*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390844 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1358 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:09:36 μμ »
@nikitas

Προσωπικά απευθύνομαι σε κάποιους που δεν τους αρέσει κάτι και μιλάνε απαξιωτικά για άλλους που το επιθυμούν.
Και στο φινάλε ξέρεις κάτι υπάρχουν sites για εργόχειρο και βελονάκι. Εμένα δεν μου αρέσει. Θα έμπαινα ποτέ να γράψω για κάποιους που τους αρέσει;
Εκτός αν μου κρυφοάρεσε αλλά αρνιόμουν να το παραδεκτω δημόσια.
Ε, τότε όχι εργόχειρα θα ήθελα αλλά Ψυχίατρο και άμεσα...

ΥΓ. Μερικοί εκπαιδευτικοί μήπως θα έπρεπε να ξεκαβαλήσουμε το καλάμι; Εδώ γιατροί είναι άλλοι με ανώτερες σπουδές σε διαρκεια και σε ποιότητα και δουλεύουν οι άνθρωποι σε ταξί και σουβλατζίδικα για να θρέψουν τις οικογένειες τους και ποτέ δεν έβρισαν καμία δουλειά που τους ταίζει...Υπάρχουν και άνθρωποι με οικογένειες εδώ μέσα και άλλοι που για να κάνουν τα χαρτιά τους πάνε με τον μπαμπά και τη μαμά τους και ας έχουν καβατζώσει τα 30. Για δείτε λίγο πως είναι η ζωή και μετά μιλήστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 02:11:23 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:24 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1359 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:11:15 μμ »
nikitas, όλες οι γνώμες σεβαστές.Όμως εγώ ενίσταμαι σε αυτό:

Λες να επιθυμούν οι συνάδελφοι που ήδη είναι στην πρωτοβάθμια να απασχολούν δημιουργικά τα παιδάκια;

Και γι'αυτό έγραψα το προηγούμενο μήνυμα.Με όλη την καλή διάθεση πάντα. :)
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1360 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:20:11 μμ »
nikitas, όλες οι γνώμες σεβαστές.Όμως εγώ ενίσταμαι σε αυτό:

Λες να επιθυμούν οι συνάδελφοι που ήδη είναι στην πρωτοβάθμια να απασχολούν δημιουργικά τα παιδάκια;

Και γι'αυτό έγραψα το προηγούμενο μήνυμα.Με όλη την καλή διάθεση πάντα. :)

Ίσως δε διατύπωσα σωστά τη θέση μου. Το μήνυμα στο οποίο αναφέρεσαι, απηχούσε καθαρά προσωπική άποψη. Δεν ήταν ψόγος για τη δουλειά που γίνεται στην α'θμια, την οποία έχω ζήσει από πρώτο χέρι, και μάλιστα για πολλά χρόνια, και τη θεωρώ εξαιρετικά αξιέπαινη και σημαντική. Απλά επειδή έχω ζήσει και τις δυο βαθμίδες και από την καλή και από την ανάποδη, κι επειδή έτυχε να δουλεύω σε δημοτικό τη χρονιά που εισήχθησαν τα αγγλικά στην Α' και στη Β' δημοτικού και είδα πόσο πρόχειρα και ανοργάνωτα διεκπεραιώθηκε το εγχείρημα, δίχως βιβλία, δίχως πλάνο, μόνο με μερικές κατευθυντήριες οδηγίες από τη Διαμαντοπούλου, εξέφρασα μια ανησυχία σχετικά με το πόσο καλά οργανωμένη και σχεδιασμένη είναι η μετακίνησή μας στην α'θμια. Δε διστάζω να ομολογήσω ότι προτιμώ να δουλεύω σε γυμνάσιο ή λύκειο, γιατί τα παιδιά είναι πιο ώριμα και αυτή ακριβώς η ωριμότητα σου επιτρέπει να ξεφεύγεις από το δασκαλοκεντρικό μοντέλο μάθησης, το οποίο στο δημοτικό λογικά εφαρμόζεται, λόγω του νεαρού της ηλικίας των μαθητών.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1361 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:20:41 μμ »
Πρωτοβάθμια ...., η οποία είναι η βασικότερη όλων των άλλων βαθμίδων.
Αν και εγώ είμαι στη β/θμια, ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα.
Προσωπικά, μου είναι πιο δύσκολο να διδάξω φυσικές επιστήμες και μαθηματικά στο γιο μου και στα ανήψια μου (μαθητές δημοτικού) παρά στο γυμνάσιο-λύκειο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:24 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1362 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:26:56 μμ »
@nikitas

Πιο δασκαλοκεντρικό σύστημα από αυτό της Βθμιας που θέλεις να βγάλεις κάποια ύλη δεν υπάρχει.
Πίστεψε με...
Εδώ και πολύ καιρό η αβθμια και αυτό προς τιμή της δουλεύει με το ομαδοσυνεργατικό σύστημα διδασκαλίας...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1363 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:32:02 μμ »
@meli

Σε αυτό που ρωτάς έχεις δίκιο.
Κανονικά οι μετατάξεις έπρεπε να γίνουν σε σχολεία (κάτι το οποίο δεν έγινε εκτός Πληροφορικής - μιλάω για τις περίπου 900 και αν δεν με απατά η μνήμη μου).
Από κει και πέρα χρειάζονται πολλές διευκρινήσεις που ακόμα δεν ξέρω αν είναι έτοιμες.
Αποψη μου είναι ότι η κινητικότητα (επιτηδες δεν μιλώ για διαθεσιμότητα) θα γίνει σταδιακά...
Αν συμπέσουν όλοι μαζί τότε ΜΑΛΛΟΝ θα γίνει με μόρια η τοποθέτηση. Και αυτό γιατί...αν η μετάταξη γίνει ΙΟΥΛ-ΣΕΠ. θα είναι όπως τις νέες προσλήψεις. Διάθεση ΠΥΣΠΕ και προσωρινές τοποθετήσεις σε 2-3 σχολεία.
Του χρόνου τον Ιούνη που θα βγουν οι οργανικές σε σχολείο θα συγκριθούν όλοι βάσει μορίων. Η διαφορά είναι ότι άμα οι μετατάξεις γίνουν μέχρι αρχές (νομίζω) Σεπτέμβρη οι μεταταχθέντες θα δικαιούνται αίτηση μετάθεσης. Αλλιώς μετάθεση δεν θα δικαιούνται (λογικά).

ΥΓ. Τα παραπάνω είναι εκτιμήσεις μιας και οι Υπουργικές Απαφάσεις σε μια νύκτα άλλαζουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 02:37:13 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1364 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:37:06 μμ »
Άλλη μια αδικία που μπορεί να προκύψει. Γυμναστής που είναι σε νησί 5 χρόνια και περιμένει μετάθεση (α/βάθμια) ίσως βρεθεί προ τετελεσμένων γεγονότων αν της β/βάθμιας τοποθετηθέί υποχρεωτικά και καθήσει εκεί καμιά πενταετία. Και μη ξεχνάμε ότι ΕΑΕΠ υπάρχουν κυρίως στις μεγάλες πόλεις. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1365 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:38:42 μμ »
@nikitas

Πιο δασκαλοκεντρικό σύστημα από αυτό της Βθμιας που θέλεις να βγάλεις κάποια ύλη δεν υπάρχει.
Πίστεψε με...
Εδώ και πολύ καιρό η αβθμια και αυτό προς τιμή της δουλεύει με το ομαδοσυνεργατικό σύστημα διδασκαλίας...

Σίγουρα υπάρχουν δάσκαλοι που δουλεύουν ομαδοσυνεργατικά, όπως υπάρχουν και πολλοί που δεν το κάνουν. Απλά στη β'θμια μπορεί να οργανώσεις, ρε παιδί μου, κι ένα μάθημα στην αίθουσα υπολογιστών, φτιάχνοντας ένα σεναριάκι, όπως αυτά που διδάσκονται όσοι συμμετέχουν στην επιμόρφωση του Β' επιπέδου. Τα παιδιά έχουν περισσότερη εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες, έχουν πιο αναλυτική και κριτική σκέψη, κι έτσι μπορούν ν' αποδώσουν καλύτερα στην ελεύθερη παραγωγή. Παρ' όλα αυτά, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το άγχος της ύλης είναι βασικός αποτρεπτικός παράγοντας στην εισαγωγή κι εφαρμογή νέων μεθόδων διδασκαλίας. Εγώ, προσωπικά, χρησιμοποιώ τις νέες τεχνολογίες όποτε, όπως και όταν μπορώ. Τις θεωρώ εξαιρετικά ισχυρά εργαλεία για τον εκπαιδευτικό.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1366 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:41:30 μμ »
@meli

μην ξεχνάς ότι ήδη έχουν εκριθεί από το ΚΥΣΔΕ 70 (νομίζω;;; ) αποδεσμέυσεις Γυμναστών.
Αυτοί λογικά κάπου θα πάνε ήδη.

Να σου πω ότι έχεις άδικο;;; όχι βέβαια...

Απλά αυτό είπα η κινητικότητα σου δίνει χρόνο και πιο οργάνωση (βλέπε διαθέσεις εκπαιδευτικών, προκύρηξη με εγκύκλιο για κατοπινές μετατάξεις κ.α.)
Αν όμως το σενάριο γίνει με διαθεσιμότητα οδηγούμαστε σε μπάχαλο (ελπίζω να κάνω λάθος...)

@nikitas

Το τι μπορούμε και το τι κάνουμε και για ποιους λόγους το κάνουμε μην το αναλύσουμε. Όσοι είμαστε εκπαιδευτικοί καταλαβαινόμαστε...από κει και πέρα άμα βρεις περιβάλλον, υλικό και όρεξη ότι θες κάνεις παντού...

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1367 στις: Ιούλιος 02, 2013, 03:01:26 μμ »
Συνάδελφοι δεν προσέβαλλα κανέναν, είπα ότι οι γνώσεις πληροφορικής που χρειάζονται για την πρωτοβάθμια δεν είναι αυτές ενός πανεπιστημιακού πτυχίου πληροφορικής. Είναι χαμηλότερου επιπέδου, χωρίς αυτό να είναι υποτιμητικό.

Σε καμία περίπτωση δεν απαξίωσα την πρωτοβάθμια. Η γνώμη μου είναι ότι στην πρωτοβάθμια τα παιδιά διδάσκονται χρήση ΤΠΕ και όχι πληροφορική. Αυτό μπορούν κάλλιστα να το κάνουν και επιμορφωμένοι δάσκαλοι (πολυ καλύτερα από εμάς γιατί έχουν τις παιδαγωγικές γνώσεις) και όχι εμείς.
Αν εσείς θεωρείτε τους εαυτούς σας ικανούς να μπείτε και να κάνετε πληροφορική σε παιδιά που δεν ξέρουν ούτε να διαβάζουν πάω πάσο. Προφανώς έχω πέσει σε ένα thread στο οποίο γράφου τεράστιοι εκπαιδευτικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 06:06:44 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1368 στις: Ιούλιος 02, 2013, 03:05:33 μμ »
Φίλε μου είμαι ΠΕ04 και δεν έχω καμμιά σχέση με την Πρωτοβάθμια, αλλά βλέποντας τον κόπο και την δουλειά των δασκάλων στα παιδιά μου τους βγάζω το καπέλο. Είναι ήρωες. Μπράβο τους.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1369 στις: Ιούλιος 02, 2013, 03:14:19 μμ »
Δε νομίζω, αν τουλάχιστον θυμάμαι καλά τις τελευταίες 3-4 σελίδες του thread, να απαξίωσε κανένας συνάδελφος την α'θμια. Απλά κάποιοι εκφράζουν την άποψή τους όσον αφορά τη βαθμίδα εκπαίδευσης στην οποία προτιμούν να δουλεύουν. Αυτό είναι θεμιτό, σωστά;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 05:56:27 μμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος guest81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1370 στις: Ιούλιος 02, 2013, 03:31:40 μμ »
Συνάδελφοι δεν προσέβαλλα κανέναν, είπα ότι οι γνώσεις πληροφορικής που χρειάζονται για την πρωτοβάθμια δεν είναι αυτές ενός πανεπιστημιακού πτυχίου πληροφορικής. Είναι χαμηλότερου επιπέδου, χωρίς αυτό να είναι υποτιμητικό.

Σε καμία περίπτωση δεν απαξίωσα την πρωτοβάθμια. Η γνώμη μου είναι ότι στην πρωτοβάθμια τα παιδιά διδάσκονται χρήση ΤΠΕ και όχι πληροφορική. Αυτό μπορούν κάλλιστα να το κάνουν και επιμορφωμένοι δάσκαλοι (πολυ καλύτερα από εμάς γιατί έχουν τις παιδαγωγικές γνώσεις) και όχι εμείς.
Αν εσείς θεωρείτε τους εαυτούς σας ικανούς να μπείτε και να κάνετε πληροφορική σε παιδιά που δεν ξέρουν ούτε να διαβάζουν πάω πάσο. Προφανώς έχω πέσει σε ένα thread στο οποίο γράφου τεράστιοι εκπαιδευτικοί.
Επίσης και οι γνώσεις πληροφορικής που χρειάζονται για τη Δευτεροβάθμια είναι αρκετά κατώτερου επιπέδου από τα χίλια-μύρια που έχουμε διαδαχθεί στο Πανεπιστήμιο....

Λες πως οι δάσκαλοι έχουν τις παιδαγωγικές γνώσεις που χρειάζονται για να διδάξουν στο Δημοτικό. Θεωρείς δηλαδή πως για να διδάξουμε στη Δευτεροβάθμια δε χρειάζονται παιδαγωγικές γνώσεις; Και αν χρειάζονται, πόσοι από μας τις έχουν;;;

Τέλος, επειδή αναφέρεις για ΤΠΕ στο Δημοτικό, επίτρεψέ μου να σε πληροφορήσω, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, πως στα Νέα Πιλοτικά Προγράμματα Σπουδών δεν υπάρχει Πληροφορική. Υπάρχει ΤΠΕ στο Δημοτικό και ΤΠΕ στο Γυμνάσιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 06:07:53 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Panos161

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1371 στις: Ιούλιος 02, 2013, 03:45:28 μμ »
Συνάδελφοι, πριν απο λίγο ο Παπαχρήστος μίλησε τηλεφωνικά στον ΣΚΑΙ μετά την συνάντηση με τον Μητσοτάκη και είπε οτι δεν είμαστε αντίθετοι στις εθελοντικές μετατάξεις στην πρωτοβάθμια αλλά είμαστε αντίθετοι στην διαθεσιμότητα. (Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Παίζει ακόμα η διαθεσιμότητα; Μήπως δεν βγαίνουν τα νούμερα μόνο με τις μετατάξεις;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 06:09:03 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.