*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 237319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #756 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 07:55:07 μμ »
και επειδή θιχθηκανε αυτοί επειδή προσδοκούσαν και ανέμεναν το ότιδήποτε, τι να κάνουμε να μείνουν αιωνίως οι πίνακες κλειδωμένοι;....άλλωστε δεν ήταν λίγοι οι του 40% που εργάστηκαν στη μεταβατική και ήθελαν οι πίνακες να ανοίξουν...

Με την ίδια λογική, κι επειδή εσύ πλησιάζεις τους 60 μήνες και έχεις κάνει σε δυσπρόσιτα, τι να κάνουμε; Να μη βάλουμε καθόλου πλαφόν στην προϋπηρεσία και να μοριοδοτούμε διπλά τα δυσπρόσιτα; Δεν εννοώ ότι κατ'ανάγκη διαφωνώ με αυτά, αλλά αν είναι να ακολουθούμε τη λογική "και τί να κάνουμε;", μπορούμε να την ακολουθήσουμε και σε ζητήματα που δε συμφέρουν εσένα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:55 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #757 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:04:47 μμ »
Με την ίδια λογική, κι επειδή εσύ πλησιάζεις τους 60 μήνες και έχεις κάνει σε δυσπρόσιτα, τι να κάνουμε; Να μη βάλουμε καθόλου πλαφόν στην προϋπηρεσία και να μοριοδοτούμε διπλά τα δυσπρόσιτα; Δεν εννοώ ότι κατ'ανάγκη διαφωνώ με αυτά, αλλά αν είναι να ακολουθούμε τη λογική "και τί να κάνουμε;", μπορούμε να την ακολουθήσουμε και σε ζητήματα που δε συμφέρουν εσένα...
να πας κι εσύ δυσπρόσιτα και να μαζέψεις 60 μήνες για να με φτάσεις, όπως κάνουν εκατοντάδες συνέδελφοί σου, αφού  όπως λες, κατανάγκην δεν διαφωνείς...την μεγάλη προϋπηρεσία την αποκτάς με υπομονή και επιμονή...έτσι δεν απέκτησες και τη δική σου; είναι δυνατότητα για όλους άσχετα αν κάποιοι επειδή κουράστηκαν, βαρέθηκαν κλπ κλπ δεν πάνε...δεν θες να πηγαίνεις άλλο και δεν μπορείς να φτασεις τα 60άρια,70  άρια,παραμέρισε να πάει κανένας άλλος ....κι όποιος αντέξει...διότι δεν είναι λύση  επειδή κουράστηκες να πηγαίνεις και οι άλλοι ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς από εσενα εξακολουθώντας να πηγαίνουν αναπληρωτές  να ψαλιδίσεις τους κόπους τους...Είναι σαν να τρέχεις μαραθώνιο καιεπειδή δεν  μπορεί να φτάσεις τους άλλους επειδή κουράστηκες θες το τερμα να είναι εκεί που εγκατέλειψες εσύ τον δρόμο....τρέξε και  φτάσε τους και προσπέρασέ τους....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:10:32 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #758 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:27:32 μμ »
να πας κι εσύ δυσπρόσιτα και να μαζέψεις 60 μήνες για να με φτάσεις, όπως κάνουν εκατοντάδες συνέδελφοί σου, αφού  όπως λες, κατανάγκην δεν διαφωνείς...την μεγάλη προϋπηρεσία την αποκτάς με υπομονή και επιμονή...έτσι δεν απέκτησες και τη δική σου; είναι δυνατότητα για όλους άσχετα αν κάποιοι επειδή κουράστηκαν, βαρέθηκαν κλπ κλπ δεν πάνε...δεν θες να πηγαίνεις άλλο και δεν μπορείς να φτασεις τα 60άρια,70  άρια,παραμέρισε να πάει κανένας άλλος ....κι όποιος αντέξει...διότι δεν είναι λύση  επειδή κουράστηκες να πηγαίνεις και οι άλλοι ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς από εσενα εξακολουθώντας να πηγαίνουν αναπληρωτές  να ψαλιδίσεις τους κόπους τους...Είναι σαν να τρέχεις μαραθώνιο καιεπειδή δεν  μπορεί να φτάσεις τους άλλους επειδή κουράστηκες θες το τερμα να είναι εκεί που εγκατέλειψες εσύ τον δρόμο....τρέξε και  φτάσε τους και προσπέρασέ τους....
Και αξίζει να τρέχεις στα δυσπρόσιτα και στις ραχούλες, όταν δεν υπάρχει προοπτική διορισμών; Εκτός κι αν έχεις χρήματα και έχεις δει την αναπλήρωση σαν χόμπυ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #759 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:32:46 μμ »
Και αξίζει να τρέχεις στα δυσπρόσιτα και στις ραχούλες, όταν δεν υπάρχει προοπτική διορισμών; Εκτός κι αν έχεις χρήματα και έχεις δει την αναπλήρωση σαν χόμπυ!
Δηλαδή θες να μου πεις πως πάνε αναπληρωτές οι λεφτάδες και το 950άρι που βγάζεις ως αναπληρωτης δεν σου φτάνει; πες το σε όσους τη βγάζουν με 150 ευρω το μήνα ...δεν σου φτάνουν 950 -1000 ευρώ το μήνα για να ζήσεις άμα δεν έχεις οικογένεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:55 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #760 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:37:45 μμ »
Όριο στις προυπηρεσίες, γιατί ούτε αποκτήθηκαν όλες με σωστό, ούτε δίκαιο τρόπο και επιπλέον δεν οδηγεί κάπου η λογική: "εγώ έτρεξα από 'δω, έτρεξα από 'κει, κάντε κι εσείς το ίδιο, αν μπορείτε, φτάστε με και προσπεράστε με"! Πολλοί δεν μπορούσαν λόγω αντικειμενικών δυσκολιών και δήλωναν μόνο κοντινά μέρη. Άλλοι πάλι, οι νεώτερης ηλικίας συνάδελφοι, δεν έχουν μπει ακόμη σε τάξη να διδάξουν, λόγω μη διεξαγωγής ΑΣΕΠ και αλλαγής του όλου "τοπίου", πώς θα μαζέψουν προυπηρεσία; Από την ενισχυτική; Μην κρίνετε μόνο με βάση το προσωπικό σας συμφέρον! Όταν η φωτιά έρθει στο σπίτι του γείτονα, θα φτάσει και στο δικό σου, λέει μα παροιμία! Όταν συνεχώς αφανίζουν και μειώνουν τους αναπληρωτές με τα διάφορα τρικ, κάποια στιγμή θα μείνετε χωρίς τη "δουλειά" της αναπλήρωσης όλοι! Ας ενωθούμε, λοιπόν, κι ας μπλοκάρουμε το καλοκαίρι τις αιτήσεις αναπληρωτών, ζητώντας ταυτόχρονα διορισμούς! Ας πιέσουμε το Υπουργείο κι ας καταλάβει πως δεν είμαστε αναλώσιμοι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #761 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:42:57 μμ »
Όριο στις προυπηρεσίες, γιατί ούτε αποκτήθηκαν όλες με σωστό, ούτε δίκαιο τρόπο και επιπλέον δεν οδηγεί κάπου η λογική: "εγώ έτρεξα από 'δω, έτρεξα από 'κει, κάντε κι εσείς το ίδιο, αν μπορείτε, φτάστε με και προσπεράστε με"! Πολλοί δεν μπορούσαν λόγω αντικειμενικών δυσκολιών και δήλωναν μόνο κοντινά μέρη. Άλλοι πάλι, οι νεώτερης ηλικίας συνάδελφοι, δεν έχουν μπει ακόμη σε τάξη να διδάξουν, λόγω μη διεξαγωγής ΑΣΕΠ και αλλαγής του όλου "τοπίου", πώς θα μαζέψουν προυπηρεσία; Από την ενισχυτική; Μην κρίνετε μόνο με βάση το προσωπικό σας συμφέρον! Όταν η φωτιά έρθει στο σπίτι του γείτονα, θα φτάσει και στο δικό σου, λέει μα παροιμία! Όταν συνεχώς αφανίζουν και μειώνουν τους αναπληρωτές με τα διάφορα τρικ, κάποια στιγμή θα μείνετε χωρίς τη "δουλειά" της αναπλήρωσης όλοι! Ας ενωθούμε, λοιπόν, κι ας μπλοκάρουμε το καλοκαίρι τις αιτήσεις αναπληρωτών, ζητώντας ταυτόχρονα διορισμούς! Ας πιέσουμε το Υπουργείο κι ας καταλάβει πως δεν είμαστε αναλώσιμοι!
δεν αποκτήθηκαν όλες,άρα κάποιες αποκτήθηκαν...σωστά; σωστα...ε σε αυτές να μην μπει πλαφόν. κι άλλοι δεν μπορούσαν λόγω αντικειμνικών δυσκολιών να μζέψουν μάστερ και διδακτορικά που οι άλλοι τα αγόραζαν από τις αγγλιές και τις ιταλίες ή τα αντίστοιχα ελληνικά μαγαζιά...κι εγώ δεν έχω 3.250 ευρω που κάνει ένα μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ, να μην μετρήοσυν επμένως τα μάστερ; κι αυτοί που τα έκαναν τα έκαναν απερίσπαστοι καθώς τους συντηρούσαν οι οικογένειές τους ενώ οι άλλοι έτρεχαν για το μεροκάματο και τα ένσημα στα ξερόνησα...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #762 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:50:02 μμ »
Δηλαδή θες να μου πεις πως πάνε αναπληρωτές οι λεφτάδες και το 950άρι που βγάζεις ως αναπληρωτης δεν σου φτάνει; πες το σε όσους τη βγάζουν με 150 ευρω το μήνα ...δεν σου φτάνουν 950 -1000 ευρώ το μήνα για να ζήσεις άμα δεν έχεις οικογένεια;
Επειδή έχω προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα, καταρχάς έπαιρνα γύρω στα 950- ευρώ και όχι δεν έφταναν εμένα και την οικογένειά μου να συντηρηθούμε, όταν πλήρωνα για ενοίκιο, κοινόχρηστα, ΔΕΗ, νερό, τα καθημερινά ψώνια της οικογένειας, τη βενζίνη των μετακινήσεων, τα εισιτήρια, για να επιστρέψουμε στο σπίτι μας τις ημέρες των σχολικών διακοπών και άλλα απρόβλεπτα, όπως φάρμακα, γιατροί κλπ. Σε λίγο θα μας πεις πως πάει κάποιος αναπληρωτής, για να τα οικονομήσει! Όλοι πήγαιναν ή και πηγαίνουν για την προυπηρεσία, μήπως τους βοηθήσει και διοριστούν! Αλλά για πες μου: ποιος εκπαιδευτικός γύρω στα 40 είναι μόνος, χωρίς οικογένεια και υποχρεώσεις; Αλλά και μόνος να είναι, πώς τη βγάζει κάποιος μς 150 ευρώ το μήνα; Δεν είναι άνθρωπος, δεν έχει ανάγκες; Μόνο αν κάποιος έχει γερό κομπόδεμα στην άκρη, δηλώνει και πηγαίνει μακριά ως αναπληρωτής και μάλιστα καλοπερνάει!
Εδώ δε συμφέρουν πλέον τα λεφτά από την ενισχυτική, αν δεν είσαι κοντά στο σπίτι σου! Τι λέμε, τώρα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #763 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:50:34 μμ »
Ας πιέσουμε το Υπουργείο κι ας καταλάβει πως δεν είμαστε αναλώσιμοι!
Συμφωνούμε.    έλα με το 36μηνο και πάλεψε για αυτό που βελτιέωνει την θέση σου ως εργαζόμενου θεσμικά,την εφαρμογή της απόφασης για τους Ιταλούς  αναληρωτές και στην Ελλαδα

Παράθεση
Κι αν η χώρα μας δεν προχωρήσει σε αλλαγή νομοθεσίας; Τότε, σύμφωνα με τον κ. Μητρόπουλο, «οι συμβασιούχοι έχουν το δικαίωμα να προσφύγουν στα ελληνικά δικαστήρια, τα οποία λαμβάνοντας υπόψη την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, θα τους δικαιώσουν».
http://www.aftodioikisi.gr/ota/ti-simainei-gia-tous-simvasiouxous-i-apofasi-tou-evropaikou-dikastiriou/

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #764 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:57:17 μμ »
Επειδή έχω προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα, καταρχάς έπαιρνα γύρω στα 950- ευρώ και όχι δεν έφταναν εμένα και την οικογένειά μου να συντηρηθούμε, όταν πλήρωνα για ενοίκιο, κοινόχρηστα, ΔΕΗ, νερό, τα καθημερινά ψώνια της οικογένειας, τη βενζίνη των μετακινήσεων, τα εισιτήρια, για να επιστρέψουμε στο σπίτι μας τις ημέρες των σχολικών διακοπών και άλλα απρόβλεπτα, όπως φάρμακα, γιατροί κλπ. Σε λίγο θα μας πεις πως πάει κάποιος αναπληρωτής, για να τα οικονομήσει! Όλοι πήγαιναν ή και πηγαίνουν για την προυπηρεσία, μήπως τους βοηθήσει και διοριστούν! Αλλά για πες μου: ποιος εκπαιδευτικός γύρω στα 40 είναι μόνος, χωρίς οικογένεια και υποχρεώσεις; Αλλά και μόνος να είναι, πώς τη βγάζει κάποιος μς 150 ευρώ το μήνα; Δεν είναι άνθρωπος, δεν έχει ανάγκες; Μόνο αν κάποιος έχει γερό κομπόδεμα στην άκρη, δηλώνει και πηγαίνει μακριά ως αναπληρωτής και μάλιστα καλοπερνάει!
Εδώ δε συμφέρουν πλέον τα λεφτά από την ενισχυτική, αν δεν είσαι κοντά στο σπίτι σου! Τι λέμε, τώρα!
Κοίτα ο καθένας μιλάει από τη θέση από την οπόια βρίσκεται ..εσύ ως παντρεμένος και οικονειάρχης λες πως τα 950 του αναπληρωτή δεν επαρκούν...οκ, το καταλαβαίνω και έχω έμμεση εμπειρία από συναδέλφους παντρεμένους ....όμως για εναν εργενη, γιατί έχει και τέτοιους φτάνουν και περισσέουν αρκεί να μην κάνει  Dolce Vita....είχα γνωρίσει αναπληρώτριες δασκάλες ,κάτι 25χρονα που ήταν πρωι μεσημέρι βράδυ σε ταβέρνες και  μπαράκια και hondos center και το χιλίαρικο είχε εξανεμισθέι πριν φύγει ο μήνας....για έναν εργένη τα 950 φτάνουν και περισσεόυν αρκεί να κάνεις και σωστή διαχείριση..άρα ένας ανύπαντρος τη βγάζει καλά ....αλήθεια πότε θα έβγαζες πιο πολλά; 950 αναπληρωτής ή 600 μόνιμος;  8)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #765 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 08:58:42 μμ »
δεν αποκτήθηκαν όλες,άρα κάποιες αποκτήθηκαν...σωστά; σωστα...ε σε αυτές να μην μπει πλαφόν. κι άλλοι δεν μπορούσαν λόγω αντικειμνικών δυσκολιών να μζέψουν μάστερ και διδακτορικά που οι άλλοι τα αγόραζαν από τις αγγλιές και τις ιταλίες ή τα αντίστοιχα ελληνικά μαγαζιά...κι εγώ δεν έχω 3.250 ευρω που κάνει ένα μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ, να μην μετρήοσυν επμένως τα μάστερ; κι αυτοί που τα έκαναν τα έκαναν απερίσπαστοι καθώς τους συντηρούσαν οι οικογένειές τους ενώ οι άλλοι έτρεχαν για το μεροκάματο και τα ένσημα στα ξερόνησα...
Και πώς μπορεί να γίνει διάκριση στις προυπηρεσίες; Πού θα ξέρει ο καθένας πώς αποκτήθηκε η προυπηρεσία του συναδέλφου του; Αν είχε μέσα ο τάδε στην ΠΔΣ ή δούλεψε μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ; Ποιος θα τα ελέγξει όλα αυτά; Δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο! Γι' αυτό πλαφον!
Κι όσο για τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ. που γράφεις, τα απαξιώνεις, ενώ αποτελούν αντικειμενικότατα κριτήρια επιλογής προσωπικού σε όλους τους κλάδους! Κι αν δε σας αρέσουν τα μάστερ κλπ. του εξωτερικού και  τα θεωρείτε αμφίβολης αξίας και ισχύος (μπορεί κ να είναι έτσι, δεν το γνωρίζω), προσπαθήστε να αλλάξετε το θεσμικό πλαίσιο και να μην αναγνωρίζονται εύκολα και αβασάνιστα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:09:04 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #766 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:08:13 μμ »
Κοίτα ο καθένας μιλάει από τη θέση από την οπόια βρίσκεται ..εσύ ως παντρεμένος και οικονειάρχης λες πως τα 950 του αναπληρωτή δεν επαρκούν...οκ, το καταλαβαίνω και έχω έμμεση εμπειρία από συναδέλφους παντρεμένους ....όμως για εναν εργενη, γιατί έχει και τέτοιους φτάνουν και περισσέουν αρκεί να μην κάνει  Dolce Vita....είχα γνωρίσει αναπληρώτριες δασκάλες ,κάτι 25χρονα που ήταν πρωι μεσημέρι βράδυ σε ταβέρνες και  μπαράκια και hondos center και το χιλίαρικο είχε εξανεμισθέι πριν φύγει ο μήνας....για έναν εργένη τα 950 φτάνουν και περισσεόυν αρκεί να κάνεις και σωστή διαχείριση..άρα ένας ανύπαντρος τη βγάζει καλά ....αλήθεια πότε θα έβγαζες πιο πολλά; 950 αναπληρωτής ή 600 μόνιμος;  8)
Θα ήταν για όλους τους συναδέλφους δίκαιο και σωστό να παίρνουν 950 ευρώ όντας μόνιμοι!
Εργένης στα 40 πάνω-κάτω; Λυπάμαι, αλλά τότε θυσιάζεις την προσωπική σου ζωή για την αναπλήρωση! Αλλά κι αυτή την επιλογή να έχει κάνει κάποιος, εξήγησέ μου: πώς τη βγάζει ενας εργένης με 950 ευρώ το μήνα; Δεν είναι άνθρωπος; Δε θα φάει; Δε θα πιει έναν καφέ; Δε θα ψωνίσει για το σπίτι; Δε θα μετακινείται; Δε θα πλένεται; Δε θα ζεσταίνεται; Δε θα βγει και καμιά βόλτα; Δε θα κεράσει ποτέ του κανένα συνάδελφο; Δε θα διαβάσει εφημερίδα; Δε θα στείλει στους δικούς του πίσω έστω 50 ευρώ; Δε θα τύχει να αρρωστήσει; Αυτά είναι dolce vita ή ανθρώπινη ζωή; Μάλλον δεν τα υπολογίζεις σωστά, συνάδελφε ή έχουμε άλλη αντίληψη περί normal ζωής!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #767 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:12:33 μμ »
Και πώς μπορεί να γίνει διάκριση στις προυπηρεσίες; Πού θα ξέρει ο καθένας πώς αποκτήθηκε η προυπηρεσία του συναδέλφου του; Αν είχες μέσα ο τάδε στην ΠΔΣ ή δούλεψε μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ; Ποιος θα τα ελέγξει όλα αυτά; Δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο! Γι' αυτό πλαφον!
Κι όσο για τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ. που γράφεις, τα απαξιώνεις, ενώ αποτελούν αντικειμενικότατα κριτήρια επιλογής προσωπικού σε όλους τους κλάδους! Κι αν δε σας αρέσουν τα μάστερ κλπ. του εξωτερικού και  τα θεωρείτε αμφίβολης αξίας και ισχύος (μπορεί κ να είναι έτσι, δεν το γνωρίζω), προσπαθήστε να αλλάξετε το θεσμικό πλαίσιο και να μην αναγνωρίζονται εύκολα και αβασάνιστα!
Ωραία αφού δεν μπορεί να κάνεις διάκριση κάνεις εξίσωση και ισοπέδωση: 1η ισοπέδωση όλες οι ειδικότητες έχουν δεν έχουν ΠΔΣ τα ίδια...2η ισοπέδωση δούλεψα μετά από ασεπ και έχω 60 μηνες μετά απο ασεπ , δούλεψες χωρίς ασεπ κι έχεις 60 μηνες χωρίς πδσ γιατί σε καλούσαν επειδή εξαντλήθηκε ο πινακας των επιτυχόντων 3η ισοπέδωση: έχω 60 μηνες από ΠΔΣ και αναπληρωτηλίκι μετά από ασεπ έχεις 60 μηνες μετά από ασεπ χωρίς πδσ και ένας τρίτος 60 μήνες κατόπιν γνωρίμίας....τι κοινό έχουν όλοι; 60  μήνες πλαφόν,άρα πλαφόν κι εσύ με τα μετά απόασεπ καιδεν πας να εργάζεσαι πλαφον κι εγώ με την βυσματική άρα όλα  60 άρα ανεξαρτήτως τρόπου απόκτησης...να σου πως μια λύση; να σβηστούν οι προϋπηρεσίες από πδσ και να μετράει μόνο η προϋπηρεσία από αναπλήρωση.... ;D ;D ;D ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:20:42 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #768 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:18:26 μμ »
Θα ήταν για όλους τους συναδέλφους δίκαιο και σωστό να παίρνουν 950 ευρώ όντας μόνιμοι!
Εργένης στα 40 πάνω-κάτω; Λυπάμαι, αλλά τότε θυσιάζεις την προσωπική σου ζωή για την αναπλήρωση! Αλλά κι αυτή την επιλογή να έχει κάνει κάποιος, εξήγησέ μου: πώς τη βγάζει ενας εργένης με 950 ευρώ το μήνα; Δεν είναι άνθρωπος; Δε θα φάει; Δε θα πιει έναν καφέ; Δε θα ψωνίσει για το σπίτι; Δε θα μετακινείται; Δε θα πλένεται; Δε θα ζεσταίνεται; Δε θα βγει και καμιά βόλτα; Δε θα κεράσει ποτέ του κανένα συνάδελφο; Δε θα διαβάσει εφημερίδα; Δε θα στείλει στους δικούς του πίσω έστω 50 ευρώ; Δε θα τύχει να αρρωστήσει; Αυτά είναι dolce vita ή ανθρώπινη ζωή; Μάλλον δεν τα υπολογίζεις σωστά, συνάδελφε ή έχουμε άλλη αντίληψη περί normal ζωής!
να διαβάσει εφημερίδα; να πάει βόλτα; δυστυχώς για τους περισσότερους έλληνες αυτά είναι μια παλιά ανάμνηση...αλλά επειδή ανήκουμε σε προνομιούχους να βγάζουμε κι αυτά τα 950 που οι πολλοί συμπολίτες μας δεν τα βγάζουν όλα είναι ζήτημα διαχείρισης και μοντέλου ζωής....εμένα και αρκετών άλλων εργένιδων μου φτάνουν και λέω δόξα τω Θεώ που τα έχω 9 μήνες το χρόνο....
Παράθεση
Σύμφωνα με την Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία (ΕΛ.ΣΤΑΤ.) σε έρευνα που ανακοινώθηκε τον Ιούνιο του 2016, το 21,4% του πληθυσμού της χώρας μας βρίσκετε κάτω από το όριο φτώχειας, ποσοστό το οποίο μεταφράζεται σε 2.223.000 συμπολίτες μας οι οποίοι ζουν με ετήσιο ατομικό εισόδημα μικρότερο από 4512€, δηλαδή με λιγότερα από 376€ τον μήνα.
http://www.haniotika-nea.gr/i-ellada-brosta-se-mia-nea-krisi/

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #769 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:28:35 μμ »
να πας κι εσύ δυσπρόσιτα και να μαζέψεις 60 μήνες για να με φτάσεις, όπως κάνουν εκατοντάδες συνέδελφοί σου, αφού  όπως λες, κατανάγκην δεν διαφωνείς...την μεγάλη προϋπηρεσία την αποκτάς με υπομονή και επιμονή...έτσι δεν απέκτησες και τη δική σου; είναι δυνατότητα για όλους άσχετα αν κάποιοι επειδή κουράστηκαν, βαρέθηκαν κλπ κλπ δεν πάνε...δεν θες να πηγαίνεις άλλο και δεν μπορείς να φτασεις τα 60άρια,70  άρια,παραμέρισε να πάει κανένας άλλος ....κι όποιος αντέξει...διότι δεν είναι λύση  επειδή κουράστηκες να πηγαίνεις και οι άλλοι ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς από εσενα εξακολουθώντας να πηγαίνουν αναπληρωτές  να ψαλιδίσεις τους κόπους τους...Είναι σαν να τρέχεις μαραθώνιο καιεπειδή δεν  μπορεί να φτάσεις τους άλλους επειδή κουράστηκες θες το τερμα να είναι εκεί που εγκατέλειψες εσύ τον δρόμο....τρέξε και  φτάσε τους και προσπέρασέ τους....

Εγώ τη λογική σου έκρινα αγαπητέ. Ό,τι έχεις αναγάγει τα προσωπικά σου συμφέροντα σε απόλυτη αλήθεια και τις διαφορετικές από τη δικιά σου οπτικές γωνίες ως κάτι το αμελητέο. Ότι με μια μεγάλη ευκολία πετάς ένα "και τι να κάνουμε". Ε όπως το πετάς κι εσύ, θα στο πετάξουν και οι άλλοι. Και μετά να δω τι είδους συζήτηση θα κάνεις με τον οποιονδήποτε που θα σου απαντάει συνεχώς "ε και τι να κάνουμε που πήγες στα δυσπρόσιτα. Δε σου υποσχέθηκε κανείς τίποτα" ή "ε και τι να κάνουμε. Πληρωνόσουν. Φτάνει αυτό". Έτσι συζήτηση δε γίνεται. Και έννοια σου, τα έχω γυρίσει τα δυσπρόσιτα κι εγώ... Στο έχω ξαναπεί, αλλά πού να το θυμάσαι... Α παίζει να το ξέχασες γιατί το είχα πει στο alter ego σου. Παρεπιμπτόντως ακόμη δε μου απάντησες γιατί ήταν απαραίτητο να φτιάξεις και 2ο λογαριασμό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160796
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.