*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2987841 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Παιδιά νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά:
1) Επιμόρφωση σε ΣΔΕ είναι οποιαδήποτε επιμόρφωση αφορά σε διδασκαλία σε ΣΔΕ, όπως το 25ωρο πρόγραμμα για εκπαιδευτικούς ΣΔΕ που διοργάνωσε το ΕΚΕΣΑΠ- ΙΔΕΚΕ αυτό το καλοκαίρι.
2) Επιμόρφωση σε θεματικές ενότητες της Εκπαίδευσης Ενηλίκων σημαίνει επιμόρφωση, ανεξάρτητα απ' το φορέα που τη διοργανώνει, σε θεματικές όπως γενικές αρχές εκπαίδευσης ενηλίκων, θεωρίες μάθησης ενηλίκων, μέθοδοι και τεχνικές εκπαίδευσης ενηλίκων κ.ο.κ.
3) Επιμόρφωση στο αντικείμενο διδασκαλίας σημαίνει επιμόρφωση στο γνωστικό αντικείμενο που θα διδάξει κάποιος στα ΣΔΕ (μαθηματικά, αγγλικά, πληροφορική κλπ.)
Εγώ αυτά κατάλαβα, πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση στην Ομάδα Έργου και συμφώνησαν με την ερμηνεία αυτή. Ελπίζω να βοήθησα.  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2010, 02:34:10 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
μεχρι την παρασκευη βγαινουν και οι προκηρυξεις για ΚΕΕ και Οδυσσεα

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
μολις μιλησα με ιδεκε και μου ειπαν τα εξης: στο πρωτο στα σδε οταν δεν αναγραφονται οι ωρες της διημεριδας ή της ημεριδας υπολογιζονται 8 ωρες την ημερα. τωρα, στο δευτερο με τις θεματικες δεχονται σεμιναρια απο οποιοδηποτε φορεα, οπως ειχα γραψει προγενεστερα, εκεινο ομως που διευκρινησα ειναι οτι θα αναγραψουμε το συνολο των θεματικων σε ωρες και οχι σε θεματικες. το συστημα το παιρνει σε ωρες. ε, και για το διδακτικο σεμιναρια της ειδικοτητας μας οπου κι αν εγιναν-κυριως στη δευτεςροβαθμια

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μολις μιλησα με ιδεκε και μου ειπαν τα εξης: στο πρωτο στα σδε οταν δεν αναγραφονται οι ωρες της διημεριδας ή της ημεριδας υπολογιζονται 8 ωρες την ημερα. τωρα, στο δευτερο με τις θεματικες δεχονται σεμιναρια απο οποιοδηποτε φορεα, οπως ειχα γραψει προγενεστερα, εκεινο ομως που διευκρινησα ειναι οτι θα αναγραψουμε το συνολο των θεματικων σε ωρες και οχι σε θεματικες. το συστημα το παιρνει σε ωρες. ε, και για το διδακτικο σεμιναρια της ειδικοτητας μας οπου κι αν εγιναν-κυριως στη δευτεςροβαθμια

Το ίδιο λοιπόν που είπαν σήμερα και σε μένα!
Να σε ρωτήσω για τα ΚΕΕ. Αν κάνουμε αίτηση για ΣΔΕ, μπορούμε και για ΚΕΕ? Γιατί φέτος όσοι δούλευαν σε μία δομή του ΙΔΕΚΕ απαγορευόταν να δουλεύουν και σε άλλη πχ και ΣΔΕ και ΚΕΕ. Θα ισχύει το ίδιο και για 2010-1011?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
απ' οτι τους ρωτησα loella μου, κανεις δεν ξερει αν θα ισχυσουν τα περσινα. ομως βεβαιως και να κανεις αιτηση παντου. μετα αποφασιζεις. αλλωστε μπορει τα αποτελεσματα να αποφασισουν για μας! παντως η μοριοδοτηση, μαλλον, θα ειναι η ιδια ή παρομοια με αυτη των σδε
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2010, 03:35:50 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σωστά...ας τα στείλουμε παντού τα χαρτιά μας και ποτέ δεν ξέρεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εμένα πάντως τη θεματική ενότητα Περιβάλλον που έχω παρακολουθήσει σε ΚΕΕ του ΙΔΕΚΕ μου είπαν ότι δεν μπορώ να τη βάλω και κατάλαβα ότι κατάλαβε και ο ioannis. Loella πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι η προυπηρεσία στα ΣΔΕ θα μετρήσει στα γενικά σχολεία μετά την επιτυχία ΑΣΕΠ αφού ο νόμος λέει ότι η μόνη προυπηρεσία που θα μετράει μετά το 2012 θα είναι αυτή που προέρχεται από τους πίνακες των αναπληρωτών?

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Προσμετράται εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία

Ο χρόνος απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας προσμετράται στο σύνολό του στην εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία ισότιμα με την προϋπηρεσία σε αντίστοιχα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης.
Τα παραπάνω ορίζει τροπολογία την οποία κατέθεσε η υπ. παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, προς ψήφιση στη Βουλή.


http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8583:2010-07-30-21-07-38&catid=346:2009-12-02-06-54-27&Itemid=1079


η τροπολογία, της τροπολογίας, ω τροπολογία...

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προσμετράται εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία

Ο χρόνος απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας προσμετράται στο σύνολό του στην εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία ισότιμα με την προϋπηρεσία σε αντίστοιχα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης.
Τα παραπάνω ορίζει τροπολογία την οποία κατέθεσε η υπ. παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, προς ψήφιση στη Βουλή.


http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8583:2010-07-30-21-07-38&catid=346:2009-12-02-06-54-27&Itemid=1079


η τροπολογία, της τροπολογίας, ω τροπολογία...

Ακριβώς.Το λέει στην παράγραφο 5 του άρθρου 26 του Σχεδίου Νόμου ''Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και Λοιπές Διατάξεις'' που κατέθεσε η Διαμαντοπούλου προς ψήφιση στη Βουλή.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά συγγνώμη...έχετε δίκιο.
Η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ όντως θα προσμετράται ΑΛΛΑ ΟΧΙ για αύξηση του βαθμού σε περίπτωση που κάποιος πιάσει τη βάση στον ΑΣΕΠ αλλά μόνο αφού έχει ήδη διοριστεί για να μετράει σαν προϋπηρεσία γενικά στον Δημόσιο Τομέα.
Το άρθρο 5 του καινούριου Σχεδίου Νόμου της Διαμαντοπούλου δεν αναιρεί το ότι θα μετράει στον ΑΣΕΠ μόνο η προυπηρεσία που κάποιος απέκτησε αφού προσλήφθηκε από τους πίνακες αναπληρωτών του ήδη υπάρχοντος νόμου. Απλά ο λόγος που πρόσθεσε αυτό το άρθρο είναι γιατί είχε αφήσει έξω όσους εργάστηκαν στα ΣΔΕ θέλοντας να τους εντάξει και εκείνους σε αυτούς στους οποίους θα μετράει η προϋπηρεσία τους στο Δημόσιο (για την περαιτέρω εξέλιξη τους και μόνο).
Ρώτησα νομικό πρόσωπο οπότε είναι έγκυρα αυτά που λέω.
 :(  :(  :(  :(  :(

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Εμένα πάντως τη θεματική ενότητα Περιβάλλον που έχω παρακολουθήσει σε ΚΕΕ του ΙΔΕΚΕ μου είπαν ότι δεν μπορώ να τη βάλω και κατάλαβα ότι κατάλαβε και ο ioannis. Loella πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι η προυπηρεσία στα ΣΔΕ θα μετρήσει στα γενικά σχολεία μετά την επιτυχία ΑΣΕΠ αφού ο νόμος λέει ότι η μόνη προυπηρεσία που θα μετράει μετά το 2012 θα είναι αυτή που προέρχεται από τους πίνακες των αναπληρωτών?
εμενα παντως μου ειπαν οτι ολα αυτα τα βαζουμε, στις θεματικες ενοτητες ανεξαρτητως φορεα. εκεπις, αρχικη, συνεχιζομενη, κεε κλπ, αρκει να αφορουν ενηλικες

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια ερώτηση και από μένα :
στο επιλογή τύπου υποψηφιότητας εγώ τι βάζω που ενδιαφέρομαι και για εκπαιδευτικός και για σύμβουλος σταδιοδρομίας;
Πέρισυ ήταν διαφορετικές προκηρύξεις για εκπαιδευτικούς και άλλες για συμβούλους δταδιοδρομίας. Και το δικό μου πτυχίο (φπψ) αναφερόταν και στίς δύο οπότε είχα το δικαίωμα και έκανα και στα δύο. Αν το έχω και φέτος -που λογικά έτσι θα είναι- πως θα γίνει να κάνω δηλώσω ενδιαφέρον και για τα δύο?γνωρίζει κανείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2010, 08:41:35 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
αυτη η διευκρινηση χρειαζεται την κ.Σερμεα, ΙΔΕΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
LOELLA εισαι βεβαιη για αυτο???εγω δεν βγαζω ακρη με την εγκυκλιο... ::)
στο ιδεκε ρωτησες ή στον ασεπ ή στο υπουργειο για επιβεβαιωση???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.