*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 875500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος v.femmes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:47:32 πμ »
η αρχή των επιμορφώσεων (σεμιναρίων) στην ειδική αγωγή έγινε την δεκαετία του 1990

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:59 »

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:12:22 πμ »
Απο τον michali στο fb:

Προσόντα ένταξης στον πίνακα: για φέτος παραμένει η κατάσταση όπως την ξέρουμε αλλά από του χρόνου θα υπάρχει μοριοδότηση.

Ως τώρα υπάρχουν +1000 πιστώσεις και ίσως αυξηθούν.


1. Μπορεί αυτός που το κοινοποίησε να γίνει πιο σαφής; Δηλ. τι εννοεί ο Λολίτσας με τη μοριοδότηση; Πρώτοι τελικά θα μπαίνουν αυτοί που έχουν προυπηρεσία χωρίς μεταπτυχιακό και μετά οι μεταπτυχιακοί με λιγότερη προυπηρεσία; Αυτοί που έχουν μηδενική με μεταπτυχιακό μήπως δεν τους επιτρέπεται να κάνουν καν τα χαρτιά τους;
2. Πέρυσι συνολικά οι προσλήψεις ήταν περίπου 2700 (1200 Β/θμια και 1500 Α/θμια). Οι +1000 πώς θα κατανεμηθούν; Δεν ήταν πιο σαφής;

Για όσους νομίζουν ότι τα μεταπτυχιακά είναι ένα είδος οδοστρωτήρα που στο διάβα του όλα τα σαρώνει... δυστυχώς αλλά είχαν λάθος πληροφόρηση....

Ο καθένας το βιολί του! Εσύ αυτό κατάλαβες από αυτό που επεσήμανα;

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:15:19 πμ »
η αρχή των επιμορφώσεων (σεμιναρίων) στην ειδική αγωγή έγινε την δεκαετία του 1990

Δεν αναφέρομαι στα διδασκαλεία. Τα σεμινάρια υπό την αιγίδα των Πανεπιστημίων πότε ξεκίνησαν και πώς έγιναν γνωστά σε μερικούς;

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:15:55 πμ »
Οποιες πληροφορίες εδώ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:24:28 πμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:59 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:33:19 πμ »
Αρχές δεκαετίας ΄90.

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:43:54 πμ »
Είναι σίγουρο λοιπόν πως πάμε για μοριοδότηση; Αποκλείουμε δηλαδή το άδικο ενδεχόμενο να μετρά μόνο η προϋπηρεσία;
Άδικο ενδεχόμενο εννοείς να μετρά η προυπηρεσία? Παρόλο που σου μιλά άτομο κ με προυπηρεσία κ μεταπτυχιακό, είναι πολύ άδικο άτομα που δουλεύουν χρόνια να μην δουλεύουν καν γιατί ξαφνικά παίρνει κάποιος μεταπτυχιακό κ σου τρώει τη θέση!! Το ποιό δίκαιο για όλους είναι να μοριοδοτούνται όλα και αυτό όχι θα γίνει αλλά έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή.

Είπαμε ξανά.. τα μεταπτυχιακά δεν είναι οδοστρωτήρας που στο διάβα τους όλα τα σαρώνουν!!!
 Δίνουν ένα προβάδισμα σε σχέση με εκείνους που δεν έχουν προϋπηρεσία και είναι και κάτοχοι σεμιναρίου..... Δεν υπάρχει περίπτωση να προσπεράσουν κάποιον με προϋπηρεσία, σκεφτείτε το λίγο.
 Όλοι εσείς που καταθέσατε μτπχ φέτος και αποκτήσετε προϋπηρεσία, θα θέλατε του χρόνου να προηγείται από εσάς στον πίνακα ένας μόνο και μόνο επειδή έχει ένα μτπχ αλλά δεν έχει ξαναδουλέψει? ??? ?
Δεν νομίζω να σας αρέσει, γιατί απλούστατα ότι συμβαίνει σε μας είναι μεμπτό, αλλά ό,τι συμβαίνει στους άλλους καλά κάνει και συμβαίνει.
Κι εν πάσει περιπτώσει δεν μπορεί ο καθένας το φόβο του, την ανησυχία του και το τι θέλει να συμβεί ανάλογα με το τι τον βολεύει, να το ποστάρει ως πρόταση για το Υπουργείο. Μην τρέφετε αυταπάτες, ούτε καν μας υπολογίζουν, αφού ο νόμος για τη μοριοδότηση,  έχει ήδη ψηφιστεί!!! Αφήστε να βγει το ΦΕΚ να δούμε πώς σκοπεύουν να αξιολογήσουν πτυχία και τυπ. προσόντα και μετά διαμαρτυρόμαστε. Τώρα είναι δώρον άδωρον γιατί ούτε κάτι επίσημο ξέρουμε, ούτε πώς θα γίνει η μελλοντική κατάταξη στους πίνακες ξέρουμε, οπότε.... Γι' αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να μας βρουν όλους ενωμένους, όταν θα γίνει αυτό που μας ανησυχεί, για να ξέρουμε πώς θ' αντιδράσουμε και πώς θα διεκδικήσουμε τα επαγγελματικά μας συμφέροντα!!!!!!
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:50:33 πμ »
Απο τον michali στο fb:

Προσόντα ένταξης στον πίνακα: για φέτος παραμένει η κατάσταση όπως την ξέρουμε αλλά από του χρόνου θα υπάρχει μοριοδότηση.

Ως τώρα υπάρχουν +1000 πιστώσεις και ίσως αυξηθούν.


1. Μπορεί αυτός που το κοινοποίησε να γίνει πιο σαφής; Δηλ. τι εννοεί ο Λολίτσας με τη μοριοδότηση; Πρώτοι τελικά θα μπαίνουν αυτοί που έχουν προυπηρεσία χωρίς μεταπτυχιακό και μετά οι μεταπτυχιακοί με λιγότερη προυπηρεσία; Αυτοί που έχουν μηδενική με μεταπτυχιακό μήπως δεν τους επιτρέπεται να κάνουν καν τα χαρτιά τους;
2. Πέρυσι συνολικά οι προσλήψεις ήταν περίπου 2700 (1200 Β/θμια και 1500 Α/θμια). Οι +1000 πώς θα κατανεμηθούν; Δεν ήταν πιο σαφής;

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τί προσφέρει ένα μτπχ και τί μια εργασιακή εμπειρία και ποιο από τα 2 έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Εσύ αναρωτήθηκες αν αυτοί με μηδενική προϋπηρεσία και μτπχ,  έχουν δικαίωμα να κάνουν τα χαρτιά τους. Όλοι έχουν φίλε/φίλη δικαίωμα στην εργασία, αλλά ο καθένας αξιολογείται ανάλογα με τα προσόντα του. Κι αυτό θα πρέπει να γίνει γιατί έτσι είναι το δίκαιο και το σωστό...
Άποψή μου θα μου πεις, εντάξει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:52:28 πμ από Jane_Eyre »
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:08:36 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:11:13 μμ από Jane_Eyre »
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:14:37 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
Και πολύ καλά σου είπαν! Δεν κατάλαβα στην ειδική αγωγή δεν διδάσκεται το αντικειμενό σας, ούτε παιδαγωγικά δεν είστε καταρτισμένοι? Τι διδάσκετε θεωρίες που μάθατε στο μεταπτυχιακό? Εννοείται πως ο ΑΣΕΠ μετράει και θα μετράει στην ειδική αγωγή!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:31:58 μμ »
Το ότι πριν μερικά χρόνια άνθρωποι με μόνο ένα σεμινάριο ξεπέρασαν στους πίνακες συναδέλφους τους με χρόνια προϋπηρεσίας στην ειδική αγωγή, το ξέχασαν πολύ γρήγορα κάποιοι. Και είναι οι ίδιοι που μάζεψαν με αυτόν τον τρόπο προϋπηρεσία και τώρα απαιτούν μα μην μπαίνουν τα μεταπτυχιακά πάνω από αυτή.

Τι να προτάσσεται τώρα, το μεταπτυχιακό ή η προϋπηρεσία; Μα το μεταπτυχιακό; Έναντι όποιας προϋπηρεσίας; Όχι, μόνο μέχρι 30 μήνες. Και γιατί όχι 29 μήνες; Και γιατί όχι 32; Και αν ο άλλος έχει σεμινάριο και προϋπηρεσία; Ε, τότε αυτός να προτάσσεται. Και αν ο άλλος έχει μεταπτυχιακό και προϋπηρεσία; Και αν έχει μεταπτυχιακό, σεμινάριο άλλα όχι προϋπηρεσία; Και αν έχει σεμινάριο, προϋπηρεσία και νοηματική; Και αν έχει όμως μεταπτυχιακό και νοηματική; …

Η όλη κατάσταση είναι απολύτως φαιδρή, και μόνο αδικίες θα δημιουργεί όσο παραμένει έτσι.
Υπάρχει μία απλή, ισότιμη και δίκαιη λύση. ΑΣΕΠ Ειδικής Αγωγής. Γράφουν όλοι ΑΣΕΠ και κατατάσσονται με βάση τη βαθμολογία τους. Και αποδεικνύουν έτσι τοις πράγμασι και τι έμαθαν στα σεμινάρια και μεταπτυχιακά. Και τα λοιπά προσόντα, σεμινάριο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, προϋπηρεσία, να δίνουν επιπλέον μόρια με βάση κλιμακούμενους συντελεστές. Και τέρμα. 

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:34:00 μμ »
Αν ειδατε αναστελεται η λειτουργια των Τ.Ε. και οι μνιμοι πάνε στα ειδικα. Τι κι αν αλλαξει ο νομος, του χρονου δεν θα υπαρχουν θεσεις...
ξεκολατε και αφηστε τους σχεδιασμους καταταξης στους ειδικους νομοθετες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:48:39 μμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:42:17 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
Και πολύ καλά σου είπαν! Δεν κατάλαβα στην ειδική αγωγή δεν διδάσκεται το αντικειμενό σας, ούτε παιδαγωγικά δεν είστε καταρτισμένοι? Τι διδάσκετε θεωρίες που μάθατε στο μεταπτυχιακό? Εννοείται πως ο ΑΣΕΠ μετράει και θα μετράει στην ειδική αγωγή!

Αν κατάλαβες το παράδειγμα μου δεν το ανέφερα για αυτό τον λόγο αλλά για να δείξω ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια που προηγούνται της κατοχής ενός απλού μτπχ!!!!!!!
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:45:14 μμ »
Αν ειδατε αναστελεται η λειτουργια των Τ.Ε. και οι μνιμοιμπάνε στα ειδικα. Τι κι αν αλλαξει ο νομος, του χρονου δεν θα υπαρχουν θεσεις...
ξεκολατε και αφηστε τους σχεδιασμους καταταξης στους ειδικους νομοθετες.
Έτσι έγραφε στην ανακοίνωση του πεσεα, αλλού όμως διάβασα ότι παίρνουν τους μόνιμους από τα  ΤΕ και τους τοποθετούν γενική.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:50:32 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
Και πολύ καλά σου είπαν! Δεν κατάλαβα στην ειδική αγωγή δεν διδάσκεται το αντικειμενό σας, ούτε παιδαγωγικά δεν είστε καταρτισμένοι? Τι διδάσκετε θεωρίες που μάθατε στο μεταπτυχιακό? Εννοείται πως ο ΑΣΕΠ μετράει και θα μετράει στην ειδική αγωγή!

Αν κατάλαβες το παράδειγμα μου δεν το ανέφερα για αυτό τον λόγο αλλά για να δείξω ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια που προηγούνται της κατοχής ενός απλού μτπχ!!!!!!!
γι΄άυτο προηγειται και το ''απλο'' διδακτορικο μια και τα απλουστευεις ολα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160755
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.