*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 184060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 11:49:57 μμ »
Και κομματόσκυλο και ψεύτρα.
Σε προκαλώ να αποδείξεις ότι είπα τα παραπάνω, κάνοντας αναφορά στα καταγεγραμμένα λεγόμενά μου.

Το ξαναείπα και χθες...όλα είναι γραμμένα , μπορεί ο καθένας να ανατρέξει, να τα βρει και να τα αξιολογήσει (αν και πολλοί να είσαι σίγουρος ότι το έχουν ήδη κάνει ).

Συνέχισε εσύ εν τω μεταξύ τους χαρακτηρισμούς και τις φωνές .Όσο πιο δυνατές τόσο πιο πολύ (νομίζεις ότι ) καλύπτουν την κουτοπονηριά σου. Μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:07 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 11:51:42 μμ »
Το ξαναείπα και χθες...όλα είναι γραμμένα , μπορεί ο καθένας να ανατρέξει, να τα βρει και να τα αξιολογήσει (αν και πολλοί να είσαι σίγουρος ότι το έχουν ήδη κάνει ).

Συνέχισε εσύ εν τω μεταξύ τους χαρακτηρισμούς και τις φωνές .Όσο πιο δυνατές τόσο πιο πολύ (νομίζεις ότι ) καλύπτουν την κουτοπονηριά σου. Μια χαρά.

Όλα είναι γραμμένα που; Στο μυαλό σου; Χωρίς να δίνεις καμιά αναφορά σε κείμενα του φόρουμ;

Η απεργία διαπιστώνεται ή δηλώνεται;

Ποια είναι η άποψή σου, ως επίσημο κομματόσκυλο που μας κάνει την τιμή να συζητά μαζί μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:08:07 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:07:16 πμ »
Όλα είναι γραμμένα που; Στο μυαλό σου; Χωρίς καμιά αναφορά;

Η απεργία διαπιστώνεται ή δηλώνεται;

Ποια είναι η άποψή σου, ως επίσημο κομματόσκυλο που μας κάνει την τιμή να συζητά μαζί μας;


Τα λόγια σου ανθρωπέ μου δεν είναι γραμμενα στο Pde(όπως και τα δικά μου); Δεν μπορεί ο καθένας να τα δει και να τα αξιολογήσει; Μας δουλεύεις τώρα;
Η απεργία και δηλώνεται και διαπιστώνεται. Ταυτόχρονα και τα δυο. Όχι αυτά τα εξεφτιλιστικά που λες εσυ, "απεργώ -δεν απεργώ" ,(γιατί δεν θέλω τις κυρώσεις προφανώς- αλλά παρακινώ τους άλλους να απεργήσουν για να τη γλυτώσω και γω) , είμαι με την ΟΛΜΕ (γιατί δεν θέλω την αξιολόγηση) αλλά και δεν είμαι με την ΟΛΜΕ (γιατί δεν θέλω να πάω και κόντρα στη διοίκηση). Ήμαρτον δηλαδή.

Ύ.Γ Για πες μας τώρα εσύ, αφού στην πράξη όπως  φωνάζεις τόσο πολύ εδω μέσα θα κάνεις αποχή κλπ κλπ, γιατί τόσο τρόμος ως προς το να το δηλώσεις κιόλας;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:11:04 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:10:23 πμ »
Ας αποφασίσει ο καθένας τι θα κάνει με τα κριτήρια που έχει  και ας αναλάβει τις ευθύνες του. Εσύ φαγώθηκες ντε και καλά να φορτώσεις τι δικές σου ευθύνες σε ΄άλλους .Ε, όχι δεν πάει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:07 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:11:49 πμ »

Τα λόγια σου ανθρωπέ μου δεν είναι γραμμενα στο Pde(όπως και τα δικά μου); Δεν μπορεί ο καθένας να τα δει και να τα αξιολογήσει; Μας δουλεύεις τώρα;

Δηλαδή αν εγώ υποστηρίξω ότι εσύ είπες ότι είσαι η κεραμέως, και πω μετά "ο καθένας ας το διαβάσει", χωρίς να κάνω αναφορά σε συγκεκριμένα και καταγεγραμμένα λεγόμενά σου, θα με θεωρούσες σοβαρό άτομο;
Έχεις χάσει κάθε έννοια σοβαρότητας, το καραγκιοζιλίκι σου σπάει κόκαλα.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:12:36 πμ »

Η απεργία και δηλώνεται και διαπιστώνεται. Ταυτόχρονα και τα δυο.

αυτό τι θα πει δηλαδή;

Δηλαδή αν εγώ απεργήσω χωρίς να το δηλώσω, δεν είμαι απεργός;

Σε περίπτωση απεργίας, αν κάποιος δεν εμφανιστεί στην δουλεία, τι θα τον δηλώσει ο διευθυντής;
Αδικαιολογήτως απών, ή απεργό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:16:17 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:24:10 πμ »
αυτό τι θα πει δηλαδή;

Δηλαδή αν εγώ απεργήσω χωρίς να το δηλώσω, δεν είμαι απεργός;

Σε περίπτωση απεργίας, αν κάποιος δεν εμφανιστεί στην δουλεία, τι θα τον δηλώσει ο διευθυντής;
Αδικαιολογήτως απών, ή απεργό;

Μα όταν συμμετέχουμε σε απεργία δεν υπογράφουμε ότι απεργούμε; Τι ακριβώς συζητάμε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος apokyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:25:05 πμ »
Όταν κάποιος συμμετέχει σε μια απεργία δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει δήλωση συμμετοχής.
Μπορεί απλώς να μην πάει εκείνη την μέρα στην δουλειά του.

Η απεργία όμως για την οποία μιλάμε, είναι απεργία-αποχή και είναι διαφορετική.
Εδώ η συμμετοχή πρέπει να δηλωθεί.
Κι αυτό γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση, πηγαίνουμε στο σχολείο και κάνουμε όλες τις (άλλες) δουλειές.

Αν λοιπόν δεν δηλωθεί ότι συμμετέχεις στην αποχή από την αξιολόγηση, τότε μην κάνοντας την δουλειά που σου αναθέτει ο/η διευθυντής/τρια (συμμετοχή στην συνεδρίαση συλλόγου, αποτίμηση κλπ), τότε απλώς δεν υπακούς σε εντολές προϊσταμένου και μπορεί νομίμως να σου επιβληθούν οι πειθαρχικές κυρώσεις που προβλέπονται.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:27:31 πμ »
Μα όταν συμμετέχουμε σε απεργία δεν υπογράφουμε ότι απεργούμε; Τι ακριβώς συζητάμε τώρα;

Εσύ όταν συμμετέχεις σε απεργία υπογράφεις ότι θα απεργήσεις;
Αυτό είναι πρωτοφανές στα χρονικά,  δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος συνάδελφος πανελληνίως που να το έχει κάνει αυτό!

Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:29:39 πμ »
Όταν κάποιος συμμετέχει σε μια απεργία δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει δήλωση συμμετοχής.
Μπορεί απλώς να μην πάει εκείνη την μέρα στην δουλειά του.

Η απεργία όμως για την οποία μιλάμε, είναι απεργία-αποχή και είναι διαφορετική.
Εδώ η συμμετοχή πρέπει να δηλωθεί.
Κι αυτό γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση, πηγαίνουμε στο σχολείο και κάνουμε όλες τις (άλλες) δουλειές.

Αν λοιπόν δεν δηλωθεί ότι συμμετέχεις στην αποχή από την αξιολόγηση, τότε μην κάνοντας την δουλειά που σου αναθέτει ο/η διευθυντής/τρια (συμμετοχή στην συνεδρίαση συλλόγου, αποτίμηση κλπ), τότε απλώς δεν υπακούς σε εντολές προϊσταμένου και μπορεί νομίμως να σου επιβληθούν οι πειθαρχικές κυρώσεις που προβλέπονται.

Συνάδελφε μιλάμε για αποχή από τον σύλλογο διδασκόντων που θα γίνει για να οριστούν οι ομάδες της αξιολόγησης.
Αν αυτός ο σύλλογος έχει ως αποκλειστικό θέμα την αξιολόγηση, μπορείς άνετα να μην πας χωρίς να χρειάζεται να δηλώσεις κατι, γιατί απλούστατα δεν εμπλέκονται άλλες δουλειές εκτός από την αξιολόγηση σε αυτόν τον σύλλογο.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:31:04 πμ »
donkey θεωρώ ότι δρας διασπαστικά με τα γραφόμενά σου, προσπαθώντας - μάταια βέβαια - να αποπροσανατολίσεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:32:17 πμ »
donkey θεωρώ ότι δρας διασπαστικά με τα γραφόμενά σου, προσπαθώντας - μάταια βέβαια - να αποπροσανατολίσεις.

Εσένα ποια είναι η γνώμη σου;
Σε ένα σύλλογο που έχει ως αποκλειστικό θέμα την αξιολόγηση, πρέπει να υπογράψουμε την δήλωση της ΟΛΜΕ αν δεν παραστούμε;

Δηλαδή αν εγώ απλά δεν πάω, δεν θα θεωρηθώ απεργός;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:36:00 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος apokyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:34:11 πμ »
Συνάδελφε μιλάμε για αποχή από τον σύλλογο διδασκόντων που θα γίνει για να οριστούν οι ομάδες της αξιολόγησης.
Αν αυτός ο σύλλογος έχει ως αποκλειστικό θέμα την αξιολόγηση, μπορείς άνετα να μην πας χωρίς να χρειάζεται να δηλώσεις κατι, γιατί απλούστατα δεν εμπλέκονται άλλες δουλειές εκτός από την αξιολόγηση σε αυτόν τον σύλλογο.

Δεν μπορείς να μην πας στον σύλλογο που θα συγκαλέσει ο διευθυντής, είναι παράβαση καθήκοντος.

Φιλική και συναδελφική συμβουλή. Αν σκοπεύεις να μην κάνεις αξιολόγηση, τότε υπέγραψε μια δήλωση ότι συμμετέχεις στην απεργία που έχει προκηρύξει το συνδικαλιστικό όργανο. Αλλιώς μπορεί να έχεις άλλα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:35:32 πμ »
Εσύ όταν συμμετέχεις σε απεργία υπογράφεις ότι θα απεργήσεις;
Αυτό είναι πρωτοφανές στα χρονικά,  δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος συνάδελφος πανελληνίως που να το έχει κάνει αυτό!

Μη χειρότερα! Μεχρι πέρυσι όσες φορές απηργήσαμε υπογράφαμε (σε όλους τους νομούς που ήμουν) έντυπο δήλωσης απεργίας .
Θα ξεχασουμε κ αυτά που ξέρουμε με 'σενα που μπλέξαμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 766
Σύνολο: 766

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.