*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #406 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:03:53 μμ »
@ΡΑ
Πώς θα καταργήσουν ολόκληρους κλάδους; Δηλαδή τι θα πουν; Καταργείται ο κλάδος των Γυμναστών ή των Φυσικών ξέρω γω και απολύεστε; Και ποιος θα κάνει Φυσική και Γυμναστική στα παιδιά μετά;

Μήπως ξεχνάμε τους ΔΕ που δουλευουν σαν γραμματειακή υποστήριξη, επιστατες, φύλακες κλπ? Εξ' άλλου από την αρχή δεν μιλούσαν για διαθεσιμότητα των ΔΕ και ΥΕ από το δημόσιο? Δεν υπάρχει πιθανότητα να αντικατασταθούν όλοι οι ΔΕ Διοικητικού από ΠΕ (όλοι οι εκπαιδευτικοι) Διοικητικού δηλ. τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς. Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο σενάριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #407 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:11:14 μμ »
Εντάξει με λίγη φαντασία μπορούμε να πλάσουμε ένα σωρό σενάρια. Λέω ένα άλλο εγώ. Καταργείται η διαχείριση των εκπαιδευτικών μονάδων από το Υπουργείο Παιδείας, ιδιωτικοποιούνται τα Πανεπιστήμια και τα σχολεία περνάνε στους Δήμους και μετατρεπόμαστε σε εργαζόμενους με ιδιωτικές συμβάσεις όπως στην Αμερική. Οι μεγάλοι Δήμοι ιδιωτικοποιούν όσα σχολεία δεν αντέχουν να πληρώνουν γιατί έχουν οικονομικά προβλήματα και η εκπαίδευση γίνεται καθαρά ιδιωτική με δίδακτρα. Για τα παιδιά όσων έχουν οικογενειακό εισόδημα κάτω από 10000 ευρώ, η γιαγιά τους είναι κουτσή, ο θείος τρόφιμος σε κέντρο αποτοξίνωσης και δεν έχουν ακίνητα πάνωα από 100000 ευρώ, το κράτος πληρώνει τα μισά δίδακτρα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #408 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:13:08 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:55:43 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #409 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:15:31 μμ »
Εντάξει με λίγη φαντασία μπορούμε να πλάσουμε ένα σωρό σενάρια. Λέω ένα άλλο εγώ. Καταργείται η διαχείριση των εκπαιδευτικών μονάδων από το Υπουργείο Παιδείας, ιδιωτικοποιούνται τα Πανεπιστήμια και τα σχολεία περνάνε στους Δήμους και μετατρεπόμαστε σε εργαζόμενους με ιδιωτικές συμβάσεις όπως στην Αμερική. Οι μεγάλοι Δήμοι ιδιωτικοποιούν όσα σχολεία δεν αντέχουν να πληρώνουν γιατί έχουν οικονομικά προβλήματα και η εκπαίδευση γίνεται καθαρά ιδιωτική με δίδακτρα. Για τα παιδιά όσων έχουν οικογενειακό εισόδημα κάτω από 10000 ευρώ, η γιαγιά τους είναι κουτσή, ο θείος τρόφιμος σε κέντρο αποτοξίνωσης και δεν έχουν ακίνητα πάνωα από 100000 ευρώ, το κράτος πληρώνει τα μισά δίδακτρα.  ;D

Να σου πω την αλήθεια αυτό που περιγράφεις είναι σίγουρα το μέλλον της εκπαίδευσης απλώς χρειάζονται αρκετα χρονάκια και άλλες κατστάσεις για να συμβεί. Εξάλλου εδώ και πάρα πολλά χρόνια η Αμερική δείχνει το μέλλον μας  :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:04 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #410 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:17:44 μμ »
@barbayannis

θα μπορούσε και το έχουμε ήδη πει (αν καταλαβα καλά εννοείς να διώξει ΔΕ και ΥΕ και να πάρει ΠΕ, σωστά;).
Το θέμα είναι τι θέλει...
Με λίγα λόγια για να το ξεκαθαρίσουμε δεν σημαίνει ότι επειδή λέμε έτσι θα γίνει έτσι. Ούτε η μια πλευρά ούτε η άλλη. Συζήτηση κάνουμε. Απλά και οι δύο πλευρές ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πλέον για τίποτα. Και το χειρότερο τα πράγματα πλέον δεν περνάνε από την Βουλή...αποφασίζει ο Υπουργός. Κόβεται η μισθοδοσία σου μπαμ και κάτω και μετά όποτε πάει το θέμα στην Βουλή...

@dragadroun

Οκ. εμείς είμαστε ηλίθιοι λοιπόν να θέλουμε το κακό μας....φίλε μου πίστευε ότι θέλεις...δικαίωμα σου...απλά αυτά που λες τα έχουμε ήδη πει άλλοι....τα πήραμε λοιπόν τώρα και γράφουμε άλλα;;; πως το βλέπεις;

@schmeichel3

Εγώ ούτε μάχη ξεκινώ ούτε τίποτα. Ούτε παίρνω και αποφάσεις...ούτε προς την σωστή κατεύθυνση είμαι. Να στο πω πιο απλά. Τίποτα πλέον δεν θεωρώ ούτε δεδομένο ούτε σίγουρο...με ρωτάνε πως και απαντώ πως...ως τώρα ο κλάδος μας κοιμόταν όρθιος...ε αν ξυπνάω και κάποιους πειράζει; Δηλαδή μην χαλάμε την ζαχαρένια μας κάθε φορά...οκ...παιδιά δεν θα μας πειράξει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 12:20:06 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #411 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:17:53 μμ »
Εντάξει με λίγη φαντασία μπορούμε να πλάσουμε ένα σωρό σενάρια. Λέω ένα άλλο εγώ. Καταργείται η διαχείριση των εκπαιδευτικών μονάδων από το Υπουργείο Παιδείας, ιδιωτικοποιούνται τα Πανεπιστήμια και τα σχολεία περνάνε στους Δήμους και μετατρεπόμαστε σε εργαζόμενους με ιδιωτικές συμβάσεις όπως στην Αμερική. Οι μεγάλοι Δήμοι ιδιωτικοποιούν όσα σχολεία δεν αντέχουν να πληρώνουν γιατί έχουν οικονομικά προβλήματα και η εκπαίδευση γίνεται καθαρά ιδιωτική με δίδακτρα. Για τα παιδιά όσων έχουν οικογενειακό εισόδημα κάτω από 10000 ευρώ, η γιαγιά τους είναι κουτσή, ο θείος τρόφιμος σε κέντρο αποτοξίνωσης και δεν έχουν ακίνητα πάνωα από 100000 ευρώ, το κράτος πληρώνει τα μισά δίδακτρα.  ;D

Να σου πω την αλήθεια αυτό που περιγράφεις είναι σίγουρα το μέλλον της εκπαίδευσης απλώς χρειάζονται αρκετα χρονάκια και άλλες κατστάσεις για να συμβεί. Εξάλλου εδώ και πάρα πολλά χρόνια η Αμερική δείχνει το μέλλον μας  :'(
Συμφωνώ. Αυτό θα γίνει κάποια στιγμή σίγουρα. Ότι κάνει η Αμερική σε καμιά εικοσαριά χρόνια γίνεται και στην Ευρώπη, άντε σε 30 σε μας γιατί έχουμε και μια επιπλέον διαφορά φάσης με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους!  ;D

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #412 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:22:29 μμ »
Εντάξει ούτε εγώ μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτά που λέω. Μπορεί να είμαι λάθος και να γίνουν τρελά πράγματα. Εξάλλου και στη Ρουμανία που είχε μπλέξει με το ΔΝΤ, κι εκεί απολύσανε μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών. Δεν ξέρω βέβαια υπό ποιες συνθήκες λειτουργεί το εργασιακό καθεστώς των Ρουμάνων συναδέλφων μας. Απλά δεν μπορώ να σκάω άλλο και να χαλιέμαι για αυτό το θέμα. Ας κάνουν αυτοί τις κινήσεις τους και μετά βλέπουμε πως θα τους αντιμετωπίσουμε. Πάω για καμιά βουτιά. Ζέστη έχει, ωραίο ήλιο, πάω να χαλαρώσω γιατί με αυτά που ακούμε τελευταίως έχουν τσιτωθεί τα νεύρα μας.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #413 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:25:52 μμ »
Παρακολουθείστε λίγο την ομιλία Σαμαρά στο Ναύπλιο... Δεν ξέρω αν έχει προεκλογικό τόνο αλλά κατά πως φαίνεται ξεμπρόστιασε την κωλοτούμπα Βενιζέλου-Κουβέλη, λέγοντας πως την απόλυση 2.000 ατόμων την είχαν αποφασίσει-υπογράψει όλοι μαζί... Άραγε τι άλλο έχουν υπογράψει για μετά?

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #414 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:29:09 μμ »
Και έκλεισε ως εξής... "Με την ΕΡΤ ανοίγουμε την πόρτα των μεταρρυθμίσεων... και δεν κάνουμε πίσω"... Ο νοών νοείτω...

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #415 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:31:09 μμ »
Και έκλεισε ως εξής... "Με την ΕΡΤ ανοίγουμε την πόρτα των μεταρρυθμίσεων... και δεν κάνουμε πίσω"... Ο νοών νοείτω...
Ειναι πολυ λιγος, οπως ηταν παντα

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #416 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:32:00 μμ »
Προσπαθώ να μετρήσω πόσες φορές αναφέρει τον όρο "βολεμένος"... Σημειωτέτον... οι δημόσιοι υπάλληλοι αναφέρονται από όλους ως "βολεμένοι".

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #417 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:33:37 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:55:40 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #418 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:34:07 μμ »
Και έκλεισε ως εξής... "Με την ΕΡΤ ανοίγουμε την πόρτα των μεταρρυθμίσεων... και δεν κάνουμε πίσω"... Ο νοών νοείτω...
Ειναι πολυ λιγος, οπως ηταν παντα
... Όπως το χω ξαναγράψει όμως... Ο απολυταρχισμός εμπνέει τις μάζες σε περιόδους κρίσεως (εξ ου και η άνοδος της Χ.Α.)... μέσω αυταρχισμού προσπαθούν να πάρουν πίσω αυτούς τους ψηφοφόρους.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #419 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:34:22 μμ »
Και έκλεισε ως εξής... "Με την ΕΡΤ ανοίγουμε την πόρτα των μεταρρυθμίσεων... και δεν κάνουμε πίσω"... Ο νοών νοείτω...
Δε μας λες κι εμάς, εσύ τι έχεις καταλάβει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.