*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 877415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #546 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:04:04 πμ »
Nα υπενθυμίσω ότι υπάρχει υπο σύσταση συλλογος αναπληρωτων ε.α.  β/θμιας , για όσους δε το έχουν μάθει. Έτσι θα γίνονται οργανωμένες κινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:50:29 »

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #547 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:14:05 πμ »
Πάντως πέρυσι στην Β Λέσβου σε ένα γειτονικό γυμνάσιο η μαθηματικός του τμήματος έμπαινε και στο τμήμα ένταξης, χωρίς τυπικά προσόντα...
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #548 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:38:46 πμ »


 Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2013, ευρεία σύσκεψη στο Υπουργείο Παιδείας με θέμα την εξεύρεση λύσης, ώστε να καλυφθούν τα κενά εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής, Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού(Ε.Β.Π) στις δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της χώρας.
Στη σύσκεψη μετείχαν ο σύμβουλος του Υπουργού Παιδείας κος Λάσκαρης, ο Διευθυντής της Διαχειριστικής Αρχής Προγραμμάτων ΕΣΠΑ κος Ζαχαράκης, ο Διευθυντής Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης κος Λολίτσας, υπηρεσιακοί παράγοντες του Υ.ΠΑΙ.Θ καθώς και η Βουλευτής της Ν.Δ του Νομού Φθιώτιδας κα Ελένη Μακρή-Θεοδώρου.
Ο περισσότερος χρόνος αφιερώθηκε στην εξεύρεση λύσης για το πρόβλημα κάλυψης των αναγκών των Περιφερειών Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου σε εκπαιδευτικό προσωπικό, Ε.Ε.Π και Ε.Β.Π, καθώς και για την κάλυψη των αναγκών των ΚΕ.Δ.Δ.Υ σε Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό(Ε.Ε.Π) και των Ειδικών Σχολείων σε Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό(Ε.Β.Π).Προτάθηκαν διάφορες λύσεις τις οποίες και πρέπει να επεξεργασθεί τώρα το Υπουργείο, ώστε να προκριθεί προς υλοποίηση η καλύτερη δυνατή.Λεπτομερέστερα επ αυτών θα μπορέσουμε να σας ενημερώσουμε σε λίγες ημέρες.
Εδώ είναι σημαντικό να τονιστεί το γεγονός πως η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας δείχνει να λαμβάνει σοβαρά υπόψη τη φωνή διαμαρτυρίας μας για τον επαπειλούμενο κίνδυνο κατάρρευσης των δομών Ε.Α.Ε, ιδίως των Περιφερειών Στερεάς και Νοτίου Αιγαίου, των ΚΕ.Δ.Δ.Υ και των Ειδικών Σχολείων της χώρας, παρουσιάζοντας κινητικότητα και βούληση για εξεύρεση λύσεων έστω και την ύστατη ώρα.Από την πλευρά μας, δεν εφησυχάζουμε και θα συνεχίσουμε να παρακολουθούμε τις εξελίξεις.Θα παρεμβαίνουμε δε όποτε χρειάζεται και θα σας ενημερώνουμε όπως πάντα.

Βασίλης Βούγιας

Αποσυνδεδεμένος GATTONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #549 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:51:12 πμ »
Εννοείται ότι το θέμα της κάλυψης των κενών Ε.Α. από εκπαιδευτικούς χωρίς τα προβλεπόμενα τυπικά προσόντα αφορά όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης κ όσο περισσότερες πιέσεις ασκηθούν από συλλόγους, συνδικαλιστικά όργανα κ ενώσεις τόσο το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:50:29 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #550 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:08:14 πμ »
Παιδιά...δεν ξέρω πώς να το ερμηνεύσω,αλλά αυτά τα πράγματα γίνονται σωρηδόν στα σχολεία...στέλνουν τους μόνιμους άκριτα σ'όλες τις δομές ειδικής αγωγής και δεν ξέρω αν είναι αναστρέψιμο αυτό τώρα πλέον! Γίνεται χρόνια τώρα...
Χθες βρέθηκα με μια φίλη δασκάλα και μου είπε πως το τμήμα ένταξης ξεκινάει από σήμερα στο σχολείο της και όταν την ρώτησα πώς...μου είπε πως το παίρνει ο δάσκαλος (απλός ΠΕ70) που το είχε και πέρσι και μάλιστα φέτος ο ίδιος θα αναλάβει και το δεύτερο τμήμα ένταξης που θα γίνει στο σχολείο.... ??? ??? ???

ΥΓ:Στη δε Β΄θμια τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #551 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:09:09 πμ »
καλα τωρα εκνευρίστηκα!!!!πηρα στο τμημα ειδικης για τους πίνακες και μ ειπαν σε κανενα 10μερο!!!!!!!!!!!!!!1 :o :o :o
 και πως οι διευθυνσεις ακόμα στέλνουν αιτήσεις.......
για να καταλαβω πρέπει να περιμένουμε όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα μτπχ και μετα θα τα βγάλουν?????ΕΛΕΟΣ
αυτο που γίνεται τα τελευταια χρόνια να καθιστερουν τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο να αναρτήσουν πίνακες προφανώς για να προλάβουν οοοοοολα τα μτπχ ειναι γελοίο....και μη μ πει κάποιος πως  με 5.000 αιτησεις δεν μπορουν να βγάλουν πίνακες σε 2 εβδομάδες ενώ στη γενική με 20 και 30.000 αιτήσεις πρόλαβαν !!!!!!!!ε και η υπομονη εχει τα όρια της..πότε θα γίνουν ενστάσεις πότε να βγει φάση.....αλλά βέβαια αφού τους βάζουν να κάνουν δήλωση πως ακουσον ακουσον ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ !!!!!!!!!!! θα προσκομίσουν το μτπχ......κι αν θέλω εγώ να κάνω ενσταση σε κάποιον με μτπχ πότε θα την κάνω......ολα τα κουλά σ' αυτό το υπουργειο....τι να πω >:( >:( >:(

από την στιγμή που τελείωσε η προθεσμία των αιτήσεων δεν μπορείς να προσκομίσεις το μεταπτυχιακό. άρα δεν είναι αυτός ο λόγος της καθυστέρησης. όταν στην δευτεροβάθμια μέχρι μια μερα πριν ανοίξουν τα σχολεία, κάνουν τοποθετήσεις. όταν κατα την διάρκεια των αιτήσεων μας είχαν στο περίμενε γιατί κοιτούσαν που έχουν κενά για να βολέψουν τους μόνιμους και όταν βλέπουμε έγγραφα σαν αυτό της ΔΔΕ Ρεθύμνου...καταλαβαίνουμε προς τι η καθυστέρηση.
από την άλλη τρωγόμαστε για το ποιος έχει το super μεταπτυχιακό αντί να πάρουμε τηλέφωνα στα σχολεία και να τους ζητήσουμε να δηλώσουν τις ανάγκες τους. Στην περιοχή μου 3 σχολεία δεν τις έχουν δηλώσει ακόμη....μήπως συμβαίνει κάτι τέτοια και στην δική σου;;; πίεση θέλει για να δείξουμε ότι δεν θα ανεχτούμε να υπάρχουν χρήματα και να μην τα δίνουν σε καθηγητές

εδώ κάνεις λάθος ή μάλλον κανονικά αυτό θα έπρεπε να ισχύει με τα μτπχ, έλα όμως που παρουσία φίλης μου σε μία περιφέρεια πέτυχε κοπέλα η οποία έκανε δήλωση στην οποία δήλωνε πως είναι κάτοχος μτπχ και θα το προσκομίσει μέχρι το τέλος των ενστάσεων, όχι μέχρι το  τέλος των αιτήσεων , άρα έχουν περιθώριο μέχρι και το τέλος των ενστάσεων....γι' αυτό και πιστεύω πως ο λόγος ο ουσιαστικός της καθιστέρησης είναι τα μτπχ μιας και κάποια ακόμα δεν έχουν αναγνωριστεί....
τεσπα καλά θα κάνουμε να παίρνουμε καθημερινά τηλ στο τμημα ειδικής γιατί πολύ ησυχία επικρατεί κι εχουμε πολλοί συμβιβαστει με το γεγονός πως εντάξει μωρε δεν θα είναι σε μια εβδομάδα , ε ουτε σε δύο ε και σε κανα μηνα να είναι με τόση ανεργία κι ευχαριστώ θα πρέπει να λέμε!!!!!
Σύμφωνα με τη δευτεροβάθμια αλλά και το υπουργείο αν κατατεθεί μάστερ με τις ενστάσεις θα απορριφθεί. Φανταστείτε να δήλωναν όλοι κάτοχοι μεταπτυχιακών και μετά να μη τα προσκόμιζαν. Θα τους ανεβοκατέβαζαν στον πίνακα; Σκέφτηκα κι εγώ πως ίσως περιμένουν τα μάστερ αλλά αν είχαν τόσο μεγάλο βύσμα δε θα άλλαζαν την πρόταξή τους.

είναι η τρίτη και τελευταία φορά που το γράφω, αν δεν είχε γίνει μπροστά σε πολύ γνωστό μου άτομο δεν θα το ανέφερα......δήλωσε το άτομο με το μτπχ στη δήλωση που έκανε πως θα προσκομίσει το μτπχ μέχρι το τέλος των ενστάσεων, τι δεν καταλαβαίνεις?????? άρα ισχύει σίγουρα και τις υποψίες μου ενισχύει το γεγονός πως σε μας τις νηπιαγωγούς πέρυσι ενώ στον πίνακα τον πρώτο είχα α σειρά μετά τις ενστάσεις και στον τελικό πίνακα έπεσα 4 θέσεις κάτι που τα προηγούμενα χρόνια δεν συνέβαινε κι ανέβαινα κιόλας κανα δυο θέσεις!!!!!!!!και γι' αυτό καίγονται περισσότερο φέτος να αναγνωριστούν έστω κι αργά τα μτπχ για να πάρουν την όποια προυπηρεσία αφού από του χρόνου χάνουν το προνόμιο αυτό με τον νέο νόμο!!!!!!

Άν καταθέσεις  τα αντίγραφα πτυχίου μεταφρασμένα και αναλυτική βαθμολογία, κάνεις και μια υπευθυνη δήλωση ότι θα καταθέσεις την πράξη αναγνώρισης έως ότου κυρωθούν οι πίνακες.Δεν σου το παιρνάνε το μεταπτυχιακό έτσι, μόνο εάν στείλεις την πράξη αναγνώρισης πρίν κυρωθούν.

Αποσυνδεδεμένος panos03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #552 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:22:57 πμ »
Δημήτρης Μπράτης
ΤΙΠΟΤΕ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ.ΑΚΟΜΗ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ.ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΟΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟ Υ ΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 150.ΑΠΟ ΤΙΣ 2000 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕ ΔΟΘΗΚΑΝ ΟΙ 1350.Η Α ΦΑΣΗ ΕΙΧΕ 741 ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ 517 ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #553 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:25:18 πμ »
Παιδιά...δεν ξέρω πώς να το ερμηνεύσω,αλλά αυτά τα πράγματα γίνονται σωρηδόν στα σχολεία...στέλνουν τους μόνιμους άκριτα σ'όλες τις δομές ειδικής αγωγής και δεν ξέρω αν είναι αναστρέψιμο αυτό τώρα πλέον! Γίνεται χρόνια τώρα...
Χθες βρέθηκα με μια φίλη δασκάλα και μου είπε πως το τμήμα ένταξης ξεκινάει από σήμερα στο σχολείο της και όταν την ρώτησα πώς...μου είπε πως το παίρνει ο δάσκαλος (απλός ΠΕ70) που το είχε και πέρσι και μάλιστα φέτος ο ίδιος θα αναλάβει και το δεύτερο τμήμα ένταξης που θα γίνει στο σχολείο.... ??? ??? ???

ΥΓ:Στη δε Β΄θμια τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα...
Και γιατί όλη αυτή η φασαρία για το ποιος έχει καλύτερα προσόντα; Για άλλη μία φορά φαγωνόμαστε μεταξύ μας, δίνοντάς τους την ευκαιρία να πραγματοποιούν τα δικά τους σχέδια.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:30:10 πμ »
Περίμενε να δεις από φέτος τι θα γίνει που κλείνει και επιπλέον 1.165 ολοήμερα. Όλοι οι πλεονάζοντες δασκαλοι στην Ε.Α. Γι αυτό πολεμούσε ο εργατοπατέρας Μπράτης! Για να μπορούν οι υπεράριθμοι να μεταπηδούν στην Ε.Α χωρίς κανένα προσόν. Κι άσε τους σεμιναριούχους να χαίρονται.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:34:34 πμ »
Οι μόνοι οργανωμένοι στην πρωτοβάθμια είναι οι απόφοιτοι του Βόλου, αλλά και εκείνοι έχουν πιο σοβαρές ασχολίες.

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:44:11 πμ »
Καλημέρα,

Σύφωνα με τον Καψαλάκη οι πίνακες για ΕΕΠ κ ΕΒΠ θα βγουν τη δευτερα - επίσημη πληροφορια - κ οι πίνακες για τους αναπληρωτες εα μεσα στην ερχομενη εβδομαδα - ανεπισημη πληροφορια!! η αληθεια ειναι οτι σε οσα εχει πει εχει πεσει μεσα, οπως στο οτι θα εβγαινε μια μικρη α φαση αναπληρωτων γενικης το βραδυ της προηγουμενης παρασκευης σε αντιθεση με το Μπρατη που ελεγε ουδεμια περιπτωση να βγει κ να μην ακουμε οσα μας λενε! Θα δειξει!

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:51:46 πμ »


Άν καταθέσεις  τα αντίγραφα πτυχίου μεταφρασμένα και αναλυτική βαθμολογία, κάνεις και μια υπευθυνη δήλωση ότι θα καταθέσεις την πράξη αναγνώρισης έως ότου κυρωθούν οι πίνακες.Δεν σου το παιρνάνε το μεταπτυχιακό έτσι, μόνο εάν στείλεις την πράξη αναγνώρισης πρίν κυρωθούν.

Βρε παιδιά κι εδώ καταγγελία θέλει! Όταν πήγα εγώ να καταθέσω το 2011 το μεταπτυχ το 1ο και ουσιαστικά κύριο που μου ζήτησαν ήταν η πράξη αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ. 100 αναλυτικές να τους πήγαινα και αντίγραφα πτυχίου δε δέχονταν! Κορόιδα ήμασταν εμείς που χάσαμε 1 ολόκληρο χρόνο περιμένοντας να έρθει η επόμενη χροιά, για να προσκομίσουμε το μεταπτυχ μας;

Αποσυνδεδεμένος stepping_stone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Αν το ξερα ότι έχει χρήμα, θα γινόμουν παραμυθάς!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:59:17 πμ »
Όταν τα βλέπετε αυτά και δεν τα καταγγέλλετε, τι άλλο θέλετε να γίνει από τις Βθμιες; Όταν σκέφτεται ο καθένας "να το πω" ή "να μην το πω"... να γίνω "ο κακός της υπόθεσης" ή να μην γίνω; Περνάνε από μπροστά σας οι παρανομίες, τις βλέπετε και μετά πάτε σπίτι και τρώτε μεσημεριανό σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Εγώ δηλαδή που καταγγέλλω όταν αντιλαμβάνομαι κάτι στην ειδικότητά μου (προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω τι συμβαίνει σε κάθε ειδικότητα) που με θίγει και το οποίο είναι ξεκάθαρα παράνομο και το κυνηγάω, είμαι χαζός; Μπορεί...
Οπότε, λοιπόν, συνεχίστε να κοιτάτε τις παρανομίες, μην κάνετε τίποτα το ουσιαστικό και ξεκινήστε την ψυχανάλυση αποκλειστικά εντός φόρουμ... Και τα βρακιά θα μας πάρουν... Καταλάβετέ το...
Όπως πριν όλοι βλέπανε παρανομίες και δεν τις κατήγγειλαν και τώρα βρίσκεται η χώρα στα μνημόνια (αλλά τώρα λύθηκε σε όλους η γλώσσα για τα κακώς κείμενα, μόνο που είναι πολύ αργά), έτσι και σε εμάς, μουρμουρίζουμε όλοι για παρανομίες που τις βλέπουμε, δεν κάνουμε τίποτα το ουσιαστικό και όταν μετά καταρρεύσει η γη κάτω από τα πόδια μας θα θυμηθούμε να καταγγέλλουμε (αλλά και τότε θα είναι πολύ αργά).

Αποσυνδεδεμένος stepping_stone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Αν το ξερα ότι έχει χρήμα, θα γινόμουν παραμυθάς!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:01:39 μμ »
Συμφωνώ με Eva 02 για τη δημιουργία του Συλλόγου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161203
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.