*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1750 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:25:59 μμ »
Το δελτίο του MEGA πάντως αναπαράγει την είδηση ότι οι 2,500 πλεονάζοντες του υπουργείου παιδείας που θα τεθούν σε διαθεσιμότητα είναι μόνο εκπαιδευτικοί. Η Μαρία Σπυράκη δε ισχυρίζεται ότι, εκτός από τους 5.000 εκπαιδευτικούς που θα μετατεθούν απευθείας στην α'θμια, όλοι οι υπόλοιποι του πρώτου κύματος (7.500) θα μπουν στον ίδιο... ντορβά και θ' αξιολογηθούν, και μάλιστα σύντομα, για ν' αποφασιστεί ποιοι έχουν τα προσόντα για να καλύψουν κενές θέσεις στο δημόσιο. Καλά, δε μπήκε κανείς στον κόπο ν' ακούσει τον υπουργό παιδείας που ανέφερε ακριβές νούμερο; Εκτός αν οι 2.000 είναι εκπαιδευτικοί και οι υπόλοιποι διοικητικοί.
Μάλλον αυτό είναι.
Ο αριθμός 1.953 καθηγητών από διάφορες ειδικότητες της καθημερινής δεν είναι τυχαίος. Έχουν πληροφόρηση από το Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:43 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1751 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:26:34 μμ »
H απάντηση γιατί βάζουν Γυμναστές και Πληροφορικούς στους 2000 είναι γιατί δεν τους βγαίνουν εθελοντικά το 5000 μήπως;
Λέω εγώ τώρα  ::)

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1752 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:27:07 μμ »
Το δελτίο του MEGA πάντως αναπαράγει την είδηση ότι οι 2,500 πλεονάζοντες του υπουργείου παιδείας που θα τεθούν σε διαθεσιμότητα είναι μόνο εκπαιδευτικοί. Η Μαρία Σπυράκη δε ισχυρίζεται ότι, εκτός από τους 5.000 εκπαιδευτικούς που θα μετατεθούν απευθείας στην α'θμια, όλοι οι υπόλοιποι του πρώτου κύματος (7.500) θα μπουν στον ίδιο... ντορβά και θ' αξιολογηθούν, και μάλιστα σύντομα, για ν' αποφασιστεί ποιοι έχουν τα προσόντα για να καλύψουν κενές θέσεις στο δημόσιο. Καλά, δε μπήκε κανείς στον κόπο ν' ακούσει τον υπουργό παιδείας που ανέφερε ακριβές νούμερο; Εκτός αν οι 2.000 είναι εκπαιδευτικοί και οι υπόλοιποι διοικητικοί.

Δυστυχώς παρά του αντιθέτου λεγόμενα ο "ξαφνικός θάνατος" των ΠΕ19-20 δεν βγήκε ποτέ από το κάδρο...μακάρι να βγω ψεύτης αλλά μας βλέπω όλους σε διαθεσιμότητα....ή θα γίνει οριζόντια...(όποιοι διορίστηκαν από το τόσο και μετά..ή με βάση τις υπεραριθμίες/διαθέσεις ΠΥΣΔΕ...το νομοσχέδιο κατατίθεται την Δευτέρα ο χρόνος τελειώνει και τα ονοματεπώνυμα είναι προαπαιτούμενο..η τραγική ειρωνεία είναι ότι ο σκοινί που θα μας κρεμάσουν θα το κρατάει πληροφορικός αφού εμείς χειριζόμαστε το σύστημα... :o

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1753 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:30:15 μμ »
Θεωρώ ανέφικτο το 4100 να καλυφθεί από ΠΕ11, ΠΕ19-20,ΠΕ06, ΠΕ05, ΠΕ08 στην α/θμια.

Τώρα πως θα βγουν ΠΕ11 ΚΑΙ ΠΕ19-20 και υπεράριθμοι δεν μπορώ να το κατανοήσω, όπως και το πώς θα γίνει ο διαχωρισμός τους. Προσωπική μου άποψη, το ρεπορτάζ είναι για τα μπάνια!

ΥΓ. Σήμερα μου έλεγε ο προϊστάμενος εκπαιδευτικών θεμάτων ότι αν μετακινήσει π.χ 1000 ΠΕ11 στην α/θμια θα έχει κενά η β/θμια. Να θυμίσω ότι φέτος πήρε περίπου 400 ΠΕ11 αναπληρωτές και να προσθέσω τα 321 νέα δημοτικά ΕΑΕΠ που θα χρειαστούν άλλους τόσους περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 08:34:17 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:43 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1754 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:31:56 μμ »
εκτός αν κάποιοι ΠΕ19/20 και ΠΕ11 επιδιώκουν να πάρουν μετάταξη σε διοικητική θέση...γιατί η διαθεσιμότητα θα είναι μικρή ειδικά αν υπάρχουν ήδη οργανικές...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 08:33:39 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1755 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:34:33 μμ »
Θεωρώ ανέφικτο το 4100 να καλυφθεί από ΠΕ11, ΠΕ19-20,ΠΕ06, ΠΕ05, ΠΕ08 στην α/θμια.

Τώρα πως θα βγουν ΠΕ11 ΚΑΙ ΠΕ19-20 και υπεράριθμοι δεν μπορώ να το κατανοήσω, όπως και το πώς θα γίνει ο διαχωρισμός τους. Προσωπική μου άποψη, το ρεπορτάζ είναι για τα μπάνια!

Το ρεπορτάζ μια χαρά είναι δεν τα βγάζουν από την κοιλιά τους...εγώ ξέρω ότι το πρωί στο ΥΠΕΠΘ το "οριζόντιο" φίλτρο που δοκιμαζόταν συνεχώς ήταν το ΠΕ19-20 για να βγει το 2.500...Τώρα αν θα τολμήσουν να το κάνουν...θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1756 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:39:27 μμ »
Πάντως ο υπουργός δεν έκανε διαχωρισμό ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς και διοικητικούς. Μίλησε για 1.953 άτομα που πλεονάζουν. Άρα το γεγονός ότι πολλά κανάλια μιλάνε για 2.500 χιλιάδες τι δηλώνει; Ας δώσει ο καθένας την ερμηνεία του. Εμένα η απορία μου είναι η εξής: οι πλεονάζοντες σε πανελλήνιο επίπεδο είναι δεκάδες χιλιάδες. Με ποια κριτήρια προκύπτουν οι 1953, ή μέρος αυτών, αν συνυπολογίσουμε και διοικητικούς;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1757 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:40:36 μμ »
Συνάδελφε με πολιτικούς έχουμε να κάνουμε δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι για τίποτα, ότι μνμ θέλουν περνούν έχουν τα παπαγαλάκια.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1758 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:41:18 μμ »
Θεωρώ ανέφικτο το 4100 να καλυφθεί από ΠΕ11, ΠΕ19-20,ΠΕ06, ΠΕ05, ΠΕ08 στην α/θμια.

Τώρα πως θα βγουν ΠΕ11 ΚΑΙ ΠΕ19-20 και υπεράριθμοι δεν μπορώ να το κατανοήσω, όπως και το πώς θα γίνει ο διαχωρισμός τους. Προσωπική μου άποψη, το ρεπορτάζ είναι για τα μπάνια!

ΥΓ. Σήμερα μου έλεγε ο προϊστάμενος εκπαιδευτικών θεμάτων ότι αν μετακινήσει π.χ 1000 ΠΕ11 στην α/θμια θα έχει κενά η β/θμια. Να θυμίσω ότι φέτος πήρε περίπου 400 ΠΕ11 αναπληρωτές και να προσθέσω τα 321 νέα δημοτικά ΕΑΕΠ που θα χρειαστούν άλλους τόσους περίπου.

Mια χαρα βγαινουν τα νουμερα. Συναδελφοι, οι 2000 υπαλληλοι του Παιδειας που θα τεθουν σε διαθεσιμοτητα θα αφορουν κυριως εκπαιδευτικους, προσωπικη εκτιμηση παντα. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1759 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:42:02 μμ »
Υπάρχει λύση.
Μην βλέπετε τηλεόραση.  ;)
Για την Δημοτική Αστυνομία πότε το είπαν;
Γιατί εγώ σήμερα το έμαθα...

@garcia4

Ησουν μπροστά όταν έβαλαν το φίλτρο;

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1760 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:45:33 μμ »
H απάντηση γιατί βάζουν Γυμναστές και Πληροφορικούς στους 2000 είναι γιατί δεν τους βγαίνουν εθελοντικά το 5000 μήπως;
Λέω εγώ τώρα  ::)

Εννοείς, δηλαδή, έχουμε σε 1η φάση 2000-3000, ας πούμε, καθηγητές που μετακινούνται από τη μία βαθμίδα στην άλλη, βγάζουμε κάνα-δυο χιλιάδες σε διαθεσιμότητα, τους αρπάζουμε κι αυτούς και τους πάμε στην α'θμια για να συμπληρωθεί το νουμεράκι. Μ' άλλα λόγια, θα υπάρξει μια δεξαμενή που θα παίξει το ρόλο του μπαλαντέρ;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1761 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:46:13 μμ »

Άτομα που είναι πολλά χρόνια μακριά από την περιοχή διορισμού τους και κοντά στο σπιτάκι τους το υπουργείο τα επιβραβεύει δίνοντάς τους την δυνατότητα να έρθουν μια και καλή σπίτι τους. Και εμείς οι μ@λακες ας γυρνάμε όλα τα κατσικοχώρια μαζεύοντας μόρια.. Αλήθεια τι να τα κάνουμε? (ξέρω αλλά δεν μου επιτρέπεται να το πω)...
Αίσχος...
έχει ειπωθεί πολλές φορές, τα ρουσφέτια θα είναι τα τελευταία που θα φύγουν :-[
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1762 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:46:20 μμ »
Damien, γνωρίζεις κάτι ή είναι η δική σου ερμηνεία στα δεδομένα;
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1763 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:46:52 μμ »
Θεωρώ ανέφικτο το 4100 να καλυφθεί από ΠΕ11, ΠΕ19-20,ΠΕ06, ΠΕ05, ΠΕ08 στην α/θμια.

Τώρα πως θα βγουν ΠΕ11 ΚΑΙ ΠΕ19-20 και υπεράριθμοι δεν μπορώ να το κατανοήσω, όπως και το πώς θα γίνει ο διαχωρισμός τους. Προσωπική μου άποψη, το ρεπορτάζ είναι για τα μπάνια!

ΥΓ. Σήμερα μου έλεγε ο προϊστάμενος εκπαιδευτικών θεμάτων ότι αν μετακινήσει π.χ 1000 ΠΕ11 στην α/θμια θα έχει κενά η β/θμια. Να θυμίσω ότι φέτος πήρε περίπου 400 ΠΕ11 αναπληρωτές και να προσθέσω τα 321 νέα δημοτικά ΕΑΕΠ που θα χρειαστούν άλλους τόσους περίπου.

Mια χαρα βγαινουν τα νουμερα. Συναδελφοι, οι 2000 υπαλληλοι του Παιδειας που θα τεθουν σε διαθεσιμοτητα θα αφορουν κυριως εκπαιδευτικους, προσωπικη εκτιμηση παντα.

Δε μας το κάνεις... πενηνταράκια;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.