*

Αποστολέας Θέμα: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 22811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 02, 2011, 03:13:04 μμ »

     Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς με ποιον τρόπο θα απομακρύνουμε τους εμπόρους ιδιαιτεράδες, που είναι συνήθως οι παλιοί στα σχολεία, ενώ έχουν την κάλυψη της εκάστοτε τοπικής κοινωνίας; Πώς να τον καταγγείλεις, όταν θα πει "βοηθάω τον ανιψιό μου στα μαθήματά του" ή ο ίδιος ο μαθητής θα αρνηθεί ότι του κάνει ιδιαίτερα ο τάδε;

ετσι οπως ειναι η κατασταση δεν υπαρχει ελπιδα..μονο αν υπαρξει οργανωμενη προσπαθεια( και κυριως πραγματικη θεληση) απο το υπουργειο.Τροποι υπαρχουν πολλοι αρκει να το θελει καποιος..Εγω ετσι οπως ακουσα την υπουργο χθες στο FLASH την ακουσα αποφασισμενη να το κανει...εκει πρεπει να μας βρει ολους συμμαχους εναντια στους επιορκους...οταν υπαρξουν οι πρωτες 2-3 απολυσεις θα υπαρξει  και μειωση του φαινομενου....διαφορετικα δεν γινεται τιποτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:51 »

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2011, 03:18:55 μμ »
Τα πράγματα είναι απλούστατα : Ή θα αποφασίσουμε ΜΟΝΟΙ μας οι εκπαιδευτικοί να κάνουμε αυτοκριτική και να αυτοαξιολογηθούμε απομακρύνοντας τους "εμπόρους" ιδιαιτεράδες μόνιμους (που όλοι μας λίγο-πολύ τους ξέρουμε) ή θα ανεχόμαστε στο εξής τον όποιο επιθεωρητή ή ελεγκτή ή "διευθυντή" που θα έρθει να μας αξιολογήσει με "λογιστική τύπου ΔΝΤ" που θα μας επιβάλλει η κα Υπουργός..
Όσοι κάνουν αυτοκριτική, συνήθως είναι αυτοί που δίνουν και την ψυχή τους στην τάξη σε καθημερινή βάση. Με τους άλλους όμως τι γίνεται; Ένα απλό παράδειγμα (το έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου). Συνάδελφος ΠΕ4, υπεύθυνος του εργαστηρίου φυσικών επιστημών του σχολείου μας, απολαμβάνει (για τρίτη συνεχή χρονιά) της μείωσης του ωραρίου του κατά 3 ώρες εβδομαδιαίως χωρίς να κάνει ούτε ένα πείραμα στους μαθητές όλη τη χρονιά. Και μιλάμε για σχολείο που διαθέτει ένα πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο που θα το ζήλευε ακόμα και ένα καλό ιδιωτικό σχολείο. Αυτά είναι που με κάνουν να θέλω την εφαρμογή της αξιολόγησης ...

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2011, 03:45:05 μμ »
Έρχεται η αυτοαξιολόγηση αλλά στο δρόμο της επιστροφής βρίσκεται κι ο μαύρος καβαλάρης! Η ιστορία επαναλαμβάνεται!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2011, 04:25:39 μμ »

Η αξιολογηση του εκπαιδευτικου εργου και των εκπαιδευτικων, τοσο για τη μονιμοποιηση τους οσο και για την υπηρεσιακη τους εξελιξη και την αναληψη θεσεων στελεχων της εκπαιδευσης, δεν αποτελει καινοτομια της τωρινης ηγεσιας του υπουργειου αλλα προβλεπεται ηδη απο το γενικο πλαισιο του ν. 1566/1985, το οποιο στη συνεχεια εξειδικευεται με μεταγενεστερες νομοθετικες πραξεις. Ενδεικτικα αναφερω οτι οριζονται εκτεταμενες διαδικασιες αξιολογησης, οι οποιες περιλαμβανουν υποβολη σχεδιων μαθηματος, δειγματικες διδασκαλιες παρουσια αξιολογητων, συνταξη εκθεσεων αξιολογησης από τους Διευθυντες σχολικης μοναδας, Σχολικους Συμβουλους, Προϊσταμενους Γραφειου ΔΕ, υποβολη εργασιας σε σχεση με το γνωστικο αντικειμενο, αναπτυξη μιας ολοκληρωμενης αξιολογικης διοικητικης υποδομης με τη συγκροτηση Σωματος Μονιμων Αξιολογητων (Σ.Μ.Α.), Επιτροπης Αξιολογησης Σχολικων Μοναδων (Ε.Α.Σ.Μ.) και Συντονιστων Αξιολογησης Αξιολογητων, οργανα τα οποια αξιολογουν το προσωπικο σε ολες τις βαθμιδες της δομης της δημοσιας εκπαιδευσης.

Ειναι χαρακτηριστικο δε οτι η πραξη της αξιολογησης εχει σημειο αφετηριας την αυτοαξιολογηση της σχολικης μοναδας.



Παραθετω τη σχετικη νομοθεσια για οσους ενδιαφερονται:

•   Νομος 1566/1985

•   Νομος 2525/1997

•   Προεδρικο Διαταγμα 140/1998

•   Υπουργικη Αποφαση Δ2/1938/26-2-1998

•   Nομος 2986/2002

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:51 »

Αποσυνδεδεμένος aegeanel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 02, 2011, 08:26:42 μμ »
Ερχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών

Τέσσερις αλλαγές εφέτος σε θέματα αξιολόγησης
Ήδη όπως έχει αποφασιστεί από το υπουργείο Παιδείας:
-Οι εκθέσεις αξιολόγησης που υποβάλλονταν κάθε χρόνο από τον διευθυντή του σχολείου στο τέλος του χρόνου, από εφέτος θα παραδίδονται ως τις 15 Μαΐου (στο παρελθόν παραδίδονταν τέλος Ιουνίου). Οι αντίστοιχες εκθέσεις των επιθεωρητών θα συντάσσονται μέχρι τις 15 Ιουνίου.

-Από τις 11 Μαρτίου 2011 και οι δάσκαλοι και καθηγητές θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στο περιεχόμενο των φακέλων εκθέσεών τους μετά από αίτησή τους και καταβολή τέλους δεκαεπτά ευρώ.

Καλημέρα.
Γίνονταν μέχρι τώρα εκθέσεις αξιολόγησης για όλους του συλλόγου;
Και πώς εγώ π.χ. δεν ξέρω, στα  χ χρόνια που δουλεύω, αν έγινε έκθεση για μένα ή για άλλους; Για μένα ξέρω μόνο ότι γράφτηκε για να μονιμοποιηθώ.
Νόμιζα ότι γράφονταν στην περίπτωση μονιμοποίησης των νεοδιόριστων.
Κι από 11-3-2011 μπορούμε να δούμε τους φακέλους εκθέσεων; Είναι σωστή αυτή η ημερομηνία;

Μήπως το Υπουργείο λέει ότι από το έτος 2011-2012 θα αρχίσει σωρηδόν η συγγραφή εκθέσεων και η επιθεώρηση;


Δηλαδή Damien έγραφαν κάθε χρόνο έκθεση για όλους μας οι διευθυντές, αφού προβλεπόταν σύμφωνα με τη νομοθεσία που αναφέρεις; Ήξερα ότι έγραφαν μόνο σε περίπτωση μονιμοποίησης νεοδιόριστων.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 02, 2011, 09:17:53 μμ »
Κατ αρχάς θα πρέπει να συμφωνήσουμε ή όχι κατά πόσο το σχολείο χρειάζεται αξιολόγηση.
Η γνώμη μου είναι ανεπιφύλακτα ναι.
Στη συνέχεια με ποιο τρόπο αυτή θα υλοποιηθεί, νομίζω είναι αποτέλεσμα προτάσεων.
Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα λοιπόν, να αναρτηθεί ένα τέτοιο σχετικό θέμα όπου ο καθένας θα μπορεί να πει την πρότασή του.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 02, 2011, 10:42:47 μμ »

Δηλαδή Damien έγραφαν κάθε χρόνο έκθεση για όλους μας οι διευθυντές, αφού προβλεπόταν σύμφωνα με τη νομοθεσία που αναφέρεις; Ήξερα ότι έγραφαν μόνο σε περίπτωση μονιμοποίησης νεοδιόριστων.


Oχι, η μονη εκθεση που συνετασσαν οι διευθυντες σχολειων ειναι αυτη περι μονιμοποιησης των δοκιμων εκπαιδευτικων και ορισμενες φορες ουτε καν αυτη. Γενικα, ολοι οι διευθυντες και προϊσταμενοι των υπηρεσιων του δημοσιου τυπικα υποχρεουνται να υποβαλουν εκθεσεις αξιολογησης των υφισταμενων τους καθε χρονο, διαδικασια η οποια συνηθως δεν τηρειται, ενω, οταν εφαρμοζεται, οι εκθεσεις ειτε ειναι αντιγραφη αυτων των παρελθουσων ετων ειτε συντασσονται απο τους ιδιους τους υπαλληλους και εγκρινονται απο τον προϊσταμενο, με το υπουργειο Εσωτερικων να περιοριζεται στην εθιμοτυπικη ετησια εκδοση εγκυκλιου με την οποια καλουνται οι υπηρεσιες να εφαρμοσουν τα εκ του νομου απορρεοντα και περαν τουτου ουδεν.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 02, 2011, 10:58:47 μμ »
Πειραζει που δεν εχω καταλαβει;;; Θα αξιολογουνται απο εναν επιθεωρητη ολοι οι εκπαιδευτικοι βαση μιας κλιμακας και θα..περναμε την ταξη ή...θα κοβομαστε σαν τους μαθητες ή μονο αν υπαρχει καποια καταγγελια θα γινεται κριση;;; Ας μου πεε καποιος αν εχει καταλαβει γιατι εχω χασει την μπαλα...

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Ε...Ε...ΕΡΧΕΤΑΙ..Ε..Ε..ΕΡΧΕΤΑΙ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 02, 2011, 11:04:32 μμ »
Δηλαδη τωρα θα γινεται αξιολογηση κι απο εναν εξωτερικο επιθεωρητη για καθε εκπαιδευτικο ξεχωριστα;;; Τι στο καλο εννοει;;; Συγχωρεστε μπορει να ειμαι χαζη αλλα δεν αντιλαμβανομαι την κατασταση....................... :-\

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 02, 2011, 11:11:09 μμ »
Πριν αρχισει την "αξιολογηση" του εκπαιδευτικου δυναμικου, ας ασχοληθει το υπουργειο πρωτα με τα του στενου του οικου, ελεγχοντας το κοπαδαριο που επελεχθη να στελεχωσει τις θεσεις ευθυνης στην εκπαιδευση με αδιαμφισβητητα αξιοκρατικες διαδικασιες...

http://www.politis-gr.com/?p=14038


Τελος, σε ο,τι αφορα την αξιολογηση σε συναρτηση με το ιδιο το σεπτο προσωπο της υπουργου, ας αναλογιστει ο καθενας, υπερβαινοντας κομματικες ενταξεις και ιδεολογικους προσανατολισμους, την πορεια της γυναικος στην πολιτικη κονιστρα και ιδιαιτερα τα σωρηδον αξιωματα στα οποια διοριστηκε εν ειδει τυπικου δημοσιου υπαλληλου της ανδρεοπαπανδρεϊκης δεκαετιας του '80, με αμιγως εσωκομματικες διαδικασιες του βαθεος ΠΑΣΟΚ, που καμια σχεση δεν εχουν με την ταλαιπωρημενη εννοια της αξιοκρατιας, την οποια εσχατως επικαλειται ως αλλος νεοφωτιστος. Αποτελει η πορεια της Διαμαντοπουλου χαρακτηριστικο δειγμα του παντελως αναξιοκρατικου τροπου αναδειξης του πολιτικου προσωπικου στην Ελλαδα, που με τη σειρα του συνιστα τη βασικη πηγη της κακοδαιμονιας του ελληνικου πολιτικου συστηματος.   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2011, 11:15:38 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 02, 2011, 11:18:40 μμ »
Anybody να λυσει τις αποριες μου;;; (ο απορος ανθρωπος..)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:26:58 πμ »
Στον υπόλοιπο δημόσιο τομεα υπάρχει αξιολόγηση κάθε χρόνο. Υπάρχει ειδικό έντυπο στο οποίο αναγράφεται τόσο η άποψη του υπαλλήλου για τον εαυτό του οσο και η άποψη  των άμεσα προϊσταμένων του.
Στο έντυπο αυτό φαίνεται τόσο η ποσοτικά μετρήσιμη ποιότητα του υπαλλήλου ( πχ πόσους φακέλους διεκπεραίωσε, με πόσους πελάτες ήρθε σε επαφή κτλ) όσο και η ποιοτική αποτύπωση της δουλειάς του ( αν παραδίδει τα projects που του έχουν ανατεθεί στην ώρα τους, αν προσέρχεται στην εργασία του εγκαίρως, αν κάνει συστηματική χρήση αδειών συγκεκριμένες ημέρες, αν αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και τι ειδους πρωτοβουλίες είναι αυτές, αν γνωρίζει τη νομοθεσία, αν έχει οργανωμένο αρχείο νόμων/διαταγμάτων κτλ..)

Κατ' αντιστοιχία λοιπόν, και ο εκπ/κός θα αξιολογηθεί βάσει των όσων ο ίδιος πιστευει για τον εαυτό του αλλά επίσης βάσει των όσων καταθέτει ο διευθυντής, οι συνάδελφοι, οι μαθητές, οι γονείς, οι σύμβουλοι ειδικότητας αλλά και οι σύμβουλοι  παιδαγωγικής καθοδήγησης. Λογικό επίσης είναι να μετρήσουν οι συμμετοχές τους σε συνέδρια/σεμιναρια κτλ τόσο ως επιμορφούμενοι όσο και κυρίως ως επιμορφωτές.  Ξέρω ας πούμε φιλόλογο που από τότε που διορίστηκε 27 χρόνια πριν  δεν έχει πατήσει το  πόδι της σε ένα σεμινάριο. Αντίστοιχα ξέρω άλλη φιλόλογο που σκίζεται να παρουσιάσει τη δουλειά της ή προτάσεις για τη διδασκαλία των αντικειμένων της σε κάθε ευκαιρία ....είναι δυνατό αυτές να αξιολογούνται το ίδιο;

επίσης, θα αξιολογηθεί η αποδοτικότητα και από ό,τι ακούγεται θα συνδεθεί με το μισθό.Δίκαιο μου ακούγεται αυτό. Το θέμα είναι ότι ο χ ανεξάρτητος αξιολογητής δε μπορεί να αποδείξει τι γίνεται μέσα στην τάξη εκτός και αν βρίσκεται κάθε μέρα σ΄αυτή ή με κάποιον τρόπο παρακολουθείται ο εκπ/κός διακριτικά...

Σε κάθε περίπτωση εγώ πιστεύω ότι όποιος κάνει καλά τη δουλειά του δεν έχει τίποτα να φοβηθεί. Οι υπόλοιποι...ας πρόσεχαν!!!  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:09:27 πμ »
Τώρα τι σχέση έχει η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου με τα ιδιαίτερα... αδυνατώ να καταλάβω...

Ένας καθηγητής αρχαίων κάνει μάθημα στο Λύκειο, και ταυτόχρονα, κάνει και ιδιαίτερα σε 3 μαθητές της τάξης. Αυτοί οι 3, σε όλα τα τρίμηνα, τελείως συμπτωματικά αριστεύουν, ενώ άλλοι, αν και εξίσου καλοί ή και καλύτεροι μαθητές, παίρνουν μέτριους βαθμούς. Στην τρίτη Λυκείου, όταν έφτασε η ώρα των Πανελλήνιων, ο ίδιος καθηγητής......

Χρειάζεται να συνεχίσω; Το παράδειγμα δεν είναι φανταστικό, το έζησα προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Έρχεται η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:17:06 πμ »
Αυτο με τα αποσιωπητικα δεν ειναι σωστο.Θα μας αφησεις να οργιασει η φαντασια μας;Τι εγινε οταν εφτασε η ωρα των Πανελληνιων λοιπον;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160755
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.