*

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζα Θεμάτων  (Αναγνώστηκε 190017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #224 στις: Μάιος 28, 2014, 05:53:45 πμ »
2.Κριμα που ορισμενοι συναδελφοι αποδεχτηκαν την "προσκληση" να λαβουν μερος σε αυτην την εξοντωση των μαθητων τους. Τονωσατε το υπερεγω σας. Μονο που ξεχασατε οτι ειναι θεματα εξετασεων, οχι διαγωνισμου!  Μπραβο ευγε, ειστε υπεροχοι!

Κρίμα που δεν στείλατε θέματα όλοι εσείς που αγαπάτε τα παιδιά και αφήσατε να γεμίσουν την τράπεζα άλλοι. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2014, 05:58:09 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:36 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #225 στις: Μάιος 28, 2014, 08:01:48 πμ »
Knkn και που στείλαμε κάποιοι από εμάς σε πληροφορώ μας έγραψαν κανονικά....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #226 στις: Μάιος 28, 2014, 08:31:28 πμ »
Μπήκα στη διαδικασία να στείλω θέμα στα Αρχαία και τη Νεοελληνική Λογοτεχνία στις 10 Μαϊου , γιατί θεωρώ ότι όσοι είμαστε εκπαιδευτικοί της τάξης και γνωρίζουμε τις γνωστικές αδυναμίες  και το επίπεδο των μαθητών μας  από τη μια και τη μεγάλη έκταση της ύλης (που φέτος μας υποχρέωσαν απλώς να τη διεκπεραιώσουμε  ) από την άλλη, θα έπρεπε να μπούμε σ' αυτή τη διαδικασία για να βοηθήσουμε τους μαθητές μας στέλνοντας θέματα βατά στα οποία θα μπορούσε να ανταποκριθεί  η μεγάλη πλειοψηφία των μαθητών-τριών. Δυστυχώς δεν είδα κανένα θέμα να ανεβαίνει ενώ ήταν σύμφωνα με τις οδηγίες του ΙΕΠ. Αντιθέτως είδα θέματα πολύ δύσκολα με αναπαραγωγή ίδιων κειμένων με διαφορετικές ερωτήσεις ενώ στα αρχαία πολλές ερωτήσεις εισαγωγής είναι ιδιαίτερα απαιτητικές και απαιτούν αποστήθιση ασήμαντων λεπτομερειών. Αναρωτιέμαι αν τα θέματα τα είχαν έτοιμα εδώ και καιρό και η πρόσκληση στους μάχιμους εκπαιδευτικούς ήταν προσχηματική για διασκέδαση των αντιδράσεων που θα προκαλούσαν τα θέματα μετά τη δημοσίευσή τους.
  Επιπλέον θέλω να καταγγείλω το γεγονός ότι για να μπορέσω να είμαι στο σχολείο μου τη μέρα των εξετάσεων της Α΄ Λυκείου  και να έχω τη δυνατότητα να βάλω τα υπόλοιπα θέματα ή να ζητήσω δεύτερη κλήρωση  έδωσα  πραγματική μάχη  με τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τον πρόεδρο του εξεταστικού κέντρου γιατί ταυτόχρονα ήμουν και επιτηρήτρια τις ίδιες μέρες  στις Πανελλαδικές των ΕΠΑΛ  και εισηγήτρια σε 3 μαθήματα της Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ και η διεύθυνση δεν με απάλλασε. Έτσι δυστυχώς αντιμετωπίζει η διοίκηση και τους εκπαδευτικούς και τους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #227 στις: Μάιος 28, 2014, 09:23:33 πμ »
Λοιπόν τώρα που ολοκλήρωσα τη μελέτη των θεμάτων της βιολογίας μπορώ να σας πω πώς τα κρίνω: πολύ μακριά από τον στόχο. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών ζητούν κάτι λεπτομέρειες που εγώ ψαχνόμουν να τις εντοπίσω στο σχολικό βιβλίο. Αποσκοπούν μόνο στην παπαγαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:36 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #229 στις: Μάιος 28, 2014, 09:46:40 πμ »
Επειδή αν και χημικός δίδασκα Α λυκείου Βιολογία φέτος, διεπίστωσα ότι τα παιδιά δυσκολεύονταν να κατακτήσουν τις γνώσεις της Βιολογίας. Αν μπει κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο από ένα παιδί να γράψει γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να έχει αποστηθίσει ολόκληρη την ύλη. Και για να μην κρυβόμαστε είναι και μεγάλη και δύσκολη για έναν μαθητή Α λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #230 στις: Μάιος 28, 2014, 10:18:07 πμ »
 Νομίζω οτι σε πολλές περιπτώσεις (εκτός των θεμάτων ΕΠΑΛ), δίνεται η εντύπωση οτι ο θεματοδότης ψάχνει ερώτηση στην οποία οι μαθητές δεν θα μπορούν να απαντήσουν.....  ::)
  

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #231 στις: Μάιος 28, 2014, 10:42:32 πμ »
Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι την "αποτυχία" των παιδιών με τα θέματα της Τράπεζας θα τη χρεώσουν ξέρετε σε ποιούς.....
 ::)
Να σημειώσω και κάτι: ούτε τα θέματα των ΕΠΑΛ στη Πολιτική Παιδεία τουλάχιστον, είναι εύκολα. Πολύ γενικά και σε μερικές περιπτώσεις ασαφή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2014, 10:44:19 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #232 στις: Μάιος 28, 2014, 10:49:57 πμ »
μπράβο Gilda που τα μελέτησες όλα, εγώ ακόμη παιδεύομαι με τα θέματα της ομάδας Β στο μάθημα μου και από ότι βλέπω θα φάω ακόμη πολύ χρόνο γιατί βλέπεις "οι δικοί μας" ήταν πολύ παραγωγικοί, 625 θέματα έδωσαν...βέβαια σε αρκετά από αυτά επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια ερωτήματα. Φαίνεται αυτός που τα έγραψε ήθελε να κάνει γερή κονόμα, διότι διάβασα ότι αμείβονταν 4 ευρώ το θέμα....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #233 στις: Μάιος 28, 2014, 10:55:59 πμ »
Να σημειώσω κι εγώ ότι, σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις που γνωρίζω, θέματα που στάλθηκαν από εκπαιδευτικούς σε φιλολογικά μαθήματα δεν έγιναν δεκτά, παρόλο που πληρούσαν τις προϋποθέσεις και ενώ στη γλώσσα έχουν ανεβάσει μόνο 170 θέματα και στη λογοτεχνία νομίζω 240 περίπου, πολύ λιγότερα δηλ. από 300 και άρα τα "είχαν ανάγκη". Τι μπορεί να σημαίνει αυτό ένας θεός ξέρει!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #234 στις: Μάιος 28, 2014, 11:15:40 πμ »
Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι την "αποτυχία" των παιδιών με τα θέματα της Τράπεζας θα τη χρεώσουν ξέρετε σε ποιούς.....
και θα βρουν και δύο λόγους γι' αυτό..

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #235 στις: Μάιος 28, 2014, 11:21:44 πμ »
mat, αντίστοιχη είναι και η δική μου εκτίμηση για τα θέματα της Πολιτικής Παιδείας. Ήθελα να ήξερα κατά πόσο οι συνάδελφοι που τα έστειλαν είναι υπερήφανοι για...το επίτευγμά τους. Και ως προς το πλήθος των θεμάτων, προφανώς κάποιοι έστελναν με το κιλό...  >:( 

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #236 στις: Μάιος 28, 2014, 11:35:30 πμ »
εσείς της Πολιτικής παιδείας περάσατε και εμάς τους φιλολόγους στα αρχαία! :D
Πάντως κι εμένα μου φάνηκε πάρα πολύ ύποπτο στα αρχαία, που οι ερωτήσεις της εισαγωγής ήταν πανομοιότυπες. Η εκφώνηση ήταν ολόιδια σε πάρα πολλά θέματα. Σκεφτείτε οτι σε 495 θέματα, όλες όλες οι ερωτήσεις ήταν ~86. Και πολλές από αυτές όχι αυτές που ρωτάμε συνήθως εμείς που μπαίνουμε σε τάξη...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #237 στις: Μάιος 28, 2014, 12:04:46 μμ »
mat, αντίστοιχη είναι και η δική μου εκτίμηση για τα θέματα της Πολιτικής Παιδείας. Ήθελα να ήξερα κατά πόσο οι συνάδελφοι που τα έστειλαν είναι υπερήφανοι για...το επίτευγμά τους. Και ως προς το πλήθος των θεμάτων, προφανώς κάποιοι έστελναν με το κιλό...  >:(
Φοβάμαι, υποψιάζομαι ότι τα θέματα δεν δόθηκαν από συναδέλφους που είναι στην τάξη...Κι εγώ έστειλα δυο θέματα (για την Α Ομάδα) αλλά δεν τα είδα μέχρι στιγμής πουθενά, ούτε ατόφια, ούτε καν μέρος τους. Προσωπικά έφαγα πολλές ώρες προκειμένου να τα διατυπώσω και η λογική μου ήταν ότι τουλάχιστον στις ερωτήσεις αντικειμενικού τύπου να μπορεί να απαντήσει όχι απλώς ο μέσος μαθητής αλλά, και ο αδύνατος μαθητής. Μπήκα στη διαδικασία να στείλω θέματα με τη λογική ότι δεν θα ήθελα τους μαθητές μας να τους βάλουν θέματα άνθρωποι που δεν τους γνωρίζουν. Μετα την ανακοίνωση των θεμάτων, υποθέτω ότι δύο πράγματα μπορεί να ισχύουν: α)ότι η "ανοιχτή πρόσκληση" προς τους εκπαιδευτικούς ήταν μάλλον για τα "μάτια του κόσμου". Όχι γιατί δεν μπήκαν τα δικά μου θέματα αλλά, ρωτώ κι άλλους που έστειλαν με το κιλό που λες και εσύ, και από άλλες ειδικότητες και δεν τα είδαν...
β)ότι αν  δόθηκαν και μπήκαν τα θέματα από εν ενεργεία εκπαιδευτικούς οι οποίοι τα έστειλαν με το κιλό και με
περίσσιο ζήλο έβαλαν ότι πιο δύσκολο μπορούσαν για να αποδείξουν ότι είναι "καθηγηταράδες", εν όψει της αξιολόγησης τους, μιας και κατά την υποβολή των θεμάτων δήλωνες ονοματεπώνυμο και σχολείο στο οποίο εργάζεσαι, τότε είμαστε όλοι για τα μπάζα...
Όμως μιλώντας πάντα για τα θέματα ΠΠ πρέπει να σου πω ότι πείθομαι όλο και πιο πολύ ότι είναι θέματα που δούλεψε κάποια συγκεκριμένη ομάδα η οποία μάλιστα έχει μια εμμονή με τη θρησκευτική ελευθερία (συχνότατο θέμα και στην ομάδα Α και στην ομάδα Β), την νομική μορφή των εταιρειών, τον Κέινς και τον Ανταμ Σμιθ, τις λεπτομέρειες και τις χρονολογίες βάζοντας ερωτήσεις του τύπου που, πως, πότε... Λάβε δε υπόψη σου ότι η ομάδα που εργάστηκε για τα θέματα της ΠΠ θα τσακώσει από 4 ευρώ για κάθε θέμα (εξ ου και η πληθώρα θεμάτων, τα οποία επαναλαμβάνονται συχνά πυκνά με την ίδια ακριβώς διατύπωση, σε κανένα άλλο μάθημα δεν ανέβηκαν 625 θέματα για τα ΓΕΛ, 433 για τα ΕΠΑΛ, ).
Η άποψη μου ότι είναι δουλειά κάποιας ομάδας κι όχι των εκπαιδευτικών ενισχύεται και από το γεγονός πως στα σχολεία δεν στάλθηκε καμία ανοιχτή πρόσκληση συμμετοχής των εκπαιδευτικών. Διάβασε δε και αυτό το άρθρο στον Alfavita για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%AC
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.