*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3766 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:13:31 μμ »
Άρα η οργανική δεν εξασφαλίζει κανέναν;
΄΄.....διενεργείται με βάση την αποτίμηση των προσόντων όλων των υπαλλήλων του κλάδου΄΄. Αυτό σημαίνει ότι στο παιχνίδι της αξιολόγησης για διαθεσιμότητα θα μπουν και αυτοί με οργανική θέση.


Kαι εδώ που έφτασαν τα πράγματα, έτσι πρέπει να γίνει.
(Σημ: κατέχω οργανική)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:22 »

Αποσυνδεδεμένος athanasiosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΡΊΑ ΠΟΥΛΆΚΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3767 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:18:54 μμ »
Αυτό το άρθρο η πολύ "πονηρό' ειναι και καπου το παει ,ή ο δημοσιογραφος μέσα στον πανικό να γράψει πιασαρικα πράγματα έγραψε μια σαχλαμάρα..........Όποιος μάθει ενημερωνει

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3768 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:24:02 μμ »
Με τον Μάρκο έχω διαφωνήσει σε αρκετά θέματα,αλλά γι αυτό υπάρχει ο συνάνθρωπος,για να μας θυμίζει πως σ αυτόν τον κόσμο δεν είμαστε μόνοι μας!Δυστυχώς την τακτική να επιτίθενται συνάδελφοι σε όσους διαφωνούν,την έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές.Η παραπάνω τακτική πάντα συνοδεύεται και με την απαράδεκτη αμφισβήτηση των προθέσεων εκείνου που λέει κάτι αντίθετο απο αυτό που θέλουμε.Η 'αποψη μου είναι πως η πράξη αυτή είναι αντιδημοκρατική και βαθύτατα αντιεκπαιδευτική.

Φίλε μου σε προκαλώ να μου υποδείξεις ποια ακριβώς είναι η επίθεση στην οποία αναφέρεσαι! Τίθεται σοβαρό θέμα υποτίμησης της νοημοσήνης όλων μας το να δηλώνει κάποιος (οποιοσδήποτε) ότι οι εκπαιδευτικοί δεν αξιολογούνται σε καθημερινή βάση (!) και να αφήνει να εννοηθεί ότι το πιστεύει αυτό ενώ ο ίδιος βρίσκεται σε τάξη. Αξιολογούνται εκ των πραγμάτων, γι αυτό και αρκετοί αποφεύγουν την τάξη σαν το διάολο το λιβάνι και προτιμούν να βρεθούν οπουδήποτε αλλού... Υπάρχουν νούμερα που το αποδεικνύουν! Να δείτε όμως, που αυτοί ούτε θα αξιολογηθούν, ούτε θα απολυθούν ποτέ...

Τώρα για την ουσία του θέματος:με την συνεχή αξιολόγηση των εκπαιδευτικών συμφωνώ απόλυτα,γιατί αυτή είναι η φύση της εκπαίδευσης,να δίνουν εξετάσεις καθημέρινα μαθητές-καθηγητές.Αυτό είναι εκπαίδευση συνάδελφοι και αυτό λένε όλοι οι μεγάλοι παιδαγωγοί. Αν λοιπόν πρέπει κάποιος να αναρωτηθεί για την θέση του στην εκπαίδευση,είναι αυτός που αντιτίθεται στην αξιολόγηση!

Εαν έχεις έστω και την παραμικρή σχέση με την εκπαίδευση, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού υπόκειται σε πολύ συγκεκριμένα μετρήσιμα κριτήρια (υπάρχει διεθνής βιβλιογραφία) και προϋποθέτει μια σωρεία πραγμάτων που αφορούν την υποστήριξή του από το εκπαιδευτικό σύστημα (διευθυντή, σύμβουλο, δομές εκπαιδευσης, υπουργείο)!! Κάτι μου λέει ότι η όποια "αξιολογηση" γίνει θα είναι απλώς μια κλωτσιά κι έξω απ την πόρτα και δεν θα περιλαμβάνει σοβαρά κριτήρια... πολύ απλά γιατί αν οι άνθρωποι ήταν σοβαροί, πρώτοι θα έπρεπε να φύγουν οι ίδιοι και οι αυλοκόλακές τους... Για να το πω απλούστερα αξιολόγηση νοείται από πάνω προς τα κάτω και περιλαμβάνει τους πάντες, διότι όλοι έχουν ευθύνες...

Σε καμιά περίπτωση ο μαχόμενος εκπαιδευτικός δεν νοείται να στήνεται στον τοίχο μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3769 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:25:31 μμ »
Ο αρθρογράφος του έθνους έχει πέσει σε όλα εκτός. Τώρα αν το σημερινό είναι εκ του πονηρού θα φανεί σύντομα.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:22 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3770 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:31:58 μμ »
   Δε μπορώ να ξέρω τι θα γίνει στον κλάδο μας στο μέλλον σχετικά με τη διαθεσιμότητα. Ο καθένας από μας χρησιμοποιεί τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή του και τις όποιες ικανότητες ανάλυσης και καταλήγει σε κάποια συμπεράσματα. Πώς το λέει ο Χατζηχρήστος στον 'Ηλία του 16ου'; 'Το συνεπέρανα από τας περιγραφάς'.
   Αυτό που ξέρω, επειδή το βλέπω, είναι ο λυσσαλέος πόλεμος που δίνει το παλαιοκομματικό κράτος για να τη 'βγάλει καθαρή'. Αν πιστέψει κανείς όσα λέγονται, τότε οι δημοτικοί αστυνομικοί είναι μακράν ο πιο μορφωμένος κλάδος του δημοσίου. Όλοι έχουν πτυχία πανεπιστημίου και μεταπτυχιακά. Να ρωτήσω κάτι, 'με το φτωχό μου το μυαλό', που λέει και ο Πανούτσος (και ουχί ο Παπανούτσος, συνάδελφοι φιλόλογοι): πώς είναι δυνατόν ένα σωρό άτομα με τέτοια μόρφωση να κατατάσσονται μαζικά σ' ένα παρακλάδι των σωμάτων ασφαλείας;
   Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να κάτσει και να ψάξει κανείς ποιος... εφηύρε το θεσμό της δημοτικής αστυνομίας, για ποιο λόγο, πώς γίνονταν οι προσλήψεις, ποια ήταν τα καθήκοντά τους κοκ. Το σενάριο 'το παιδί ήταν άνεργο για χρόνια, μ' ένα σωρό πτυχία και μεταπτυχιακά, είδε και απόειδε και αποφάσισε να γίνει δημοτικός αστυνομικός', το δηλώνω ευθαρσώς ότι δε μου κάθεται καλά. Αν μιλούσαμε για σήμερα, θα το δεχόμουν, αλλά επειδή μιλάμε για μια εποχή που η ανεργία στην Ελλάδα κινούνταν, λίγος ως πολύ, στον ευρωπαϊκό μέσο όρο, δεν το χωνεύω.
   Επιπλέον, ένα σωρό πολιτικάντηδες, προϊόντα του κομματικού σωλήνα, τους οποίους κάποια κορόιδα ψήφισαν και... έχωσαν στη βουλή, βγάζουν... 'κορώνες' για τη 'μεγάλη χρησιμότητα των 'διαθέσιμων' του υπουργείου εσωτερικών και μόνο. Για τους υπαλλήλους των υπολοίπων υπουργείων τίποτα απολύτως. Τίποτα για τους δύσμοιρους τους συναδέλφους μας, που έχασαν τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους από τη μια μέρα στην άλλη.
   Ελπίζω να μην τρέφει κανείς ψευδαισθήσεις περί δικαιοσύνης και αξιοκρατίας. Ακόμα και ο ίδιος ο υπουργός διοικητικής μεταρρύθμισης δεν είπε ότι προστατεύονται από τη διαθεσιμότητα όσοι έχουν διοριστεί με ΑΣΕΠ, αλλά ότι προστατεύονται από απόλυση. Το πριόνισμα του καχεκτικού και αφυδατωμένου δέντρου της αναβάθμισης του δημοσίου έχει ήδη αρχίσει, πριν καν πετάξει βλαστάρια.   
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3771 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:38:58 μμ »
Διαβάστε αυτό να δείτε που πάμε....
Bloomberg: Οι Έλληνες έγιναν σερβιτόροι των 500 ευρώ για να επιβιώσουν...
http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/07/bloomberg-500.html

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3772 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:40:13 μμ »
Έχουμε κανένα νεώτερο από την Eκτακτη σύσκεψη Α. Σαμαρά- Ε. Βενιζέλου για την παιδεία?

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/ektakth-syskepsi-samara-benizeloy-paideia

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3773 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:41:24 μμ »
nikitas,

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι παίζονται πολλά πολιτικά παιχνίδια για την επιβίωση του κομματικού στρατού. Αν ήθελαν δικαιοσύνη θα εφάρμοζαν το ενιαίο μισθολόγιο σε όλους, το έκαναν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2013, 11:49:01 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3774 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:43:32 μμ »
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά νομίζω ότι οι επόμενες διαθεσιμότητες θα ανακοινωθούν μετά τη ψήφιση του νομοσχεδίου και δε θα περιμένουν το Σεπτέμβρη. Η ικανότητα αιφνιδιασμού του Υπουργείου είναι πλέον δεδομένη.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3775 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:47:51 μμ »
Φυσικά και θα γίνουν ΠΡΙΝ ανοίξουν τον Σεπτέμβρη τα σχολεία...

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3776 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:48:34 μμ »
Τώρα που πάει να γίνει  η αρχή και αν περάσουν τελικά τα μέτρα , μετά δεν θα έχουν σταματημό. Κάθε μήνα θα βγαίνουν και άλλες ειδικότητες σε διαθεσιμότητα. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα περάσει τελικά.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3777 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:51:21 μμ »
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά νομίζω ότι οι επόμενες διαθεσιμότητες θα ανακοινωθούν μετά τη ψήφιση του νομοσχεδίου και δε θα περιμένουν το Σεπτέμβρη. Η ικανότητα αιφνιδιασμού του Υπουργείου είναι πλέον δεδομένη.

Εγώ, αντιθέτως, τείνω να πιστέψω ότι θα περιμένουν ως το Σεπτέμβρη. Ήδη πάρα πολύς κόσμος είναι στα... κάγκελα, το εξαιρετικά επαχθές πολυνομοσχέδιο έχει προκαλέσει τρικυμία στις κοινοβουλευτικές ομάδες και δε νομίζω ότι θα ρισκάρουν κι άλλη αναταραχή. Παιδιά, έχετε συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για μια εξαιρετικά ισχνή και σαθρή κοινοβουλευτική μειοψηφία 153-155 βουλευτών; Φρονώ ότι το μέλλον της συγκυβέρνησης ήδη κρέμεται από μια κλωστή.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3778 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:59:02 μμ »
Αυτοί είναι ικανοί να αλλάξουν τις τωρινές διαθεσιμότητες με άλλες...δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3779 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:05:37 πμ »
Με τον Μάρκο έχω διαφωνήσει σε αρκετά θέματα,αλλά γι αυτό υπάρχει ο συνάνθρωπος,για να μας θυμίζει πως σ αυτόν τον κόσμο δεν είμαστε μόνοι μας!Δυστυχώς την τακτική να επιτίθενται συνάδελφοι σε όσους διαφωνούν,την έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές.Η παραπάνω τακτική πάντα συνοδεύεται και με την απαράδεκτη αμφισβήτηση των προθέσεων εκείνου που λέει κάτι αντίθετο απο αυτό που θέλουμε.Η 'αποψη μου είναι πως η πράξη αυτή είναι αντιδημοκρατική και βαθύτατα αντιεκπαιδευτική.

Φίλε μου σε προκαλώ να μου υποδείξεις ποια ακριβώς είναι η επίθεση στην οποία αναφέρεσαι! Τίθεται σοβαρό θέμα υποτίμησης της νοημοσήνης όλων μας το να δηλώνει κάποιος (οποιοσδήποτε) ότι οι εκπαιδευτικοί δεν αξιολογούνται σε καθημερινή βάση (!) και να αφήνει να εννοηθεί ότι το πιστεύει αυτό ενώ ο ίδιος βρίσκεται σε τάξη. Αξιολογούνται εκ των πραγμάτων, γι αυτό και αρκετοί αποφεύγουν την τάξη σαν το διάολο το λιβάνι και προτιμούν να βρεθούν οπουδήποτε αλλού... Υπάρχουν νούμερα που το αποδεικνύουν! Να δείτε όμως, που αυτοί ούτε θα αξιολογηθούν, ούτε θα απολυθούν ποτέ...

Τώρα για την ουσία του θέματος:με την συνεχή αξιολόγηση των εκπαιδευτικών συμφωνώ απόλυτα,γιατί αυτή είναι η φύση της εκπαίδευσης,να δίνουν εξετάσεις καθημέρινα μαθητές-καθηγητές.Αυτό είναι εκπαίδευση συνάδελφοι και αυτό λένε όλοι οι μεγάλοι παιδαγωγοί. Αν λοιπόν πρέπει κάποιος να αναρωτηθεί για την θέση του στην εκπαίδευση,είναι αυτός που αντιτίθεται στην αξιολόγηση!

Εαν έχεις έστω και την παραμικρή σχέση με την εκπαίδευση, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού υπόκειται σε πολύ συγκεκριμένα μετρήσιμα κριτήρια (υπάρχει διεθνής βιβλιογραφία) και προϋποθέτει μια σωρεία πραγμάτων που αφορούν την υποστήριξή του από το εκπαιδευτικό σύστημα (διευθυντή, σύμβουλο, δομές εκπαιδευσης, υπουργείο)!! Κάτι μου λέει ότι η όποια "αξιολογηση" γίνει θα είναι απλώς μια κλωτσιά κι έξω απ την πόρτα και δεν θα περιλαμβάνει σοβαρά κριτήρια... πολύ απλά γιατί αν οι άνθρωποι ήταν σοβαροί, πρώτοι θα έπρεπε να φύγουν οι ίδιοι και οι αυλοκόλακές τους... Για να το πω απλούστερα αξιολόγηση νοείται από πάνω προς τα κάτω και περιλαμβάνει τους πάντες, διότι όλοι έχουν ευθύνες...

Σε καμιά περίπτωση ο μαχόμενος εκπαιδευτικός δεν νοείται να στήνεται στον τοίχο μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!
Συνάδελφε,το θέμα της αξιολόγησης έχει τεθεί απο τον νόμο-Αρσένη το 1997 και έχουμε 2013 και ακόμα το συζητάμε.Αυτοί είναι οι ρυθμοί των εξελίξεων στην χώρα και για αυτό άλλωστε φτάσαμε στην πτώχευση.Αν τότε ως εκπαιδευτική κοινότητα δεν αντιδρούσαμε στην αξιολόγηση, αλλά είχαμε κάνει διάλογο για να είναι όπως η διεθνής βιβλιογραφία προβλέπει,σήμερα δεν θα είχαμε το πρόβλημα που περιγράφεις.Φάγαμε 16 χρόνια να ανακαλύπτουμε τρόπους να παρακάμψουμε τον ασεπ με αποτέλεσμα να δώσουμε το δικαίωμα στους πολιτικούς να μας μιλάνε για την ανάγκη αξιολόγησης.Τώρα συνάδελφε είναι αργά,γιατί η αξιολόγηση θα μας επιβληθεί με τους χειρότερους όρους:μένεις ή φεύγεις.Στην ζωή τα λάθη πάντα πληρώνονται και δυστυχώς ήρθε η ώρα να πληρώσουμε για τα δικά μας και για τα δικά τους λάθη!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.