*

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζα Θεμάτων  (Αναγνώστηκε 190027 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 26, 2014, 06:06:11 μμ »
Καταρχήν ως συνάδελφος να συγχαρώ τους φωστήρες εν ενεργεία εκπαιδευτικούς που προσπαθούν μέσα από την τράπεζα να ξεπεράσει ο ένας τον άλλον, παρουσιάζοντας το επίπεδο φαντασίας που διαθέτουν. Έχω την απορία πόσες παρόμοιες με τις προτεινόμενες τους έμαθαν να λύνουν οι μαθητές τους (ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι έδειξαν, αλλά τους δίδαξαν);;;;;;
Ως γονέας να τους συγχαρώ που στις πλάτες των παιδιών προσπαθούν να τονώσουν το υπερεγώ τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:03 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 26, 2014, 06:13:28 μμ »
θα φανώ εκτός θέματος....σε 2η ανάγνωση θα καταλάβετε πως δεν είμαι!!!

τελευταία μέρα σχολείου , ήρθε εκπαιδευτικός από τον ΟΑΕΔ να μιλήσει-ενημερώσει (με άνωθεν εντολή προϊσταμένου)  για τις ειδικότητες.....δεν ήμουν στην ομιλία,  είμαι vbi χειριστής και δεν κατέβηκα στην αίθουσα. Όταν ανέβηκε στο γραφείο, κάποιος συνάδελφος που άκουσε την παρουσίαση του, τον ρώτησε μπροστά μου: "με ποιο κριτήριο επιλέχθηκαν αυτές οι ειδικότητες στον οαεδ;"
η απάντηση του ήταν: "εισήγηση του γερμανικού επιμελητηρίου"!!!

- "δηλαδή;"

- " γιατί αυτά τα εργατικά χέρια χρειάζεται η αγορά εργασίας της γερμανίας"

περιττό να πω, ότι πολλά παιδιά του ΓΕΛ μας ζήτησαν να τα βοηθήσουμε να περάσουν για να πάνε ΟΑΕΔ!
να γιατί έγραψα παραπάνω πως τελικά σιγοντάρουμε με τα θέματα που ΕΜΕΙΣ στείλαμε στην τράπεζα θεμάτων για να το παίξουμε super καθηγητάδες( ναι, ειρωνικό το ύφος μου!!) θα γίνει αιτία να αυξηθεί η μαθητική διαρροή και στη συνέχεια να τα κλείσουμε τα μαγαζιά!!! 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2014, 06:15:05 μμ από ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 26, 2014, 06:19:44 μμ »
enkm  να αγιάσει η γραφίδα σου....

με βρίσκεις σύμφωνο! συνοργιζόμενο με εσένα!

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 26, 2014, 06:27:44 μμ »
Βέβαια αυτά τα εκπαιδευτικά μας site τα έχω απαγορεύσει στο παιδί μου, για να μην πανικοβληθεί από τους σχολιασμούς!
Μην κόβετε τα φτερά τους, γιατί ποτέ δεν θα πετάξουν και θα τα κρατήσουμε σαν τα ραδίκια χαμηλά στο χώμα. Ήταν που ήταν στείρα η παιδεία, τώρα προσπαθούμε εμείς να "τετραγωνίσουμε" τα οράματα και τα όνειρα.
Έτσι θέλετε να φέρομαι στα παιδιά σας;;;;;

enkm  να αγιάσει η γραφίδα σου....

με βρίσκεις σύμφωνο! συνοργιζόμενο με εσένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:03 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 26, 2014, 07:39:24 μμ »
Καταρχήν ως συνάδελφος να συγχαρώ τους φωστήρες εν ενεργεία εκπαιδευτικούς που προσπαθούν μέσα από την τράπεζα να ξεπεράσει ο ένας τον άλλον, παρουσιάζοντας το επίπεδο φαντασίας που διαθέτουν. Έχω την απορία πόσες παρόμοιες με τις προτεινόμενες τους έμαθαν να λύνουν οι μαθητές τους (ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι έδειξαν, αλλά τους δίδαξαν);;;;;;
Ως γονέας να τους συγχαρώ που στις πλάτες των παιδιών προσπαθούν να τονώσουν το υπερεγώ τους!

Κατ αρχάς να πω πως σέβομαι την άποψή σου και μπορώ να πω πως έχει βάση στο βαθμό που κι εγώ βλέπω πως τα θέματα ( με μια πρώτη ματιά )  είναι πιο δύσκολα από αυτά που βάζαμε στις εξετάσεις .  Αλλά θα ήθελα να διατυπώσω κάποιες σκέψεις προς υπεράσπιση των όσων έστειλαν θέματα . 
1)  Ξέρουμε αν έστειλαν κάποιοι εύκολα και δεν τα επέλεξαν;
2) Όσοι διαφωνούν με τα δύσκολα , γιατί δεν έστελναν εύκολα οι ίδιοι ;
3) Αν ένα θέμα 4 έχει ένα δύσκολο ερώτημα που θα ξεκαθαρίσει αυτόν που θα πάρει 18 από αυτόν που θα πάρει 20 είναι κακό ;  Δηλαδή προτιμάς με πιο εύκολα να πάρουν και οι δυο 20 παρά το γεγονός ότι ο ένας είναι σαφώς καλύτερος από τον άλλο ;
Έτυχε να ανοίξω κάποια θέματα στην Άλγεβρα και να πετύχω ένα δικό μου . Είναι αυτό ( άλγεβρα θ 4 ) με τον αριθμό 8217 . Ας ρίξει μια ματιά ένας μαθηματικός να μου πει αν το μισό θέμα είναι από το σχολικό βιβλίο ή όχι ;  Ε , το άλλο μισό θα ξεκαθαρίσει το 18 , το 19 και το 20 , αλλά δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό ; 
Σκέψεις κάνω , δεν είμαι σίγουρος αν έχω δίκιο ή όχι .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2014, 08:04:13 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 26, 2014, 08:05:08 μμ »

Δυστηχώς θα γίνει αυτό που είχα προβλέψει, αντί το νέο σύστημα να είναι μια ευκαιρία να ανεβάσουμε το κύρος του δημόσιου σχολείου θα γίνει το αντίθετο.

Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει το όλο πλαίσιο στο Λύκειο και επιτέλους οι εκπαιδευτικοί να αξιολογούν τον μαθητή για αυτό που μπορεί να κάνει και όχι για αυτό που δεν μπορεί. Οι μισοί (και είμαι επιεικής) μαθητές δεν έπρεπε να είναι στο Λύκειο, όχι τόσο γιατί το νοητικό τους επίπεδο είναι ανεπαρκές αλλά για την στάση που έχουν απέναντι στο μάθημα/εκπαιδευτικό/σχολείο. Άποψη μου είναι ότι το νέο σύστημα είναι μια ευκαιρία να πάρει το μήνυμα ο μαθητής αυτός και ή να σοβαρευτεί ή να την κάνει με ελαφρά.

ΑΛΛΑ και να με θυμηθείτε και το βλέπω ήδη στο φόρουμ, οι εκπαιδευτικοί που συντηρούν την σημερινή κατάσταση (είτε με την ανεπάρκεια τους είτε με την αδιαφορία τους) και με τον φόβο να μην χάσουν τις οργανικές τους, αφού θα έπρεπε να φύγει το 1/3 των μαθητών των λυκείων με τις σημερινές τους επιδόσεις, θα τους πουσάρουν για να μην νιώσουν τίποτα.

Είμαι απαισιόδοξος οπότε περαστικά μας.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 26, 2014, 08:06:34 μμ »
Επανέρχομαι να διευκρινίσω:
Δεν είπα ότι είναι κακό να είναι λίγο δύσκολα (ειδικά το 4ο ΠΡΕΠΕΙ να είναι και λίγο δύσκολο, για τους λόγους που πολύ ωραία εξηγεί ο knkn).
Απλά τόσον καιρό μας έλεγαν να λέμε στα παιδιά ότι τα θέματα της τράπεζας θα είναι εύκολα, και εμείς θα τα ακούμε πάλι αν όντως είναι δύσκολα.

knkn υπήρχαν θέματα που έστειλες και κόπηκαν;
Αν ναι, ήταν πιο δύσκολα από αυτά που πέρασαν, πιο εύκολα, ή παρόμοιας δυσκολίας;
Ρωτάω από περιέργεια, μπας και καταλάβουμε τίποτα για τα κριτήρια επιλογής.

ΥΓ: Τα 10 θέματα Άλγεβρας που είχα ετοιμάσει αλλά δεν έστειλα ήταν επίσης δύσκολα...
Και αυτό λόγω της "πρωτοτυπίας" που είχε μπει ως όρος στις οδηγίες ενός συμβούλου που έτυχε να δω.
Φαντάζομαι το ίδιο ίσχυσε για πολλούς θεματοδότες.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 26, 2014, 08:13:22 μμ »
@kinegiros
Συμφωνώ 100%

Και επειδή τώρα διάβασα και κάποια παραπάνω μηνύματα, ας μην υπερβάλουμε!
Δεν είναι και παγκοσμίως άλυτα τα θέματα της τράπεζας!
Μια χαρά θα υπάρξουν και 20άρια με αυτά τα θέματα, σε όλα τα σχολεία.

Προσωπικά, πάντως, θεωρώ λάθος να δημοσιεύονται τα υποψήφια θέματα πριν τις εξετάσεις.
Ειδικά στα Μαθηματικά, το να αντιμετωπίζεις μια πρωτόγνωρη κατάσταση (εύκολη ή δύσκολη) είναι όλη η ουσία του μαθήματος.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 26, 2014, 08:21:32 μμ »
knkn υπήρχαν θέματα που έστειλες και κόπηκαν;
Αν ναι, ήταν πιο δύσκολα από αυτά που πέρασαν, πιο εύκολα, ή παρόμοιας δυσκολίας;
Ρωτάω από περιέργεια, μπας και καταλάβουμε τίποτα για τα κριτήρια επιλογής.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κοιτάξει ακόμα .  Έστειλα 5 άλγεβρας και 5 γεωμετρίας και ως τώρα έχω κοιτάξει γύρω στα 30 ή 40 άλγεβρας και έπεσα τυχαία πάνω σε ένα δικό μου . Αλήθεια υπάρχουν κάπου μαζεμένα ; Γιατί εγώ τα ανοίγω ένα ένα και βαρέθηκα.  Για την ιστορία να πω ότι το έβαλαν αυτούσιο αλλάζοντας μόνο στα τελευταία ερωτήματα το x και x+1 που είχα εγώ σε α και α+1 αντίστοιχα και ίσως άλλαξαν λίγο την εμφάνιση ( γραμματοσειρά και κενά )   .  Πάντως τα περισσότερα 4-θέματα που άνοιξα μου φάνηκαν πιο δύσκολα από το δικό μου ( βέβαια δεν τα έχω βάλει στο χαρτί και ίσως δεν είναι τόσο δύσκολα όσο δείχνουν ) .

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 26, 2014, 08:24:36 μμ »
Κάποιοι συνάδελφοι, στην προσπάθειά τους να τα λύσουν, έχουν εντοπίσει σοβαρά λάθη στις εκφωνήσεις. Για παράδειγμα, το θέμα 4-2082 της Άλγεβρας έχει λάθος στη σχέση που ζητείται να αποδειχτεί στο τελευταίο ερώτημα. Δείτε εδώ το σχόλιο του συναδέλφου Γ. Ρίζου:
http://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=19&t=44429&start=20
Άραγε τι έκανε η επιτροπή αξιολόγησης των θεμάτων; Τα ανέβασε χωρίς να τα ελέγξει; Τι θα συμβεί αν κληρωθούν θέματα με λάθη;

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 26, 2014, 09:11:42 μμ »
Τα ανέβασε χωρίς να τα ελέγξει;

Ρητορική ερώτηση;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 26, 2014, 09:18:05 μμ »
.....................................................................
Άραγε τι έκανε η επιτροπή αξιολόγησης των θεμάτων; Τα ανέβασε χωρίς να τα ελέγξει; Τι θα συμβεί αν κληρωθούν θέματα με λάθη;
Στις πανελλήνιες στέλνουν διορθωτικές οδηγίες, αλλά τα θέματα είναι τα ίδια σε όλη την Ελλάδα. Δεν τολ΄μώ να φανταστώ τι χαμός θα γίνει αν έχουμε διάφορα θέματα με λάθη στις εκφωνήσεις απο δω κι από κει.
  

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 26, 2014, 09:21:45 μμ »
Κάποιοι συνάδελφοι, στην προσπάθειά τους να τα λύσουν, έχουν εντοπίσει σοβαρά λάθη στις εκφωνήσεις. Για παράδειγμα, το θέμα 4-2082 της Άλγεβρας έχει λάθος στη σχέση που ζητείται να αποδειχτεί στο τελευταίο ερώτημα. Δείτε εδώ το σχόλιο του συναδέλφου Γ. Ρίζου:
http://www.mathematica.gr/forum/viewtopic.php?f=19&t=44429&start=20
Άραγε τι έκανε η επιτροπή αξιολόγησης των θεμάτων; Τα ανέβασε χωρίς να τα ελέγξει; Τι θα συμβεί αν κληρωθούν θέματα με λάθη;
Να υποθέσω μόνο στα μαθηματικά;
Για αλλα μαθήματα έχουμε πληροφόρηση;
Μήπως να αρχίσουμε τον έλεγχο;

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τράπεζα θεμάτων
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 26, 2014, 09:27:58 μμ »
Συνάδελφοι μην το κοιτάτε μόνο από την πλευρά της Άλγεβρας (στα οποία έχετε πέσει οι περισσότεροι με τα "μούτρα")...Δείτε λίγο συνολικά τον όγκο (Βιολογία, Ιστορία, Θρησκευτικά, Νέα, Αρχαία, Φυσική, Χημεία......). Είμαι πάντα της άποψης ότι ο καλός πρέπει να επιβραβεύεται και να ξεχωρίζει. Όμως όχι να επιβραβεύεται η παραπαιδεία, ή η οικονομική ευρωστία της οικογένειας. Γιατί τελικά καλός μαθητής δεν είναι αυτός που οι γονείς του μπορούν οικονομικά να τον έχουν με έξτρα μαθήματα από την αρχή της χρονιάς!


Κατ αρχάς να πω πως σέβομαι την άποψή σου και μπορώ να πω πως έχει βάση στο βαθμό που κι εγώ βλέπω πως τα θέματα ( με μια πρώτη ματιά )  είναι πιο δύσκολα από αυτά που βάζαμε στις εξετάσεις .  Αλλά θα ήθελα να διατυπώσω κάποιες σκέψεις προς υπεράσπιση των όσων έστειλαν θέματα . 
1)  Ξέρουμε αν έστειλαν κάποιοι εύκολα και δεν τα επέλεξαν;
2) Όσοι διαφωνούν με τα δύσκολα , γιατί δεν έστελναν εύκολα οι ίδιοι ;
3) Αν ένα θέμα 4 έχει ένα δύσκολο ερώτημα που θα ξεκαθαρίσει αυτόν που θα πάρει 18 από αυτόν που θα πάρει 20 είναι κακό ;  Δηλαδή προτιμάς με πιο εύκολα να πάρουν και οι δυο 20 παρά το γεγονός ότι ο ένας είναι σαφώς καλύτερος από τον άλλο ;
Έτυχε να ανοίξω κάποια θέματα στην Άλγεβρα και να πετύχω ένα δικό μου . Είναι αυτό ( άλγεβρα θ 4 ) με τον αριθμό 8217 . Ας ρίξει μια ματιά ένας μαθηματικός να μου πει αν το μισό θέμα είναι από το σχολικό βιβλίο ή όχι ;  Ε , το άλλο μισό θα ξεκαθαρίσει το 18 , το 19 και το 20 , αλλά δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό ; 
Σκέψεις κάνω , δεν είμαι σίγουρος αν έχω δίκιο ή όχι .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.