*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη σε Ιδιωτικό ή αναμονή για κάλεσμα ωρομίσθιου;  (Αναγνώστηκε 8898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Συνάδερφοι θέλω τη βοήθειά σας και, όποιος διάθετει, την εμπειρία σας. Είμαι ΠΕ 03, στη γενική με όχι πολύ καλή σειρά, στην ειδική κάπως καλύτερη. Δεν είναι σίγουρο αν θα δουλέψω φέτος ούτε καν ως ωρομίσθιος, αλλά έχω τα ιδιαίτερά μου, το φροντ/ριο, μια κάπως στρωμένη κατάσταση. Μου παρουσιάστηκε μια καλή ευκαιρία: πρόσληψη σε δημοτικό άλλης πόλης από αυτήν που διαμένω, οπότε συνεπάγεται αλλαγή πορείας, μετακόμιση οικογενειακώς, διάλυση της στρωμένης κατάστασης και ξεκίνημα από την αρχή...με το βλέμμα στραμμένο πάντα στο κάλεσμα μιας αναπλήρωσης ή ωρομισθίας. Τα αρνητικά: 0 μόρια από το ιδιωτικό, μετακόμιση, γενικότερη αλλαγή, σε περίπτωση που κληθώ από δημόσιο σχολείο, τί κάνω; Δεν πηγαίνω και πάλι χάνω τα μόρια; Ακόμη και του χρόνου, παραιτούμαι από το ιδιωτικό έτσι απλά; Δεν έχω εργαστεί ξανά σε ιδιωτικό σχολείο και δεν ξέρω πώς λειτουργεί το εργασιακό καθεστώς. Τα θετικά: μισθός, βάσεις για κάτι πιο μόνιμο, δυνατότητα εξέλιξης σε περίπτωση παραμονής στο ιδιωτικό. Τέλος αν γίνει τελικά ΑΣΕΠ, δεν είναι προτιμότερο να έχω μαζέψει κανένα μοριάκι επιπλέον; Είμαι με το ένα πόδι εκεί και με το άλλο εδώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:08:25 μμ από Χριστίνα »
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:31:45 μμ »
Συνάδερφοι θέλω τη βοήθειά σας και, όποιος διάθετει, την εμπειρία σας. Είμαι ΠΕ 03, στη γενική με όχι πολύ καλή σειρά, στην ειδική κάπως καλύτερη. Δεν είναι σίγουρο αν θα δουλέψω φέτος ούτε καν ως ωρομίσθιος, αλλά έχω τα ιδιαίτερά μου, το φροντ/ριο, μια κάπως στρωμένη κατάσταση. Μου παρουσιάστηκε μια καλή ευκαιρία: πρόσληψη σε δημοτικό άλλης πόλης από αυτήν που διαμένω, οπότε συνεπάγεται αλλαγή πορείας, μετακόμιση οικογενειακώς, διάλυση της στρωμένης κατάστασης και ξεκίνημα από την αρχή...με το βλέμμα στραμμένο πάντα στο κάλεσμα μιας αναπλήρωσης ή ωρομισθίας. Τα αρνητικά: 0 μόρια από το ιδιωτικό, μετακόμιση, γενικότερη αλλαγή, σε περίπτωση που κληθώ από δημόσιο σχολείο, τί κάνω; Δεν πηγαίνω και πάλι χάνω τα μόρια; Ακόμη και του χρόνου, παραιτούμαι από το ιδιωτικό έτσι απλά; Δεν έχω εργαστεί ξανά σε ιδιωτικό σχολείο και δεν ξέρω πώς λειτουργεί το εργασιακό καθεστώς. Τα θετικά: μισθός, βάσεις για κάτι πιο μόνιμο, δυνατότητα εξέλιξης σε περίπτωση παραμονής στο ιδιωτικό. Τέλος αν γίνει τελικά ΑΣΕΠ, δεν είναι προτιμότερο να έχω μαζέψει κανένα μοριάκι επιπλέον; Είμαι με το ένα πόδι εκεί και με το άλλο εδώ...
αποφασιζεις με την οικογενεια σου.....εαν η πολη ειναι κοντινη υπαρχει και το αυτοκινητο.πρωινη δουλεια και κρατας και τα ιδιαιτερα.....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:42:04 μμ »
ΑΣΕΠ-Μόρια.
Δες λιγάκι πως μετατρέπονται οι μήνες της προϋπηρεσίας σε μόρια στον διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2011, 07:37:39 μμ »
Το σχολείο αν κατάλαβα καλά είναι δημοτικό; Θα δουλέψεις ως μαθηματικός εκεί; Δε θα πρεπε να είσαι στη δευτεροβάθμια για να πάρεις μόρια για ΑΣΕΠ; κοιταξέ το λίγο. Εχω δουλέψει σε ιδιωτικό και ήταν πολύ οργανωμένα τα πράγματα και φυσικά πολύ πολύ ζόρικα. Αν παραμέινεις πιστευω ότι θα ναι καλά εξάλλου η κατάσταση με τους διορισμούς είναι άθλια. Υπήρχε και μια ρύθμιση σύμφωνα με την οποία αν κληθείς ως αναπληρωτής στο δημόσιο και δουλέυεις σε ιδιωτικό μπορείς να παραμείνεις εκει και η προυπηρεσία σου να μετρήσει στο δημόσιο μόνο όμως για μια χρονιά. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. Θα μπορούσες να το κάνεις. Ζυγισέ τα. Ευχομαι το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:38:44 πμ »
Το σχολείο αν κατάλαβα καλά είναι δημοτικό; Θα δουλέψεις ως μαθηματικός εκεί; Δε θα πρεπε να είσαι στη δευτεροβάθμια για να πάρεις μόρια για ΑΣΕΠ; κοιταξέ το λίγο. Εχω δουλέψει σε ιδιωτικό και ήταν πολύ οργανωμένα τα πράγματα και φυσικά πολύ πολύ ζόρικα. Αν παραμέινεις πιστευω ότι θα ναι καλά εξάλλου η κατάσταση με τους διορισμούς είναι άθλια. Υπήρχε και μια ρύθμιση σύμφωνα με την οποία αν κληθείς ως αναπληρωτής στο δημόσιο και δουλέυεις σε ιδιωτικό μπορείς να παραμείνεις εκει και η προυπηρεσία σου να μετρήσει στο δημόσιο μόνο όμως για μια χρονιά. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. Θα μπορούσες να το κάνεις. Ζυγισέ τα. Ευχομαι το καλύτερο.

Γι' αυτό παραθέτω στα αρνητικά το στοιχείο των 0 μορίων. Σε δημοτικό θα εργαστώ, αν τελικά το αποφασίσω, κι ως ΠΕ03 φυσικά δε θα έχω μόρια. Διαφορετικά ούτε συζήτηση, θα πήγαινα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:40:04 πμ »
Συνάδερφοι θέλω τη βοήθειά σας και, όποιος διάθετει, την εμπειρία σας. Είμαι ΠΕ 03, στη γενική με όχι πολύ καλή σειρά, στην ειδική κάπως καλύτερη. Δεν είναι σίγουρο αν θα δουλέψω φέτος ούτε καν ως ωρομίσθιος, αλλά έχω τα ιδιαίτερά μου, το φροντ/ριο, μια κάπως στρωμένη κατάσταση. Μου παρουσιάστηκε μια καλή ευκαιρία: πρόσληψη σε δημοτικό άλλης πόλης από αυτήν που διαμένω, οπότε συνεπάγεται αλλαγή πορείας, μετακόμιση οικογενειακώς, διάλυση της στρωμένης κατάστασης και ξεκίνημα από την αρχή...με το βλέμμα στραμμένο πάντα στο κάλεσμα μιας αναπλήρωσης ή ωρομισθίας. Τα αρνητικά: 0 μόρια από το ιδιωτικό, μετακόμιση, γενικότερη αλλαγή, σε περίπτωση που κληθώ από δημόσιο σχολείο, τί κάνω; Δεν πηγαίνω και πάλι χάνω τα μόρια; Ακόμη και του χρόνου, παραιτούμαι από το ιδιωτικό έτσι απλά; Δεν έχω εργαστεί ξανά σε ιδιωτικό σχολείο και δεν ξέρω πώς λειτουργεί το εργασιακό καθεστώς. Τα θετικά: μισθός, βάσεις για κάτι πιο μόνιμο, δυνατότητα εξέλιξης σε περίπτωση παραμονής στο ιδιωτικό. Τέλος αν γίνει τελικά ΑΣΕΠ, δεν είναι προτιμότερο να έχω μαζέψει κανένα μοριάκι επιπλέον; Είμαι με το ένα πόδι εκεί και με το άλλο εδώ...
αποφασιζεις με την οικογενεια σου.....εαν η πολη ειναι κοντινη υπαρχει και το αυτοκινητο.πρωινη δουλεια και κρατας και τα ιδιαιτερα.....

Μακάρι να ήταν κοντά, αλλά δεν είναι. Μιλάω για πλήρη αλλαγή και μετακόμιση σε άλλη πόλη..
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:43:25 πμ »
ΑΣΕΠ-Μόρια.
Δες λιγάκι πως μετατρέπονται οι μήνες της προϋπηρεσίας σε μόρια στον διαγωνισμό.
Εννοείς πως δεν αξίζει τον κόπο, αν κατάλαβα καλά; Πως είναι πολύ λίγα τα μόρια της προϋπηρεσίας;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:48:58 πμ »
Τέλος αν γίνει τελικά ΑΣΕΠ, δεν είναι προτιμότερο να έχω μαζέψει κανένα μοριάκι επιπλέον;

Να διορθώσω πως με αυτό εννοώ την προυπηρεσία από την ωρομισθία και όχι από το ιδιωτικό. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος να καταθέσει παρόμοιο προβληματισμό με το δικό μου; Η πρόσληψη σε ιδιωτικό γίνεται για 1 χρόνο και μετά ανανεώνεται; Αν ενώ εργάζομαι στο ιδιωτικό - για δημοτικό μιλάω πάντα- και κληθώ από το Υπουργείο για αναπλήρωση ή ωρομισθία, τί κάνω; Αρνούμαι και χάνω τη θέση μου ή υπάρχει κάποια διευκόλυνση;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:53:58 πμ »
αν σε εχουν παρει σιγουρα σε ιδωτικο σχολειο , τοτε πας σε μια δευτεροβαθμια και κανεισ ανακληση τησ δηλωσης που εκανες.ΑΛΛΑ  πρεπει να το κανεις πριν σε καλεσουν αναπληρωτη- τρια. Λογω απο φετος αν αρνηθεις θεση τοτε τρως ποινη για 2 χρονια ( δεν εχεισ το δικαιωμα  να κανεις αιτηση για 2 χρονια ).

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:00:28 πμ »
αν σε εχουν παρει σιγουρα σε ιδωτικο σχολειο , τοτε πας σε μια δευτεροβαθμια και κανεισ ανακληση τησ δηλωσης που εκανες.ΑΛΛΑ  πρεπει να το κανεις πριν σε καλεσουν αναπληρωτη- τρια. Λογω απο φετος αν αρνηθεις θεση τοτε τρως ποινη για 2 χρονια ( δεν εχεισ το δικαιωμα  να κανεις αιτηση για 2 χρονια ).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνώριζα για την ''ποινή'' σε περίπτωση άρνησης, αλλά ήλπιζα να υπάρχει κάποια ''κάλυψη'', αν έχεις πρόσληψη από ιδιωτικό σχολείο.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:48:48 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνώριζα για την ''ποινή'' σε περίπτωση άρνησης, αλλά ήλπιζα να υπάρχει κάποια ''κάλυψη'', αν έχεις πρόσληψη από ιδιωτικό σχολείο.

Μόνο αν είσαι με διοριστήριο κ δηλωμένος στην αντίστοιχη δ/νση μπορείς να παραμείνεις στο ιδιωτικό κ να μετρήσουν τα μόρια κ του αναπληρωτή (εφοσον σε καλέσουν). Χρήση αυτής της διάταξης μπορείς να κάνεις μία μόνο χρονιά. Αν διαβάσεις την εγκύκλιο των αναπληρωτών κάπου το αναφέρει. Το θέμα είναι ότι μπορεί να σου κάνει διοριστήριο στο δημοτικό από τη στιγμή που ο κλάδος σου δεν δικαιούται οργανική θέση στα δημοτικα ??? Πρέπει να το ψάξεις λίγο.
olg@

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2011, 04:19:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνώριζα για την ''ποινή'' σε περίπτωση άρνησης, αλλά ήλπιζα να υπάρχει κάποια ''κάλυψη'', αν έχεις πρόσληψη από ιδιωτικό σχολείο.

 Το θέμα είναι ότι μπορεί να σου κάνει διοριστήριο στο δημοτικό από τη στιγμή που ο κλάδος σου δεν δικαιούται οργανική θέση στα δημοτικα ??? Πρέπει να το ψάξεις λίγο.

Αυτό θέλω να μάθω.. Πρόσληψη με διοριστήριο μπορεί κανονικά να μου κάνει, επειδή έχω μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά (βάσει νόμου), αλλά όντως τα μόρια δε μετράνε. Γι αυτό είμαι σε δύσκολη θέση σχετικά με το αν με καλέσουν αναπληρωτή..Αλλά τι να λέμε, για ποια μόρια; Όταν κι αν γίνει ΑΣΕΠ..
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2011, 09:02:43 πμ »
αν το ιδιωτικο αντεχει στην κριση και δεν του φυγουν παιδια ωστε να συρρικνωθει ,πηγαινε, το δημοσιο πεθαινει

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ή ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣΜΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ;
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2011, 11:58:44 πμ »
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Πάντως είμαστε αρκετοί με τέτοια διλήμματα. Μακάρι να πάρει ο καθένας τις σωστές αποφάσεις για τη ζωή του :)
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160376
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.