*

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζα Θεμάτων  (Αναγνώστηκε 190022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 03, 2014, 12:32:05 μμ »
Ερωτήματα για γερά νεύρα:

Παράθεση
1. Αν σταλούν υποθετικά συνολικά 500 θέματα για ένα μάθημα που αποτελείται υποθετικά από 4 κεφάλαια και οι καθηγητές έχουν στείλει υποθετικά 10 μόνο θέματα τελικά για ένα κεφάλαιο (για χ λόγους), πόσο τυχαία θα είναι η κλήρωση αφού αυτό το κεφάλαιο σχεδόν αποκλείεται με βάση τις πιθανότητες;

Σας προτείνω να στέλνετε "πακέτο" το Β και Δ θέμα ( και όχι ξεχωριστά το Β και το Δ .... υπάρχει τέτοιο option ) για να μην υπάρξει θέμα επικάλυψης ερωτημάτων. Εγώ ώς θεματοδότης στέλνω θέματα αφήνοντας "χώρο" στον καθηγητή του σχολείου να βάλει δικό του. Έτσι - μιλώντας ώς χημικός - έχω χωρίσει τις προτεινόμενες ασκήσεις μου σε θεματικές ενότητες ΚΑΙ ΟΧΙ crossover θέματα που τα καλύπτουν όλα ( στην τελική .... μαθητές Α Λυκείου θέλουμε να εξετάσουμε και οχι Πανελλήνιες )

Παράθεση
2. Έστω ότι ο καθηγητής θα θέσει το θέμα 1 και 3 και η τράπεζα το 2 και 4. Έστω ότι το μάθημα έχει 4 κεφάλαια. Ο καθηγητής θα πρέπει να έχει 2-3 εναλλακτικές λύσεις για κάθε κεφάλαιο ώστε να μην συμπέσουν τα θέματα του με της τράπεζας; Κι έστω ότι το καταφέρνει αυτό. Το σύνολο των θεμάτων θα πρέπει να έχει μια διαβάθμιση. Π.χ., τα θέματα της τράπεζας μπορεί να είναι 2 από τα δύσκολα, 2 από τα εύκολα ή 1-1. Ο καθηγητής θα πρέπει να έχει και σε αυτό εναλλακτικές λύσεις; Δηλαδή μιλάμε για τουλάχιστον διψήφιο αριθμό εναλλακτικών θεμάτων από τον καθηγητή;

Νομίζω ότι υπερβάλεις. Στα σχολεία θα βάλουμε το 1ο και το 3ο θέμα . Δηλαδή - εξ ορισμού - την εύκολη θεωρία και ατην εύκολη άσκηση. Αν σου "κάτσει" και εύκολη κληρωση ... είσαι τυχερός. Αλλά να ξέρεις ότι γενικώς θα σταλούν μέτριας δυσκολίας θέματα .... με τον φόβο μην πέσουν ... στο σχολέιο μας !!!! ( το ελπίζω δηλαδή ... δεν μπορώ να μιλώ για λογαρισμαό όλων )

Νομίζω με 2-3 εναλλακτικές ασκήσεις είσαι καλυμένος ....

Παράθεση
3. Η κλήρωση υποτίθεται ότι θα γίνει το πρωί της εξέτασης. Ο καθηγητής θα πρέπει να έχει τον χρόνο να δει τα θέματα της τράπεζας, να επιλέξει τα δικά του, να τα συνδυάσει, να τα εκτυπώσει, να τα φωτοτυπήσει και τελικά τα παιδιά να γράψουν πότε περίπου; Στις 12;;;

Υπολογίζω να είμαι εκεί 1,5 ώρα πριν από τις εξετάσεις ...

Παράθεση
4. Η τράπεζα υποτίθεται ότι δημιουργήθηκε για την αξιοκρατική και ισόνομη εξέταση των μαθητών. Πώς εξασφαλίζεται ότι κάποιος (-οι) καθηγητής (-τες) δεν θα έχουν δώσει τα θέματα που θα βάλουν στα παιδιά, ώστε τα παιδιά να αντιμετωπίσουν μόνο την δυσκολία των θεμάτων της τράπεζας; Η αξιοκρατία εξασφαλίζεται κατά το ήμισυ;

Σωστός . Τι προτείνεις ? Να μπαίνουν όλα τα θέματα από Τράπεζα ? Η να αποσυνδεθεί η επίδοση από τις Πανελλήνιες ? Εγω προτείνω το 2ο.

Παράθεση
5. Πόσο αξιοκρατικό είναι το σύστημα της τράπεζας θεμάτων, αφού τα θέματα που θα κληρώνονται θα είναι διαφορετικά σε κάθε σχολείο; Πώς θα εξασφαλιστεί ότι το επίπεδο όλων των θεμάτων θα είναι παρόμοιο; Αδύνατον

Σωστός . Τι προτείνεις ? Να μπαίνουν όλα τα θέματα από Τράπεζα για όλα τα σχολεία ( μηχανισμός Πανελληνίων ) Η να αποσυνδεθεί η επίδοση από τις Πανελλήνιες ? Εγω προτείνω το 2ο.

Παράθεση
6. Όπως εύστοχα σημειώθηκε, τι γίνεται στην περίπτωση απουσίας μαθητή την μέρα των εξετάσεων; Νέα κλήρωση;;

Ναι νέα κλήρωση .... αφού πρέπει να μπούν νέα θέματα . Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βγουν νέα θέματα ( και τώρα αυτό γίνεται )



υγ.... Το πρόβλημα δεν είναι η Τράπεζα θεμάτων.Το κύριο διαδικαστικό πρόβλημα είναι ο λίγος χρόνος που δίνουν να δούν οι μαθητές- καθηγητές τα δουν τα θέματα ( απορώ τι τους εμπόδισε να την ξεκινήσουν τον Σεπτέμβρη ) και η σύνδεση της επίδοσης τους με τις Πανελλήνιες .

Βέβαια είναι οξύμωρο ότι ξεκίνησαν από την τράπεζα θεμάτων την ίδια στιγμή που δεν υπάρχουν καθηγητές ... οι τάξεις είναι 27αρια ... κτλ κτλ

Αλλά αυτά δεν είναι θέμα αυτού του νήματος .

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2014, 12:35:02 μμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:47 »

Αποσυνδεδεμένος grnikolaou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 04, 2014, 12:30:17 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται μια σκέψη ήθελε για βασική γραμματοσειρά την Tahoma σε μέγεθος 11 με απόσταση σειρών 1,25 ( ή 1,5 )

Για πες βρε Dadi... Μ' ενδιαφέρει. Τι ακριβώς εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 04, 2014, 01:15:39 μμ »
μαθητές από ιδιωτικά είπαν οι καθηγητές στην τράπεζα εκτός από τα θέματα που θα βάλλουν οι ίδιοι που θα τους πουν τι θα βάλλουν, όταν γίνει η κλήρωση μέσα στην τάξη θα τους δώσουν τους τύπους για φυσική και χημεία και να μην ανησυχούν

έτσι θα κρατήσει γερά η πελατεία τους...

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 04, 2014, 03:11:53 μμ »
Στα ιδιωτικα χρόνια γίνεται αυτό.Μαθητές στη Β λυκείου και Γ στις ενδοσχολικές μόλις παίρνουν τα θέματα των εξετάσεων,από κάτω υπάρχουν κι οι λύσεις.Δεν είναι κάτι καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:47 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 04, 2014, 03:48:55 μμ »
Όσα χρόνια μου τυχαίνουν ιδιαίτερα από τα συγκεκριμένα ιδιωτικά, παρατηρώ την ίδια κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 04, 2014, 06:34:25 μμ »
H τράπεζα θεμάτων κατά τη γνώμη μου είναι προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά έτσι όπως πάει να εφαρμοστεί τελίκα θα πάει τα πράγματα προς το χειρότερο διότι :
 
1. Τα 2 θέματα τα βάζει ο καθηγητής του λυκείου άρα έχει την ευχαίρια να τους τα δώσει εκ των προτέρων για να αποφύγει "κακοτοπιές". Τα θέματα κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ΟΛΑ από την τράπεζα αλλιώς ας το αφήναμε το σύστημα ως είχε.

2. Η τράπεζα θα πρέπει να είναι ΜΥΣΤΙΚΗ μέσα σε ένα σέρβερ του υπουργείου και τα θέματα να στέλνονται την ημέρα της εκάστοτε εξέτασης. Κανένα θέμα δε πρέπει να δημοσιεύεται πριν τις εξετάσεις! Πού ακούστηκαν εξετάσεις με γνωστά θέματα ;;;

3.όλο αυτό το μόνο που καταφέρνει είναι να δημιουργήσει πρόσθετο άγχος σε ΟΛΟΥΣ : καθηγητές , μαθητές, γονείς καθως όλοι θα τρέχουν τελευταία στιγμή να λύσουν τα θέματα (που θα είναι καμιά 300αρια) και βέβαια μη λησμονήσουμε τις "εκδόσεις μεγαλοφροντιστηριάς" σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσουν τις λύσεις των θεμάτων...η εμπορευματοποίηση της παιδείας σε όλο της το μεγαλείο!!!!!

4. Οι μόνοι χαμένοι είναι βέβαια η φετινή πρώτη λυκείου διότι οι φετινοί απόφοιτοι γυμνασίου θα έχουν μια ολόκληρη χρονιά να λύσουν τα θέματα και σε κάθε περίπτωση θα έχουν ένα "μπούσουλα".Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο οι εκλογές να πυροδοτήσουν εξελίξεις και όλα να ακυρωθούν.. Είδομεν!

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 04, 2014, 08:10:11 μμ »
Για πες βρε Dadi... Μ' ενδιαφέρει. Τι ακριβώς εννοείς?
΄
Όσοι θα στείλουν θέματα ( τουλάχιστον Φυσικής Χημείας που γνωρίζω ) προτείνεται από το "γραφείο" της Τράπεζας θεμάτων να είναι σε γραμματοσειρα Tahoma , μέγεθος 11 και αποσταση σειρών 1,25 ( ή 1,5 )

Βεβαια οι τεχνικές προδιαγραφές των θεμάτωνβ όπως προτείνονταν στις οδηγίες της φυσικής ( στην σελίδα 12 ) ήταν διαφορετικές αλλά να ξέρεις ότι σε αυτά τα δύο σενάρια θα δούμε τελικά ( σε μπέρδεψα ? )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος grnikolaou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 04, 2014, 08:59:48 μμ »
Όσοι θα στείλουν θέματα...

Εσύ δηλαδή θα στείλεις?

..προτείνεται από το "γραφείο" της Τράπεζας θεμάτων να είναι κτλ κτλ

Τηλεφ. να υποθέσω και στο είπαν? 


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 04, 2014, 10:31:44 μμ »
Θα τους είναι δύσκολο να μετατρέψουν τη γραμματοσειρά;
Επίσης, σε pdf με ενσωματωμένες γραμματοσείρες κλπ δεν δέχονται;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 04, 2014, 11:27:10 μμ »
Εσύ δηλαδή θα στείλεις?

Τηλεφ. να υποθέσω και στο είπαν?

Εννοείται ότι θα στείλω.

Ναι , τηλεφώνησα ( βασικα τα των γραμματοσειρων μου το είχαν πεί πριν από το Πασχα ) και μου είπαν. Είμαι στην φάση του ελέγχου των αποτελεσμάτων ( με άλλους του ίδιου ΠΕ στο σχολείο ) και κατα Τετάρτη θα τα στείλω

@ Landau ... δεν θέλουν σε pdf γιατί ενδεχομένως να θελήσουν να τροποποιήσουν κάποιο θέμα ( Μα τόσο σίγουρος είσαι για τη διατύπωση του θέματος σου ????? !!!! )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 05, 2014, 09:25:25 πμ »
Τα θέλουν δηλαδή έτοιμα και εύκολα; Δεν μπορούν να αντιγράψουν από pdf και να το διορθώσουν/τροποποιήσουν μετά;
Χρονοβόρο θα μου πεις.. Τελικά, για να λυθεί η απορία μου, η αποστολή επιτρέπεται πως; Με αρχείο word;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 05, 2014, 03:15:29 μμ »
Τα θέλουν δηλαδή έτοιμα και εύκολα; Δεν μπορούν να αντιγράψουν από pdf και να το διορθώσουν/τροποποιήσουν μετά;
Χρονοβόρο θα μου πεις.. Τελικά, για να λυθεί η απορία μου, η αποστολή επιτρέπεται πως; Με αρχείο word;

Για να αντιγράψεις κομμάτι pdf θέλει pdf editor που δεν ξέρω εάν ξέρουν ( καν ) ότι υπάρχει.

Η επίσημη οδηγία θέλει τα αρχεία σε doc ή docx μορφή.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 09, 2014, 11:36:57 μμ »
Την ημέρα των εξετάσεων κατά συγκεκριμένο μάθημα και λύκειο, ο Διευθυντής και ο οικείος ή οι οικείοι διδάσκοντες με τη χρήση των κωδικών που διαθέτει το σχολείο για την είσοδο στο πληροφοριακό σύστημα myschool, θα κληρώνουν (δύο ώρες προ της ενάρξεως της εξέτασης για όλα τα άλλα μαθήματα και τρεις ώρες για τα μαθήματα των Ξένων Γλωσσών, της Ελληνικής Γλώσσας, της Λογοτεχνίας και των Αρχαίων Ελληνικών) με απόλυτη τυχαιότητα,το 50% των θεμάτων που θα εξετασθούν οι μαθητές στην εξέταση του συγκεκριμένου μαθήματος που θα ακολουθήσει. Λαμβάνεται μέριμνα ώστε τα τελευταία αυτά μαθήματα να εξετάζονται τη δεύτερη πρωινή βάρδια για τα σχολεία που λειτουργούν πρωί. Εξαιρετικά και μόνο για το διδακτικό έτος 2013-2014, σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι θέμα ή θέματα που κληρώθηκαν δεν είχαν διδαχθεί στο συγκεκριμένο σχολείο για απόλυτα αιτιολογημένους λόγους, είναι δυνατή και δεύτερη κλήρωση θεμάτων (με εξαίρεση τα μαθήματα των Ξένων Γλωσσών, της Ελληνικής Γλώσσας και της Λογοτεχνίας) υπό την προϋπόθεση ότι έχει συνταχθεί προηγουμένως σχετικό πρακτικό στο οποίο αναγράφονταιοι λόγοι που δικαιολογούν τη δεύτερη αυτή κλήρωση. Η αιτιολόγηση πουπεριλαμβάνεται στο πρακτικό συμπληρώνεται στο σχετικό πεδίο που θα υπάρχει στο σύστημα κληρώσεων κατά τη διαδικασία 2ης κλήρωσης. Αντίγραφο του πρακτικού αυτού διαβιβάζεται αυθημερόν ηλεκτρονικά στηνοικεία Διεύθυνση Δ.Ε. Οι διδάσκοντες στην περίπτωση και δεύτερης ως άνω κλήρωσης έχουν τη δυνατότητα να δώσουν για εξέταση στους μαθητές τους τα θέματα της δεύτερης κλήρωσης ή ένα θέμα από την πρώτη και ένα από τη δεύτερη κλήρωση

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 10, 2014, 01:17:13 πμ »
Πότε δόθηκε αυτή η διευκρίνηση;
Μπορείς να παραθέσεις σχετικό έγγραφο ή σύνδεσμο;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.