*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392369 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5236 στις: Ιούλιος 29, 2013, 09:45:57 μμ »
Αυτά αφορούν τους διοικητικούς νομίζω για κάθε υπουργείο μια και λέει πως μ αυτά τα κριτήρια θα συμπληρωθεί ο αρθμός μαζί μ τους εκπαιδευτικούς, σχολικους φύλακες κ δημοτικούς αστυνομικούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:09 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5237 στις: Ιούλιος 29, 2013, 09:53:54 μμ »
Αυτά αφορούν τους διοικητικούς νομίζω για κάθε υπουργείο μια και λέει πως μ αυτά τα κριτήρια θα συμπληρωθεί ο αρθμός μαζί μ τους εκπαιδευτικούς, σχολικους φύλακες κ δημοτικούς αστυνομικούς
δε νομίζω, διάβασε το σχετικό άρθρο 90 του νόμου 4172/13
αφορούν το Δημόσιο γενικά (στο σχετικό άρθρο του νόμου που ψηφίστηκε γίνεται σχετική αναφορά για το πως θα επιλέγονται όσοι θα μπαίνουν σε κινητικότητα σε περίπτωση κατάργησης θέσεων ή κλάδων και ειδικοτήτων σε όλα τα υπουργεία, αποκεντρωμένες διοικήσεις, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ)
μη μένουμε μόνο στον οριζόντιο αποκεφαλισμό των συναδέλφων μας που εξοστρακίστηκαν βίαια από την εκπαίδευση προς χάριν της...υποδόσης της ..τελευταίας δόσης ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 09:57:48 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5238 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:07:17 μμ »
Αυτά αφορούν τους διοικητικούς νομίζω για κάθε υπουργείο μια και λέει πως μ αυτά τα κριτήρια θα συμπληρωθεί ο αρθμός μαζί μ τους εκπαιδευτικούς, σχολικους φύλακες κ δημοτικούς αστυνομικούς
δε νομίζω, διάβασε το σχετικό άρθρο 90 του νόμου 4172/13
αφορούν το Δημόσιο γενικά (στο σχετικό άρθρο του νόμου που ψηφίστηκε γίνεται σχετική αναφορά για το πως θα επιλέγονται όσοι θα μπαίνουν σε κινητικότητα σε περίπτωση κατάργησης θέσεων ή κλάδων και ειδικοτήτων σε όλα τα υπουργεία, αποκεντρωμένες διοικήσεις, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ)
μη μένουμε μόνο στον οριζόντιο αποκεφαλισμό των συναδέλφων μας που εξοστρακίστηκαν βίαια από την εκπαίδευση προς χάριν της...υποδόσης της ..τελευταίας δόσης ;)

Kαι οι δύο έχετε δίκιο, massimoap & silkcut.

Αυτό που διαβάζουμε φαίνεται να είναι ένας γενικότερος μπούσουλας σύμφωνα με τον οποίον κάποιος θα τίθεται σε διαθεσιμότητα, μέχρι, φυσικά, ν' αρχίσουν οι εξαιρέσεις. 'Όχι οι τάδε ή οι δείνα, είναι χρήσιμοι, επιτελούν έργο κτλ. κτλ. κτλ.". Στην περίπτωση του υπουργείου παιδείας όμως, αφού, όπως δήλωσε ο υπουργός μας, άλλοι εκπαιδευτικοί δεν τίθενται σε διαθεσιμότητα (μη μου πει κανείς ότι δεν τον πιστεύει), προφανώς αφορά μη-εκπαιδευτικό προσωπικό.  :) :D :) :D
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5239 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:15:41 μμ »
Το μοντέλο αυτό δεν είναι εφικτό στην περίπτωση μας. Θεωρητικά αξιολογειται όλος ο κλάδος λαι έχουμε σειρά. Από την άλλη κατργούνται θέσεις του κλάδου σε όλη την ελλάδα. Πως ξανατοποθετεις τους ελπαιδευτικούς;; Ξανα διαλέγουν οργανικές οανελλαδικά;;; Αδύνατον. Και άντε όσοι ειναι ψηλά στον καταλογο κ δν έχουν κατάργηση οργανικής. Σε κάποιο σχολείο κάποιοι διαθέσιμοι δεν βγήκαν πλεονάζοντες τι γίνεται τότε ποιοι από τον πίνακα θα πάνε εκεί;; Το μπέρδεμα είμαι τόσο μεγάλο π δεν θα βγει άκρη. Το να ξανα μοιράσεις 150000 άτομα σε όλη την ελλάδα είναι τεραστιο εγχείρημα. Ακόμα δν εξυπηρέτησαν τος 900 μεταταξεις της περσινής χρονιάς ή τις 5000 θέσεις στν α βαθμια... Κ ξεκινουν τη δήλωση ενδιαφέροντος  για αποσπάσεις. Τι θα πουν μετά... Άκυρη η απόσπαση σας κ κάντε οι υπόλοιποι ξανά;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:09 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5240 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:20:22 μμ »

Αυτό που διαβάζουμε φαίνεται να είναι ένας γενικότερος μπούσουλας σύμφωνα με τον οποίον κάποιος θα τίθεται σε διαθεσιμότητα, μέχρι, φυσικά, ν' αρχίσουν οι εξαιρέσεις. 'Όχι οι τάδε ή οι δείνα, είναι χρήσιμοι, επιτελούν έργο κτλ. κτλ. κτλ.". Στην περίπτωση του υπουργείου παιδείας όμως, αφού, όπως δήλωσε ο υπουργός μας, άλλοι εκπαιδευτικοί δεν τίθενται σε διαθεσιμότητα (μη μου πει κανείς ότι δεν τον πιστεύει), προφανώς αφορά μη-εκπαιδευτικό προσωπικό.  :) :D :) :D
έτσι ακριβώς και καλό είναι να το έχουμε υπόψη μας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 08:25:20 πμ από Stelios »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5241 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:26:05 μμ »
Το μοντέλο αυτό δεν είναι εφικτό στην περίπτωση μας. Θεωρητικά αξιολογειται όλος ο κλάδος λαι έχουμε σειρά. Από την άλλη κατργούνται θέσεις του κλάδου σε όλη την ελλάδα. Πως ξανατοποθετεις τους ελπαιδευτικούς;; Ξανα διαλέγουν οργανικές οανελλαδικά;;; Αδύνατον. Και άντε όσοι ειναι ψηλά στον καταλογο κ δν έχουν κατάργηση οργανικής. Σε κάποιο σχολείο κάποιοι διαθέσιμοι δεν βγήκαν πλεονάζοντες τι γίνεται τότε ποιοι από τον πίνακα θα πάνε εκεί;; Το μπέρδεμα είμαι τόσο μεγάλο π δεν θα βγει άκρη. Το να ξανα μοιράσεις 150000 άτομα σε όλη την ελλάδα είναι τεραστιο εγχείρημα. Ακόμα δν εξυπηρέτησαν τος 900 μεταταξεις της περσινής χρονιάς ή τις 5000 θέσεις στν α βαθμια... Κ ξεκινουν τη δήλωση ενδιαφέροντος  για αποσπάσεις. Τι θα πουν μετά... Άκυρη η απόσπαση σας κ κάντε οι υπόλοιποι ξανά;;;
κατάργηση θέσεων κλάδου ή ειδικότητας  σημαίνει αυτόματα ανακατανομή οργανικών θέσεων στην επικράτεια, δε γίνεται αλλιώς αφού οι οργανικές μας είναι στην επικράτεια ;), τι θα σου πεί δηλαδή καταργώ πχ 1000 θέσεις της χ ειδικότητας στην περιφέρεια ψ?? :o :o
τώρα βέβαια στο ότι υπάρχει πλήρης έλλειψη οργάνωσης και αποτελεσματικότητας, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω,
αλλά άλλο το τι πρέπει να γίνει και άλλο το τι θα κάνουν γιατί δεν προλαβαίνουν/μπορούν κτλ
και δυστυχώς είδαμε όταν δεν προλαβαίνουν και βιάζονται, τι γίνεται ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 10:28:37 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5242 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:31:04 μμ »
Το μοντέλο αυτό δεν είναι εφικτό στην περίπτωση μας. Θεωρητικά αξιολογειται όλος ο κλάδος λαι έχουμε σειρά. Από την άλλη κατργούνται θέσεις του κλάδου σε όλη την ελλάδα. Πως ξανατοποθετεις τους ελπαιδευτικούς;; Ξανα διαλέγουν οργανικές οανελλαδικά;;; Αδύνατον. Και άντε όσοι ειναι ψηλά στον καταλογο κ δν έχουν κατάργηση οργανικής. Σε κάποιο σχολείο κάποιοι διαθέσιμοι δεν βγήκαν πλεονάζοντες τι γίνεται τότε ποιοι από τον πίνακα θα πάνε εκεί;; Το μπέρδεμα είμαι τόσο μεγάλο π δεν θα βγει άκρη. Το να ξανα μοιράσεις 150000 άτομα σε όλη την ελλάδα είναι τεραστιο εγχείρημα. Ακόμα δν εξυπηρέτησαν τος 900 μεταταξεις της περσινής χρονιάς ή τις 5000 θέσεις στν α βαθμια... Κ ξεκινουν τη δήλωση ενδιαφέροντος  για αποσπάσεις. Τι θα πουν μετά... Άκυρη η απόσπαση σας κ κάντε οι υπόλοιποι ξανά;;;

Φιλική συμβουλή, αδερφέ, μην προσπαθείς να εκλογικεύσεις αυτά που δημοσιεύουν οι δημοσιογράφοι, γιατί σε βλέπω στο τέλος κλεισμένο στο ωραίο... ίδρυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 08:26:00 πμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5243 στις: Ιούλιος 29, 2013, 10:31:55 μμ »
έχω ξαναγράψει ότι (κατά τη γνώμη μου) ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι ο κακός εαυτός μας.

Συμφωνώ. Ομως θα πω και το αλλο: τον εαυτο μας συχνα, ακριβως επειδη δεν είμαστε ολοι "δυνατοί", οι καταστασεις τον αλλάζουν. Στη δική μου βιοθεωρια εχω ως αρχη το ουδεις εκων κακος. Στη συμπεριφοριστική μεθοδο, που την ασπάζομαι ως ενα βαθμο, το περιβαλλον διαμορφωνει το ατομο.
π.χ. Πριν τις απολύσεις μιλουσαμε για διορισμους απο το παραθυρο,  επειδη ειμασταν βολεμένοι, δεν αντιδρουσαμε τοσο. Σημερα, μπροστα στις απολυσεις τρωμε σάρκες και προβαλλουμε εαυτον ως τον ιδανικο εκπαιδευτικο και μαλιστα διορισμενο με νομιμο τρόπο και με ειδικοτητα βασική και με θεση σε γενικο λυκειο και δεν ξερω γω τι αλλο. Ετσι, στρεφομαστε κατα συναδελφων, λες και η δουλεια ειναι για λίγους...
Θα κλεισω με ενα και μόνο: Η ισχυς εν τη ενωσει (= η δύναμη στην ενότητα)

Συμφωνώ.. μόνο που ο σημερινός κανιβαλισμός (ο θανατος σου η ζωή μου) δεν είναι πρωτόγνωρη συμπεριφορά στην εκπαιδευτική κοινότητα.
Το ότι ο καθένας στο παρελθόν έβρισκε συστηματικά τρόπους να απαλάσσεται από καθήκοντα/αποσπάται/εκπ. αδειες/διαθέσεις για τις "ανάγκες"κλπ.  κλπ. σε βάρος συναδέλφων του είναι κανιβαλισμός.
Χιλιάδες "άξιοι" συνάδερφοι σε όλη την επικράτεια κατόρθωναν να εκμεταλλεύονται την περίφημη εκπαιδευτική νομοθεσία
- κατάκτηση το λένε κάποιοι - σε βάρος χιλιάδων άλλων συναδέρφων τους. "Να βολευτώ εγώ κι όλοι οι άλλοι να ..." Αν δεν είναι αυτό κανιβαλισμός τότε τι είναι?

Κάτι μου λέει ότι αυτοί που κανιβαλίζουν τώρα, είναι οι ίδιοι που κανιβάλιζαν και παλιότερα..







Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5245 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:10:58 μμ »
γι΄αυτό εγώ είχα γράψει ότι δεν πρέπει να υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά μοριοδότηση σε όλα:
οι έγκυες, λεχώνες και με άδεια ανατροφής δεν ανήκουν στις ειδικές περιπτώσεις/εξαιρέσεις?
http://www.esos.gr/article/apopseis/exaireseis-diathesimothta-prostasia-mhtrothtaw
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 08:35:21 πμ από Stelios »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5246 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:57:36 μμ »
Συνάδελφοι είστε πεπεισμένοι ότι το 1500 θα αφορά διοικητικούς ΑΕΙ-ΤΕΙ;
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5247 στις: Ιούλιος 30, 2013, 12:00:39 πμ »
Συνάδελφοι είστε πεπεισμένοι ότι το 1500 θα αφορά διοικητικούς ΑΕΙ-ΤΕΙ;
κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα πια...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5248 στις: Ιούλιος 30, 2013, 12:11:23 πμ »
Συνάδελφοι είστε πεπεισμένοι ότι το 1500 θα αφορά διοικητικούς ΑΕΙ-ΤΕΙ;

Έτσι δήλωσε ο υπουργός. Τώρα, αν θα τον πιστέψεις ή όχι, είναι δική σου υπόθεση. Πάντως, ρε παιδιά, έχω μια απορία, χωρίς να τη συνδέω με διαθεσιμότητες ή τίποτα τέτοιο, μπέσα. Οι διοικητικοί υπάλληλοι της γ'βαθμιας 10.000 και οι καθηγητές πανεπιστημίου 12.500! Κουφό τελείως, έτσι; Έχουμε τόσους πολλούς καθηγητές πανεπιστημίου στην Ελλάδα; Και που διδάσκουν, διάολε;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5249 στις: Ιούλιος 30, 2013, 12:15:49 πμ »
Γιατί οι διοικητικοί είναι λίγοι συνάδελφε; 1 προς 1,2 καθηγητές το ποσοστό τους  :o
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.