*

Ψηφοφορία

Πώς κρίνετε το να προηγούνται οι 3τεκνοι έναντι των άλλων αναπληρωτών κατά 20%;

Σωστό - Δίκαιο
Λάθος - Άδικο
Δε γνωρίζω - Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!  (Αναγνώστηκε 23416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« στις: Αύγουστος 01, 2008, 08:48:27 μμ »
Καταθέστε την άποψή σας... Και την ψήφο σας...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2008, 08:53:58 μμ »
Άδικο φυσικά, όπως και το να διορίζονται οι πολύτεκνοι απευθείας..........
Τι διαφορά έχει δηλαδή ο δίτεκνος από τον τρίτεκνο;
Το δικαιότερο θα ήταν αν θέλει το υπουργείο να πριμοδοτήσει με μόρια όσους έχουν παιδιά να δώσει μόρια σε όλους.
Περισσότερα φυσικά στους τρίτεκνους και ακόμα περισσότερα στους πολύτεκνους αλλά όχι διορισμο έμμεσο (στους τρίτεκνους) και άμεσο (στους πολύτεκνους).
Θα διαμαρτύρονταν βέβαια όσοι δεν έχουν παιδιά αλλά αυτό μάλλον είναι κάπως δικαιότερο. 
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:06:19 μμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΥΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ................
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:50:52 μμ »
Δίκαιο είναι να βοηθηθούν.
Όχι να βγαίνουν και να απαιτούν τόσο ευνοικούς όρους.
Γιατί αν σκεφτούμε τα κοινωνικά κριτήρια θα πρέπει να βοηθηθεί ένα σωρό κόσμος,ανάμεσά τους κι εγώ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος dimkar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:59:37 μμ »
ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ!ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ 3,4,5,6,...

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:24:54 μμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΥΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ................
Το θέμα είναι ότι πολλοί κάνουν το 3ο παιδί για να διοριστούν και όχι γιατί πραγματικά το θέλουν....

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2008, 02:26:50 πμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΥΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ!ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ................
Το θέμα είναι ότι πολλοί κάνουν το 3ο παιδί για να διοριστούν και όχι γιατί πραγματικά το θέλουν....
Αν το δεις λίγο διαφορετικά το θέμα, that's the point! Στην Ελλάδα υπάρχει δημογραφικό πρόβλημα οπότε κατά τη γνώμη μου οποιοδήποτε κίνητρο δίνει η πολιτεία για να αποκτήσει ο κόσμος παιδιά είναι ευπρόσδεκτο. Σκεφτείτε το κι αλλιώς: αν δεν υπήρχαν άνθρωποι να κάνουν 3+ παιδιά μάλλον θα κλείνανε πολλά σχολεία με όλες τις συνέπειες αφού τα περισσότερα ζευγάρια μένουν στο 1 παιδί. Φυσικά δεν το κατακρίνω  αυτό  αφού ίσως ο κυριότερος λόγος είναι  οικονομικός και μάλλον η πολιτεία θα έπρεπε να κάνει κάτι και γι' αυτό.... Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κατά κάποιο τρόπο οι τρίτεκνοι/πολύτεκνοι δικαιούνται τέτοιας μεταχείρισης.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2008, 02:58:14 πμ »
sakis82: Αν το δεις λίγο διαφορετικά το θέμα, that's the point! Στην Ελλάδα υπάρχει δημογραφικό πρόβλημα οπότε κατά τη γνώμη μου οποιοδήποτε κίνητρο δίνει η πολιτεία για να αποκτήσει ο κόσμος παιδιά είναι ευπρόσδεκτο. Σκεφτείτε το κι αλλιώς: αν δεν υπήρχαν άνθρωποι να κάνουν 3+ παιδιά μάλλον θα κλείνανε πολλά σχολεία με όλες τις συνέπειες αφού τα περισσότερα ζευγάρια μένουν στο 1 παιδί. Φυσικά δεν το κατακρίνω  αυτό  αφού ίσως ο κυριότερος λόγος είναι  οικονομικός και μάλλον η πολιτεία θα έπρεπε να κάνει κάτι και γι' αυτό.... Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κατά κάποιο τρόπο οι τρίτεκνοι/πολύτεκνοι δικαιούνται τέτοιας μεταχείρισης.

To κράτος,η πολιτεία με τη ρύθμιση  20% αναπλήρωσης να το κάνουν οι τρίτεκνοι, δε έκανε κάτι. Εμείς σας δώσαμε τις θέσεις του 20% αναπλήρωσης με τη διαταγή του κράτους.Εμας να ευχαριστείτε που σας παραχωρήσαμε τις θέσεις και είμαστε άνεργοι και δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε να φτιαξουμε οικογένεια λόγω ανεργίας.Βαρύτατο κοινωνικό προβλημα μας δημιουργεί το δικό σας πρόβλημα που έχετε στην ανατροφή του τρίτου σας παιδιού.
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2008, 07:50:42 πμ »
Το πρόβλημα δεν είναι η όποια προμοδότηση των 3τεκνων ή των πολύτεκνων, αλλά η μηδενική πριμοδότηση των 2τεκνων ή των 1τεκνων. Άκόμα και ο5τεκνος ή ο10τεκνος θα 'πρεπε να πριμοδοτείται διαφορετικά. Η κοινωνική πολιτική του ΥΠΕΠΘ μάλλον θα πρέπει να βελτιωθεί.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 02, 2008, 09:28:42 πμ »
Στην πόλη μου κάποια φιλόλογος που έλεγε πως δεν θα πήγαινε με τίποτα σε δημόσιο σχολείο, (δεν ήθελε  να την δουν να αποτυγχάνει στον ΑΣΕΠ και θα έκανε το παν για να τον αποφύγει ) υιοθέτησε το παιδί του άντρα της από τον πρώτο γάμο και έτσι μαζί με τα δύο δικά της έχει τρία. Το αποτέλεσμα ήταν να δουλεύει δύο χρόνια αναπληρώτρια 20 Km από το σπίτι της και φέτος μπορεί να υπάρχει και στους πίνακες των διοριστέων.!!!!
Εμπρός δίτεκνες τρέξτε να κάνετε το ίδιο!!!!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2008, 10:22:11 πμ »
υιοθέτησε το παιδί του άντρα της από τον πρώτο γάμο και έτσι μαζί με τα δύο δικά της έχει τρία. Το αποτέλεσμα ήταν να δουλεύει δύο χρόνια αναπληρώτρια 20 Km από το σπίτι της και φέτος μπορεί να υπάρχει και στους πίνακες των διοριστέων.!!!!
Εμπρός δίτεκνες τρέξτε να κάνετε το ίδιο!!!!

Τετοια πραγματα δεν πρεπει να λεγονται ουτε γι'αστειο. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να υιοθετησεις παιδι απο προηγουμενο γαμο, εκτος κι αν η μητερα του ειναι νεκρη. Για να το εκανε η εν λογω καθηγητρια, θα συνετρεξε καποιος τετοιος σοβαρος λογος κι οχι η επιθυμια της να διοριστει ως τριτεκνη - λες η μητερα του παιδιου να δεχοταν να το υιοθετησει η δευτερη συζυγος του αντρα της για να διοριστει ως τριτεκνη??? Λιγη σοβαροτητα σε τετοια θεματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2008, 10:28:08 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2008, 10:55:22 πμ »
Στην Ελλάδα κάνεις παιδιά για να διοριστείς και για να σε επιδοτήσει το κράτος ενώ

στην Κίνα με το που σκάσει μύτη το 2ο παιδί....πληρώνεις πρόστιμο!!!!  ;D  ;D  ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2008, 11:08:05 πμ »
θα συμφωνησω με την αποψη της πριμοδοτησης σε ολους οσους ειναι γονεις, αναλογα με το ποσα παιδια εχουν.
Κ καποιος με ενα παιδι γονιος με ευθυνες ειναι.

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2008, 03:44:25 μμ »
υιοθέτησε το παιδί του άντρα της από τον πρώτο γάμο και έτσι μαζί με τα δύο δικά της έχει τρία. Το αποτέλεσμα ήταν να δουλεύει δύο χρόνια αναπληρώτρια 20 Km από το σπίτι της και φέτος μπορεί να υπάρχει και στους πίνακες των διοριστέων.!!!!
Εμπρός δίτεκνες τρέξτε να κάνετε το ίδιο!!!!

Τετοια πραγματα δεν πρεπει να λεγονται ουτε γι'αστειο. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να υιοθετησεις παιδι απο προηγουμενο γαμο, εκτος κι αν η μητερα του ειναι νεκρη. Για να το εκανε η εν λογω καθηγητρια, θα συνετρεξε καποιος τετοιος σοβαρος λογος κι οχι η επιθυμια της να διοριστει ως τριτεκνη - λες η μητερα του παιδιου να δεχοταν να το υιοθετησει η δευτερη συζυγος του αντρα της για να διοριστει ως τριτεκνη??? Λιγη σοβαροτητα σε τετοια θεματα!
Ναι η μητέρα σκοτώθηκε σε τροχαίο. Αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι το έκανε για να διοριστεί. Ξέρω επίσης ότι προσπάθησε αρκετά να την πείσει και όλα αυτά τα άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.