*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 132676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2009, 01:57:15 μμ »
Σύμφωνοι. Καλά έκανε και πρότεινε κάποια μέτρα.
Αφού όμως τα προτείνει,δε θα ήταν σωστό να είναι σίγουρος ότι μπορούν να ισχύσουν σε όλη την επικράτεια?

Όπου δε δηλώσουν άτομα που προηγούνται στους πίνακες (πχ σε δυσπρόσιτα) τότε εκεί και μόνο σε τέτοια περίπτωση ας γίνεται και με βιογραφικά. Απλό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 09, 2009, 10:04:42 μμ »


            Φίλοι μου ,  ( ιδιαίτερα   στον TEM, dimstella κλπ..)

                      Γιατί δεν διακρίνετε το ΟΥΣΙΩΔΕΣ    της   πρότασης  ΔΙΑΦΑΝΗ -ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΔΣ  από τις επι μέρους εξειδικεύσεις (Επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ .στον προηγούμενο ή σε άλλους προηγούμενους, σειρά στον πίνακα των ωρομισθίων , ή στα πιθανά ποσοστά ή άν θα μπορεί να εφαρμοσθεί σε όλη την Επικράτεια....   κλπ ) ;;;;;;;

                      Μέχρι  τώρα πως έχετε αντιδράσει (;;;) ΣΤΗΝ  ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΗ ΠΔΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ;;;;;

                       Έχετε  συνειδητοποιήσει πως έτσι μετά 3-4 χρόνια μόνο με τη  ΠΔΣ ΣΕ ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΑ  μπορεί  να διορίζει κάποιο πχ ΣΤΈΛΕΧΟς ΤΗς ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗς  Ή ΠΟΛΙΤΙΚΌΣ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΄ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΉ ΤΟΥ Ή ΤΟ ΨΗΦΟΦΟΡΟ ΤΟΥ ΜΟΝΙΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΌ ;;;
                      Ποια είναι τα άλλα τα παράθυρα κ. dimstella ; Κάνε προτάσεις  .. Ποιός αρνήθηκε ; Τι και γιατί πυροβολείς ;

          Φίλοι μου, υπάρχει πεδίον Δράσεων απ΄όλους μας για να κλείσουν οι ρουσφετολογικές προσλήψεις στη ΠΔΣ και όπου αλλού ισχύουν.

          Άς  αφήσουν κάποιοι  τις    μεμψιμοιρίες  και άς επικεντρωθούν οι προσπάθειές μας, σε συντονισμένες από πολλούς ή όλους μας καταλυτικές ενέργειες , όπως :

                    1) Διαμαρτυρίες - Σχόλια στο site του ΥΠΕΠΘ  : www.meafora.gr,   (  ο Υπουργός ,ή οι συμβουλοί του τα διαβάζουν και μετρούν αντιδράσεις,)                 

                        2) Επιστολές στα Πολιτικά Κόμματα, στους υπευθύνους Παιδείας, ήδη μετά από σχετική επιστολή έχει υποβληθεί σχετική Επερώτηση για την έλλειψη Αντικειμενικών Κριτηρίων για τις Προσλήψεις στη ΠΔΣ.

                     3) Ενημέρωση δημοσιογράφων - υπευθύνων για σχετικές εκπομπές σε θέματα Παιδείας - Επικαιρότητας

                     4) Επιστολές στον Πρόεδρο (κ. Μπαμπινιώτης ) και τα μέλη του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας- Δευτεροβάθμιας Εκπαιδευσης (ΣΠΔΕ ) που επίκειται νέα συνεδρίασή του στις 2- Σεπτ-09 ( μπορούμε να στείλλουμε τις διαμαρτυρίες μας μέσα από το site: www.meafora.gr    

                      Αναμένονται προτάσεις και δράσεις .......    άς αφήσουμε τις ομφαλοσκοπήσεις....                                 
   
 


 

 
                       

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 09, 2009, 10:54:40 μμ »
Πως θες να αντιδράσω?
Εδώ μέχρι τα κινητά των προέδρων ΟΛΜΕ και δε θυμάμαι και ποιανού άλλου βρήκα,για να τους ρωτήσω αν μπορώ να κάνω απεργία και δεν ήξεραν να μου πουν!
Τα υπόλοιπα μηνύματα που έχω γράψει σε ότι αφορά στα κριτήρια της πδσ τα διάβασες?
Αν όχι κόψε τις εξυπνάδες και τα υπονοούμενα.

Αποσυνδεδεμένος parmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 09, 2009, 11:14:05 μμ »
@TΕΜ
Δε χρειάζεται να αντιδράς με επικρίσεις προς τον xristi .Μπορείς να ξαναδιαβάσεις τα ακόλουθα:




Καλησπέρα  ;)  :)
Τώρα που το ελληνικό κράτος έφτασε σε σημείο να αναγνωρίσει την προϋπηρεσία των ΟΑΕΔΙΤΩΝ, καιρός δεν είναι να αναγνωρισει την προϋπηρεσία των καθηγητών που έχουν εργαστεί στην  ιδιωτική μέση εκπαίδευση κι έχουν αποδειχθεί οι καλύτεροι δάσκαλοι κατά τη γνώμη των μαθητών και των γονέων;
Σας παραθέτω μια αξιόλογη άποψη ενός δασκάλου την οποία επικροτώ. Το ελληνικό κράτος ας λάβει υπόψη και μια αλήθεια σε ό,τι νομοσχέδιο ψηφίζει για την δημόσια Παιδεία.
Επειδή διαβάζω ότι αν αναγνωριστεί η προϋπηρεσία από τον ιδιωτικό τομέα, τότε ο καθένας θα έκανε ψευδή αυτασφάλιση, θα μπορούσαν να αναγνώριζαν την προϋπηρεσία μέχρι μια καταλυτική ημερομηνία, όπως μέχρι 30/06/2008. Σας θυμίζει κάτι η συγκεκριμένη ημερομηνία; Για τη δημόσια προϋπηρεσία βρίσκουν λύσεις, για την ιδιωτική βρίσκουν δικαιολογίες.



ΑΘΗΝΑ 15/7/2009


 ΘΕΜΑ : Αξιοκρατικές και Διαφανείς οι Προσλήψεις των Εκπαιδευτικών στη ΠΔΣ;

 

 

Φίλοι ,επισκέπτες της alfavita.gr,

 

Έχω την ίδια άποψη με τον κ Αντωνέλλη πώς η επιλογή των διδασκόντων στην ΠΔΣ ήταν και είναι (κυρίως 2000-2004) αδιαφανής. Αφού βολεύτηκαν "οι δικοί μας" αρχίσαμε (ως ΟΛΜΕ) να ζητάμε διαφάνεια και ενιαίο πίνακα! Μέχρι το 2004 δεν διαμαρτυρόταν κανείς …! Μιλώντας προσωπικά δεν έχω ούτε 1 ώρα προϋπηρεσίας! αν και είχα φροντιστήριο (1993-2007) και εργάστηκα άλλα 10 χρόνια σε διάφορα φροντιστήρια της Αθήνας, όμως αν και έκανα αιτήσεις (ΟΑΕΔ_ΠΔΣ_Σιβιτανίδειος κλπ) καμία δεν έγινε δεκτή ποτέ και πουθενά...

 

Με τη μικρή μου πείρα νομίζω πώς, αν θέλουμε η ΠΔΣ να ανταγωνιστεί τα φροντιστήρια η επιλογή δεν πρέπει να γίνει από τον ενιαίο πίνακα, γιατί θα στείλει ακόμα πιο πολλούς μαθητές σ αυτά.

 

Υπάρχουν άξιοι Δάσκαλοι (κάποιας ηλικίας ίσως) που εργάζονται σε φροντιστήρια – ιδιαίτερα μαθήματα οι οποίοι θεωρώ πως είναι πολύ καλύτεροι και εμπειρότεροι από πολλούς επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και δεν έχουν δώσει ποτέ στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για τον οποίο έχω να πω, πως διορίζει όχι τους καλύτερους δάσκαλους αλλά τους παπαγάλους (Οι περισσότεροι Φιλόλογοι με καταλαβαίνουν απόλυτα). Αντίθετα πιστεύω πώς θα πρέπει να συζητήσουμε και να βρούμε κάποιο τρόπο να αναβαθμιστεί και ενισχυθεί ο ρόλος του Σχεδιαστή - Αξιολογητή σε κάθε σχολείο έτσι ώστε να είναι περισσότερο ουσιαστικός και αποτελεσματικός.

 

 

Ευχαριστώ για την τιμή

 

Πέτρος Αρμάος

ΠΕ 03  ΓΕΛ Μούδρου Λήμνου

Υ.Γ. Είμαι 49 ετών και διορίστηκα με ΑΣΕΠ το 2007 με 97/100 στο γνωστικό, όμως ομολογώ ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και καλός δάσκαλος…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2009, 11:24:30 μμ »
Και να μη θέλαμε,τόσες φορές που ποστάρατε τα ίδια μηνύματα, τα διαβάσαμε.
Το θέμα είναι αν εσείς διαβάσατε τα υπόλοιπα μηνύματα που γράφουμε και δεν ποστάρετε απλώς αυτά που θέλετε,χωρίς να δίνετε σημασία στις απόψεις των υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος kwstas_pe03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 10, 2009, 06:54:31 μμ »
Να γίνει όπως ακριβώς γίνεται και με τους ωρομισθίους για την ενισχυτική στα γυμνάσια!
Να παίρνουν δηλαδή από τον πίνακα των ωρομισθίων ανά περιφέρεια, και αν κάποιος κληθεί σε δυσπρόσιτο και δεν θέλει, τότε να παίρνουν τον επόμενο!

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:14:31 μμ »
Proσωπικα εχω κουραστει καθε χρονο με την εγκυκλιο της ΠΔΣ ποτε θα βγει και με ποια κριτηρια.Ηδη εχουμε ταλαιπωρηθει με την εισβολη των ΟΑΕΔιτων και περιμενουμε την εγκυκλιο της ΠΔΣ.Ειναι αναγκη να το αργουν τοσο πολυ;

Να γίνει όπως ακριβώς γίνεται και με τους ωρομισθίους για την ενισχυτική στα γυμνάσια!
Να παίρνουν δηλαδή από τον πίνακα των ωρομισθίων ανά περιφέρεια, και αν κάποιος κληθεί σε δυσπρόσιτο και δεν θέλει, τότε να παίρνουν τον επόμενο!

Αποσυνδεδεμένος kwstas_pe03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:24:44 μμ »
Proσωπικα εχω κουραστει καθε χρονο με την εγκυκλιο της ΠΔΣ ποτε θα βγει και με ποια κριτηρια.Ηδη εχουμε ταλαιπωρηθει με την εισβολη των ΟΑΕΔιτων και περιμενουμε την εγκυκλιο της ΠΔΣ.Ειναι αναγκη να το αργουν τοσο πολυ;

Έλα ντε! Όχι μόνο αργούν να βγάλουν την εγκύκλιο, δεν μας λένε και πώς θα γίνονται και οι προσλήψεις για να ξέρουμε!!
Αν και θα ήθελα να πάρουν από πίνακες, πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό...

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:30:36 μμ »
Proσωπικα εχω κουραστει καθε χρονο με την εγκυκλιο της ΠΔΣ ποτε θα βγει και με ποια κριτηρια.Ηδη εχουμε ταλαιπωρηθει με την εισβολη των ΟΑΕΔιτων και περιμενουμε την εγκυκλιο της ΠΔΣ.Ειναι αναγκη να το αργουν τοσο πολυ;

Έλα ντε! Όχι μόνο αργούν να βγάλουν την εγκύκλιο, δεν μας λένε και πώς θα γίνονται και οι προσλήψεις για να ξέρουμε!!
Αν και θα ήθελα να πάρουν από πίνακες, πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό...
Kati τετοιες σκεψεις κανουμε, μας εχουν διαλυσει και οι ΟΑΕΔιτες και περναμε πολυ ωραια...διασκεδαστικα

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:03:47 μμ »
Συνάδελφοι!
Τί το διαφορετικό έχει η ΠΔΣ από τις υπόλοιπες βαθμίδες εκπαίδευσης; Καμία κατά την γνώμη μου. Οπότε θα έπρεπε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να έχει τα ίδια κριτήρια με οποιαδήποτε πρόσληψη ωρομισθίου στην δημόσια εκπαίδευση. Δηλαδή τον πίνακα.
Είναι κοινό μυστικό όμως ότι μόνο ο πίνακας δεν ακολουθείται... Προσωπικά αν και φέτος δεν με καλέσουν για ΠΔΣ, αν ποτέ βγει η φετινή εγκύκλιος, θα κινηθώ μέσω κάποιου δικηγόρου ώστε να διεκδικήσω ότι δικαιούμαι.
Να μάθω επιτέλους πως παίρνουν εδώ και χρόνια άτομα που είναι πολύ πιο χαμηλά από εμένα στο πίνακα.;
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:05:49 μμ »
ΠΕ20 κάνουν πδσ? ???

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:14:07 μμ »


    Φίλε  μαζί σου , ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.[/u][/s]

    [/u][/u] Άν και  τώρα  δεν  προσδιορίσουν Αντικειμενικά Κριτήρια Προσλήψεων για τη ΠΔΣ. όχι μόνο συ , ΟΛΟΙ ΜΑΣ  ,
   
     προσφεύγουμε στη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ , για καταστρατήγηση τουλάχιστον του άρθρου 4 του Συντάγματος. [/b] [/i] [/u]
 

    Μόνο να τους τα γράφουμε ; όλοι μας  και στο : www.meafora.gr
   

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:24:33 μμ »
έτσι που τα γράφεις,δε μπορούμε να βγάλουμε νόημα

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:27:08 μμ »
Nai
ΠΕ20 κάνουν πδσ? ???




xristis δεν μπορω να καταλαβω για ποια δουλεια στο ΥΠΕΠΘ εχουν την Γκοτσοπουλου που ειναι νομικος;; Τι κανει ολοκληρο νομικο συμβουλιο του κρατους ( www.nsk.gr ) kai δεν κανει σωστα τη δουλεια του για την οποια πληρωνεται ενω πρεπει εμεις να κανουμε τη δικη τους δουλεια;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160507
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.