρνηση ως αντιστάθμισμα στην αποτυχία της ν' απολύσει τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ θα είναι ο κλάδος των εκπαιδευτικών, πηγάζει από την εκτίμηση του γενικότερου αρνητικού για μας κλίματος ή από κάποια στοιχεία που γνωρίζεις έγκυρα;

Συνάδελφε αυτό που λέω είναι ότι προτάθηκε να απολυθούν εκπαιδευτικοί αντί για τους εργαζομένους στην ΕΡΤ.
Δεν λέω ότι δεν θα κλείσει η ΕΡΤ και γι' αυτό θα απολυθούν εκπαιδευτικοί.
Εκπαιδευτικοί, θα απολυθούν έτσι και αλλιώς στα σίγουρα σε κάποιες ειδικότητες.
Έχει δρομολογηθεί από το 2010 τουλάχιστον αυτό.


Υ.Γ. Η ΕΡΤ θα κλείσει και τα "χοντρά ρουσφέτια" θα πάρουν καλή αποζημίωση και θα τακτοποιηθούν στην νέα τηλεόραση.
Τα άλλα ρουσφέτια θα πάρουν αποζημίωση, αλλά θα μείνουν άνεργοι δυστυχώς.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.