*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2987972 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettyboo18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Συναδελφοι καλημερα, προφανως ο καθενας βλεπει το "δεντρο του" και χανει το δασος - ΙΝΕΔΙΒΙΜ (με τις αλχημειες που κανει). Το θεμα δεν ειναι ο ανταγωνισμος ωρομισθιων/ μονιμων. Δουλευα για δυο χρονια σε σχολειο, οπου τη μια χρονια ο συλλογος ηταν σουπερ κ ποτε δεν ενιωσα η ωρομισθια, και την επομενη χρονια οι ωρομισθιοι ημασταν "για χαστουκια γτ ανταγωνιζομασταν μεταξυ μας" . Εχω γνωρισει μονινμους με μερακι για την εκπαιδευση ενηλικων και ωρομισθιους τουριστες , που ηρθαν για τα ευκολα λεφτα (αυτα συμβαινουν , ας μην κοροιδευομαστε κ μεταξυ μας), και δυστυχως για μας οι μαθητες/ εκπαιδευομενοι το καταλαβαινουν...

Το θεμα μας ειναι να εξασφαλιζονται σωστες εργασιακες συνθηκες , κυριως για εμας τους ωρομισθιους, χωρις να μας προσβαλουν , απο το ΙΝΕΔΙΙΜ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Θα στο πω απλά να το καταλάβεις. Εσύ είσαι ωρομίσθια και βουλώνεις τρύπες που δεν πήρε κάποιος μόνιμος. δεν σου χρωστάει κανείς τπτ. Αν δεν σου αρέσει αλλάζεις εργασία. άλλωστε οι περισσότεροι ωρομίσθιοι το έχουν για 2η εργασια.
Χίλια δίκια έχεις, το ξέρω ότι είμαι ωρομίσθια/πατσαβούρι ;D ;D;D

Το θέμα είναι ότι εκτός από ωρομίσθια , είμαι και ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ και από τους φόρους μου εμένα και όλων των άλλων ηλιθιων πρληωνται οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΤΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, στις ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΤΟΥΣ εκει που τους διορισαν!

Και όχι να αλλάζουν καηγητή ΚΑΘΕ χρόνο για βολεύεται η κυρία Σούλα που ΒΑΡΙΕΤΑΙ να διαβάζει και να κάνει Αρχαία σε 25 παιδιάκια και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να μένει στο χωριό/νησι και παίρνει" απόσπαση" κάθε χρόνο για να αράζει.

Τελικά αυτό που γίνεται είναι:
H κυρία Σούλα δεν πατάει στην οργανική ΠΟΤΕ. Τα παιδάκια στο χωριό που είναι η κυρία Σούλα έχουβ ΚΑΘΕ χρόνο ΑΛΛΗ καθηγητρια , οι γονείς πληρώνουν 500ρια το μήνα. Βρες το λάθος.

Η φάμπρικα αυτή υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Να παραιτηθούν και μετά ας χτυπήσουν ΟΤΙ θέση θέλουν.

Οι μόνιμοι στα ΣΔΕ έχουν ημιαπασχόληση οι άνθρωποι, αλλά ο μισθός ειναι 1000ε και στους παλιους 1500ε 12 μηνάκια το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αρκετές φορές έχω διαβάσει παρόμοιες τοποθετήσεις στο forum (ευτυχώς υπάρχουν και οι πιο ψύχραιμες φωνές). Θεωρώ ότι στο χώρο της εκπαίδευσης δεν μπορεί να προάγεται ο κοινωνικός κανιβαλισμός και για τα κακώς κείμενα να μην εστιάζουμε στο δέντρο, αλλά στο δάσος.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος hope1970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχουν και μη πιστοποιημένοι ωρομίσθιοι σε αρκετά ΣΔΕ .... να τους διώξουμε δλδ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hope1970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένα δάκρυ πήγε να κυλήσει από το μάτι μου, αλλά επειδή είμαι 10 χρόνια στα ΣΔΕ και έχω εμπειρία αλλά τόσα και από τριτοβάθμια και ιεκ και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στα ΣΔΕ , το δάκρυ μου εξατμίστηκε.
Ας εξατμιστεί το δάκρυ σου για τους συναδέλφουςσου  ωρομίσθιους που ενώ έχουν πάει αναπληρωτές δηλώνουν σχολεία με πολλές ώρες στα ΣΔΕ για να μη τους προσπεράσει σε μόρια ο πιο κάτω .... Τον καναβαλισμό τον έχετε εσεις μεταξύ σας ..... και ο νοών νοείτο!!!!

Αποσυνδεδεμένος kode89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάποιο νεότερο για τα μέιλ?

Αποσυνδεδεμένος hope1970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συναδελφοι καλημερα, προφανως ο καθενας βλεπει το "δεντρο του" και χανει το δασος - ΙΝΕΔΙΒΙΜ (με τις αλχημειες που κανει). Το θεμα δεν ειναι ο ανταγωνισμος ωρομισθιων/ μονιμων. Δουλευα για δυο χρονια σε σχολειο, οπου τη μια χρονια ο συλλογος ηταν σουπερ κ ποτε δεν ενιωσα η ωρομισθια, και την επομενη χρονια οι ωρομισθιοι ημασταν "για χαστουκια γτ ανταγωνιζομασταν μεταξυ μας" . Εχω γνωρισει μονινμους με μερακι για την εκπαιδευση ενηλικων και ωρομισθιους τουριστες , που ηρθαν για τα ευκολα λεφτα (αυτα συμβαινουν , ας μην κοροιδευομαστε κ μεταξυ μας), και δυστυχως για μας οι μαθητες/ εκπαιδευομενοι το καταλαβαινουν...

Το θεμα μας ειναι να εξασφαλιζονται σωστες εργασιακες συνθηκες , κυριως για εμας τους ωρομισθιους, χωρις να μας προσβαλουν , απο το ΙΝΕΔΙΙΜ

Έχεις απόλυτο δίκιο

Αποσυνδεδεμένος bettyboo18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@ hope1970
Που ακριβως να το βρω?
Στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ? Στους Μονιμους (που δεν τους αφορα το θεμα?) Η' στους συναδελφους/ ωρομισθιους / αναπληρωτες που αποκρυπτουν οτι εργαζονται κ αλλου για να μην χασουν ωρες (ποσο δικιο εχεις?)!
Ας σταματησουμε να ριχνουμε νερο στο "μυλο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ"!

Θελετε να μιλησουμε για το "αλλο θεμα"-τζιζ? Τις αναθεσεις α' κ β' (οπου ατομα με ελαχιστα προσοντα, μηδενικη επιμορφωση κ εμπειρια), ειναι πιο ψηλα ψηλα στον πινακα απο μας που εχουμε δωσει ωρες κ χρηματα για επιμορφωση????

Εδω να σας δω!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Κάποιο νεότερο για τα μέιλ?
απο βδομαδα e mail και απο 1η νοεμβριου στα σχολεια

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Από εβδομάδα σε εβδομάδα.... Κ πως θα γίνει αυτό... Δευτέρα είναι 28... Οπότε mail 29; Και δυο μέρες πάει 31 .... Δεν παίζει στη 1 να είσαι σχολείο γτ θέλει ΔΣ.... Ποιος τα λέει αυτά κ μας κοροϊδεύουν;

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Από εβδομάδα σε εβδομάδα.... Κ πως θα γίνει αυτό... Δευτέρα είναι 28... Οπότε mail 29; Και δυο μέρες πάει 31 .... Δεν παίζει στη 1 να είσαι σχολείο γτ θέλει ΔΣ.... Ποιος τα λέει αυτά κ μας κοροϊδεύουν;
ουτε οι ιδιοι ξέρουν τι τους γίνεται, σε εμενα ειπαν για σήμερα, να τους ενοχλούμε κάθε μέρα...

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Από εβδομάδα σε εβδομάδα.... Κ πως θα γίνει αυτό... Δευτέρα είναι 28... Οπότε mail 29; Και δυο μέρες πάει 31 .... Δεν παίζει στη 1 να είσαι σχολείο γτ θέλει ΔΣ.... Ποιος τα λέει αυτά κ μας κοροϊδεύουν;
γιατι; 1η ειναι παρασκευη. ανετα προλαβαινουν την πεμπτη το ΔΣ. και οταν λενε την 1η εννοουν γυρω απο την 1η. τους εχουμε μαθει πια! γυρω απο την 1η λοιπον ειναι και η δευτερα 4/11, ετσι δεν ειναι;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Η σημαντικη, κατα τη γνωμη μου, ενημερωση ειναι οτι θα ξεκινησουμε στα σδε με το νεο μηνα, το νοεμβρη. δε θα αφησουν κανενα μισαδακι λιγων ημερων του οκτωβρη

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Αυτο δεν λεω κ εγω... "Γυρω γυρω" απο τις ημερομηνίες που μας δινουν κ εχει περάσει ενας μήνας... Τώρα μου το πηγες 4 Νοεμβρίου.... Μας κοροϊδεύουν... Κάποια στιγμή εννοείται θα μας πάρουν... Εως τώρα όμως έχουμε αλλάξει ένα σωρό ημερομηνίες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 632
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.