*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 513653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #826 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:07:31 μμ »
Μήπως άδικα σκάμε, αγχωνόμαστε, προβληματιζόμαστε, αναρωτιόμαστε....και τελικά καθυστερούν ενοχλητικά, προκλητικά, πολύ, να ανακοινώσουν τις πολυπόθητες αποσπάσεις για όλους μας, επειδή θα τις ικανοποιήσουν "σχεδόν" όλες; :-\ ::) :o
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:01 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #827 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:09:35 μμ »
Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι!Τα ίδια λέγαμε και για τις μεταθέσεις και είδες τι πήραμε...
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #828 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:13:42 μμ »
Δεν έχεις και άδικο, αλλά αυτή τη φορά το έχουν παρατραβήξει το σκοινί και... δε θα αργήσει να σπάσει...εάν τελικά δεν ικανοποιήσουν πολλές αποσπάσεις!
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος σκράπας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #829 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:15:46 μμ »
ΑΦΟΥ ΑΧΡΗΣΤΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ, ΔΩΣΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 5/9 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:01 »

Αποσυνδεδεμένος mar_h

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #830 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:16:16 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=43311
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #831 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:19:04 μμ »
Αν συνεδριάσουν 30 πότε περιμένουμε να τα ανακοινώσουν? Γιατί για να ανακοινωθούν την ίδια μέρα... δεν το βλέπω!

Αποσυνδεδεμένος σκράπας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #832 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:23:18 μμ »
ξέρει ρε αυτή η Κυρία πόσες μέρες έχει ο Αύγουστος; τι νομίζει οτι έχει καμιά 50ρια; κάνε μας τη χάρη ρε και φύγε με το καλό...

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #833 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:24:41 μμ »
ξέρει ρε αυτή η Κυρία πόσες μέρες έχει ο Αύγουστος; τι νομίζει οτι έχει καμιά 50ρια; κάνε μας τη χάρη ρε και φύγε με το καλό...
;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #834 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:54:43 μμ »
Πώς γίνεται να βγουν στο τέλος της εβδομάδας;;; Θα αναγκάσει χιλιάδες εκπαιδευτικούς (κάποιους με τις οικογένειές τους) να ταξιδέψουν μέχρι την οργανική τους και μετά θα τους γυρίσει πίσω;;;

Σήμερα, άντε το αργότερο Δευτέρα πρέπει να βγουν οι φορείς. Και Τρίτη από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ (αν και πάλι για ορισμένους είναι ήδη πολύ αργά, καθώς πρέπει να πάρουν αεροπλάνα, καράβια κτλ. )

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
ΑΦΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΜΑΣ ΣΤΙΣ 5/9.

Μήπως έχει σκοπό να μας πάει όλους στις οργανικές μας και να αποδεσμευτούμε μόνο αφού έχει βρεθεί ο αντικαταστάτης;;;

Το 2005 απόσπαση πήρα μέσα Οκτώβρη και μάλιστα έχασα και ένα νοίκι εγγύησης γιατί φυσικά είχα νοικιάσει ήδη.

Το 2006 χρειάστηκε να πάω στην Οργανική μου και να μάθω για την απόσπασή μου στις 1/9 (Παρασκευή). Ευτυχώς που δεν είχα βρει ακόμα σπίτι. Στον δρόμο του γυρισμού έχασα τον πατέρα μου εκείνη την χρονιά αφού του είπα ότι γυρίζω σπίτι...

Το 2008 έμαθα για την απόσπασή μου στις 3/9. Μάλιστα εκείνη την την φορά είχα βρει σπίτι και ετοιμαζόμουν να πληρώσω την σπιτονοικοκυρά όταν χτύπησε το κινητό μου για να μου πει η διευθύντρια να τα μαζέψω και να φύγω μπας και προλάβω το λεωφορείο!!! Ευτυχώς που δεν περίμενε την επόμενη μέρα!

Το 2009 και το 2010 πήρα αιμοδοτική άδεια για τις 2 πρώτες μέρες της χρονιάς (δεν την ξαναπατάω!) όπως και φέτος! 5/9 θα είμαι στην οργανική μου και θα έχω και το Σαββατοκύριακο να ψάξω για σπίτι.

Με την κατάσταση υγείας της μητέρας μου -και πρωτύτερα του πατέρα μου- είναι σαν να μου κάνουν και καψόνια από πάνω!

Η κατάσταση είναι εξοργιστική και η πολιτική ηγεσία σου δίνει την εντύπωση οτι έχει προηγούμενα με μας! Σαν να λέει η Διαμαντοπούλου: "Τώρα θα σας δείξω εγώ" τρίζοντας τα δόντια της!

Όπως λέει και ο συνάδελφος στο tromaktiko ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ. Για μερικούς περισσότερο, και για μερικούς (όπως ευτυχώς στην δική μου περίπτωση) λιγότερο. Αλλά όπως και να 'χει είναι αξιοκατάκριτος εμπαιγμός από πλευράς υπουργείου.

Και αυτό με τις ημερομηνίες... περισσότερος εμπαιγμός! Έλεος πια!

Αποσυνδεδεμένος radiki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #835 στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:39:44 μμ »
Η ιστορία από escozul είναι χαρακτηριστική και επιβεβαιώνει την άποψη όλων μας ότι τέλος Ιουνίου το αργότερο θα πρέπει να ξέρει καθένας μας που θα βρίσκεται. Το μόνο που χρειάζεται είναι οργάνωση. Συνταξιοδοτήσεις και διορισμοί να είναι γνωστοί (όχι εφαρμόσιμοι άμεσα ντε και καλά) από τα μέσα Ιουνίου. Αν χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση ας τη κάνουν. Έτσι θα είναι γνωστό το μεγαλύτερο μέρος λειτουργικών κενών και θα τελειώνουν οι διαδικασίες έγκαιρα. Είναι τόσο δύσκολο?????????

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #836 στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:50:55 μμ »
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω αυτα που ακουστηκαν για αποσπασεις αποκλειστικά απο τις περιοχες με συν(πλεονασματα) στις περιοχες με πλην (περιοχες με κενα). Αφου υποτιθεται οτι απο φετος οι αποσπασεις γινονται με μορια (τα οποια βεβαια δεν νομοθετησε, αλλα τα επεβαλε με εγκυκλιο για μια ακομα φορα και οποιαδηποτε στιγμη τα παιρνει πισω), πως γινεται να εφαρμοστει η παραπανω ιδεα;
να παρουν αποσπαση ατομα με λιγοτερα μορια επειδη ειναι απο πλεονασματικες περιοχες και οχι ατομα με περισσοτερα μορια επειδη ειναι απο ελλειμματικες περιοχες;
τι αλλο θα ακουσουμε μεχρι την ανακοινωση των αποτελεσματων.....
στις μεταθεσεις επεσα μεσα....νομιζω αν και το απευχομαι οτι θα δικαιωθω και στις αποσπασεις
Πλεον οι αποσπασεις μιας και μοριοδοτουμενες και σε καιρο μνημονιου θα μοιαζουν ολο και περισσοτερο στο συστημα μεταθεσεων....οποτε και ο αριθμος των αποσπασεων εκτιμω οτι θα ειναι μικρος (αν και λιγο μεγαλυτερος ) οπως και αυτων των μεταθεσεων.

Υ.Γ: αυτο που γνωρίζω ειναι για τους οικονομολογους υπαρχει συνολικο πλεονασμα 349 ατομων πανελλαδικως και οι μονες περιοχες που εμφανιζουν κενα ειναι, Α' Αθηνας 5 κενα, Γ' Αθήνας 9 κενά και Πιερια 3 κενά
Ο αριθμος των μεταθεσεων φετος ηταν 12....καντε τους υπολογισμους....

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #837 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:17:13 μμ »
Παρασκευή, 26 Αυγούστου 2011
Έκκληση στην Υπουργό Παιδείας κ. Διαμαντοπούλου

Η γυναίκα μου και εγώ είμαστε εκπαιδευτικοί. Ζούμε στην Αθήνα και έχουμε δύο παιδιά. Η μεγάλη μου κόρη είναι φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη και το αγόρι μας θα πάει Γ Γυμνασίου.

Εγώ διορίστηκα πέρσι στις Κυκλάδες και θα παραμείνω εκεί τρία χρόνια - επειδή έτσι απερίσκεπτα αποφασίσατε - και η γυναίκα μου διορίστηκε φέτος στα Δωδεκάνησα και θα παραμείνει και αυτή εκεί τρία ολόκληρα χρόνια.
Νοικιάζουμε τρία σπίτια και συντηρούμε και το σπίτι μας στην Αθήνα.
Αυτό είναι σοσιαλισμός κ. Διαμαντοπούλου ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ?
Η συνυπηρέτηση είναι για σας είναι άγνωστη λέξη?
Σε αυτή την περίοδο με μειώσεις μισθών, συνεχείς αυξήσεις των φόρων, έκτακτες εισφορές, τα καύσιμα στα ύψη, αντί να περικόπτουμε τα έξοδα μας εσείς μας αναγκάζετε να είμαστε 4 άτομα σε τρεις διαφορετικές πόλεις και να νοικιάζουμε τρία σπίτια?
Η οικογένεια μας διαλύθηκε. Οι 2 μισθοί μας πάνε σε νοίκια, ρεύματα και θέρμανση.
ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ?
Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε?
Αναστείλτε την τριετή παραμονή μας στον τόπο διορισμού. Είναι έγκλημα.
Δεν σας το έχει επιβάλλει το μέτρο αυτό η Τρόικα.
Εσείς πήρατε την απόφαση.
Δεν αντέχουμε. Η οικογένειες πρέπει να είναι ενωμένες για να αντιμετωπίσουν τις δύσκολες καταστάσεις που περνάμε. Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε αυτό?
Ζητάμε ΣΥΝΥΠΗΡΈΤΗΣΗ!

Ειναι φοβερό να διαλύονται οικογένειες! Θα πρέπει υποχρεωτικά ο ενας απ' τους 2 συζυγους ν 'ακολουθει τον άλλο.
Δεν κοστίζει τίποτα και φέρνει ηρεμία και ψυχική ισορροπία σε γονεις και παιδιά.Ειναι αντίθετο στο νόμο
που προστατεύει την οικογενειαΜηπως θα πρέπει να μαζευτουμε όλοι και να αναθέσουμε σ' εναν δικηγόρο το θέμα. Κάθε χρόνο το ίδιο βιολί και ακόμα χειρότερα



ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/blog-post_6220.html

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #838 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:21:50 μμ »
εγώ έχω ένα μόνο να πώ...είμαι απογοητευμένη πλήρως γιατι μας εμπέζουν άσχημα και γιατί δεν καταγγέλεται το ίδιο το υπουργείο παιδείας....απο τους εκπροσώπους μας...
γιατί η "κυρία" Υπουργός περιμένει να είμαστε εντάξει στα καθήκοντα μας και παρόντες στις θέσεις μας ενώ αυτή και το επιτελείο της έχουν σχέδιο εξόντωσής μας?
γιατι περι εξόντωσης πρόκειται....
και αν η ελίτ της τάξης της κυρίας διαμαντοπούλου έχει συνηθίσει να της μεγαλώνουν τα παιδιά παραμάνες και νταντάδες,εμείς κυρία "μας" τα μεγαλώνουμε μόνοι μας και μάλιστα ακόμα πιστεύουμε στην αξία της οικογένειας....
συνάδερφοι μην αγχωνεστε άλλο γιατι εμένα στο τέλος θα με χωρίσει και ο άντρας μου όπως πάω.....
όλοι στην ίδια μοίρα είμαστε αλλά πρέπει να καταγγείλουμε αυτή τη συμπεριφορά απο μόνοι μας χωρίς να περιμένουμε τους δήθεν εκπρόσωπούς μας γιατί και αυτοί μέσα στο κόλπο είναι μάλλον....
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ...ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #839 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:28:21 μμ »
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω αυτα που ακουστηκαν για αποσπασεις αποκλειστικά απο τις περιοχες με συν(πλεονασματα) στις περιοχες με πλην (περιοχες με κενα). Αφου υποτιθεται οτι απο φετος οι αποσπασεις γινονται με μορια (τα οποια βεβαια δεν νομοθετησε, αλλα τα επεβαλε με εγκυκλιο για μια ακομα φορα και οποιαδηποτε στιγμη τα παιρνει πισω), πως γινεται να εφαρμοστει η παραπανω ιδεα;
να παρουν αποσπαση ατομα με λιγοτερα μορια επειδη ειναι απο πλεονασματικες περιοχες και οχι ατομα με περισσοτερα μορια επειδη ειναι απο ελλειμματικες περιοχες;
τι αλλο θα ακουσουμε μεχρι την ανακοινωση των αποτελεσματων.....
στις μεταθεσεις επεσα μεσα....νομιζω αν και το απευχομαι οτι θα δικαιωθω και στις αποσπασεις
Πλεον οι αποσπασεις μιας και μοριοδοτουμενες και σε καιρο μνημονιου θα μοιαζουν ολο και περισσοτερο στο συστημα μεταθεσεων....οποτε και ο αριθμος των αποσπασεων εκτιμω οτι θα ειναι μικρος (αν και λιγο μεγαλυτερος ) οπως και αυτων των μεταθεσεων.

Υ.Γ: αυτο που γνωρίζω ειναι για τους οικονομολογους υπαρχει συνολικο πλεονασμα 349 ατομων πανελλαδικως και οι μονες περιοχες που εμφανιζουν κενα ειναι, Α' Αθηνας 5 κενα, Γ' Αθήνας 9 κενά και Πιερια 3 κενά
Ο αριθμος των μεταθεσεων φετος ηταν 12....καντε τους υπολογισμους....

Άρα περιοχές με συν υπάρχουν... άντε να βρεις περιοχές με πλην.

Τελικά όπως κατάλαβα το σύστημα των αποσπάσεων δεν θα είναι πλέον για να καλύψει ειδικές ανάγκες των εκπαιδευτικών που δεν υπολογίζονταν στις μεταθέσεις, αλλά για... (ψάχνω, ψάχνω...) για να καλύψει ειδικές ανάγκες της υπηρεσίας που προκύπτουν από... τις;;; συνταξιοδοτήσεις (;;; ) Γιατί αν δεν ήταν αυτό θα μπορούσε ο εκπαιδευτικός να πάρει μετάθεση στην περιοχή που θέλει. Συνεπώς τι κάνουμε; Πρώτα μεταθέσεις, πηγαίνει ο κόσμος τον Ιούλιο στις νέες θέσεις του, περιμένουμε να δούμε ποιοι βγαίνουν στην σύνταξη το καλοκαίρι, καλύπτουμε τα κενά τους με αποσπασμένους, και του χρόνου με τις νέες μεταθέσεις βάζουμε στις θέσεις των αποσπασμένων νέους μετατιθέμενους κ.ο.κ. Αυτό με εξαίρεση τις αποσπάσεις για να καλυφτούν θέσεις εκπαιδευτικών σε άδεια κλπ. Γιατί ούτως ή άλλως ο εκπαιδευτικός είναι λάστιχο! Βρίσκεται στο χαμηλότερο επίπεδο της τροφικής αλυσίδας... ένας είλωτας! Δεν γίνονται οι αποσπάσεις για να βοηθήσουμε και να στηρίξουμε τον θεσμό της οικογένειας. Αλλά για να βάλουμε τα πιονάκια στην σκακιέρα όπως πρέπει!

Σάμπως τι θα κάνουν οι εκπαιδευτικοί; Θα παραιτηθούν; Πλάκα κάνεις; Με τέτοια ανεργία και τέτοιες αποδοχές; Να δείτε του χρόνου που θα έχει και υποχρεωτικές αποσπάσεις από τις περιοχές με συν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 07:30:54 μμ από escozul »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 930
Σύνολο: 930

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.222 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.