*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 86915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 14, 2008, 04:05:24 μμ »
Α καλάαα, ο πεινασμένος στον ύπνο του καρβέλια ονειρεύεται. Εσύ έχεις διορίστει από τώρα στο όνειρό σου. Σόρρυ που θα σε ξυπνήσω αλλά
δύσκολο το βλέπω όταν για 200 θέσεις δώσουν 3-4000 άτομα. Σου χάλασα το όνειρο ε?
Ξέρεις πόσοι θα πάρουν πτυχίο τώρα από όλες τις σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα και πόσοι έχουν ήδη και θέλουν να μπουν στην εκπαίδευση? Άσε δε σου λέω γιατί θα σου χαλάσω το όνειρο

Τώρα το κατάλαβες οτι είμαι αδιόριστος jaffar;Αν ήμουν διορισμένος λες να καθόμουν να ασχολούμαι με το "ποιός θα διδάξει τελικά Πληροφορική" όπως έσυ;Το Θα το χρησιμόποιω γιατί αργά η γρήγορα θα γίνει.Ξέρεις τι ωραία θα είναι;
jaffar αυτά τα λες και έξω;Τα είπες μπροστά σε κανά Πληροφορικό αδιόριστο;Απορώ πως δεν σου σπάσαν τη μάπα ακόμα.Φίλε jaffar έχω πόλλα μόρια ώστε να διοριστώ,οπότε περίμενε να με βρείς μπροστά σου....Κάτσε μπροστά στον υπολογιστή σου τώρα και βάλτα και με άλλους Πληροφορικούς..Εγω πάω για μπανάκι και φράπα στην παραλία...άντε γειά...Θα τα ξαναπούμε jaffar!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 14, 2008, 06:51:22 μμ »
Δέν έχει σκέφτει ο jaffar οτι αν μπέι η πληροφορική στα δημοτικά θα μειωθεί το ωράριο των δασκάλων
Πράγματι δεν το είχα σκεφτεί και ξέρεις γιατί? γιατί εγώ δε σκέφτομαι πως θα λουφάρω σαν και σένα που το μόνο που σκέφτεσαι είναι η μείωση ωραρίου

Παράθεση
(βάζω και εσένα μέσα jaffar γιατι μια ζώη και σήμερα θα είσαι μόνο Δάσκαλος.Δεν θα διδάξεις πότε Πληροφορική σε παιδιά του δημοτικού,Ενώ εγώ απο ΤΕΙ θα γουστάρω κιόλας).
Εεεε, μη γουστάρεις πολύ γιατί διδάσκω ήδη πληροφορική αφού είμαι καθηγητής σε Γυμνάσιο. Και φυσικά είμαι κανονικά στον κλάδο ΠΕ19. Διορίστηκα γιατί έκανα και 2ο πτυχίο από ΦΠΨ μαζί με κάποια σεμινάρια πληροφορικής. Επίσης έχω κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική και τώρα κάνω και phd. Όταν αποφασίσεις να επιμορφωθείς στην επιμόρφωση των πληροφορικών μπορεί να σε επιμορφώσω και εγώ μια και είμαι  επιμορφωτής στην ενότητα της Διδακτικής.

Οπότε αγαπητέ μου φίλε εγώ διδάσκω πληροφορική σε γυμνάσιο και έχω διδάξει και σε Λύκειο. Τις υπόλοιπες βαθμίδες τις αφήνω για σένα, φαντάζομαι ότι παρόλο που έχεις τελειώσει ΤΕΙ θα έχεις τις γνώσεις πληροφορικής που χρειάζονται.
Το ερώτημα που έχω είναι από πότε τα ΤΕΙ θεωρούνται και καθηγητικές σχολές.


Αν αντιμετωπίζεις έτσι τους συναδέλφους σου φαντάζομαι πως αντιμετωπίζεις τα παιδιά...
Αλήθεια έχεις ακούσει τι λένε πίσω απ' την πλάτη σου τα παιδιά και οι καθηγητές του σχολείου;
Είμαι σίγουρος ότι κι εκεί θα κρίνεις ακόμα και τους καθηγητές ξένων γλωσσών και θα τους ρωτάς τι σημαίνει η τάδε απίθανη λέξη (που βρήκες την προηγούμενη μέρα στο λεξικό) για να αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απ' αυτούς.
Πες αλήθεια το έχεις κάνει αυτό;


Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 14, 2008, 08:43:30 μμ »
Αλήθεια έχεις ακούσει τι λένε πίσω απ' την πλάτη σου τα παιδιά και οι καθηγητές του σχολείου;
Δε με ενδιαφέρει τι λένε πίσω από την πλάτη μου, ούτε μπαίνω σε αυτή τη λογική, εσύ από ότι φαίνεται έχεις συνηθίσει να λειτουργείς έτσι, πίσω από την πλάτη των άλλων

Παράθεση
Είμαι σίγουρος ότι κι εκεί θα κρίνεις ακόμα και τους καθηγητές ξένων γλωσσών και θα τους ρωτάς τι σημαίνει η τάδε απίθανη λέξη (που βρήκες την προηγούμενη μέρα στο λεξικό) για να αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απ' αυτούς.
Πες αλήθεια το έχεις κάνει αυτό;

Κοίτα δες τα δικά μου μηνύματα και δες και τα δικά σου. Σε καμία περίπτωση δεν έχω επιτεθεί με προσωπικά σχολία σε κάποιον (εκτός φυσικά αν αυτός το έχει κάνει ήδη οπότε πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου) αλλά πάντα προσπαθώ να μιλήσω με επιχειρήματα. Κρίνω ομάδες εκπαιδευτικών αλλά όχι μεμονωμένα άτομα.
   Αυτοί που απαντάνε με προσωπικά σχόλια όπως αυτά του δικού σου επιπέδου για παράδειγμα το κάνουν γιατί δεν έχουν άλλα επιχειρήματα για να στηρίξουν τις απόψεις τους.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 14, 2008, 09:55:16 μμ »
Αλήθεια έχεις ακούσει τι λένε πίσω απ' την πλάτη σου τα παιδιά και οι καθηγητές του σχολείου;
Δε με ενδιαφέρει τι λένε πίσω από την πλάτη μου, ούτε μπαίνω σε αυτή τη λογική, εσύ από ότι φαίνεται έχεις συνηθίσει να λειτουργείς έτσι, πίσω από την πλάτη των άλλων

Παράθεση
Είμαι σίγουρος ότι κι εκεί θα κρίνεις ακόμα και τους καθηγητές ξένων γλωσσών και θα τους ρωτάς τι σημαίνει η τάδε απίθανη λέξη (που βρήκες την προηγούμενη μέρα στο λεξικό) για να αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απ' αυτούς.
Πες αλήθεια το έχεις κάνει αυτό;

Κοίτα δες τα δικά μου μηνύματα και δες και τα δικά σου. Σε καμία περίπτωση δεν έχω επιτεθεί με προσωπικά σχόλια  σε κάποιον (εκτός φυσικά αν αυτός το έχει κάνει ήδη οπότε πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου) αλλά πάντα προσπαθώ να μιλήσω με επιχειρήματα. Κρίνω ομάδες εκπαιδευτικών αλλά όχι μεμονωμένα άτομα.
   Αυτοί που απαντάνε με προσωπικά σχόλια όπως αυτά του δικού σου επιπέδου για παράδειγμα το κάνουν γιατί δεν έχουν άλλα επιχειρήματα για να στηρίξουν τις απόψεις τους.

Φυσικά και δεν επιτίθεσαι προσωπικά σε κάποιον. Σκέψου όμως κάτι: Πες ότι βρίσκεσαι έξω με μια παρέα στη οποία υπάρχει κι ένας π.χ. Αμερικανός. Εσύ ξεκινάς και κατηγορείς ή μάλλον "κρίνεις"(όπως σου αρέσει να το λες) όλους τους Αμερικανούς με σχόλια ερειστικά. Κατά τη γνώμη σου ο Αμερικανός δεν πρέπει να προσβληθεί γιατί δεν αναφέρεσαι προσωπικά σ' αυτόν. Όσο λογικό ακούγεται αυτό τόσο λογικό είναι κι αυτό που λες.
Η τακτική σου είναι να επιτίθεσαι μαζικά με ψευδο-επιχειρήματα και γενικότητες, και να τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι και να ειρωνεύεσαι. Εγώ όμως δεν θα μπω στη διαδικασία να προσβάλω μια ολόκληρη κατηγορία ανθρώπων, στην οποία ανήκεις εσύ, για να επιτεθώ σε σένα έμμεσα.
Τώρα όσον αφορά στα επιχειρήματα τα δικά μου, ακόμα περιμένω τις απαντήσεις σου σε ορισμένα απ' αυτά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 14, 2008, 10:49:41 μμ »
Αγαπητέ jaffar, επειδή μάλλον θέλεις να παριστάνεις το Βεζύρη στη θέση του Βεζύρη  :), θα ήθελα να σε ρωτήσω 1 απλό πραγματάκι:
Γιατί δεν επιτίθεσαι με αυτό τον τρόπο και στους απόφοιτους αγγλικής φιλολογίας που κάνουν στα δημοτικά αγγλικά? Όπως θα γνωρίζεις και αυτοί δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση για να διδάξουν στα δημοτικά και κάλλιστα θα μπορούσαν να το διδάξουν δάσκαλοι που έχουν το Lower! Δεν νομίζεις?

Και τέλος-τέλος αφού το κράτος με κρίνει ικανό να διδάσκω στα ολοήμερα γιατί να μην μπορώ να διδάξω και στο ημερήσιο πρόγραμμα?  ???

Άσε μας λοιπόν να τρεφόμαστε με τις αυταπάτες μας...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 15, 2008, 06:00:15 πμ »
Μία απλή ερώτηση:

Στα Δημοτικά διδάσκεται η Επιστήμη της Πληροφορικής ή δεξιότητες των υπολογιστών;

 ;)
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 15, 2008, 07:38:35 πμ »
Συγγνώμη , δεν είμαι πληροφορικός και δεν μου πέφτει λόγος σε αυτό το θέμα αλλά ειπώθηκε κάτι ψευδές και θα ήθελα να μην δίνετε άστοχα παραδείγματα.

Στην Αγγλική φιλολογία κάνουμε και παιδαγωγικά υποχρεωτικά και πρακτική στο τελευταίο έτος , και θα σας παρακαλούσα να μην βάζετε στο ίδιο τσουβάλι τον κάτοχο ενός λόουερ με τον απόφοιτο πανεπιστημίου ούτε με κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική και δεν έχει διδαχθεί ποτέ παιδαγωγικά όπως και πολλοί μαθηματικοί κλπ

(έχοντας πάρει λόουερ και προφίσιενσι πριν μπω στην Αγγλική , επιτρέψτε μου να ξέρω την διαφορά.)

Νομίζω επίσης ότι το παρατραβάτε συγκρίνοντας τους αποφοίτους των ΤΕΙ με τους κατόχους λόουερ το οποίο κάποιος μπορεί να πήρε στα 13 του.

Αυτά. Το θέμα είναι τι αναγνωρίζει το Κράτος και αν το κράτος έχει κάνει λάθος βάλτε τα με εκείνο και όχι μεταξύ σας.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 15, 2008, 09:23:49 πμ »
Επειδή σε κάποιες σχολές η Επιστήμη της Πληροφορικής συνίσταται σε Word, Windows και Internet μπορεί κάποιοι να σου απαντήσουν
ότι τα παιδιά διδάσκονται την επιστήμη της πληροφορικής.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι την επιστήμη της πληροφορικής μπορεί να τη διδάξει μόνο επιστήμονας πληροφορικής. Τις βασικές δεξιότητες στους υπολογιστές μπορεί να τις διδάξει οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποια στοιχειώδη πράγματα.
Απλά όσοι δεν έχουν επιστημονικό υπόβαθρο και το μόνο που ξέρουν είναι windows και Internet αυτή είναι η μόνη διέξοδος που έχουν.


Μία απλή ερώτηση:

Στα Δημοτικά διδάσκεται η Επιστήμη της Πληροφορικής ή δεξιότητες των υπολογιστών;

 ;)
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 15, 2008, 09:25:31 πμ »
Από ότι κατάλαβες κάποιοι θεωρούν ότι δεν χρειάζονται παιδαγωγικές γνώσεις για να διδάξουν στο δημοτικό, αρκεί να είναι επιστημονάρες. Να υπενθυμίσω ότι οι σχολές πληροφορικής από το νόμο δεν θεωρούνται καν καθηγητικές σχολές!!!

Συγγνώμη , δεν είμαι πληροφορικός και δεν μου πέφτει λόγος σε αυτό το θέμα αλλά ειπώθηκε κάτι ψευδές και θα ήθελα να μην δίνετε άστοχα παραδείγματα.

Στην Αγγλική φιλολογία κάνουμε και παιδαγωγικά υποχρεωτικά και πρακτική στο τελευταίο έτος , και θα σας παρακαλούσα να μην βάζετε στο ίδιο τσουβάλι τον κάτοχο ενός λόουερ με τον απόφοιτο πανεπιστημίου ούτε με κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική και δεν έχει διδαχθεί ποτέ παιδαγωγικά όπως και πολλοί μαθηματικοί κλπ

(έχοντας πάρει λόουερ και προφίσιενσι πριν μπω στην Αγγλική , επιτρέψτε μου να ξέρω την διαφορά.)

Νομίζω επίσης ότι το παρατραβάτε συγκρίνοντας τους αποφοίτους των ΤΕΙ με τους κατόχους λόουερ το οποίο κάποιος μπορεί να πήρε στα 13 του.

Αυτά. Το θέμα είναι τι αναγνωρίζει το Κράτος και αν το κράτος έχει κάνει λάθος βάλτε τα με εκείνο και όχι μεταξύ σας.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:21:32 μμ »
Επειδή σε κάποιες σχολές η Επιστήμη της Πληροφορικής συνίσταται σε Word, Windows και Internet μπορεί κάποιοι να σου απαντήσουν
ότι τα παιδιά διδάσκονται την επιστήμη της πληροφορικής.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι την επιστήμη της πληροφορικής μπορεί να τη διδάξει μόνο επιστήμονας πληροφορικής. Τις βασικές δεξιότητες στους υπολογιστές μπορεί να τις διδάξει οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποια στοιχειώδη πράγματα.
Απλά όσοι δεν έχουν επιστημονικό υπόβαθρο και το μόνο που ξέρουν είναι windows και Internet αυτή είναι η μόνη διέξοδος που έχουν.


Μία απλή ερώτηση:

Στα Δημοτικά διδάσκεται η Επιστήμη της Πληροφορικής ή δεξιότητες των υπολογιστών;

 ;)

Στη σχολή που έβγαλες εσύ και διδάσκεις πληροφορική μπορεί να μην σου έδειξαν ούτε αυτά τα βασικά!

Όσον αφορά στις διεξόδους που αναφέρεις θέλω να μου απαντήσεις αν τα προσόντα που λες ότι έχεις(μαστερ και προεχώς phd) αρκούν μόνο για να διδάσκεις στο γυμνάσιο; Δηλαδή εμείς που βλέπουμε μια διέξοδο στην πρωτοβάθμια, επειδή είναι κορεσμένη η δευτεροβάθμια, είναι γιατί έχουμε τόσες γνώσεις όσες απαιτούνται για το δημοτικό; Είναι σαν να λες ότι οι καθηγητές αγγλικών που πάνε στην πρωτοβάθμια το κάνουν γιατί δεν γνωρίζουν την γλώσσα καλά παρά μόνο τα βασικά.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:35:28 μμ »
Στη σχολή που έβγαλες εσύ και διδάσκεις πληροφορική μπορεί να μην σου έδειξαν ούτε αυτά τα βασικά!
Ακριβώς, εδώ έχεις απόλυτο δίκιο, δεν μου έδειξαν τα βασικά, για αυτό έκατσα και τα έμαθα μόνος μου, σε αντίθεση με σένα που έκατσες να στα μάθουν.

Παράθεση
Όσον αφορά στις διεξόδους που αναφέρεις θέλω να μου απαντήσεις αν τα προσόντα που λες ότι έχεις(μαστερ και προεχώς phd) αρκούν μόνο για να διδάσκεις στο γυμνάσιο; Δηλαδή εμείς που βλέπουμε μια διέξοδο στην πρωτοβάθμια, επειδή είναι κορεσμένη η δευτεροβάθμια, είναι γιατί έχουμε τόσες γνώσεις όσες απαιτούνται για το δημοτικό; Είναι σαν να λες ότι οι καθηγητές αγγλικών που πάνε στην πρωτοβάθμια το κάνουν γιατί δεν γνωρίζουν την γλώσσα καλά παρά μόνο τα βασικά.

Άντε πάλι τα ίδια θα λέμε. Το τμήμα αγγλικής φιλολογίας βγάζει Καθηγητές Αγγλικής Φιλολογίας ενώ τα τμήματα πληροφορικής (ή τα τμήματα με τίτλο παράγωγο της λέξης πληροφορική) βγάζουν επιστήμονες, τεχνικούς, τεχολόγους πληροφορικής.
Δεν βγάζουν όμως καθηγητές πληροφορικής . Έτσι δε λέει ο νόμος? ότι καμία σχολή πληροφορικής δεν είναι καθηγητική? Αφού δεν είστε καθηγητές πως θέλετε να μπείτε στην εκπαίδευση.
   Καθηγητές πληροφορικής θεωρούνται μόνο αυτοί που έχουν κάποιο παιδαγωγικό πτυχίο. Οι υπόλοιποι δεν είναι καθηγητές. Έτσι δεν λέει ο νόμος ? ή μήπως ακολουθείτε το νόμο όταν σας συμφέρει μόνο?
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:59:41 μμ »
Δέν ξέρω για άλλα Τμήματα Πληροφορικής αλλά στο Δικό μου που είναι το ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ  από το ΠΑ.ΠΕΙ  κάναμε ΚΑΘΕ εξάμηνο 2 τουλάχιστον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ μαθήματα  παιδαγωγικά  .Τώρα βέβαια άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και έγινε πιό κομπιουτερίστικο το τμήμα ! Είναι αδιανόητο να έχει παιδαγωγική επάρκεια ένας φυσικός ή μαθηματικός ( πχ ! ) που είχε προαιρετικά μαθήματα και ΟΧΙ εγώ .... Τώρα ποιός φταίει ? Εμείς φταίμε , όλοι οι παλιοί απόφοιτοι του τμήματος που ΔΕΝ απαιτήσαμε ΠΟΤΕ παιδαγωγική επάρκεια !
Να σημειώσω ότι ανοίκω στην ΠΡΩΤΗ γενιά ( Ε99143) φοιτητών του τμήματος και αποφοίτων του ....

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 15, 2008, 03:07:09 μμ »
Στη σχολή που έβγαλες εσύ και διδάσκεις πληροφορική μπορεί να μην σου έδειξαν ούτε αυτά τα βασικά!
Ακριβώς, εδώ έχεις απόλυτο δίκιο, δεν μου έδειξαν τα βασικά, για αυτό έκατσα και τα έμαθα μόνος μου, σε αντίθεση με σένα που έκατσες να στα μάθουν.

Παράθεση
Όσον αφορά στις διεξόδους που αναφέρεις θέλω να μου απαντήσεις αν τα προσόντα που λες ότι έχεις(μαστερ και προεχώς phd) αρκούν μόνο για να διδάσκεις στο γυμνάσιο; Δηλαδή εμείς που βλέπουμε μια διέξοδο στην πρωτοβάθμια, επειδή είναι κορεσμένη η δευτεροβάθμια, είναι γιατί έχουμε τόσες γνώσεις όσες απαιτούνται για το δημοτικό; Είναι σαν να λες ότι οι καθηγητές αγγλικών που πάνε στην πρωτοβάθμια το κάνουν γιατί δεν γνωρίζουν την γλώσσα καλά παρά μόνο τα βασικά.

Άντε πάλι τα ίδια θα λέμε. Το τμήμα αγγλικής φιλολογίας βγάζει Καθηγητές Αγγλικής Φιλολογίας ενώ τα τμήματα πληροφορικής (ή τα τμήματα με τίτλο παράγωγο της λέξης πληροφορική) βγάζουν επιστήμονες, τεχνικούς, τεχολόγους πληροφορικής.
Δεν βγάζουν όμως καθηγητές πληροφορικής . Έτσι δε λέει ο νόμος? ότι καμία σχολή πληροφορικής δεν είναι καθηγητική? Αφού δεν είστε καθηγητές πως θέλετε να μπείτε στην εκπαίδευση.
   Καθηγητές πληροφορικής θεωρούνται μόνο αυτοί που έχουν κάποιο παιδαγωγικό πτυχίο. Οι υπόλοιποι δεν είναι καθηγητές. Έτσι δεν λέει ο νόμος ? ή μήπως ακολουθείτε το νόμο όταν σας συμφέρει μόνο?

Τα βασικά ούτε σε μένα τα έδειξαν. Θεωρούνται δεδομένα.

Ο νόμος λέει ότι καθηγητές πληροφορικής είναι όσοι έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής, απ' αυτά που ανήκουν στους κλάδους ΠΕ19-20, και κατά προτεραιότητα παιδαγωγική επάρκεια μη δεσμευτική. Ο νόμος μου έχει δώσει ήδη το δικαίωμα να διδάσκω στο δημοτικό (βλ. ολοήμερα) Αυτό που δεν μ' αφήνει ο νόμος να κάνω είναι να έχω μόνιμη θέση στο δημοτικό. Εκεί είναι η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 15, 2008, 03:11:29 μμ »

Ποιος νόμος το λέει και που. Ποιος νόμος λέει ότι όποιος τελειώνει μια σχολή πληροφορικής είναι καθηγητής? Αν αυτό που λες ισχύει τότε γιατί οι σχολές πληροφορικής δεν είναι καθηγητικές???


Ο νόμος λέει ότι καθηγητές πληροφορικής είναι όσοι έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής, απ' αυτά που ανήκουν στους κλάδους ΠΕ19-20, και κατά προτεραιότητα παιδαγωγική επάρκεια μη δεσμευτική. Ο νόμος μου έχει δώσει ήδη το δικαίωμα να διδάσκω στο δημοτικό (βλ. ολοήμερα) Αυτό που δεν μ' αφήνει ο νόμος να κάνω είναι να έχω μόνιμη θέση στο δημοτικό. Εκεί είναι η διαφορά.

"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159974
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.