*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1795379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3808 στις: Ιούλιος 08, 2013, 09:09:31 μμ »
Και δεν θέλω να κινδυνολογήσω ότι απαραίτητα δεν θα πάρουν κανέναν, αλλά ποιον, πότε και που θα πάρουν; Η εγκύκλιος των αναπληρωτών που δεν έχει βγει, ούτε καν η περσυνή για να προετοιμεζόμαστε όπως γινόταν άλλες χρονιές σε διάφορα site, δεν σας προβληματίζει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:37 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3809 στις: Ιούλιος 08, 2013, 09:17:02 μμ »
Κι εμένα προσωπικά αδύνατο μου φαίνεται… Πρέπει πρώτα να μετακινηθούν οι υπεράριθμοι και να τους τοποθετήσουν, ένας Θεός ξέρει που, και μετά από εκεί και πέρα βλέπουμε… Κατά τη γνώμη μου πάρα μα πάρα μα πάρα πολλοί λίγοι από τον κλάδο μας θα δουλέψουν φέτος ως αναπληρωτές (με το σταγονόμετρο παιδιά οι προσλήψεις ….δυστυχώς), οπότε μην παιδεύεστε να αναρωτιέστε πόσους θα πάρουν… ελάχιστους

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3810 στις: Ιούλιος 08, 2013, 09:25:43 μμ »
κάπου παραπάνω αναφέρθηκε ότι η προυπηρεσία σε ιδιωτικό δεν μπορεί να μεταφερθεί στους πίνακες για αναπληρωτές πλέον. Ισχύει σίγουρα αυτό? υπάρχει κάποιο link?

ευχαριστώ
sorry για το off topic

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3811 στις: Ιούλιος 08, 2013, 09:28:17 μμ »
Κι εμένα προσωπικά αδύνατο μου φαίνεται… Πρέπει πρώτα να μετακινηθούν οι υπεράριθμοι και να τους τοποθετήσουν, ένας Θεός ξέρει που, και μετά από εκεί και πέρα βλέπουμε… Κατά τη γνώμη μου πάρα μα πάρα μα πάρα πολλοί λίγοι από τον κλάδο μας θα δουλέψουν φέτος ως αναπληρωτές (με το σταγονόμετρο παιδιά οι προσλήψεις ….δυστυχώς), οπότε μην παιδεύεστε να αναρωτιέστε πόσους θα πάρουν… ελάχιστους
Κοίταξε, αν καλύψουν όλες τις ανάγκες, τότε θα πρέπει να πάρουν κόσμο, ειδικά αφού αύξησαν τα ΕΑΕΠ. Η άυξηση του ωραρίου δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη που να φτάσει να καλύψουν όλα τα κενά. Όμως αν βγάλουν σε διαθεσιμότητα Πληροφορικούς μπορούν να πάρουν αναπληρωτές εμάς χωρίς να τους δώσουν τη δυνατότητα να προσληφθούν αυτοί; Ή αν κάνουν μετατάξεις, μέχρι να βρουν που θα τους τοποθετήσουνε....
Αν καλύψουν όλα τα κενά, ξαναλέω, όλα αυτά. ε, μετά κενά θα μείνουν και για εμάς μάλλον τα πιο πολλά στις πινέζες.
Δικά μου σενάρια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:37 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3812 στις: Ιούλιος 08, 2013, 10:10:53 μμ »
Τι να σου πω ίσως είμαι υπερβολικά απαισιόδοξη, γιατί στη δική μου περιφέρεια έχω ακούσει πως ένας στους δυο περισσεύει με την αύξηση ωραρίου και μάλιστα υπήρχαν και μόνιμοι που πέρυσι βολεύτηκαν σε σχολείο χωρίς να καλύπτουν ωράριο για να μην πάνε αλλού… Και πάλι σου λέω για τη δική μου περιφέρεια.. απλά εδώ γίνεται χαμός… (είχαν πάρει πάρα πολλούς και από πέρυσι δεν ξέρουν που να τους πρωτοβολέψουν)

Αποσυνδεδεμένος marthoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3813 στις: Ιούλιος 08, 2013, 10:18:16 μμ »
ειναι βεβαιο πως με τις μεταταξεις θ καλυφθουν οι θεσεις απο μονιμους?ισως παρουν κ αναπληρωτες....στη Λακωνια ας πουμε εχουν δωσεις 4 οργανικες..

Συνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3814 στις: Ιούλιος 08, 2013, 11:36:17 μμ »
φαίνεται παράλογο να πάρουν αναπληρωτές πε19 φέτος...το μόνο που μπορεί κάποιος να σκεφτεί είναι ότι θέλει να "διώξει" μόνιμους γιατί του κοστίζουν και να πάρει αναπληρωτές που δεν του στοιχίζουν. έχει τελειώσει αυτός ο χώρος καιρό τώρα αλλά δεν θέλουμε να το πιστέψουμε...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3815 στις: Ιούλιος 08, 2013, 11:41:27 μμ »
ειναι βεβαιο πως με τις μεταταξεις θ καλυφθουν οι θεσεις απο μονιμους?ισως παρουν κ αναπληρωτες....στη Λακωνια ας πουμε εχουν δωσεις 4 οργανικες..
Με τις μετατάξεις που έχουν προκυρηχθεί σίουρα δεν καλύπτονται ούτε τα μισά κενά από μονίμους. Όμως κάποια στιγμή συζητήθηκε το σενάριο να μετατάξουν 5000 δευτεροβάθμιους (χωρίς να διευκρινίζεται ειδικότητα) απευθείας στην πρωτοβάθμια. Αυτό απορρίφθηκε από την τρόικα, αλλά δεν αποκλείεται να υλοποίηθει σε δεύτερο χρόνο για κάποιους τουλάχιστον από όσους (πιθανώς) βγουν σε διαθεσιμότητα.


Όπως και να 'χει ο κλάδος πληροφορικής αυτή τη στιγμή είναι στο μάτι του κυκλώνα, οπότε οποιαδήποτε πρόβλεψη για αναπληρωτές μου φαίνεται παρακινδυνευμένη αυτή τη στιγμή, χωρίς να θέλω να πω ότι δεν θα πάρουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3816 στις: Ιούλιος 09, 2013, 12:57:04 πμ »
Παιδιά καλησπέρα,είμαι μόνιμη συνάδελφος σας.Η κατάσταση στον κλάδο μας είναι κάτι παραπάνω από τραγική.Το υπουργείο έχει βγάλει πλασματικές υπεραριθμίες πληροφορικών ,3500 παρακαλώ.Δεν μετράνε το τρίωρο της εργαστηριακής απασχόλησης, το σπάσιμο των τμημάτων στα γυμνάσια,το οτι σε κάποιες περιπτώσεις μπαίνουν 2 καθηγητές στο τμήμα,τις ώρες των σχολείων που πηγαίνουμε για συμπλήρωση ωραρίου και με τις οποίες δε βγαίνει οργανική θέση κτλ.Παίζουμε πρώτοι στη λίστα των απολύσεων,.Δεν είναι μόνο όσοι θα απολυθούν αλλά και οι αναπληρωτές που δεν θα δουλέψουν,άρα στην πραγματικότα ο αριθμός των απολυμένων θα είναι μεγαλύτερος.Νομικά, σε περίπτωση που απολυθεί έστω και ένας από κάποια ειδικότητα ή βγει σε διαθεσιμότητα,δεν γίνεται να πάρει κανέναν αναπληρωτή.Τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά ας ελπίσουμε και ας αγωνιστούμε για το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3817 στις: Ιούλιος 09, 2013, 01:04:02 πμ »
Παιδιά καλησπέρα,είμαι μόνιμη συνάδελφος σας.Η κατάσταση στον κλάδο μας είναι κάτι παραπάνω από τραγική.Το υπουργείο έχει βγάλει πλασματικές υπεραριθμίες πληροφορικών ,3500 παρακαλώ.Δεν μετράνε το τρίωρο της εργαστηριακής απασχόλησης, το σπάσιμο των τμημάτων στα γυμνάσια,το οτι σε κάποιες περιπτώσεις μπαίνουν 2 καθηγητές στο τμήμα,τις ώρες των σχολείων που πηγαίνουμε για συμπλήρωση ωραρίου και με τις οποίες δε βγαίνει οργανική θέση κτλ.Παίζουμε πρώτοι στη λίστα των απολύσεων,.Δεν είναι μόνο όσοι θα απολυθούν αλλά και οι αναπληρωτές που δεν θα δουλέψουν,άρα στην πραγματικότα ο αριθμός των απολυμένων θα είναι μεγαλύτερος.Νομικά, σε περίπτωση που απολυθεί έστω και ένας από κάποια ειδικότητα ή βγει σε διαθεσιμότητα,δεν γίνεται να πάρει κανέναν αναπληρωτή.Τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά ας ελπίσουμε και ας αγωνιστούμε για το καλύτερο.
Το νούμερο 3500 πρώτη φορά το ακούω, είχα μείνει στο 2500. Μας λες σε παρακαλώ από που το άκουσες;

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3818 στις: Ιούλιος 09, 2013, 01:14:08 πμ »
Αυτό βγάζει ο αλγόριθμος του υπουργείου, δεν είναι οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3819 στις: Ιούλιος 09, 2013, 01:20:49 πμ »
Για να καταλάβετε πχ σε περιοχη που εχει 45 πληροφορικούς,τους 28 τους βγάζει υπεράριθμους για τους λογους που προανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3820 στις: Ιούλιος 09, 2013, 01:24:44 πμ »
 ο ίδιος αλγόριθμος βγάζει όμως 1650 γαλλικών, 800 γερμανικών, 600 οικονομολόγους, 700 θεολόγους, 2200 γυμναστές αλλά και πολλούς πε01 πε02 κλπ. Με δεδομένη την πρωτοβάθμια και όσα δε δείχνει ο αλγόριθμος νομίζω οι πε19-20 πλεονάζουν ελάχιστα.

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3821 στις: Ιούλιος 09, 2013, 01:28:39 πμ »
Αν με ρωτάς ,κανείς δεν πλεονάζει και ίσα ίσα χρειάζονται και αναπληρωτές.Είναι φανερός νομίζω ο λόγος που γίνονται όλα αυτά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160682
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.