*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392452 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6132 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:06:37 μμ »
καποιος απο εσας μήπως εχει πληροφόρηση για εμας τους σε διαθεσιμότητα που όμως εχουμε πτυχία και διοριστήκαμε αξιοκρατικα; ::)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:30:29 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6133 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:08:36 μμ »
καποιος απο εσας μήπως εχει πληροφόρηση για εμας τους σε διαθεσιμότητα που όμως εχουμε πτυχία και διοριστήκαμε αξιοκρατικα; ::)
Συνάδελφε,να πάτε δικαστικά.Αλλά μόνοι σας,χωρίς την ΟΛΜΕ!

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6134 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:09:58 μμ »
θα παμε...τι να κανουμε ...θα το σκασουμε το χιλιαρικακι...απλα μηπως καποιος εχει καποια ενημέρωση παραπάνω;κατι να ελπίζουμε...

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6135 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:17:45 μμ »
Μακαρι, αλλα η εμπειρια απο τα δικαστηρια δεν ειναι ευνοικη για τους οργαζομενους
τρανο παραδειγμα αυτο της χαλυβουργειας οπου αυτα τα δικαστηρια εβγαλαν παρανομικη και καταχρηστικη απεργια σε εργαστασιο ιδιωτη
αυτα τα δικαστηρια εβγαλαν αποφαση οτι καλως απολυθηκαν οι εργαζομενοι της ερτ

αυτα τα δικαστηρια εβγαλαν νομιμο το χαρατσι
αυτα τα δικαστηρια εβγαλαν νομιμο και τη δανειακη συμβαση κτλ κτλ

προσωπικα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στα δικαστηρια και δεν πιστευω δεν ανεξαρτησια της δικαστικης εξουσιας, αφου και απαραδεκτο νομοθετικο πλαισιο εφαρμοζει και σε συνενοηση με τους εκμεταλευτες των εργαζομενων ειναι

Υ.Γ: δεν πρεπει να ντρεπομαστε (οπως γραφουν αλλοι) που αποφοιτοι γυμνασιου εγιναν καθηγητες.....λες και οι καθηγητες κομμωτικης επρεπε να εχουν πανεπιστημιακο πτυχιο για να διδασκουν....εργαζομενοι ειναι και αυτοι και οπως εμεις. το δικαιο μας και συγκεκριμενα η μονιμοτητα εκ του συνταγματος και η σταθερη εργασια δεν κρινεται απο το πλουτο των πτυχιων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:30:29 »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6136 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:18:45 μμ »
Υπάρχει και πιθανότητα να τα σταματήσουμε αυτά στα δικαστήρια συνέδελφοι...

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%AF-%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%AC%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82
Συνάδελφοι,η διαθεσιμότηατα των τεχνικών ειδικοτήτων σε δικαστική διαμάχη θα έχει αρνητικό αποτέλεσμα.Αρκεί να μάθουν οι δικαστές πως απόφοιτοι γυμνασίου έγιναν καθηγητές και πως διορίστηκαν και θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου.Γενικώς,στα δικαστήρια πας όταν είσαι νόμιμός και όχι όταν για δεκαετία έχεις κάνει το σύνταγμα κουλερόχαρτο.Πάντως,η προσφυγή στα δικαστήρια των συνδικαλιστών της ΟΛΜΕ είναι πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη,θα γελάσουν τα χείλια του κάθε πικραμένου...οι άνθρωποι είναι παράβαση απο μόνοι τους!!!

ΑΝ ήταν παράνομες οι προσλήψεις αυτές, ας το μάθουμε και με τη "βούλα" και ας διωχθούν και οι πολιτικάντηδες που τις έκαναν...

Δε νομίζω πάντως, να γελάσει κανένας, διότι και αυτοί οι άνθρωποι, πέρασαν από κάποια διαδικασία για να γίνουν καθηγητές...
Δεν εγιναν έτσι αυθαίρετα...
Δε νομίζω να χρειάζεται και διδακτορικό, για να διδάξεις στο παιδί κάποια πράγματα στα εργαστήρια...
Άλλωστε, κάποιοι είχαν και "επόπτη", νομίζω, πτυχιούχο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2013, 05:21:41 μμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6137 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:35:17 μμ »
Υπάρχει και πιθανότητα να τα σταματήσουμε αυτά στα δικαστήρια συνέδελφοι...

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%AF-%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%AC%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82
Συνάδελφοι,η διαθεσιμότηατα των τεχνικών ειδικοτήτων σε δικαστική διαμάχη θα έχει αρνητικό αποτέλεσμα.Αρκεί να μάθουν οι δικαστές πως απόφοιτοι γυμνασίου έγιναν καθηγητές και πως διορίστηκαν και θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου.Γενικώς,στα δικαστήρια πας όταν είσαι νόμιμός και όχι όταν για δεκαετία έχεις κάνει το σύνταγμα κουλερόχαρτο.Πάντως,η προσφυγή στα δικαστήρια των συνδικαλιστών της ΟΛΜΕ είναι πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη,θα γελάσουν τα χείλια του κάθε πικραμένου...οι άνθρωποι είναι παράβαση απο μόνοι τους!!!

ΑΝ ήταν παράνομες οι προσλήψεις αυτές, ας το μάθουμε και με τη "βούλα" και ας διωχθούν και οι πολιτικάντηδες που τις έκαναν...

Δε νομίζω πάντως, να γελάσει κανένας, διότι και αυτοί οι άνθρωποι, πέρσαν κάποια διαδικασία για να γίνουν καθηγητές...
Δεν εγιναν έτσι αυθαίρετα...
Δε νομίζω να χρειάζεται και διδακτορικό, για να διδάξεις στο παιδί κάποια πράγματα στα εργαστήρια...
Άλλωστε είχαν και "επόπτη", νομίζω, πτυχιούχο...
Δυστυχώς,συνάδελφε,οι παραπάνω διορισμοί έγιναν "έτσι αυθαίρετα",'οπως το λες και εσύ.Πιό αυθαίρετες δεν γίνεται.Σκέψου, πως μια παρέα οδοντοτεχνιτών μέλη του τότε κυβερνώντος κόμματος κατάφεραν να δημιουργήσουν ειδικότητα εν μια νυκτί!Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα,φαντάζεσαι τι έχει να γίνει με τις απολύσεις,αν αυτές έχουν και την συναίνεση των δικαστών;Έχω πει πολλές φορές,οι εκπαιδευτικοί να μην ασχολούνται με νομικά θέματα,γιατί μπορεί να πάρουν κανένα συνάδελφο στον λαιμό τους.Οι συνάδελφοι που είναι σε διαθεσιμότητα να αφήσουν τα τσιτάτα της ΟΛΜΕ και να εξετάσουν σοβαρά το θέμα με εργατολόγο,γιατί τα πράγματα μόνο απλά δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6138 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:43:24 μμ »
Θα το θέσω λίγο διαφορετικά με δύο μικρά προβλήματα.

1. Έστω δύο διαφορετικοί εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕΧΧ, ο Α και ο Β, αποφασίζουν να γράψουν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το έτος 20ΧΧ. Ο Α έχει μηδενική προϋπηρεσία και γράφει καθαρό βαθμό στην εξέταση 72,35, ενώ ο Β 71,93 αλλά έχει και 0,73 μόρια από προϋπηρεσία τα οποία αθροίζονται και φτάνει τα 72,66. Για λόγους απλοποίησης ας υποθέσουμε ότι πήραν και οι 2 πτυχίο με 5 και δεν έχουν μεταπτυχιακό. Δεν έχουν με άλλα λόγια καμία άλλη προσαύξηση στο βαθμό. Η βάση διορισμού διαμορφώνεται στο 72,56. Ο Β διορίζεται. Ο Α είναι στους επιλαχόντες και τα βάζει με τη ρουφιάνα την τύχη του που έχασε το διορισμό για 0,19 μόρια. Δεν έχει το κουράγιο να περιμένει άλλα δύο χρόνια για να ξαναγράψει ΑΣΕΠ μετά από αυτή τη νίλα. Αξιοποιεί όμως την πλασματική προϋπηρεσία των 72,35-55=17,35 μορίων για να ανέβει στον πίνακα των αναπληρωτών και την επόμενη χρονιά ξεκινάει να δουλεύει σαν αναπληρωτής. Μετά απο Χ χρόνια διορίζεται και αυτός από τον πίνακα του 24μήνου ή τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών.

2. Έστω τώρα ένας άλλος εκπαιδευτικός Γ του κλάδου ΠΕΨΨ ο οποίος είναι διοστέος του ΑΣΕΠ αλλά παράλληλα διορίζεται και από τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών και κατά συνέπεια μπορεί να επιλέξει. Φυσιολογικά επιλέγει το διορισμό του από τον Ενιαίο που του εξασφαλίζει καλύτερη τοποθέτηση. Η επιλογή του αυτή αποτελεί αναπάντεχο δώρο για τον εκπαιδευτικο Δ, ο οποίος είναι πρώτος επιλαχών του διαγωνισμού και ο οποίος βλέπει το όνομά του στους συμπληρωματικούς διορισμούς για να συμπληρωθεί το 60% από τον πίνακα του ΑΣΕΠ.

Τα παραπάνω αποτελούν τυχαία παραδείγματα, αλλά αντικατοπτρίζουν πραγματικές περιπτώσεις. Έρχεται τώρα ένας δικαστής να αποφασίσει με κριτήριο τον τρόπο διορισμού ποιος από τους παραπάνω πρέπει να πάρει πόδι και ποιος όχι. Πως αντιμετωπίζει τους Α,Β,Γ,Δ; Πιστεύει κάνείς ότι υπάρχει τρόπος να ξετυλιχτεί αυτό το κουβάρι; typos72 περιμένω με αγωνία την απάντησή σου, γιατί εγώ ο άσχετος περί τα νομικά δε βρίσκω τρόπο...

@typos 72 μιας και σε πέτυχα: δε μου έχεις απαντήσει στο παραπάνω εδώ και τόσες μέρες. Υποθέτω ότι δεν το είδες (δε θέλω να υποθέσω κάτι άλλο). Σε παρακαλώ, μοιράσω τις πολύτιμες νομικές σου γνώσεις μαζί μας και μη μας αφήνεις σε αγωνία...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6139 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:44:37 μμ »
Υ.Γ: δεν πρεπει να ντρεπομαστε (οπως γραφουν αλλοι) που αποφοιτοι γυμνασιου εγιναν καθηγητες.....λες και οι καθηγητες κομμωτικης επρεπε να εχουν πανεπιστημιακο πτυχιο για να διδασκουν....εργαζομενοι ειναι και αυτοι και οπως εμεις. το δικαιο μας και συγκεκριμενα η μονιμοτητα εκ του συνταγματος και η σταθερη εργασια δεν κρινεται απο το πλουτο των πτυχιων
Πολύ σωστά!!!!!!!
  

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6140 στις: Αύγουστος 06, 2013, 05:57:50 μμ »
Θα το θέσω λίγο διαφορετικά με δύο μικρά προβλήματα.

1. Έστω δύο διαφορετικοί εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕΧΧ, ο Α και ο Β, αποφασίζουν να γράψουν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το έτος 20ΧΧ. Ο Α έχει μηδενική προϋπηρεσία και γράφει καθαρό βαθμό στην εξέταση 72,35, ενώ ο Β 71,93 αλλά έχει και 0,73 μόρια από προϋπηρεσία τα οποία αθροίζονται και φτάνει τα 72,66. Για λόγους απλοποίησης ας υποθέσουμε ότι πήραν και οι 2 πτυχίο με 5 και δεν έχουν μεταπτυχιακό. Δεν έχουν με άλλα λόγια καμία άλλη προσαύξηση στο βαθμό. Η βάση διορισμού διαμορφώνεται στο 72,56. Ο Β διορίζεται. Ο Α είναι στους επιλαχόντες και τα βάζει με τη ρουφιάνα την τύχη του που έχασε το διορισμό για 0,19 μόρια. Δεν έχει το κουράγιο να περιμένει άλλα δύο χρόνια για να ξαναγράψει ΑΣΕΠ μετά από αυτή τη νίλα. Αξιοποιεί όμως την πλασματική προϋπηρεσία των 72,35-55=17,35 μορίων για να ανέβει στον πίνακα των αναπληρωτών και την επόμενη χρονιά ξεκινάει να δουλεύει σαν αναπληρωτής. Μετά απο Χ χρόνια διορίζεται και αυτός από τον πίνακα του 24μήνου ή τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών.

2. Έστω τώρα ένας άλλος εκπαιδευτικός Γ του κλάδου ΠΕΨΨ ο οποίος είναι διοστέος του ΑΣΕΠ αλλά παράλληλα διορίζεται και από τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών και κατά συνέπεια μπορεί να επιλέξει. Φυσιολογικά επιλέγει το διορισμό του από τον Ενιαίο που του εξασφαλίζει καλύτερη τοποθέτηση. Η επιλογή του αυτή αποτελεί αναπάντεχο δώρο για τον εκπαιδευτικο Δ, ο οποίος είναι πρώτος επιλαχών του διαγωνισμού και ο οποίος βλέπει το όνομά του στους συμπληρωματικούς διορισμούς για να συμπληρωθεί το 60% από τον πίνακα του ΑΣΕΠ.

Τα παραπάνω αποτελούν τυχαία παραδείγματα, αλλά αντικατοπτρίζουν πραγματικές περιπτώσεις. Έρχεται τώρα ένας δικαστής να αποφασίσει με κριτήριο τον τρόπο διορισμού ποιος από τους παραπάνω πρέπει να πάρει πόδι και ποιος όχι. Πως αντιμετωπίζει τους Α,Β,Γ,Δ; Πιστεύει κάνείς ότι υπάρχει τρόπος να ξετυλιχτεί αυτό το κουβάρι; typos72 περιμένω με αγωνία την απάντησή σου, γιατί εγώ ο άσχετος περί τα νομικά δε βρίσκω τρόπο...

@typos 72 μιας και σε πέτυχα: δε μου έχεις απαντήσει στο παραπάνω εδώ και τόσες μέρες. Υποθέτω ότι δεν το είδες (δε θέλω να υποθέσω κάτι άλλο). Σε παρακαλώ, μοιράσω τις πολύτιμες νομικές σου γνώσεις μαζί μας και μη μας αφήνεις σε αγωνία...
Συνάδελφε,η νομική είναι θετική και όχι θεωρητική επιστήμη γιατι στηρίζεται στα ντοκουμέντα.Αν κάποιος ήταν διοριστέος ασεπ και επέλεξε να διοριστεί με άλλο τρόπο,δεν θα πάρει τα μόρια του ασεπ στην αξιολόγηση.Για το δικαστήριο σημασία έχει πως το φεκ του διορισμού του δεν λέει ασεπ.Φταίει;Βέβαια,φταίει,γιατί όταν αποφασίζεις για την ζωή σου δεν ρωτάς την ΟΛΜΕ,ρωτάς την αρμόδια υπηρεσία.Η κυρία Καρδαμίτση,υπεύθηνη διορισμών μου έχει απαντήσει 8 φορές πως ο ασεπ είναι ο πλέον ισχυρός νομικά τρόπος διορισμού.Γι αυτό το λέω κι εγώ συνεχώς.Στο δικαστήριο δεν υπάρχει δεν ξέρω τον νόμο.Προσωπικά σε δίκη εκπαιδευτικού,όταν ειπώθηκε κάτι σχετικό,η δικαστής του απάντησε πως ο πολίτης που έχει σωάς τας φρένας,κόβει τον λαιμό του και μαθαίνει,γιατί υπάρχούν και ευθύνες.Όσοι λοιπόν άλλαξαν το φεκ του διορισμού τους με κάτι άλλο για να έχουν καλύτερη τοποθέτηση,ας αναλάβουν τις ευθήνες τους!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2013, 05:59:25 μμ από typos72 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6141 στις: Αύγουστος 06, 2013, 06:05:38 μμ »
Συνάδελφε,η νομική είναι θετική και όχι θεωρητική επιστήμη γιατι στηρίζεται στα ντοκουμέντα.Αν κάποιος ήταν διοριστέος ασεπ και επέλεξε να διοριστεί με άλλο τρόπο,δεν θα πάρει τα μόρια του ασεπ στην αξιολόγηση.Για το δικαστήριο σημασία έχει πως το φεκ του διορισμού του δεν λέει ασεπ.Φταίει;Βέβαια,φταίει,γιατί όταν αποφασίζεις για την ζωή σου δεν ρωτάς την ΟΛΜΕ,ρωτάς την αρμόδια υπηρεσία.Η κυρία Καρδαμίτση,υπεύθηνη διορισμών μου έχει απαντήσει 8 φορές πως ο ασεπ είναι ο πλέον ισχυρός νομικά τρόπος διορισμού.Γι αυτό το λέω κι εγώ συνεχώς.Στο δικαστήριο δεν υπάρχει δεν ξέρω τον νόμο.Προσωπικά σε δίκη εκπαιδευτικού,όταν ειπώθηκε κάτι σχετικό,η δικαστής του απάντησε πως ο πολίτης που έχει σωάς τας φρένας,κόβει τον λαιμό του και μαθαίνει,γιατί υπάρχούν και ευθύνες.Όσοι λοιπόν άλλαξαν το φεκ του διορισμού τους με κάτι άλλο για να έχουν καλύτερη τοποθέτηση,ας αναλάβουν τις ευθήνες τους!

ελεος πια! και η ελιτιστικη κριτικη στην ΟΛΜΕ εχει και τα ορια της.....δεν εφταιγε καμια ΟΛΜΕ που η πολιτικη ηγεσια νομοθετησε με τετοιο τροπο που να δινει κινητρα σε καποιον που ειχε την δυνατοτητα να επιλεξει μεταξυ των δυο επιλογων να κανει την επιλογη του πινακα και οχι του ΑΣΕΠ.

Η Καρδαμιτση που αναφερεις που το φανταζοτανε οπως και ολοι οτι μετα απο χ χρονια θα φταναμε στη σημερινη κατασταση των διαθεσιμοτητων. Η συγκεκριμενη ειναι ενα πολιτικο στελεχος (ΝΔ) και υλοποιει χωρις αντιρρηση την πιο αντιλαικη πολιτικη προς χαρη του τιτλου της γενικης διευθυντριας....οποτε θεωρω οτι δεν πρεπει να αναφερεται ως η "ιερη αγελαδα" περι κοινωνικης δικαιοσυνης


Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6142 στις: Αύγουστος 06, 2013, 06:17:56 μμ »
Συνάδελφε,η νομική είναι θετική και όχι θεωρητική επιστήμη

Απορώ πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εδώ μέσα που σε παίρνουν στα σοβαρά. Όποτε πάμε να εκφράσουμε μια άποψη μας εγκαλείς ως άσχετους με τα νομικά την ώρα που δεν γνωρίζεις καν που εντάσσεται η νομική επιστήμη. Μιλάμε ούτε τα στοιχειώδη.

Παράθεση
όταν αποφασίζεις για την ζωή σου δεν ρωτάς την ΟΛΜΕ,ρωτάς την αρμόδια υπηρεσία

Η οποία υπηρεσία βέβαια θα του έλεγε ότι μπορεί να διοριστεί από όποιο πίνακα θέλει. Γιατί έτσι έλεγε ο νόμος, όχι η ΟΛΜΕ. Καλώς, κακώς, δίκαια, άδικα το έλεγε πάντως.Όσο για το ζήτημα της μοριοδότησης της προϋπηρεσίας πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ βλέπω το προσπέρασες
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2013, 06:27:04 μμ από svouras »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6143 στις: Αύγουστος 06, 2013, 06:24:06 μμ »
Συνάδελφε,η νομική είναι θετική και όχι θεωρητική επιστήμη γιατι στηρίζεται στα ντοκουμέντα.Αν κάποιος ήταν διοριστέος ασεπ και επέλεξε να διοριστεί με άλλο τρόπο,δεν θα πάρει τα μόρια του ασεπ στην αξιολόγηση.Για το δικαστήριο σημασία έχει πως το φεκ του διορισμού του δεν λέει ασεπ.Φταίει;Βέβαια,φταίει,γιατί όταν αποφασίζεις για την ζωή σου δεν ρωτάς την ΟΛΜΕ,ρωτάς την αρμόδια υπηρεσία.Η κυρία Καρδαμίτση,υπεύθηνη διορισμών μου έχει απαντήσει 8 φορές πως ο ασεπ είναι ο πλέον ισχυρός νομικά τρόπος διορισμού.Γι αυτό το λέω κι εγώ συνεχώς.Στο δικαστήριο δεν υπάρχει δεν ξέρω τον νόμο.Προσωπικά σε δίκη εκπαιδευτικού,όταν ειπώθηκε κάτι σχετικό,η δικαστής του απάντησε πως ο πολίτης που έχει σωάς τας φρένας,κόβει τον λαιμό του και μαθαίνει,γιατί υπάρχούν και ευθύνες.Όσοι λοιπόν άλλαξαν το φεκ του διορισμού τους με κάτι άλλο για να έχουν καλύτερη τοποθέτηση,ας αναλάβουν τις ευθήνες τους!

ελεος πια! και η ελιτιστικη κριτικη στην ΟΛΜΕ εχει και τα ορια της.....δεν εφταιγε καμια ΟΛΜΕ που η πολιτικη ηγεσια νομοθετησε με τετοιο τροπο που να δινει κινητρα σε καποιον που ειχε την δυνατοτητα να επιλεξει μεταξυ των δυο επιλογων να κανει την επιλογη του πινακα και οχι του ΑΣΕΠ.

Η Καρδαμιτση που αναφερεις που το φανταζοτανε οπως και ολοι οτι μετα απο χ χρονια θα φταναμε στη σημερινη κατασταση των διαθεσιμοτητων. Η συγκεκριμενη ειναι ενα πολιτικο στελεχος (ΝΔ) και υλοποιει χωρις αντιρρηση την πιο αντιλαικη πολιτικη προς χαρη του τιτλου της γενικης διευθυντριας....οποτε θεωρω οτι δεν πρεπει να αναφερεται ως η "ιερη αγελαδα" περι κοινωνικης δικαιοσυνης
H Καρδαμίτση είναι διοικητική υπάλληλος,προσωπική επιλογή της Διαμαντοπούλου απο το 2010 και οι γονείς της έχουν τον γνωστό εκδοτικό οίκο.Συνάδελφε,δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.Ακριβώς επειδή είναι διοικητικό και όχι πολιτικό στέλεχος η γνώμη της για τον νόμο είναι που μετράει.Φέρε μου εσύ χαρτί με την υπογραφή της που να λέει πως όλοι οι τρόποι διορισμού είναι το ίδιο και αναλαμβάνω προσωπικά να δικάσω αμισθή τον συνάδελφο που όντας ασεπίτης διορίστηκε με άλλο τρόπο.Στο ξαναλέω η νομική επιστήμη θέλει ντοκουμέντα.Τι θα πάς να πεις στον δικαστή:κύριε δικαστά με παραπλάνησε ο χ συνάδελφος απο την χ ελμε που μου είπε πως όλοι οι τρόποι διορισμού είναι ίδιοι!Θα γελάσει.Τι κάνεις σε ανάλογη περίπτωση;Πας στην αρμόδια υπηρεσία και καταθέτεις γραπτώς,επωνύμως και ενυπογράφως την ερώτηση σου για το θέμα που σε απασχολεί.Παίρνεις αριθμό πρωτ. και τηλέφωνο της υπηρεσίας.Αν η απάντηση καθυστερήσει,την αναζητάς.Η απάντηση πρέπει να έλθει ταχυδρομικά,με σφραγίδα στρογγυλή του δημοσίου,όνομα και υπογραφή του αρμοδίου υπαλλήλου,αριθμ. πρωτ και ημερομηνία έκδοσης του εγγράφου.Αυτό στην νομική επιστήμη λέγεται ντομουμέντο και μπορεί να κατατεθεί σε δικαστήριο.Οτιδήποτε άλλο είναι ανεπίσημο και το δικαστήριο θα το πετάξει στο καλάθι των αχρήστων.Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός,καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6144 στις: Αύγουστος 06, 2013, 06:41:31 μμ »
Μαλλον στα παραπανω ο typos72 εχει δίκιο γιατι στη θεση αυτών που επέλεξαν αλλο πίνακα διορισμού διορίστηκαν έπιλαχοντες  στους οποίους δε μπορει κανεις να αρνηθεί το ΦΕΚ ΑΣΕΠ. Οπότε ουσιαστικα παραχώρησαν το διορισμο τους στους έπιλαχοντες.
Και οπως φαίνεται αυτο που μετράει δεν ειναι η ονομαστική λιστα διοριστέων του ΑΣΕΠ αλλα το ΦΕΚ διορισμού. Παντως και γω αν βρισκόμουν στη θεση τους θα επελέγα την κατηγορία που προηγηται στις τοποθετησεις και δε θα ρωτούσα κανενα εργάτολογο.  Ιδιαιτερα πριν χρονια που ουτε να φανταστούμε μπορούσαμε την εξέλιξη των πραγμάτων.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6145 στις: Αύγουστος 06, 2013, 06:50:06 μμ »
@ giokspy, όλοι έτσι θα σκεφτόμασταν!!!  ;)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 516
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.