*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3346 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:12:04 μμ »
Η Ντόρα στη βουλή διφώνησε σοβαρά με τα τεκτενόμενα και την τυφλή υπακοή στην τρόικα, αν και θα ψηφίσει το "έκτρωμα" και ο γιόκας ο δήμαρχος Καρπενησίου διαφώνησε σοβαρά με τον θείο Κυριάκο...
Πολλοί βουλευτές ψηφίζουν, με το "πιστόλι" των εκλογών στον κρόταφο...!!!

Το γυαλί είναι ραγισμένο στην "εθνοσωτήριο" κυβέρνηση...Μια δυνατή γροθιά απ όλους μαζί να το κάνουμε κομμάτια...!!!

Καλό βράδυ σ όλους...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3347 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:16:52 μμ »
χμμμμ
δεν αναφερόμουν ακριβώς σε αυτή τη διάταξη. Ελπίζω να μην γυρίσω αργά απόψε και να διασαφηνίσω αυτό που εννοώ...
προς το παρόν, πρέπει να φύγω. Τα λέμε αργότερα.
Καλό κουράγιο σε όλους μας. Και δεν πρέπει απο δω και πέρα να λείπει κανείς απο τις κινητοποιήσεις. Το θέμα δεν ειναι αν αφορά τώρα εμάς - το θέμα ειναι πως αυτοί που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα είναι φίλοι μας, συγγενείς μας, συνάδελφοί μας, είναι κάποιοι απο εμάς  και αύριο ΔΙΧΩΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, θα είμαστε εμείς στη θέση τους!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3348 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:17:32 μμ »
Κοίταξε Κοπάν αγωνιζόμαστε για να μην απολυθεί κανείς και να παραμείνουμε στις δουλειές μας και εμείς και όλοι και όχι για να βγάλουμε κάποιους από τις υπουργικές καρέκλες και να βάλουμε άλλους. Να ξέρεις οι "κεντροαριστερές απολύσεις" θα σε πονέσουν πιο πολύ. Όπως σήμερα μου είπε συνάδελφος που περίμενε όπως κι εγώ να είναι στη λίστα του Ιουλίου για διαθεσιμότητα, ελικρινέστατα: "Ήμουν να τρελλαθώ, τους έβγαλα στην Κυβέρνηση (γιατί είναι ψηφοφόρος της ΝΔ) για να με απολύσουν, δεν μπορούσα οτι να το σκεφτώ και κατέρρεα". Δεν έχω καμία όρεξη να τρώω πχ δακρυγόνα για να κάνω υπουργό το Δραγασάκη και το Σκουρλέτη και να μου πλασάρει με αριστερή φρασεολογία την ανάγκη ανασυγκρότησης του Δημοσίου κλπ που στο τέλος θα οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3349 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:28:02 μμ »
Δεν ξέρω αν παρακολουθεί κανείς ειδήσεις, αλλά είναι επίσημο πλέον: τα 'μαγειρέματα' έχουν αρχίσει. Η δημοτική αστυνομία δε μπορεί να θιχτεί, γιατί τα μέλη της είναι χρήσιμα κι έχουν διοριστεί με... διαδικασίες ΑΣΕΠ, λένε γαλάζιοι βουλευτές, οι οποίοι, τι σύμπτωση, προέρχονται όλοι μα όλοι από το χώρο της τοπικής αυτοδιοίκησης, και του συνονόματού μου πρώην δημάρχου Αθηναίων συμπεριλαμβανομένου. Οι σχολικοί φύλακες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως φύλακες στα νοσοκομεία, λέει ο Κρεμαστινός (μπορεί το ΠΑΣΟΚ να μείνει έξω από την πλειοδοσία της πώλησης εκδούλευσης στους απελπισμένους; Σαφώς όχι). Για τους 'διαθέσιμους' καθηγητές, ωστόσο, μούγκα!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3350 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:39:03 μμ »
Κοίταξε Κοπάν αγωνιζόμαστε για να μην απολυθεί κανείς και να παραμείνουμε στις δουλειές μας και εμείς και όλοι και όχι για να βγάλουμε κάποιους από τις υπουργικές καρέκλες και να βάλουμε άλλους. Να ξέρεις οι "κεντροαριστερές απολύσεις" θα σε πονέσουν πιο πολύ. Όπως σήμερα μου είπε συνάδελφος που περίμενε όπως κι εγώ να είναι στη λίστα του Ιουλίου για διαθεσιμότητα, ελικρινέστατα: "Ήμουν να τρελλαθώ, τους έβγαλα στην Κυβέρνηση (γιατί είναι ψηφοφόρος της ΝΔ) για να με απολύσουν, δεν μπορούσα οτι να το σκεφτώ και κατέρρεα". Δεν έχω καμία όρεξη να τρώω πχ δακρυγόνα για να κάνω υπουργό το Δραγασάκη και το Σκουρλέτη και να μου πλασάρει με αριστερή φρασεολογία την ανάγκη ανασυγκρότησης του Δημοσίου κλπ που στο τέλος θα οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα.

Μάλλον με παρεξήγησες συνάδελφε...

Πολεμάς, όποιον σε "χτυπάει" και όχι εκείνον που ίσως σε χτυπήσει...
Αν πάμε όπως θέλεις συνάδελφε, με προσοχή μην τους θίξουμε τις καρέκλες...Απλά θα τους κάνουμε να γελάνε μαζί μας...

Άλλωστε, πάνα ισχύει το..."Εχθρός του εχθρού μου, είναι φίλος μου".

Στις δημοκατίες, αλλάζουν και τα πρόσωπα και τα κόμματα στην εξουσία...και δεν πρέπει να υποτιμούμε κανέναν...
Ειδικά ο Δραγασάκης που ανέφερες, πιστεύω ότι είναι κλάσεις σοβαρότερος από πολλούς που κυβέρνησαν και κυβερνούν...

Ακριβώς δεν πρέπει να σκεφόμαστε κομματικά, αλλά πως θα αλλάξουμε τη μοίρα που μας περιμένει ΟΛΟΥΣ και αυτή τη στιγμή τη μοίρα μας την κρατούν κάποιοι συγκεκριμένοι και όχι άλλοι...!!!

Καλό βράδυ και πάλι σ όλους.
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3351 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:39:26 μμ »
Παράθεση
Να ξέρεις οι "κεντροαριστερές απολύσεις" θα σε πονέσουν πιο πολύ

Αφου αν σε απολύσουν αυτοί που ψηφισες πονάει λιγότερο πάμε πασο...

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3352 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:44:48 μμ »
Έχω μια απορία. Οι εκπαιδευτικοί αυτών των κλάδων πυ καταργήθηκαν και δεν έχουν σχέση με τον κλάδο υγείας;
ΔΕ01.01 – ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΕΣ    56
ΔΕ01.02 – ΜΗΧΑΝΟΤΕΧΝΙΤΕΣ    84
ΔΕ01.04 – ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ    21
ΔΕ01.05 – ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ    1
ΔΕ01.08 - ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΛΗΤΕΣ    4
ΔΕ01.10 - ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ    34
ΔΕ01.11 - ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΨΥΞΕΩΝ (ΨΥΚΤΙΚΟΙ)    24
ΔΕ01.12 – ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ    17
ΔΕ01.13 - ΞΥΛΟΥΡΓΟΙ    2
ΔΕ01.14 - ΚΟΠΤΙΚΗΣ-ΡΑΠΤΙΚΗΣ    5
ΔΕ01.15 - ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΪΑΣ    9
ΔΕ01.16 - ΤΕΧΝ. ΑΜΑΞΩΜΑΤΩΝ    4
τι μαθήματα κάνανε ακριβώς στα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ; Και ποιος θα πάρει τώρα τις ώρες τους; Οι ΠΕ και ΤΕ παρόμοιων ειδικοτήτων;

Οι ΔΕ δεν προσφέρουν εκπαιδευτικό έργο. Παραβρίσκονται στα εργαστήρια ως τεχνικό/βοηθητικό προσωπικό με συγκεκριμένες αρμοδιότητες (όχι διδασκαλία) για την υποβοήθηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3353 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:46:40 μμ »
Δεν ξέρω αν παρακολουθεί κανείς ειδήσεις, αλλά είναι επίσημο πλέον: τα 'μαγειρέματα' έχουν αρχίσει. Η δημοτική αστυνομία δε μπορεί να θιχτεί, γιατί τα μέλη της είναι χρήσιμα κι έχουν διοριστεί με... διαδικασίες ΑΣΕΠ, λένε γαλάζιοι βουλευτές, οι οποίοι, τι σύμπτωση, προέρχονται όλοι μα όλοι από το χώρο της τοπικής αυτοδιοίκησης, και του συνονόματού μου πρώην δημάρχου Αθηναίων συμπεριλαμβανομένου. Οι σχολικοί φύλακες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως φύλακες στα νοσοκομεία, λέει ο Κρεμαστινός (μπορεί το ΠΑΣΟΚ να μείνει έξω από την πλειοδοσία της πώλησης εκδούλευσης στους απελπισμένους; Σαφώς όχι). Για τους 'διαθέσιμους' καθηγητές, ωστόσο, μούγκα!
Και βέβαια μούγκα, αφού μας είχαν στη μπούκα εδώ και καιρό! Εμείς καθόμαστε Χριστούγεννα - Πάσχα - Καλοκαίρι κλπ.... Και δεν είμαστε και διορισμένοι αφισοκολλητές όπως κάποιοι κάπου αλλού (ευρύτερος δημόσιος τομέας)
  

Αποσυνδεδεμένος j0hnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3354 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:49:32 μμ »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3355 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:53:15 μμ »
Συνάδελφε δεν ψήφισα, ούτε τους μεν, ούτε τους δε, απλά δεν μου αρέσει να τίθεται ως στόχος η αυταπάτη της αλλαγής κυβέρνησης. Οτι αυτό που χρειάζεται να κάνουμε, είναι να ρίξουμε την Κυβέρνηση και να ψηφίσουμε τους υποτιθέμενους σωτήρες.Να φύγουν αυτοί να έρθουν οι άλλοι. Προσωπικά δεν χαρίζω τους αγώνες μου στην εκλογοθηρία, την ψηφοθηρία και την υπουργολαγνεία κάποιων. Επί δεκαετίες με αυτά τα τερτίπια μας ξεγελούσαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Ο ένας κυβερνούσε και ο άλλος έταζε και προβαλλόταν ως ο σωτήρας.
Είδες χθες την εκπομπή στο Σκάι; Θα αποκαταστήσετε τους απολυμένους; ήξεις αφίξεις η απάντηση. Σίγουρα χρειάζεται αναδιοργάνωση και εξορθολογισμός του δημοσίου και θα προσπαθήσουμε να αποκαταστήσουμε τις αδικίες, όπου είναι εφικότ με διαφανείς διαδικασίες κλπ. Ούτε ναι (για΄τι ξέρω οτι δεν θα το κάνω), ούτε όχι

Ποια θα είναι η λύση; δεν μπορώ να την προτείνω μόνος μου, αλλιώς θα διεκδικούσα κι εγώ ψήφους, αλλά πλέον πιστεύω οτι πρέπει να πάμε σε ριζικές κοινωνικές ανατροπές. Δομικές αλλαγές, οι οποίες δεν προκύπτουν με αλλαγές προσώπων. Τον αγώνα μου λοιπόν τον δίνω για τους συναδέλφους που χάσαν τη δουλειά τους, για τους άλλους χιλιάδες που απολύονται και έχουν παιδιά, ενοίκια, δάνεια κλπ, για το 1.500.000 ανέργων, για τον εαυτό μου, αλλά όχι για να εξυπηρετήσω τις ψηφοθηρικές ανάγκες κάποιων.

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3356 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:58:48 μμ »
Αν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο και γίνουν οι πρώτες απολύσεις θα είναι πολύ αργά για αντιδράσεις και κινητοποιήσεις. Τώρα πρέπει να κινητοποιηθούμε, να κατεβούμε δυναμικά στους δρόμους και να διαμαρτυρηθούμε όπως κάνουν οι Δημοτικοί υπάλληλοι και οι αστυνομικοί.

Συνάδελφοι όσοι από σας βάλατε στη βουλή με την ψήφο σας τους κυβερνητικούς βουλευτές που θα κληθούν να ψηφίσουν το πολυνομοσχέδιο, έχετε άλλο ένα όπλο, πιο ισχυρό.  Ξεκινήστε να τους ενοχλείτε. Τηλεφωνήστε τους, στείλτε τους επώνυμες επιστολές και e-mail διαμαρτυρίας και δηλώστε τους ότι δεν θα είναι πλέον ευπρόσδεκτοι στην εκλογική τους περιφέρεια. Αυτό θα τους τσούξει τώρα, θα το σκεφτούν διπλά γιατί γνωρίζουν ότι η κυβέρνηση δεν έχει μέλλον. Οι βουλευτές ΝΔ & ΠΑΣΟΚ -της περιφέρειας κυρίως- για χρόνια έβγαιναν γιατί έταζαν δουλειές και μεταξωτές κορδέλες. Δεν θα θελήσουν να καούν πολιτικά υπογράφοντας απολύσεις. Μην σπαταλήσουμε όλα μας τα λόγια, όλη μας την ενέργεια στα διάφορα εκπαιδευτικά φόρουμ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 09:10:25 μμ από ken »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3357 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:01:44 μμ »

Τον αγώνα μου λοιπόν τον δίνω για τους συναδέλφους που χάσαν τη δουλειά τους, για τους άλλους χιλιάδες που απολύονται και έχουν παιδιά, ενοίκια, δάνεια κλπ, για το 1.500.000 ανέργων, για τον εαυτό μου, αλλά όχι για να εξυπηρετήσω τις ψηφοθηρικές ανάγκες κάποιων.

Όλοι αυτό θα κάνουμε...Δεν είπε κανείς να αγωνιστείς για ψηφοθηρία κανενός κόμματος.
Παρεξήγησες...!!!

Τέλος πάντων, για τρίτη και τελευταία φορά...Καλό μας βράδυ...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3358 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:15:21 μμ »
Ζητώ συγγνώμη αν σε παρεξήγησα συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3359 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:18:50 μμ »
http://www.tubestime.com/watch/%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82

Το έζησα σήμερα στη συνελευση της ΕΛΜΕ...πως θα σώσουμε το τομάρι μας.Οι δημοτικοί αστυνόμοι θα βγουν σε διαθεσιμότητα το Σεπτέμβριο και έχουν ξεσηκωθεί και 2000 εκπαιδευτικούς τους βγάζουν την άλλη βδομάδα και καθόμαστε...είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160671
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.