*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390822 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4942 στις: Ιούλιος 26, 2013, 08:58:22 μμ »

Στο σχολείο μου φέτος δυο καθηγητές κρατούσαν μαθητές μετά το πέρας του ωραρίου με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων για να τους βοηθήσουν δωρεάν.
Πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι απασχολούνται εκτός ωραρίου αφιλοκερδώς για την υπηρεσία; για την πατρίδα; Οι αξίες μας διέρχονται κρίση, όπως και εμείς.
Κανείς!!!!!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:55 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4943 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:05:38 μμ »

Αλλά και όσα αξιέπαινα γίνονται όπως τα κοινωνικά φροντιστήρια δεν τα προβάλουν τα ΜΜΕ.
Στο σχολείο μου φέτος δυο καθηγητές κρατούσαν μαθητές μετά το πέρας του ωραρίου με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων για να τους βοηθήσουν δωρεάν.
Πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι απασχολούνται εκτός ωραρίου αφιλοκερδώς για την υπηρεσία; για την πατρίδα; Οι αξίες μας διέρχονται κρίση, όπως και εμείς.
Και σε εμάς το ίδιο γινόταν. Γινόταν μαθήματα για πανελλαδικές, για τις τελικές εξετάσεις κτλ. Θέλεις όμως να σου πω κάτι: συχνά σε κάνουν να νοιώθεις και βλάκας. Γι΄αυτό το λόγο θέλω αξιολόγηση από κάποιον που είναι έξω από το σχολείο και όχι από διευθυντές.

Αποσυνδεδεμένος o_kanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4944 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:07:28 μμ »
Πάντως αν ξέρετε κάποιον πολιτικό που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο πείτε και σε μένα. Δεν βάζουμε μυαλό, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Η ιστορία γράφει , και το μοιραίο είναι πώς δεν βάζουμε και εμείς το χέρι μας για να γράψουμε ιστορία.

Συνάδελφοι..για να μην παρανοήσουμε...είτε το θέλουμε είτε όχι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί θεωρούμαστε ένα κομμάτι του στενού δημόσιου τομέα το οποίο κατά κοινή ομολογία δεν λειτουργεί σωστά...εκτός και αν λειτουργεί..οπότε η ανάλυση που κάνω είναι περιττή..Αν όμως θεωρήσουμε ότι ΔΕΝ λειτουργεί ΣΩΣΤΑ να ξέρετε τα εξής:
Οι "απέξω" (σ.σ οι μη δημόσιοι υπάλληλοι) μας θεωρούν προνομιούχους του...Συστήματος και θεωρούν ότι το πολιτικό προσωπικό της χώρας μας προστατεύει προσπαθώντας να κάνει τις λιγότερες δυνατές απολύσεις...Όταν εμείς τα βάζουμε με το πολιτικό σύστημα που οι απέξω θεωρούν ότι μας προστατεύει..να ξέρετε το εξής: Αν το πολιτικό σύστημα αλλάξει όπως πολλοί θέλετε(ουμε) από ότι καταλαβαίνω να ξέρετε ότι αυτό θα αλλάξει προς το χειρότερο για μας του Συστήματος...
Φανταστείτε π.χ να κατέβει ένα κόμμα που θα λέει...θα απολύσω τους μισούς δημόσιους υπαλλήλους και το 30% των εκπαιδευτικών και θα βάλω το υπόλοιπο 70% να δουλεύει παραπάνω αξιολογώντας το...αυτό το κόμμα νομίζετε ότι θα πάρει λίγο ή μεγάλο ποσοστό από τους "απέξω"?
Θέλω να πω ότι στην δική μου θεώρηση των πραγμάτων αυτό που κάνει το υπάρχον πολιτικό προσωπικό όσο και να σας φαίνεται περίεργο είναι ότι προσπαθεί να μας προστατέψει όσο γίνεται βέβαια και όχι να μας εξοβελίσει...Απλά επειδή εμείς θεωρούμε ότι δεν μας προστατεύει αρκετά (αφού δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης με κάτι χειρότερο) το βρίζουμε και από πάνω...Γιαυτό θεωρώ ότι είναι νομοτελειακό και θέμα χρόνου να καταρρεύσουν οι από πάνω κάτι που θα συμπαρασύρει και τους από κάτω δηλ εμάς!

Το ερώτημα είναι ποιους Δ.Υ. προσπαθεί να προστατέψει το κατεστημένο; Όλους, πολλούς, λίγους, μερικούς; Και με ποια κριτήρια;

Τεσπα νομίζω ότι ήμουν σαφής..μεγάλα παιδιά είμαστε και μάλιστα Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης...με αυξημένη κριτική ικανότητα...τα κόμματα του κατεστημένου (πασοκ νδ συριζα δημαρ) της μεταπολίτευσης δημιούργησαν το κράτος που έχουμε...και ξέρετε κάτι? Μέρους αυτού του κράτους είμαστε και εμείς...ως εκπαιδευτικοί έχουμε αυξημένη ενσυναίσθηση...μπείτε λοιπόν στη θέση κάποιου εκτός συστήματος δημοσίου...και σκεφτείτε πώς θα ψήφιζε εαν εμφανιζόταν ένα κόμμα που θα έλεγε αυτά που προείπα..κύριε θα πληρώνεις τους μισούς φόρους και τα χαράτσια γιατί θα απολύσω τους μισούς δημ.υπαλλήλους (σχηματικά και για την οικονομία της συζήτησης)...Αν λοιπόν εμφανιζόταν αυτό το κόμμα στις επόμενες εκλογές...θα ψηφίζατε(με) όλοι με τον τρόπο που ψηφίσαμε πάνω κάτω και στις τελευταίες...Για να μην παρανοήσουμε τελείως συνάδελφοι..είμαστε εντός συστήματος και όχι εκτός όπως πολλοί φαντάζονται/φαντασιώνονται...

 :o :o :o
Πες ότι δεν κάνεις  πλάκα ...

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4945 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:16:17 μμ »
να πω κι εγω
αν ενδιαφερεται καποιος να προχωρησει τις ΓΝΩΣΕΙΣ του διαβαζει βιβλια. μπαινει στο διαδυκτιο και μαθαινει οτι τον ενδιαφερει.

μεταπτυχιακο παιρνει καποιος
1ον για να προσπερασει τους αλλους και να γινει δντης-υπευθ. γρασεπ ,περιβαλ. εκπ. κλπ κλπ για να μην μπαινει στην ταξη.
2ον  γιατι ειχε  αποτυχημενους γονεις που του λενε να το κανει για να γινει καποιος.
3ον  γιατι ειναι φυτουλας.
4ον γιατι ειναι ψωνιο.

Απλά... tragic!!!
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:55 »

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4946 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:20:11 μμ »
να πω κι εγω
αν ενδιαφερεται καποιος να προχωρησει τις ΓΝΩΣΕΙΣ του διαβαζει βιβλια. μπαινει στο διαδυκτιο και μαθαινει οτι τον ενδιαφερει.

μεταπτυχιακο παιρνει καποιος
1ον για να προσπερασει τους αλλους και να γινει δντης-υπευθ. γρασεπ ,περιβαλ. εκπ. κλπ κλπ για να μην μπαινει στην ταξη.
2ον  γιατι ειχε  αποτυχημενους γονεις που του λενε να το κανει για να γινει καποιος.
3ον  γιατι ειναι φυτουλας.
4ον γιατι ειναι ψωνιο.

Πραγματικό στολίδι αυτό το post εκπαιδευτικού προς άλλους εκπαιδευτικούς που τόλμησαν (!) να έχουν μεταπτυχιακό. Μπαίνω στο pde για να ενημερωθώ και στο τέλος μου σηκώνεται η τρίχα  από αυτά που διαβάζω (στο τέλος δεν θα μου έχει μείνει καμία). Πραγματικά, δεν ντρέπεσαι συνάδελφε;
καθολου δεν ντρεπομαι και ξαναρχιζω:
1ον 23 χρονια εκπαιδευτικος εχω δει πολλους στουρνους με μεταπτυχιακο
2ον στουρνοι με μεταπτυχιακα μας χρεοκοπησαν
3ον μακαρι να ψαξουν ολα τα μεταπτυχιακα και θα πεσει πολυ γελιο
4ον μπραβο σε οσους εχουν μεταπτυχιακο κι εχουν υπηρετησει εστω ενα χρονο στους λειψους, κουφονησια κλπ
5ον μηπως κρυβεσαι πισω απ αυτο να μην απολυθεις και δειχνεις αυτους που δεν εχουν;
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4947 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:28:01 μμ »

μεταπτυχιακο παιρνει καποιος
1ον για να προσπερασει τους αλλους και να γινει δντης-υπευθ. γρασεπ ,περιβαλ. εκπ. κλπ κλπ για να μην μπαινει στην ταξη.
2ον  γιατι ειχε  αποτυχημενους γονεις που του λενε να το κανει για να γινει καποιος.
3ον  γιατι ειναι φυτουλας.
4ον γιατι ειναι ψωνιο.

!! Σκέφτομαι σε ποια κατηγορία ανήκω... Υπάρχει περίπτωση να συνδυάζονται  δύο και πάνω; Ή και όλα τα ανωτέρω μαζί; Βάλε και μια 5η επιλογή ... Οι πολλαπλής επιλογής έχουν μια σωστή απάντηση  8) ;D

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4948 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:35:04 μμ »
mous μιλαω για αυτους που ατα 45 και πανω,που τους ηρθε ξαφνικα να συνεχισουν τις σπουδες.  για τους νεους οκ, καλα κανουν αλλα ετσι που γιναμε εδω δεν εχουν μελλον. για τους πρωτους λοιπον εγω θα ψηφιζα το 1ον :)
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4949 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:38:58 μμ »
κατάλαβα... οπότε για μένα παίζει το 2ο, 3ο ή 4ο... Το 2ο όχι γιατί εμένα οι γονείς μου όταν έμαθαν ότι μπήκα στο μεταπτυχιακό κόντεψαν να "πηδηχτούν απ το μπαλκόνι" οπότε μένει να αποφασίσω μεταξύ 3 και 4!  :P

Αποσυνδεδεμένος vokos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ12.04 Μηχανολόγος Μηχανικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4950 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:43:03 μμ »
να πω κι εγω
αν ενδιαφερεται καποιος να προχωρησει τις ΓΝΩΣΕΙΣ του διαβαζει βιβλια. μπαινει στο διαδυκτιο και μαθαινει οτι τον ενδιαφερει.

μεταπτυχιακο παιρνει καποιος
1ον για να προσπερασει τους αλλους και να γινει δντης-υπευθ. γρασεπ ,περιβαλ. εκπ. κλπ κλπ για να μην μπαινει στην ταξη.
2ον  γιατι ειχε  αποτυχημενους γονεις που του λενε να το κανει για να γινει καποιος.
3ον  γιατι ειναι φυτουλας.
4ον γιατι ειναι ψωνιο.

Πραγματικό στολίδι αυτό το post εκπαιδευτικού προς άλλους εκπαιδευτικούς που τόλμησαν (!) να έχουν μεταπτυχιακό. Μπαίνω στο pde για να ενημερωθώ και στο τέλος μου σηκώνεται η τρίχα  από αυτά που διαβάζω (στο τέλος δεν θα μου έχει μείνει καμία). Πραγματικά, δεν ντρέπεσαι συνάδελφε;
καθολου δεν ντρεπομαι και ξαναρχιζω:
1ον 23 χρονια εκπαιδευτικος εχω δει πολλους στουρνους με μεταπτυχιακο
2ον στουρνοι με μεταπτυχιακα μας χρεοκοπησαν
3ον μακαρι να ψαξουν ολα τα μεταπτυχιακα και θα πεσει πολυ γελιο
4ον μπραβο σε οσους εχουν μεταπτυχιακο κι εχουν υπηρετησει εστω ενα χρονο στους λειψους, κουφονησια κλπ
5ον μηπως κρυβεσαι πισω απ αυτο να μην απολυθεις και δειχνεις αυτους που δεν εχουν;

Συνάδελφε λυπάμαι αλλά τσουβαλιάζεις τους πάντες. Μάλλον τα 23 χρόνια εκπαιδευτικής υπηρεσίας επηρέασαν αρνητικά την κρίση σου ή σε έκαναν γκουρού της ψυχολογίας κρίνοντας έτσι εύκολα συναδέλφους σου.

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να έκανε μεταπτυχιακό ή διαδακτορικό επειδή γούσταρε την επιστήμη του ; Γιατί ήθελε να μάθει κάτι παραπάνω;

Εκτός αν ισχύει το "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια".

 

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4951 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:51:24 μμ »
τη γνωμη μου λεω, ολη αυτη η φορμουλα με τα μεταπτυχιακα αρχισε το 2004, στο γνωστο νησι. αν εισαι παλιος θα το εχεις ακουσει,γι αυτους και τους προηγουμενους μιλαω. αν εισαι παλιος θα τα ξερεις.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4952 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:59:06 μμ »
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_25/07/2013_511098


Αίρεται η εξαίρεση κατόχων τίτλων μεταπτυχιακών
Με τροπολογία που κατετέθη εσπευσμένα στη Βουλή και αφορά, σε αυτή τη φάση, τους υπαλλήλους του υπουργείου Παιδείας.
του Γιωργου Π.Τερζη
Τα σαφή μηνύματα που εκπέμπουν Βερολίνο και Ευρωζώνη ότι, δηλαδή, δεν θα «χαριστούν» στην Αθήνα, αξιολογεί το Μέγαρο Μαξίμου, που διαπιστώνει ότι οι πιστωτές δεν δείχνουν διατεθειμένοι να προβούν στην ελάχιστη παραχώρηση. Η χθεσινή απόφαση του Euroworking Group να αναβάλει, για δύο 24ωρα έστω, τη λήψη απόφασης για την εκταμίευση της ελληνικής δόσης και να απαιτήσει τροπολογία που θα διασφαλίζει την άμεση υπαγωγή σε καθεστώς διαθεσιμότητας 4.200 δημοσίων υπαλλήλων, έρχεται να επιβεβαιώσει την άποψη που κυριαρχεί στο πρωθυπουργικό γραφείο και στους σχεδιασμούς του κ. Αντώνη Σαμαρά πως η Ελλάδα θα πρέπει πάση θυσία να εκπληρώσει το σύνολο των προαπαιτουμένων έως την αξιολόγηση του Σεπτεμβρίου, αν επιθυμεί να διεκδικήσει ό,τι μπορεί ως προς τη βελτίωση των όρων του προγράμματος.

Η, μικρής διάρκειας, εμπλοκή με τη δόση επιβεβαιώνει, παράλληλα, τις λεπτές ισορροπίες στις οποίες κινείται το κυβερνητικό σχήμα, καθώς αφενός θα πρέπει να ικανοποιήσει τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει, αφετέρου να εξισορροπήσει την πίεση των βουλευτών. Είναι ενδεικτικό ότι, όπως αποδείχθηκε, οι παραχωρήσεις προς τους βουλευτές σε ό,τι αφορά τις εξαιρέσεις από τη διαθεσιμότητα (σ.σ. κάτοχοι διδακτορικών ή μεταπτυχιακών τίτλων) προκειμένου να υπερψηφισθεί το πολυνομοσχέδιο από τη Βουλή, περιόρισαν σημαντικά τη δεξαμενή των διαθεσίμων, με αποτέλεσμα να μην επιτυγχάνεται ο προαπαιτούμενος στόχος των 4.200 υπαλλήλων. Προκειμένου να άρει το αδιέξοδο, η κυβέρνηση κατέθεσε τροπολογία σήμερα στη Βουλή, με την οποία αίρεται η εξαίρεση από την κινητικότητα για τους κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων, όσον αφορά τους υπαγόμενους στο υπουργείο Παιδείας υπαλλήλους, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος. Τον Σεπτέμβριο αναμένεται να κατατεθεί νέα τροπολογία, με την οποία θα αίρεται η εν λόγω εξαίρεση γενικώς. Η ανατροπή μιας διάταξης που υπερψηφίστηκε προ ημερών προκαλεί αντιδράσεις και, ήδη, στελέχη του Μαξίμου έχουν κινητοποιηθεί προς κατευνασμό των βουλευτών. Η νέα τροπολογία έρχεται να προστεθεί σε αυτήν για τις αποζημιώσεις των απολυμένων της ΕΡΤ, η οποία –παρά τη νέα μορφή της– εξακολουθεί να προκαλεί αντιδράσεις.

Η εμπλοκή καταδεικνύει τα μικρά περιθώρια ελιγμών που απομένουν στην κυβέρνηση ενόψει, ιδίως, της υπαγωγής σε διαθεσιμότητα επιπλέον 5.500 υπαλλήλων μέχρι τον Σεπτέμβριο και ακόμη 12.500 τον Δεκέμβριο.

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4953 στις: Ιούλιος 26, 2013, 10:00:39 μμ »
Από όλους τους  614.000 ΔΥ η κυβέρνηση αποφάσισε ότι περισσεύουμε 2500 εκπαιδευτικοί . Γιατί εμείς;

Αποσυνδεδεμένος demodos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4954 στις: Ιούλιος 26, 2013, 10:03:00 μμ »
Εντάξει... μην κρυβόματσε πίσω από το δακτυλό μας...
Υπάρχουν χιλιάδες Μεταπτυχιακά που έχουν αγοραστεί από Βουλγαρία, Σερβία κλπ
Οπως υπάρχουν και κάποιοι που κόπιασαν να τα πάρουν.
Το μεταπτυχιακό θα έπρεπε να μοριοδοτεί και όχι να εξαιρεί όπως και ο βάθμος πτυχίου
και άλλα προσόντα.
Οπως θα έπρεπε να εξετάζετει και η συνάφεια με το γνωστικό αντικείμενο.
Για εμένα μόνο όσοι έχουν Διδακτορικό να εξαιρούνται.
Το ίδιο θα έπρεπε να γίνει και με τα παιδία. Να μοριοδοτούν και όχι να εξαιρούν.
Δηλαδή αυτός που έχει τρία μεγάλα παιδιά έχει μεγαλύτερη ανάγκη από αυτόν που
έχει δύο μωρά και γυναίκα άνεργη.
Και σαφώς θα έπρεπε να μπαίνουν και εισοδηματικά κρίτηρια και ακίνητη περιουσία.
Αλλά δεν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι... θέλουμ μόνο πως να εξαιρέσουμε τους εαυτούς μας.....

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4955 στις: Ιούλιος 26, 2013, 10:03:45 μμ »
Από όλους τους  614.000 ΔΥ η κυβέρνηση αποφάσισε ότι περισσεύουμε 2500 εκπαιδευτικοί . Γιατί εμείς;


αστα συναδελφε μεγαλη αδικια... :'( δυστηχως είμαστε απολυμενοι./..πρεπει να το καταλαβουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.