*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2988453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Και επειδή κάποιος παραπάνω ανέφερε κάτι για μαιμούδες ανέργους, να σας πω και την δική μου εμπειρία. Πέρσυ ήμουν πρώτη στη λίστα και δούλεψα κανονικά στα ΣΔΕ. Κάτω από μένα (με σχετικά μικρή διαφορά) ήταν κάποιος με διδακτορικό και με 10 μόρια ανεργίας. Μου έκανε εντύπωση που πρώτη φορά έβλεπα το όνομα του, ενώ ξέρω σχετικά καλά το χώρο μου (περιβαλλοντολόγος).
Οπότε και εγώ google-αρα το όνομα του και τι είδα;!;!;
Ο άνθρωπος όχι απλά δεν είναι άνεργος αλλά είναι μόνιμος υπάλληλος στο δημόσιο!!! Για την ακρίβεια βρήκα και την ΑΔΑ στη Διαύγεια με την οποία έπαιρνε απόσπαση από μια υπηρεσία του δημοσίου σε κάποια άλλη!!!

Τώρα είμαι εγώ τρελλή;;; Πως στο καλό αυτός ο άνθρωπος δήλωσε 10 μόρια ανεργίας και το ΙΔΕΚΕ τα επικύρωσε μετά την "διοικητική επαλήθευση" των δικαιολογητικών;

το τι επαλήθευση κάνουν αυτοι που τα ελέγχουν άστα... πέρισυ συνάδελφος κατέθεσε κ ανεργία κ προυπηρεσία για την ίδια χρονική περίοδο... και τα μέτρησαν κ τα δύο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βοήθεια!!Πέρυσι δούλεψα στην Α/θμια Εκπαίδευση και η προυπηρεσια είναι σε μήνες και μέρες?..τι να κάνω?Ευχαριστώ!!

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Σκέφτομαι να πάω στη Διεύθυνση να ζητήσω να μου δώσουν κάποιο χαρτί που να αναγράφει τις ώρες. Όταν επιστρέψω θα ενημερώσω σχετικά!

Δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω τελικά, καθώς στη διεύθυνση δεν ήταν πρόθυμοι να με βοηθήσουν με τη δικαιολογία ότι οι υπεύθυνες για το συγκεκριμένο κομμάτι δεν βρίσκονται πια εκεί και δεν ξέρουν πως να το κάνουν. Όσο και να πίεσα η απάντηση ήταν "κι εγώ τι να σας κάνω;".
Στην πορεία θυμήθηκα ότι η διευθύντρια από το ΣΔΕ την περιοχής μου είχε αναφέρει πέρυσι κάτι σχετικά με κάποια εξίσωση που υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις και που τους είχε δοθεί όταν είχαν πάει για να ελέγξουν τα δικαιολογητικά των υποψηφίων. Θα επικοινωνήσω μαζί της και θα επανέλθω με τα νεότερα!! Αν δεν μπορεί κι αυτή να με εξυπηρετήσει, θα ξαναπάω στη διεύθυνση και δεν θα φύγω αν δεν μου δώσουν το έγγραφο που χρειάζομαι!!!  ;) ;) ;)

Κι εγώ πήγα στη δική μου διεύθυνση για τον ίδιο λόγο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν έγγραφο με αναγωγή της προϋπηρεσίας μου σε ώρες διότι δεν ήμουν ωρομίσθια αλλά αναπληρώτρια. Όμως στη βεβαίωση προϋπηρεσίας μας εκτός από το σύνολο των μηνών που εργαστήκαμε αναγράφει κι ότι εργαστήκαμε ως αναπληρωτές με τόσες ώρες τη βδομάδα οπότε θα στείλουμε αυτό στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ κι ας κάνουν εκείνοι την αναγωγή.

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ευχαριστώ παιδιά!!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
το τι επαλήθευση κάνουν αυτοι που τα ελέγχουν άστα... πέρισυ συνάδελφος κατέθεσε κ ανεργία κ προυπηρεσία για την ίδια χρονική περίοδο... και τα μέτρησαν κ τα δύο!
[/quote]

Μα καλά, την βεβαίωση και την κάρτα ανεργίας που την βρίσκουν αφού δεν είναι άνεργοι;
Την πλαστογραφούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
το τι επαλήθευση κάνουν αυτοι που τα ελέγχουν άστα... πέρισυ συνάδελφος κατέθεσε κ ανεργία κ προυπηρεσία για την ίδια χρονική περίοδο... και τα μέτρησαν κ τα δύο!

Μα καλά, την βεβαίωση και την κάρτα ανεργίας που την βρίσκουν αφού δεν είναι άνεργοι;
Την πλαστογραφούν;
[/quote]

Λογικά δεν έχει ενημερωθεί ο ΟΑΕΔ ότι εργάζονται... κ συνεχίζουν κύριοι να ανανεώνουν την κάρτα!!

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ


Α... δεν ξέρω αν προσέξατε...: το μεταπτυχιακό, που σε προγράμματα σπουδών υψηλού επιπέδου με απαιτήσεις διαρκεί και 2,5 χρόνια δουλειάς και όχι αστεία και copy paste εργασίες, πιάνει 5 μόρια, ενώ το πολύ super duper σεμινάριο για την εκπαίδευση ενηλίκων που παρακολουθήσαμε πέρυσι των 100 ωρών 2 μόρια . Μάλιστα, ορισμένοι που παρακολούθησαν το ίδιο σεμινάριο πριν κάποια χρόνια και κάνανε μία επανάληψη θα πάρουν εις διπλούν τα μόρια = 4 μόρια ..αν φυσικά έχεις κάνει και τα δύο επαναληπτικά σεμινάρια επιμόρφωσης στα σδε διάρκειας 25 ωρών το καθένα, έχεις + 3,4 μόρια.... αχ ποιος τα σκέφτηκε αυτά...αίσχος!


Το προσέξαμε και ...απορήσαμε ..
Και κάτι άλλο  σχετικό. Η συμμετοχή στην 9η παγκόσμια συνδιάσκεψη για την μετασχηματίζουσα μάθηση δεν μοριοδοτείται αν και εγώ προσωπικά αποκόμισα πολλές γνώσεις εκεί. Πολύ περισσότερες από αυτές που αποκόμισα στα σεμινάρια του ΙΔΕΚΕ... Τρεις μέρες γεμάτες από το πρωί έως το βράδυ με βιωματικά εργαστήρια , διαλέξεις κτλπ κτλπ.
Θα μου πείτε πως δεν μπορεί κανείς να αποδείξει ( με ακρίβεια σε ώρες)   την συμμετοχή του ...
Τεσπα ..αν ήταν η μοναδική "παραφωνία" καλά θα ήταν ..
 
 
Για την Catwoman : στην περιοχή μου όχι , δεν λειτουργεί το σχολείο. Υπάρχουν δυο μόνιμοι καθηγητές αλλά δεν άρχισαν τα μαθήματα.
στα περσυνά σεμινάρια του ΙΔΕΚΕ αναφέρομαι...
αγαπητή παυλίνα, θα έπρεπε να στο μετρήσουν.  κρίμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2012, 02:05:37 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Αν πλεονάζουν,  δεν βλέπω ποιό λόγο θα έχουν για να προσλάβουν ωρομίσθιους. Και πέρυσι οι αποσπάσεις των μόνιμων έγιναν σε δύο φάσεις: στην πρώτη αποσπάστηκαν όσοι το είχαν ζητήσει με βάση τα μόριά τους και στη δεύτερη διατέθηκαν σε Σ.Δ.Ε. όσοι πλεόναζαν ή δεν συμπλήρωναν ωράριο, χωρίς φυσικά να έχουν κάνει σχετική αίτηση.
Πέρυσι, στο ΣΔΕ της περιοχής μου ο μόνιμος που ήρθε από τη Δευτεροβάθμια για να βοηθήσει ήταν μέχρι την παραμονή που πήγαν οι ωρομίσθιοι. Ήταν η δεύτερη φορά που έγινε έτσι.
Αγαπητή pepita1, ο άνθρωπος μου μίλησε για επιπλέον μόνιμους που θα καλύψουν ώρες  σε κάποιο γραμματισμό, ενώ πέρυσι πήραν δύο ωρομίσθιους για το γραμματισμό αυτό. Αν βρεθούν δύο μόνιμοι, δεν θα πάρουν ωρομίσθιους!!! Οπότε, σκέψου η επιλογή να δηλώσουμε ένα μόνο σδε, μπορεί να αποβεί μοιραία για το αν εργαστούμε ή όχι φέτος ή του χρόνου. Δες σε παρακαλώ τι γράφτηκε  στην προκήρυξη: "Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ διατηρεί το δικαίωμα υπογραφής και νέας σύμβασης με το ίδιο/α πρόσωπο/α, μέχρι τη λήξη του έργου, εφόσον εγκριθεί η παράταση της λειτουργίας του έργου (από την αρμόδια διαχειριστική Αρχή) πέραν της 30/9/2013, εάν η νέα σύμβαση αφορά την εκτέλεση του ίδιου έργου που συνιστά και το αντικείμενο της πρώτης σύμβασης και σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 164/2004." Γι' αυτό είμαι υπέρ αυτoύ που πρότεινε η συνάδελφος serenata. Διάβασε αν θέλεις και το προηγούμενο μου μήνυμα...και πιστεύω να βγάλεις μία άκρη....προσωπικά, δεν έχω εμπιστοσύνη!!!!!!!

Aγαπητέ joinJ, η παράθεσή μου αφορούσε το σχόλιο σου για τους επιπλέον μόνιμους που αποσπάστηκαν στα ΣΔΕ χωρίς αίτηση. Σ' ενημέρωσα για το τι έγινε στο ΣΔΕ της περιοχής μου τα δύο τελευταία χρόνια.  Δεν έφερα κάποια αντίρρηση στην πρόταση της συναδελφου serenata (με την οποία συμφωνώ απόλυτα). Δεν αναζητώ κάποια "άκρη" και δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύτηκες με ένα τόσο απλό και ξεκάθαρο μνμ που έγραψα. Καλό είναι να μη δημιουργούμε πανικό κ να μεταφέρουμε τις γνώσεις κ τις εμπειρίες που έχουμε από την εκπαιδευτική συμμετοχή μας στα ΣΔΕ.
Αγαπητή,  δεν κατάλαβα γιατί πειράχτηκες, καθώς επίσης την τελευταία φράση σου : "Καλό είναι να μη δημιουργούμε πανικό κ να μεταφέρουμε τις γνώσεις κ τις εμπειρίες που έχουμε από την εκπαιδευτική συμμετοχή μας στα ΣΔΕ." Δεν προκαλώ πανικό. Λέω τη γνώμη μου. Δεν ανέφερα ότι αποσπάστηκαν. Είπα ότι κατόπιν σχετικής ενημέρωσης (μάλιστα  δύο άτομα, από διαφορετικά ΣΔΕ,  μου το είπαν), ορισμένες θέσεις ωρομισθίων μπορούν να καλυφτούν από μόνιμους πέρα των αποσπάσεων που ανακοινώθηκαν στις 4/9/2012 (τις έως σήμερα αποσπάσεις, μπορεί να γίνουν και άλλες ενώ ήδη έχουμε στείλει την αίτηση), οπότε σε συνδυασμό με τον όρο "δήλωση ενός μόνου ΣΔΕ", παίζουμε "λόττο". Δεν θα παίξουμε "λόττο"; Να μην ενημερώσω;;;; Επίσης, έγραψα για κάτι που λέει η προκήρυξη, που σε συνδυασμό με όλα τα παραπάνω + τη μοριοδότηση που ισχύει φέτος, προσωπικά με προβλημματίζει, ίσως και άλλους. Συναδελφικούς χαιρετισμούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2012, 02:34:32 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι επιπλέον αποσπάσεις μονίμων έχουν και συνέχεια...
Εχθές το απόγευμα μιλούσα με μόνιμο καθηγητή ο οποίος μου ανέφερε  -με απόλυτη σιγουριά-  οτι εντός της εβδομάδας αναμένεται να τον διαθέσει η Β/θμια εξολοκλήρου σε ΣΔΕ..

Κατα τα λοιπά, η προκήρυξη είναι θεωρώ εντελώς άδικη ως προς την επιλογή ενός και μόνο ΣΔΕ   -αφού συνεχίζονται ακόμα οι διαθέσεις/αποσπάσεις μονίμων σε ΣΔΕ-

...Και αυτή τη σχολική χρονιά Λόττο θα παίξουμε στην κυριολεξία...

Ο Θεός βοηθός!!!!

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Τί μπορούμε να κάνουμε; Μήπως ένα κείμενο προς Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. εντός των ημερών;

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα.
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν μπορεί να παρέμβει -αλλά και να μπορούσε δεν νομίζω οτι τους απασχολεί-, γιατί αποφασίζει το ΠΥΣΔΕ κάθε νομού για τις επιπλέον διαθέσεις μονίμων.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Δεν αναφερόμουν να κάνουμε κάτι για τη μη διάθεση μονίμων στα ΣΔΕ , αλλά να αποσταλεί ένα κείμενο σχετικό με τον όρο "δήλωσης ενός μόνο ΣΔΕ".

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η επιλογή ενος μονο ΣΔΕ, υπάρχει τα τελευταία 3 χρόνια. Πριν δηλώναμε ανα περιφέρεια.
Προφανώς τους εξυπηρετεί πλέον η επιλογή ενος μόνο ΣΔΕ για διάφορους λόγους, κατά συνέπεια γιατί να το αλλάξουν...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
να ρωτησω κατι...σε ποιο site πρεπει να παω για να κανω τα χαρτια μου για τα σδε?

Αποσυνδεδεμένος ria@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.