*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 132680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #630 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:59:14 μμ »
Καλησπέρα..μπορεί τελικά κάποιος να ξέρει τι πιθανότητες έχει να πάρει ώρες ΠΔΣ με δεδομένο τη θέση του στους πίνακες; Έχει να κάνει με το πλήθος των σχολείων στη συγκεκριμένη ΔΙΔΕ και αν ναι πόσοι απορροφώνται κατά μέσο όρο..;
Ευχαριστώ!

έχει να κάνει τον αριθμό των σχολείων που θα δημιουργήσουν τμήματα ΠΔΣ.
Συνήθως οι φιλόλογοι είναι τουλάχιστον 2 σε κάθε σχολείο (για 10ωρο μιλάμε πάντα) και οι μαθηματικοί τουλάχιστον 1.
Μπορείς να πάρεις τηλ. στην ΔΙΔΕ που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις πόσες ώρες έχουν διαθέσιμες!

μπορείτε να βρείτε τα σχολεία της κάθε περιφέρειας.
http://users.att.sch.gr/ymalliaros/
λογικά μετράμε όλα τα λύκεια και υπολογίζουμε έναν με δύο φιλολόγους (μάλλον δύο εκεί τουλάχιστον που δε λέει Τ δηλαδή λυκειακές τάξεις) στο καθένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:39 »

Αποσυνδεδεμένος dimitroula79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #631 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 08:59:00 μμ »
Παλιά τουλάχιστον σχεδόν όλοι έπαιρναν ώρες ΠΔΣ γιατί φρόντιζαν και τις μοιράζανε σχεδόν σε όλους από 2 ή 4. Ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν έπαιρναν και αυτο γιατί καθόντουσαν σπιτάκι τους και περίμεναν να τους πάρουν τηλ να τους ψάξουν! Δεν υπάρχει άτομο που να πήγε στην δευτεροβάθμια να δείξει λίγο ενδιαφέρον και να μην τον κάλεσαν, δεν χρειάζεται μέσο για αυτό!

Εγώ πήγα και σε β'θμιες και σε λύκεια....και ναι δε με έχουν καλέσει όλες τις φορές....
Τα καταφέρατε πολύ καλά με τα παράπονα σας! Τώρα αντί για την πλειοψηφία θα παίρνουν ώρες 10 με 20 άτομα σε κάθε νομο!

Καλύτερα είναι έτσι....τι να τις κάνεις 2 ώρες? να πάρεις 0,5 μόρια?και τι έγινε?πάλι στα ίδια θα είσαι.....
Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.....εμένα με θίγει το νέο σύστημα, καθώς η θέση μου στον πίνακα δεν είναι ψηλά.....αλλά είναι πιο δίκαιο....
Γιατί να έπαιρνα εγώ 2 ή 4 ώρες, επειδή έιχα γνωστό διευθυντή και να μην πάρει 10 κάποιος που το 1985 που πήρε πτυχίο εγώ ήμουν μαθήτρια ακόμη


Και μένα δεν με έχουν καλέσει όλες τις φορές, αλλα τουλάχιστον λέω πάλι καλά για όσες με κάλεσαν! Και μην μου πεις ότι έψαξες και δεν σε έπαιρναν, γιατι θα είναι ψέματα. Και εγώ την πρώτη φόρα μακρία πήγα και όλα στις βενζίνες πήγαιναν, αλλά τι να κάνω? Κανέναν γνωστό διευθυντή δεν είχα! Και με τις 4 ώρες ευχαριστημένη ήμουν!

Και επίσης σέβομαι τις επιλογές του καθενός αλλά δεν μπορεί καποιος που είναι 40 και 45 χρονών να ξεκινησει ξαφνικά να ασχολείται με το σχολειιο μονο και μονο επειδη ειναι μεγαλος! Δεν αναφέρομαι σε όλους με παλια πτυχία, υπάρχουν πολλοι που και παλια πτυχια εχουν και το παλευουν και εχουν καλη θεση στον πινακα αναπληρωτων. Αλλα υπαρχουν και αλλοι, που δεν εχουν ασχοληθει ποτε και δεν μπορουν ξαφνικα να βρεθουν πανω απο μας!  Και μόρια έχω και με τον ΑΣΕΠ ασχοληθηκα πολυ! Και αυτοι που πηραν πτυχιο το 85 και δεν εχουν μορια σημαινει πως ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ Η ΒΑΡΙΟΝΤΟΥΣΑΝ να ασχοληθουν με το επαγγελμα τοτε, όταν τελειωσαν. Μην λεμε τωρα οτι θέλουμε!! Γιατι αυτοι να βρισκονται σε καλυτερη μοιρα απο οσους προσπαθούν?
Δεν μιλαω για όλους οσους εχουν παλια πτυχια, οσοι απο αυτους προσπαθουν βρισκονται σε καλο δρομο με την αξια τους.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #632 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 09:42:45 μμ »
Και μόλις παρατήρησα ασυμφωνίες στους πίνακες Α' και Β' Αθήνας.
Υπάρχει άτομο στην Α' Αθήνας 1 θέση πάνω από μένα γιατί δείχνει κτήση πτυχίου του πριν από μένα, και στη Β' Αθήνας μία θέση κάτω από εμένα γιατί φαίνεται ότι το απέκτησε αργότερα.

Στην Α' Αθήνας υπάρχει συνοδευτικό έγγραφο για ενστάστεις μέχρι τη Δευτέρα. Στη Β' Αθήνας μου είπανε τηλεφωνικά (πριν από μισή ώρα) ότι τη Δευτέρα ξεκινούν οι κλήσεις των ωρομισθίων, τίποτε για ενστάσεις. Γνωρίζει κανείς τίποτα για το θέμα των ενστάσεων στους πίνακες της ΠΔΣ?

Και κάτι ακόμη. Σε κάποιο σημείο του Forum - δε θυμάμαι καν πού για να το ξανακοιτάξω, γίνεται ένας χαμός από θέματα για ΠΔΣ σκόρπια σε όλα τα σημεία του Forum - διάβασα ότι σήμερα ξεκίνησε ήδη η κλήση ωρομισθίων για ΠΔΣ, νομίζω στη Λακωνία (???). Μήπως να συγκεντρωθούνε όλα τα θέματα σε ένα αποκλειστικό για ΠΔΣ για να γίνεται και σωστή ενημέρωση όλων μας για την πορεία κλήσης των ωρομισθίων και οτιδήποτε άλλο αφορά την "αξιοκρατία" τελικά με την οποία θα γίνει αυτή;

την ημερομηνια κτησης μπορεις να την διασταυρωσεις απο τους πινακες αναπληρωτων -διαγωνισμων ασεπ και οπου αλλού εμφανιζεται


Οι διευθύνσεις που δεν έχουν προθεσμία ενστάσεων πιστεύω ότι μπορούν να διορθώσουν τα λάθη με ένα τηλεφώνημα. Τα στοιχεία υπάρχουν και δεν αμφισβητούνται.
Είναι πιο απλή και σύντομη διαδικασία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος N E N A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #633 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:04:34 μμ »
Οι διευθύνσεις που δεν έχουν προθεσμία ενστάσεων πιστεύω ότι μπορούν να διορθώσουν τα λάθη με ένα τηλεφώνημα. Τα στοιχεία υπάρχουν και δεν αμφισβητούνται.
Είναι πιο απλή και σύντομη διαδικασία.

ετσι με πληροφορησαν και μενα π.χ απο δδε κιλκισ.
δεν εχουν προθεσμια διοτι οποτε και να τουσ παρεισ ειπαν πωσ θα το διορθωσουν.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ, ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:39 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #634 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:27:44 μμ »
Παλιά τουλάχιστον σχεδόν όλοι έπαιρναν ώρες ΠΔΣ γιατί φρόντιζαν και τις μοιράζανε σχεδόν σε όλους από 2 ή 4. Ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν έπαιρναν και αυτο γιατί καθόντουσαν σπιτάκι τους και περίμεναν να τους πάρουν τηλ να τους ψάξουν! Δεν υπάρχει άτομο που να πήγε στην δευτεροβάθμια να δείξει λίγο ενδιαφέρον και να μην τον κάλεσαν, δεν χρειάζεται μέσο για αυτό!

Εγώ πήγα και σε β'θμιες και σε λύκεια....και ναι δε με έχουν καλέσει όλες τις φορές....
Τα καταφέρατε πολύ καλά με τα παράπονα σας! Τώρα αντί για την πλειοψηφία θα παίρνουν ώρες 10 με 20 άτομα σε κάθε νομο!

Καλύτερα είναι έτσι....τι να τις κάνεις 2 ώρες? να πάρεις 0,5 μόρια?και τι έγινε?πάλι στα ίδια θα είσαι.....
Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.....εμένα με θίγει το νέο σύστημα, καθώς η θέση μου στον πίνακα δεν είναι ψηλά.....αλλά είναι πιο δίκαιο....
Γιατί να έπαιρνα εγώ 2 ή 4 ώρες, επειδή έιχα γνωστό διευθυντή και να μην πάρει 10 κάποιος που το 1985 που πήρε πτυχίο εγώ ήμουν μαθήτρια ακόμη


Και μένα δεν με έχουν καλέσει όλες τις φορές, αλλα τουλάχιστον λέω πάλι καλά για όσες με κάλεσαν! Και μην μου πεις ότι έψαξες και δεν σε έπαιρναν, γιατι θα είναι ψέματα. Και εγώ την πρώτη φόρα μακρία πήγα και όλα στις βενζίνες πήγαιναν, αλλά τι να κάνω? Κανέναν γνωστό διευθυντή δεν είχα! Και με τις 4 ώρες ευχαριστημένη ήμουν!

Και επίσης σέβομαι τις επιλογές του καθενός αλλά δεν μπορεί καποιος που είναι 40 και 45 χρονών να ξεκινησει ξαφνικά να ασχολείται με το σχολειιο μονο και μονο επειδη ειναι μεγαλος! Δεν αναφέρομαι σε όλους με παλια πτυχία, υπάρχουν πολλοι που και παλια πτυχια εχουν και το παλευουν και εχουν καλη θεση στον πινακα αναπληρωτων. Αλλα υπαρχουν και αλλοι, που δεν εχουν ασχοληθει ποτε και δεν μπορουν ξαφνικα να βρεθουν πανω απο μας!  Και μόρια έχω και με τον ΑΣΕΠ ασχοληθηκα πολυ! Και αυτοι που πηραν πτυχιο το 85 και δεν εχουν μορια σημαινει πως ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ Η ΒΑΡΙΟΝΤΟΥΣΑΝ να ασχοληθουν με το επαγγελμα τοτε, όταν τελειωσαν. Μην λεμε τωρα οτι θέλουμε!! Γιατι αυτοι να βρισκονται σε καλυτερη μοιρα απο οσους προσπαθούν?
Δεν μιλαω για όλους οσους εχουν παλια πτυχια, οσοι απο αυτους προσπαθουν βρισκονται σε καλο δρομο με την αξια τους.



ΠΟΙΟΙ ΈΤΡΩΓΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ...ΠΔΣ;
όσοι έδειχναν ενδιαφέρον....http://www.youtube.com/watch?v=PMD5FS20tTY

αφήστε και τίποτα για τη μεγάλη... :D

όσοι την είχαν... σίγουρη http://www.youtube.com/watch?v=1hPxGmTGarM
(στο βάθος ακούγεται η φωνή της διαμαντοπούλου,,,)

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #635 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:30:29 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν κάλεσαν για ΠΔΣ Χημικούς απο την Δυτική Θεσσαλονίκη;

Αποσυνδεδεμένος dimitroula79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #636 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:27:54 πμ »
Παλιά τουλάχιστον σχεδόν όλοι έπαιρναν ώρες ΠΔΣ γιατί φρόντιζαν και τις μοιράζανε σχεδόν σε όλους από 2 ή 4. Ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν έπαιρναν και αυτο γιατί καθόντουσαν σπιτάκι τους και περίμεναν να τους πάρουν τηλ να τους ψάξουν! Δεν υπάρχει άτομο που να πήγε στην δευτεροβάθμια να δείξει λίγο ενδιαφέρον και να μην τον κάλεσαν, δεν χρειάζεται μέσο για αυτό!

Εγώ πήγα και σε β'θμιες και σε λύκεια....και ναι δε με έχουν καλέσει όλες τις φορές....
Τα καταφέρατε πολύ καλά με τα παράπονα σας! Τώρα αντί για την πλειοψηφία θα παίρνουν ώρες 10 με 20 άτομα σε κάθε νομο!

Καλύτερα είναι έτσι....τι να τις κάνεις 2 ώρες? να πάρεις 0,5 μόρια?και τι έγινε?πάλι στα ίδια θα είσαι.....
Και δε μιλάω εκ του ασφαλούς.....εμένα με θίγει το νέο σύστημα, καθώς η θέση μου στον πίνακα δεν είναι ψηλά.....αλλά είναι πιο δίκαιο....
Γιατί να έπαιρνα εγώ 2 ή 4 ώρες, επειδή έιχα γνωστό διευθυντή και να μην πάρει 10 κάποιος που το 1985 που πήρε πτυχίο εγώ ήμουν μαθήτρια ακόμη


Και μένα δεν με έχουν καλέσει όλες τις φορές, αλλα τουλάχιστον λέω πάλι καλά για όσες με κάλεσαν! Και μην μου πεις ότι έψαξες και δεν σε έπαιρναν, γιατι θα είναι ψέματα. Και εγώ την πρώτη φόρα μακρία πήγα και όλα στις βενζίνες πήγαιναν, αλλά τι να κάνω? Κανέναν γνωστό διευθυντή δεν είχα! Και με τις 4 ώρες ευχαριστημένη ήμουν!

Και επίσης σέβομαι τις επιλογές του καθενός αλλά δεν μπορεί καποιος που είναι 40 και 45 χρονών να ξεκινησει ξαφνικά να ασχολείται με το σχολειιο μονο και μονο επειδη ειναι μεγαλος! Δεν αναφέρομαι σε όλους με παλια πτυχία, υπάρχουν πολλοι που και παλια πτυχια εχουν και το παλευουν και εχουν καλη θεση στον πινακα αναπληρωτων. Αλλα υπαρχουν και αλλοι, που δεν εχουν ασχοληθει ποτε και δεν μπορουν ξαφνικα να βρεθουν πανω απο μας!  Και μόρια έχω και με τον ΑΣΕΠ ασχοληθηκα πολυ! Και αυτοι που πηραν πτυχιο το 85 και δεν εχουν μορια σημαινει πως ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ Η ΒΑΡΙΟΝΤΟΥΣΑΝ να ασχοληθουν με το επαγγελμα τοτε, όταν τελειωσαν. Μην λεμε τωρα οτι θέλουμε!! Γιατι αυτοι να βρισκονται σε καλυτερη μοιρα απο οσους προσπαθούν?
Δεν μιλαω για όλους οσους εχουν παλια πτυχια, οσοι απο αυτους προσπαθουν βρισκονται σε καλο δρομο με την αξια τους.



ΠΟΙΟΙ ΈΤΡΩΓΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ...ΠΔΣ;
όσοι έδειχναν ενδιαφέρον....http://www.youtube.com/watch?v=PMD5FS20tTY

αφήστε και τίποτα για τη μεγάλη... :D

όσοι την είχαν... σίγουρη http://www.youtube.com/watch?v=1hPxGmTGarM
(στο βάθος ακούγεται η φωνή της διαμαντοπούλου,,,)

κοπελια δεν πας καλα μαλλον...γιαυτο και το ατυχουλα προφανως...εκπαιδευτικοι μορφωμενοι ανθρωποι σου λενε μετα!! α καλα...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #637 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 07:20:35 πμ »
δημητρούλα καλημέρα! δεν ήθελα τόσο να σε πειράξω επειδή διαφωνώ μαζί σου...
όσο να δείξω ότι η... μπριζόλα είναι μία και κάποιος θα μένει πάντα παρα-πονεμένος...
επίσης το έβαλα γιατί μ αρέσουν οι ψιψίνες και ήθελα να γελάσετε.... :)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #638 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 09:28:03 πμ »
Καλα με τις αξιοκρατικες προσληψεις, με τα αξιοκρατικα τμηματα τι θα γινει?? Αυτο το απαραδεκτο με τη δημιουργια τμηματων 1-4 μαθητων (δε μιλαω για μειωση των μαθητων κατα τη διαρκεια του ετους, αλλά για δημιουργια εξαρχης ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΩΝ τμηματων) θα συνεχιστει και φετος? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2009, 09:30:00 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #639 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 10:37:20 πμ »
Υπαρχει καπου  ο πινακας  της  Α ΑΘΗΝΩΝ ?
http://dide-a-ath.att.sch.gr/ στις ανακοινωσεις
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος sz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #640 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 10:39:30 πμ »
Η Ανατολικη Αττικη δεν εχει βγαλει πινακες? ξερει κανεις τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 02:49:40 μμ »
Την παρασκευη πηρα τηλ.ανατολικη αττικη και ειπαν οτι θα εβγαιναν οι  πινακες το μεσημερι....αλλα μαλλον αυτο δεν εγινε.Εμαθα απο αλλη δευτεροβαθμια οτι απο δευτερα θαβγουν οι περισσοτεροι πινακες.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:19:52 μμ »
Καλα με τις αξιοκρατικες προσληψεις, με τα αξιοκρατικα τμηματα τι θα γινει?? Αυτο το απαραδεκτο με τη δημιουργια τμηματων 1-4 μαθητων (δε μιλαω για μειωση των μαθητων κατα τη διαρκεια του ετους, αλλά για δημιουργια εξαρχης ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΩΝ τμηματων) θα συνεχιστει και φετος? ???



Το πρόβλημά σου με τον αριθμό των μαθητών ποιο ακριβώς είναι?
Εσύ με 10 άτομα κάνεις ιδιαίτερο? Ή στα φροντιστήρια που δουλεύεις έχεις πάνω από 8 παιδιά ανά τμήμα?
Και ένα παιδί να θέλει,σαν εκπαιδευτικοί έχουμε ηθική υποχρέωση να το στηρίξουμε.
Απαράδεκτο για εμένα είναι να πρέπει να υπάρχουν σώνει κια ντε 7 παιδιά για να γίνει τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 10:12:57 πμ »
Καλα με τις αξιοκρατικες προσληψεις, με τα αξιοκρατικα τμηματα τι θα γινει?? Αυτο το απαραδεκτο με τη δημιουργια τμηματων 1-4 μαθητων (δε μιλαω για μειωση των μαθητων κατα τη διαρκεια του ετους, αλλά για δημιουργια εξαρχης ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΩΝ τμηματων) θα συνεχιστει και φετος? ???
Το πρόβλημά σου με τον αριθμό των μαθητών ποιο ακριβώς είναι?
Εσύ με 10 άτομα κάνεις ιδιαίτερο? Ή στα φροντιστήρια που δουλεύεις έχεις πάνω από 8 παιδιά ανά τμήμα?
Και ένα παιδί να θέλει,σαν εκπαιδευτικοί έχουμε ηθική υποχρέωση να το στηρίξουμε.
Απαράδεκτο για εμένα είναι να πρέπει να υπάρχουν σώνει κια ντε 7 παιδιά για να γίνει τμήμα.

Μπορει, αλλά αφου ετσι ειναι η εγκυκλιος, πρεπει να τηρηθει: θα μπορουσαν να κανουν μια αλλαγη στον αριθμο των μαθητων προς τα κατω. Με 5 μαθητες διατηρειται το τμημα.

Αυτο που εγω βρισκω απαραδεκτο ειναι ο ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ να δημιουργει πλασματικα τμηματα κι ο καθηγητης να κινδυνευει καθολη τη διαρκεια της χρονιας να υποστει ελεγχο και να κοπει το τμημα, συν τις ποινικες συνεπειες που θα υποστει για την πλαστογραφια των υπογραφων των μαθητων. Αν το πλασματικο τμημα δεν ειχε δημιουργηθει απο το Σχεδιαστη, τοτε ο καθηγητης θα ειχε παρει κανονικο τμημα. (λιγοτεροι καθηγητες θα δουλευουν, βεβαια, αλλά το θεμα δεν ειναι να διεκδικουμε να δουλευουμε σε μεγαλους αριθμους ως ωρομισθιοι στην ΠΔΣ αλλά σε μεγαλους αριθμους ως αναπληρωτες και μονιμοι!)

Αφου εγινε επιτελους το πρωτο βημα προς τη διαφανεια στον τροπο προσληψης, καιρος να γινει και το δευτερο προς τη διαφανεια στη δημιουργια τμηματων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160516
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.213 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.