*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 128377 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:59:29 μμ »
Παντως κι εμενα, την μερα που εκανα την ταυτοποιηση και ζητησα να υποβαλλω και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες, μου ειπαν να την κανω στην ΔΔΕ που ανηκω. Οταν εξηγησα οτι ημουν μακρια, μου ειπαν "και γιατι θελετε να βασανισετε εμας;"!Τελικα, την δεχτηκαν. Αλλα να τους "βασανισω";;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:02:22 μμ »
Παντως κι εμενα, την μερα που εκανα την ταυτοποιηση και ζητησα να υποβαλλω και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες, μου ειπαν να την κανω στην ΔΔΕ που ανηκω. Οταν εξηγησα οτι ημουν μακρια, μου ειπαν "και γιατι θελετε να βασανισετε εμας;"!Τελικα, την δεχτηκαν. Αλλα να τους "βασανισω";;;;;
Αυτή είναι η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία που δυστυχώς δεν λέει να ξερριζωθεί! Μην περιμένουμε να προχωρήσει η χώρα όσο υπάρχουν τέτοια φαινόμενα!  >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:06:25 μμ »
Όχι βέβαια! Απλώς δεν ήθελε να την στείλει και προς το παρόν δεν την έστειλε κιόλας! "Τί μας ενδιαφέρει εμάς;" μου λέει, "και την έφερες εδώ;;; Να την στείλεις μόνη σου κατευθείαν στο Υπουργείο! "
Καλόοο;;;;;  Θα γίνει χαμός την Δευτέρα που θα πάω πάλι απο κει!

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:07:51 μμ »
Παντως κι εμενα, την μερα που εκανα την ταυτοποιηση και ζητησα να υποβαλλω και την υπευθυνη δηλωση για τις εθελουσιες, μου ειπαν να την κανω στην ΔΔΕ που ανηκω. Οταν εξηγησα οτι ημουν μακρια, μου ειπαν "και γιατι θελετε να βασανισετε εμας;"!Τελικα, την δεχτηκαν. Αλλα να τους "βασανισω";;;;;


Μα εγώ στην ΔΙΔΕ που ανήκω πήγα! Εξού και 3 ώρες δρόμος!!! Αν πήγαινα στην πλησιέστερη σε 30' θα ήμουν εκεί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:09:27 μμ »
Δε νομιζω οτι εχουν δικαιωμα να αρνηθουν.
Ασε που μπορει μετα να σου πουν "παρεκαμψες την ιεραρχια"!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 04:11:42 μμ από chrysana »

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:25:07 μμ »
Δε νομιζω οτι εχουν δικαιωμα να αρνηθουν.
Ασε που μπορει μετα να σου πουν "παρεκαμψες την ιεραρχια"!

τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα! Θα σας πω σε λίγο γτ δεν την παίρνει! Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω...μιλάω με ένα συνάδελφο που υπηρετεί σε Δ/νση και να 'ναι καλά το παιδί, με έβαλε στο σωστό δρόμο!

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:32:01 μμ »
Δε νομιζω οτι εχουν δικαιωμα να αρνηθουν.
Ασε που μπορει μετα να σου πουν "παρεκαμψες την ιεραρχια"!
Και εγώ το ίδιο νομίζω. Υπέρβαση αρχής δεν το λέμε αυτό;Κάποιος που να το ξέρει στα σίγουρα; Bitch μας ακούς μήπως;;;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 04:36:51 μμ από ath77 »

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:36:57 μμ »
Λοιπόν, ακούστε να δείτε πώς έχει η κατάσταση! Οταν το υπουργείο ζήτησε να κάνουμε αιτήσεις στις εθελοντικές, ζήτησε από τις Δ/νσεις να δώσουν οργανικές θέσεις.  Όταν ξαναζήτησε από τις διευθύνσεις να δώσουν θέσεις για τις υποχρεωτικές, ζητούσε λειτουργικά κενά!!!! Πολλές ΔΙΔΕ λοιπόν, δεν το κατάλαβαν και δώσανε πάλι τις οργανικές που αφορούσανε τις εθελοντικές σαν κενά για τις υποχρεωτικές! Με λίγα λόγια τα κάνανε σαλάτα!!!! Ο συγκεκριμένος λοιπόν Διευθυντής γι'αυτό το λόγο δεν θέλει να την προωθήσει, γιατί θα βγει εκτεθειμένος!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:38:13 μμ »
Παιδιά, το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ!Έστειλα 2 αιτήσεις στο Υπουργείο μέσω της Διεύθυνσης με ερωτήματα. Τη μία νωρίς το πρωί την Πέμπτη, την οποία ο υπάλληλος την πρωτοκόλλησε και την έστειλε πρωτοκολλημένη. Την άλλη αίτηση την έστειλα προς το μεσημέρι στη Διεύθυνση και ο υπάλληλος μου είπε ότι αυτή ο Διευθυντής είπε να μην αποσταλεί πρωτοκολλημένη. Την έστειλαν απλά με email. Κι εγώ τη Δευτέρα θα πάω και θα βρω τον Διευθυντή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 04:39:55 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:51:03 μμ »
Παιδιά, το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ!Έστειλα 2 αιτήσεις στο Υπουργείο μέσω της Διεύθυνσης με ερωτήματα. Τη μία νωρίς το πρωί την Πέμπτη, την οποία ο υπάλληλος την πρωτοκόλλησε και την έστειλε πρωτοκολλημένη. Την άλλη αίτηση την έστειλα προς το μεσημέρι στη Διεύθυνση και ο υπάλληλος μου είπε ότι αυτή ο Διευθυντής είπε να μην αποσταλεί πρωτοκολλημένη. Την έστειλαν απλά με email. Κι εγώ τη Δευτέρα θα πάω και θα βρω τον Διευθυντή.


Θα την εξαφανίσουν αν δεν δεν είναι πρωτοκολλημένη και δεν θα φτάσει ποτέ επάνω! Μας σαμποτάρουν!Μάλλον και ο δικός σου έχει κάνει πατάτα! Ε, ρε που μπλέξαμε! Μου είπε όμως ο συνάδελφος ότι αν δεν την στέλνει η Διεύθυνση αναλαμβάνει η ACS να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου... Αν κ γω είμαι διατεθειμένη μέχρι και η ίδια να την πάω στο Υπουργείο και μην σας πω και στο γραφείο του ίδιου του Υπουργού! Έλεος με όλους τους ανεπαρκείς που εξ' αιτίας τους την πατάμε εμείς! Δεν χαρίζομαι σε κανέναν αυτή την φορά! Η ανοχή, η ευγένεια και η καλοσύνη μου τελειώσανε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 04:52:43 μμ από naupaktos »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:57:17 μμ »
Εγώ την ένστασή μου την κατέθεσα μαζί με έναν συνάδελφο κι αυτό πληροφορικής
που ανήκει κι αυτός στην  Β' Αθήνας, κατευθείαν στο γραφείο του Υπουργού Παιδείας.
Πήραμε αριθμό πρωτοκόλλου και οι ενστάσεις μας μπήκαν σε έναν κίτρινο φάκελο μεγάλο,
που έγραφε απ'έξω " ενστάσεις μετατάξεων".


Από άλλο θέμα του φόρουμ διάβασα το παραπάνω. Μήπως να στέλναμε κι εμείς τα αιτήματά μας απευθείας στο Γραφείο του Υπουργού για να λάβει γνώση άμεσα;

Βρήκα από την ιστοσελίδα του Υπουργείου έναν κατάλογο με τηλέφωνα. Όποιος ξέρει ή βρει φαξ από τη γραμματεία του Υπουργού να το γράψει.

http://www.minedu.gov.gr/publications/docs/yphresiakos_thlefwnikos_katalogos_ypourgeiou_internet_101005.xls

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:02:11 μμ »
Αυτός θα ήταν ο μόνος σίγουρος τρόπος. Οι Αθηναίοι μπορούν να το κάνουν αυτό, αλλά μάλλον αυτοί δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τις εθελούσιες. Θα δοκιμάσω και εγώ τη Δευτέρα στη Διεύθυνση και θα σας πω. Πως όμως δικαιολογούν ότι δέχονται ενστάσεις για τις υποχρεωτικές όχι όμως αιτήσεις-ερωτήματα για τις εθελοντικές; Ισχύουν λοιπόν δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:03:38 μμ »
Πρέπει να πιέσουμε όλοι, να μην απογοητευόμαστε. Από τις υποχρεωτικές μετατάξεις πάρα πολλές θέσεις δεν δόθηκαν, ακόμα και σε μεγάλες πόλεις. Μήπως δοθούν στις εθελοντικές.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:06:19 μμ »
Λοιπόν παίδες επειδή δεν έχω πολύ χρόνο να κάνω την αίτηση word και να την ανεβάσω σας δίνω το κείμενο και ας μπορεί να το κάνει κάποιος αίτηση (υπάρχει και το word στη πρώτη σελίδα του νήματος αυτού) και ας το ανεβάσει. Μην ξεχάσετε ως θέμα το "υποβολή ερωτήματος". Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε να βάλουμε και το ΦΕΚ που καθόριζε τα σχολεία; Θυμάται κάποιος ποιο ήταν αυτό;
Ορίστε λοιπόν το κείμενο:
ΑΙΤΗΣΗ
Σας γνωρίζω ότι την …/..…/2013 υπέβαλα αίτηση εθελούσιας μετάταξης από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπ/ση κατόπιν σχετικής προσκλήσεως του ΥΠΑΙΘ (Υ.Α. 38784/Δ1/20-03-2013, «Μετατάξεις εκπαιδευτικών κλάδων ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση).
Η αίτησή μου υπεβλήθη ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος edatacenter στη υπέβαλα στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης …………..……. και έλαβε αρ. πρωτ. ……….
Έκτοτε δεν έχει υπάρξει καμία ανακοίνωση από το ΥΠΑΙΘ για την εξέλιξη των αιτήσεων αυτών.
Κατόπιν τούτου γνωρίστε μου εγγράφως και αιτιολογημένα, εντός του ευλόγου χρονικού περιθωρίου που ο Νόμος ορίζει τα εξής :
α. αν έχει ακυρωθεί αυτή η διαδικασία των εθελουσίων μετατάξεων και αν ναι, για ποιον λόγο δεν γνωστοποιήθηκε στους αιτούντες
β. αν οι θέσεις που αφορούσαν τις εν λόγω μετατάξεις συμπίπτουν με τις θέσεις που καλύφθηκαν από τις υποχρεωτικές μετατάξεις εκπαιδευτικών των ίδιων κλάδων (σχετική πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ Υ.Α. 111966/Δ2/13-08-2013 και Υ.Α. 111967/Δ2/ 13 -08-2013 και τροποποιητική Υ.Α. 113311/Δ2/ 14-08-2013).
γ. αν ισχύει η περίπτωση β, απαντήστε μου αν υπάρχει νομικό πλαίσιο και ποιο είναι αυτό, το οποίο επιτρέπει σε δύο διαφορετικές προκηρύξεις με διαφορετικούς αποδέκτες (η μεν πρώτη Υ.Α. 38784/Δ1/20-03-2013 αναφέρεται σε σαφή κριτήρια των αιτούντων όπως 5ετή υπηρεσία, μονιμοποίηση κ.λπ., η δε δεύτερη Υ.Α. 111966/Δ2/ 13-08-2013 αναφέρεται σε πλεονάζον προσωπικό χωρίς ωστόσο αυτό να έχει περιγραφεί επακριβώς) να αιτούνται των ίδιων θέσεων.
Σας γνωρίζω ότι επιθυμώ την έγγραφη γνώση των ανωτέρω ως έχων/ έχουσα έννομο συμφέρον και επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160741
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 426
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.