*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greek_katrin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1008 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:17:10 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:36 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1009 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:18:36 μμ »
βρε μην πιστεύετε πάντα ό,τι ακούτε !!
Στην τελική εσείς νομίζετε ότι χρειάζετε να ζητήσουν λίστα; αυτοί ξέρουν μέχρι και τι ώρα χ....με με τόσο ηλεκτρονικό φακέλωμα που χει πέσει το τελευταίο διάστημα....
σταματήστε με τον πανικό και τον οδυρμό... θα βγω υπεράριθμος και θα απολυθώ....εδώ δεν απολύθηκαν οι αεροσυνοδοί της ολυμπιακής και πηγαινοφέρνουν καφέδες στο υπουργείο, θα απολυθούν προσοντούχοι άνθρωποι που μπορει να προσφέρουν πραγματικά σε άλλες υπηρεσίες;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!


Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1011 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:28:13 μμ »
Θέλω τη γνώμη σας (ιδίως της bitch) για το ακόλουθο που έβγαλε το newsit και μιλάει για διαθεσιμότητα στο Υπουργείο Παιδείας όσων υπαλλήλων (& εκπαιδευτικών;) δεν βρίσκονται σε τάξεις: http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=217593&catid=3
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 10:41:55 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:36 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1012 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:34:57 μμ »
η προσωπική μου άποψη ειναι πως δύσκολα μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο διότι μπορεί να εκπέσει πανεύκολα σε οποιοδηποτε δικαστήριο. Και εξηγώ :
όταν εσύ ως εκπαιδευτικός κάνεις αίτηση για απόσπαση πχ στην Κ.Υ. το κάνεις χωρίς να ξερεις ότι μπορεί και να σε θέσουν εκτός. Το να σου θέτουν λοιπόν νέους κανόνες ενώ το παιχνίδι παίζεται δεν μπορεί παρά να είναι κατάφορα παράνομο και ως εκ τούτου, έωλο.

απο εκει και πέρα πάμε και στο πρακτικό του θέματος : έστω ότι το κάνουν και απολύουν εν μία νυχτί τους αποσπασμένους πχ στην ΚΥ ή σε ΔΔΕ/ΔΠΕ..... και πώς θα λειτουργήσουν οι υπηρεσίες αυτές την επόμενη μέρα; όταν το 90% των υπηρεσιών αυτών λειτουργεί με αποσπασμένους εκπαιδευτικούς τι θα γίνει την επομενη μέρα;

για μένα , αυτό που μπορεί να γίνει ( για΄τι μην ξεχνάμε ότι στην κυβέρνηση το θεμα ειναι να βγουν τα νούμερα ) είναι "εικονικές διαθεσιμότητες". Τι εννοώ ; ότι πχ σου λέει " θες παιδί μου να μεταταχθεις στη διοίκηση; Ωραία! Σε βγάζω σε διαθεσιμότητα για κανα μήνα ( για να μου βγουν τα νούμερα ) και μετά σε μετατάσσω ωραία και καλά και βολευόμαστε όλοι.
αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη. Δε σημαινει ότι ειναι σωστή ή θα γινει έτσι αλλά εγώ αυτή την αίσθηση έχω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1013 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:40:03 μμ »
Εγώ έχω την εντύπωση ότι το ρεπορτάζ αυτό εννοεί τους εκπαιδευτικούς που αδυνατούν να διδάξουν, που δεν μπορούν να μπουν σε τάξη κ βρίσκονται οι περισσότεροι σε σχολεία κάνοντας διοικητικές ώρες ή σε γραφεια, αλλά γι' αυτό το λόγο.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να εννοεί συναδέρφους αποσπασμένους σε διοικητικές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1014 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:43:03 μμ »
δειτε και αυτο:
http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/06/600-300.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+blogspot/hyMBI+(tromaktiko

Αυτό αποσύρθηκε από το Αλφαβήτα, γιατί ο Σταμούλης το διέψευσε και σε έντονο ύφος μάλιστα.
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%88%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B7-%CE%B8%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85

Χωρίς να θέλω να κομπάσω, λίγο παραπάνω έγραψα, χωρίς να ξέρω τίποτα, ότι το δημοσίευμα για τους εκπαιδευτικούς της Αχαΐας μου φαινόταν μεγάλο... φίδι. Αυτά για τις περιβόητες λίστες!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1015 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:43:34 μμ »
Άρα, αν κατάλαβα καλά bitch, αν κάποιος πάρει του χρόνου απόσπαση π.χ. για την Κ.Υ. μπορεί να βρεθεί εκ των υστέρων στην δύσκολη θέση να πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε μετάταξη σε διοικητική θέση και σε πιθανή απόλυση;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1016 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:46:46 μμ »
ειδικά για την ΚΥ όμως οι αποσπάσεις ειναι ουσιαστικά ανανέωση απόσπασης ( πολύ λίγες ειναι οι νέες αποσπασεις κάθε χρόνο ) . Ενώ δηλαδή για ΔΔΕ /ΔΠΕ έχουμε κάθε χρόνο νέα αποσπαση για την ΚΥ έχουμε ανανέωση απόσπασης και αν μπορει κανείς να παρακολουθεί τα αρχεία θα δει ότι οι περισσοτεροι ειναι πολλά χρόνια μέσα  - ουσιαστικά ειναι ηδη διοικητικοί δηλαδή.
Απ΄την άλλη κάποια στιγμή οι αποσπασμένοι - κα όχι μόνο στην ΚΥ - θα πρέπει να επιλέξουν :
ή να ειναι κοντά στις οικογένειές τους ως διοικητικοί ή να ειναι στην χ βραχονησίδα κάνοντας αυτο που αγαπούν αλλά με την πιθανοτητα - εις γνώσιν τους - να πάρουν συνταξη απ΄την βραχονησίδα...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1017 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:04:57 μμ »
Άσε που στη δική μου ΕΛΜΕ το 80% των συμμετεχόντων στις συνελεύσεις, στις απεργίες και τις συγκεντρώσεις είναι οι παλιοί συνάδελφοι με πάνω από 20 χρόνια συνολικής υπηρεσίας. Οι νεότεροι και οι αναπληρωτές, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, ούτε φωτογραφία δεν στείλανε.

 Έχω βαρεθεί από το 2001 που πρωτοεργάστηκα σε σχολείο κάθε χρόνο να υπάρχουν δικαστικές προσφυγές για διάφορα θέματα (πχ επίδομα 176 ευρώ). Έχω βαρεθεί να μαζεύουμε δεκαέυρα από τους συναδέλφους, τα οποία ανά 3-4 σχολεία (120-150 συνάδελφοι) μάζευαν οι δικηγόροι και αποτέλεσμα μηδέν.   όλες οι αποφάσεις βγαίνουν κομμένες και ραμμένες στα μέτρα της Κυβέρνησης. Χαμένη υπόθεση είναι οι δικαστικές περιπέτειες.
Στις συγκεντρώσεις δυστυχώς δεν μπορώ να πηγαίνω, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.Για τις απεργίες δε γνωρίζω, αλλά για τις συνελεύσεις το επιβεβαιώνω και εγώ.Η πλειοψηφία αποτελούνταν από άτομα 50+, οι νεότεροι, ούτε φωτογραφία  ;D.Μάλιστα υπήρχαν ομιλητές που το έλεγαν.....που είναι η νεολαία, δε βλέπουμε νέους.
Στον νομό μου έχουν εκδοθεί ήδη δικαστικές αποφάσεις υπέρ των εργαζομένων για την καταβολή του επιδόματος των 176 ευρώ.Η πλειοψηφία έχει ήδη πάρει στα χέρια της ποσά ύψους περίπου 4000- 4500 ευρώ.
Για κάποιους εκκρεμεί ακόμη.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1018 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:13:43 μμ »
Εγώ έχω την εντύπωση ότι το ρεπορτάζ αυτό εννοεί τους εκπαιδευτικούς που αδυνατούν να διδάξουν, που δεν μπορούν να μπουν σε τάξη κ βρίσκονται οι περισσότεροι σε σχολεία κάνοντας διοικητικές ώρες ή σε γραφεια, αλλά γι' αυτό το λόγο.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να εννοεί συναδέρφους αποσπασμένους σε διοικητικές θέσεις.
Πόσοι είναι άραγε οι "αδυνατούντες", γιατί άλλο δημοσίευμα έκανε λόγο για 8.000 εκπαιδευτικούς.  ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1019 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:15:09 μμ »
Μήπως εννοεί για λόγους υγείας; Βέβαια φαίνεται μεγάλος ο αριθμός!!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1020 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:24:21 μμ »
Εγώ πιστεύω πως θα έχει να κάνει με αυτό που ανέφερε η bitch. Σε κάθε περίπτωση, επειδή το εν λόγω site ανήκει, όπως γνωρίζετε, σε γνωστό δημοσιογράφο, από τηλεοπτικό σταθμό που έχει ως σημαία του τη μείωση του Δημοσίου, πρέπει να μην ξεπερνάμε την είδηση έτσι εύκολα, κάτι υπονοεί εδώ ο... καλλιτέχνης!  ;)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1021 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:30:55 μμ »
Πάντως η αλήθεια είναι ότι έχουμε μαζευτεί πολλοί αυτοί που ανησυχούμε:

http://ipaideia.gr/pisde-xanion-sinexeia.4cfd7361aa56e067e96d7c87e3bb38a9.htm
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160796
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.