*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2988283 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Παιδιά, πρόκειται για μια συνομωσία όλων (υπουργείου και φοιτητών) εναντίων των ωρομισθιών... Θέλουν όλοι το κακό μας! :P
Είναι απαράδεκτα τα πράγματα που γράφονται για τον αγώνα των φοιτητών. Έχω ζήσει σε εστία καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών μου και εγώ όπως και πολλοί άλλοι συνοικοτροφοί μου δε θα μπορούσαμε να σπουδάσουμε αν δεν υπήρχαν αυτές οι παροχές. Γιατί όμως να μπορούμε να σπουδάζουμε όλοι κι όχι μόνο αυτοί που έχουν τα φράγκα; Ειλικρινά, δε θα μπορούσα σαν εκπαιδευτικός να απαντήσω σ' αυτήν την αυτονόητη ερώτηση. Εσύ δηλαδή που αναρωτιέσαι, γιατί σπούδασες και δεν έγινες γκαρσόνι; Επειδή είχε λεφτά ο μπαμπάς σου; Από τη μία μας λέτε ότι ανησυχείτε για τα παιδιά σας κι από την άλλη ότι δε θα σας πείραζε να πληρώσουν ενοίκιο όταν θα σπουδάσουν ή να ζουν σε τέτοιες συνθήκες στην εστία. Μόνο εγώ βλέπω την αντίφαση; Το να μην έχεις σίτιση, ζεστό νερό και θέρμανση σε κτήρια που έχουν να συντηρηθούν από τότε που κατασκευάστηκαν, πώς να το κάνουμε είναι σοβαρό.
Επίσης να διευκρινήσω, πάλι από την εμπειρία μου στην εστία, ότι οι σύλλογοι των εστιών επειδή έχουν να αντιμετωπίσουν καθημερινά προβλήματα διαβίωσης (αντίθετα με τους φοιτητικούς) λειτουργούν τις περισσότερες φορές με μεγαλύτερη συμμετοχή και συνεργασία. Στην ουσία οι εστίες έχουν τα χαρακτηριστικά κοινότητας σε αντίθεση με το συνηθισμένο χάος των φοιτητικών συλλόγων.
Θεωρώ δίκαιο τον αγώνα τους και επιζήμιο για εμάς το να τον βλέπουμε ανταγωνιστικά.
Να πω ότι περιμένω (όπως και πολλοί συνάδελφοι) τα ένσημα της προηγούμενης χρονιάς ώστε να πάρω το τρίμηνο βοήθημα για να ζήσω χωρίς δανεικά από τη μαμά μου. Το ΙΝΕΒΙΔΙΜ μας έλεγε από Σεπτέμβρη θα είναι όλα έτοιμα. Οι φοιτητές ευθύνονται λοιπόν; Η χρόνια κοροϊδία από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε ξεχνιέται τόσο εύκολα.
Αν δεν είχα οικονομική στενότητα θα πέρναγα μια βόλτα από Αθήνα...
Όποιος δεν αντέχει τη διαλεκτική να πάει στο καφενείο που γίνονται ανάλογου τύπου συζητήσεις. Είναι θετικό να ανοίγονται και να συζητιούνται τέτοια θέματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή πολλές χαζομάρες γράφονται εδώ μέσα, να μας απαντήσετε όλοι εσείς που ξαφνικά εμφανιστήκατε στο φόρουμ και υποστηρίζετε τον δήθεν αγώνα των φοιτητών :

Αυτή τη στιγμή τι ακριβώς πετυχαίνουν οι φοιτητές του Μ.Α.Σ κρατώντας κλειστό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (όσο άθλιο κι αν υπήρξε στο παρελθόν); Τι πετυχαίνουν ακριβώς; Λύνονται τα προβλήματά τους; Τι ακριβώς αγώνα κάνουν; Όταν αγωνίζεσαι και σου τάζουν ότι θα σου λύσουν τα προβλήματα, τότε φεύγεις και δίνεις την ευκαιρία να λυθούν. Μετά επανέρχεσαι. Εδώ πρόκειται για κάτι άλλο. Προφανώς θα μείνουν εκεί μέσα μέχρι να έρθει ο κομμουνισμός, που το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας δεν τον θέλει. Δεν εξηγείται αλλιώς. Τώρα τι ακριβώς εξυπηρετεί η κατάληψη; Τις φαντασιώσεις των κομμουνιστών ότι γίνονται Τσε με το να καταλαμβάνουν κτίρια;

Αν ικανοποιηθούν τα φοιτητικά αιτήματα τότε να πάνε οι ωρομίσθιοι να καταλάβουν το κτίριο και να μην αφήνουν να δοθούν χρήματα για τις εστίες και να ζητάνε μόνιμες θέσεις στα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ. Να μείνουν 5 μήνες χωρίς ρεύμα, νερό, θέρμανση στις εστίες και οι ωρομίσθιοι να συνεχίζουν την κατάληψη. Τότε τι θα πείτε όλοι εσείς οι εξυπνάκηδες;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2017, 03:28:56 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Επειδή πολλές χαζομάρες γράφονται εδώ μέσα, να μας απαντήσετε όλοι εσείς που ξαφνικά εμφανιστήκατε στο φόρουμ και υποστηρίζετε τον δήθεν αγώνα των φοιτητών :

Αυτή τη στιγμή τι ακριβώς πετυχαίνουν οι φοιτητές του Μ.Α.Σ κρατώντας κλειστό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (όσο άθλιο κι αν υπήρξε στο παρελθόν); Τι πετυχαίνουν ακριβώς; Λύνονται τα προβλήματά τους; Τι ακριβώς αγώνα κάνουν; Όταν αγωνίζεσαι και σου τάζουν ότι θα σου λύσουν τα προβλήματα, τότε φεύγεις και δίνεις την ευκαιρία να λυθούν. Μετά επανέρχεσαι. Εδώ πρόκειται για κάτι άλλο. Προφανώς θα μείνουν εκεί μέσα μέχρι να έρθει ο κομμουνισμός, που το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας δεν τον θέλει. Δεν εξηγείται αλλιώς. Τώρα τι ακριβώς εξυπηρετεί η κατάληψη; Τις φαντασιώσεις των κομμουνιστών ότι γίνονται Τσε με το να καταλαμβάνουν κτίρια;

Αν ικανοποιηθούν τα φοιτητικά αιτήματα τότε να πάνε οι ωρομίσθιοι να καταλάβουν το κτίριο και να μην αφήνουν να δοθούν χρήματα για τις εστίες και να ζητάνε μόνιμες θέσεις στα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ. Να μείνουν 5 μήνες χωρίς ρεύμα, νερό, θέρμανση στις εστίες και οι ωρομίσθιοι να συνεχίζουν την κατάληψη. Τότε τι θα πείτε όλοι εσείς οι εξυπνάκηδες;


συμφωνώ σε όλα. Η τελευταία φράση ειδικά, είναι όλα τα λεφτά!  :D

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή πολλές χαζομάρες γράφονται εδώ μέσα, να μας απαντήσετε όλοι εσείς που ξαφνικά εμφανιστήκατε στο φόρουμ και υποστηρίζετε τον δήθεν αγώνα των φοιτητών :

Αυτή τη στιγμή τι ακριβώς πετυχαίνουν οι φοιτητές του Μ.Α.Σ κρατώντας κλειστό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (όσο άθλιο κι αν υπήρξε στο παρελθόν); Τι πετυχαίνουν ακριβώς; Λύνονται τα προβλήματά τους; Τι ακριβώς αγώνα κάνουν; Όταν αγωνίζεσαι και σου τάζουν ότι θα σου λύσουν τα προβλήματα, τότε φεύγεις και δίνεις την ευκαιρία να λυθούν. Μετά επανέρχεσαι. Εδώ πρόκειται για κάτι άλλο. Προφανώς θα μείνουν εκεί μέσα μέχρι να έρθει ο κομμουνισμός, που το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας δεν τον θέλει. Δεν εξηγείται αλλιώς. Τώρα τι ακριβώς εξυπηρετεί η κατάληψη; Τις φαντασιώσεις των κομμουνιστών ότι γίνονται Τσε με το να καταλαμβάνουν κτίρια;

Αν ικανοποιηθούν τα φοιτητικά αιτήματα τότε να πάνε οι ωρομίσθιοι να καταλάβουν το κτίριο και να μην αφήνουν να δοθούν χρήματα για τις εστίες και να ζητάνε μόνιμες θέσεις στα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ. Να μείνουν 5 μήνες χωρίς ρεύμα, νερό, θέρμανση στις εστίες και οι ωρομίσθιοι να συνεχίζουν την κατάληψη. Τότε τι θα πείτε όλοι εσείς οι εξυπνάκηδες;
+++++++++++
Τα είπες ολα!!!εγραψες!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Επειδή πολλές χαζομάρες γράφονται εδώ μέσα...
...Τότε τι θα πείτε όλοι εσείς οι εξυπνάκηδες;

Οι παλιές καραβάνες κουνάνε το δάχτυλο. Τι ακριβώς αγώνας εχει γίνει από εμάς τους ωρομίσθιους για να υποβαθμίζουμε από την ασφάλεια του καναπέ μας τον αγώνα που δίνουν κάποιοι άλλοι για πράγματα που θα έπρεπε να λειτουργούν (σίτιση, θέρμανση κ.α.) κι αν όχι να μας το πουν όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω. Πώς θα ήταν αν σ' αυτά τα αιτήματα προστίθονταν και τα δικά μας χρόνια προβλήματα;
Ερωτήματα μπαίνουν εδώ μέσα και οι χαρακτηρισμοί είναι πιο εποικοδομητικό να αντικαθίστανται από επιχειρήματα.
Όταν διαφωνώ με κάποιον δε τον θεωρώ αυτόματα "εξυπνάκια".
Και πολύ ασχολήθηκα μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος Archduke Juan North

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Επειδή πολλές χαζομάρες γράφονται εδώ μέσα, να μας απαντήσετε όλοι εσείς που ξαφνικά εμφανιστήκατε στο φόρουμ...

Πριν απαντήσουμε στα εμπρηστικά σου ερωτήματα όλοι εμείς οι ξενόφερτοι εισβολείς στο μικρό σου μαγαζάκι, θα ήθελα να δηλώσω το εξής: δε σφάξανε!

Εδώ στο ίδιο νήμα, πέρσι 17/11/16:
http://www.pde.gr/index.php?topic=2483.msg956088#msg956088
δηλώνεις πως (η υπογράμμιση δική μου):
Παράθεση από: Κοράκι
Προσωπικά πάντως στο ΣΔΕ που παρουσιάστηκα χθες (μόνιμος αποσπασμένος είμαι), θα κάνω 18 ώρες αγγλικά και πρότζεκτ 3 ώρες, οπότε θα συμπληρώνω τις 21 ώρες που είναι το υποχρεωτικό ωράριο στη δευτεροβάθμια (23 ώρες για τους νεοδιόριστους είναι που μετά 7 χρόνια πέφτουν στις 21).

Δηλαδή πόσο χοντροπετσιά μπορεί να χωρέσει ανθρώπου τομάρι ώστε, όντας μόνιμος, να παρεισφρύει σε συζητήσεις ωρομίσθιων, να τους ξεχέζει που θέλουν σπάσουν τα δεσμά τους, και να τους προτείνει και λύσεις απλά γιατί ταιριάζουν με τα πολιτικά του πιστεύω; Να αντιμετωπίζει όσους (νομίζει πως) είναι αγωνιζόμενοι φοιτητές με φράσεις όπως "ένα μάτσο κακομαθημένα που νοιάζεστε μόνο για τον εαυτούλη σας είστε"; Μόνιμος κοράκι !?!?!

Και σεις οι άλλοι που υπογράφετε με χέρια και με πόδια το δηλητήριο που χύνει κάποιος προστατευμένος από τη βολή του, καταλαβαίνετε τι παίζει εδώ μέσα; Καταλαβαίνετε το επίπεδο της πόρωσης που υπάρχει σε αυτές τις συμπεριφορές; Καταλαβαίνετε πως όταν πετάει μια κοτρώνα ένας παλαβός στο πηγάδι χρειάζονται δέκα γνωστικοί για να τη βγάλουν πάνω;
Και όταν λέω "βολή" δεν εννοώ την εξασφάλιση που έχουν και πρέπει να έχουν οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι άνθρωποι γενικά. Εννοώ τη βολή που γίνεται η αφορμή να πιστεύουν κάποιοι από αυτούς πως λόγω αυτής της εξασφάλισης είναι ανώτεροι από άλλους.

Κοράκι, τα παιδιά σου (αν ήσουν τυχερός να αποκτήσεις) λογικά ως παιδιά δημοσίου υπαλλήλου θα δικαιούνται (και πρέπει να δικαιούνται) δωμάτιο σε εστία όταν μεγαλώσουν, έτσι δεν είναι; Ή δε δίνεις διάρα για ευνόητους λόγους;

Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ μαζί σου στα σοβαρά, εκτός από το να σε κοπανάω με το πληκτρολόγιο όπου σε βλέπω να ξεμυτίζεις με αυτόν τον τρόπο.
"Το να νίπτει κάποιος τας χείρας του μπροστά στη σύγκρουση μεταξύ του ισχυρού και του ανήμπορου σημαίνει ότι παίρνει το μέρος του ισχυρού, όχι ότι είναι ουδέτερος."
Paulo Freire

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ μαζί σου στα σοβαρά, εκτός από το να σε κοπανάω με το πληκτρολόγιο όπου σε βλέπω να ξεμυτίζεις με αυτόν τον τρόπο.

Φυσικά και με ενδιαφέρει η σωστή λειτουργία των ΣΔΕ όπως και η πρόσληψη και η πληρωμή των ωρομισθίων στην ώρα τους, ακόμη κι αν είμαι μόνιμος με πολυετή υπηρεσία στα ΣΔΕ. Έχω δουλέψει παλιότερα ως ωρομίσθιος και τώρα ως αποσπασμένος. Οι μόνιμοι και οι ωρομίσθιοι δουλεύουν μαζί εδώ και χρόνια και συνεργάζονται άψογα., αν και υπάρχουν και κάτι φανατίκλες της μιας ή της άλλης πλευράς που αντί να ενδιαφερθούν για τη σωστή λειτουργία των σχολείων προτιμούν να αλληλοσφάζονται.

Η ένδεια επιχειρημάτων φαίνεται όταν ξαφνικά κάποιος καταφεύγει σε προσωπικές επιθέσεις με βάση την ιδιότητα του άλλου. Όλοι οι φασίστες το ίδιο κάνετε, μόνο που κάποιοι το παίζεται αριστεροί και κομμουνιστές. Σας έτσουξε που ακούστηκε μια λογική φωνή που δεν μπορείτε να αντικρούσετε και τώρα προσπαθείτε να διχάσετε ανακαλύπτοντας ότι είμαι μόνιμος, κάτι που το ξέρουν όσοι γράφουν εδώ μέσα. Ναι, είμαι μόνιμος, και εσύ ο δήθεν αριστερός ή ότι άλλο νομίζεις ότι είσαι με δείχνεις με το δάχτυλο, που τολμούσες πιο πάνω να κατηγορείς τους άλλους για κοινωνικό αυτοματισμό ενώ τώρα δε ντρέπεσαι να τον χρησιμοποιήσεις επειδή ξαφνικά σε συμφέρει.
Όσοι ασχολούνται με το φόρουμ ξέρουν τι είμαι. Εσύ τι ακριβώς είσαι που κρύβεσαι πίσω από ένα γελοίο ψευδώνυμο; Γιατί ωρομίσθιος προφανώς δεν είσαι.

Κι απαντήστε μου: Αν ικανοποιηθούν τα φοιτητικά αιτήματα και ξαφνικά πάνε οι ωρομίσθιοι, οι μαθητές των ΙΕΚ, οι μαθητές των ΣΔΕ και όσοι άλλοι έχουν αιτήματα να καταλάβουν το κτίριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και δεν αφήνουν να δοθούν χρήματα για τις εστίες, τι θα πείτε; Αν μείνουν 5 μήνες χωρίς ρεύμα, νερό, θέρμανση στις εστίες επειδή κάποιοι άλλοι κάνουν κατάληψη τότε ποια θα είναι η στάση σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2017, 12:06:29 πμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10087 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 12:47:30 πμ »
Πριν απαντήσουμε στα εμπρηστικά σου ερωτήματα όλοι εμείς οι ξενόφερτοι εισβολείς στο μικρό σου μαγαζάκι, θα ήθελα να δηλώσω το εξής: δε σφάξανε!

Εδώ στο ίδιο νήμα, πέρσι 17/11/16:
http://www.pde.gr/index.php?topic=2483.msg956088#msg956088
δηλώνεις πως (η υπογράμμιση δική μου):
Δηλαδή πόσο χοντροπετσιά μπορεί να χωρέσει ανθρώπου τομάρι ώστε, όντας μόνιμος, να παρεισφρύει σε συζητήσεις ωρομίσθιων, να τους ξεχέζει που θέλουν σπάσουν τα δεσμά τους, και να τους προτείνει και λύσεις απλά γιατί ταιριάζουν με τα πολιτικά του πιστεύω; Να αντιμετωπίζει όσους (νομίζει πως) είναι αγωνιζόμενοι φοιτητές με φράσεις όπως "ένα μάτσο κακομαθημένα που νοιάζεστε μόνο για τον εαυτούλη σας είστε"; Μόνιμος κοράκι !?!?!

Και σεις οι άλλοι που υπογράφετε με χέρια και με πόδια το δηλητήριο που χύνει κάποιος προστατευμένος από τη βολή του, καταλαβαίνετε τι παίζει εδώ μέσα; Καταλαβαίνετε το επίπεδο της πόρωσης που υπάρχει σε αυτές τις συμπεριφορές; Καταλαβαίνετε πως όταν πετάει μια κοτρώνα ένας παλαβός στο πηγάδι χρειάζονται δέκα γνωστικοί για να τη βγάλουν πάνω;
Και όταν λέω "βολή" δεν εννοώ την εξασφάλιση που έχουν και πρέπει να έχουν οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι άνθρωποι γενικά. Εννοώ τη βολή που γίνεται η αφορμή να πιστεύουν κάποιοι από αυτούς πως λόγω αυτής της εξασφάλισης είναι ανώτεροι από άλλους.

Κοράκι, τα παιδιά σου (αν ήσουν τυχερός να αποκτήσεις) λογικά ως παιδιά δημοσίου υπαλλήλου θα δικαιούνται (και πρέπει να δικαιούνται) δωμάτιο σε εστία όταν μεγαλώσουν, έτσι δεν είναι; Ή δε δίνεις διάρα για ευνόητους λόγους;

Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ μαζί σου στα σοβαρά, εκτός από το να σε κοπανάω με το πληκτρολόγιο όπου σε βλέπω να ξεμυτίζεις με αυτόν τον τρόπο.
Φίλε, δε χρειάζεται να ειναι κανένας μόνιμος για να ειναι ενάντια στη καταληψη και στο δήθεν αγώνα των φοιτητών είς βάρος των άλλων. Μονο και μονο που μπήκες στη διαδικαςια να ψάξεις χρονια πριν μαλλον εισαι φοιτητής που εχεις αράξει και σε πληρώνουν....
Υπάρχουν και ωρομιςθιοι που θέλουν να δουλέψουν ή απλα ειναι και αυτοι που πρεπει  απλα να δουλέψουν  γιατι απλα ζουν απο αυτές τις ώρες.
Αλλα πού να το καταλάβουν καποιοι ιδεολόγοι που δε ξερω απο τι ζουν γιατι ειναι διπλα στον αγώνα των φοιτητών. Οι φοιτητές καλα κάνουν και διεκδικούν τα δικαιώματα τους, οι αλλοι τί τους φταίνε ας πάνε στο υπουργειο. δεν ειναι τσιφλίκι τους το ινεδιβιμ. Αν ΕΣΥ ήθελες να πας ανοίξεις το μαγαζί σου για να βγάλεις μεροκάματο και σου είχαν κλείσει το δρόμο τί θα τους έλεγες μπραβο σύντροφοι;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10088 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 02:27:33 πμ »

 Γιατί όμως να μπορούμε να σπουδάζουμε όλοι κι όχι μόνο αυτοί που έχουν τα φράγκα; Ειλικρινά, δε θα μπορούσα σαν εκπαιδευτικός να απαντήσω σ' αυτήν την αυτονόητη ερώτηση. Εσύ δηλαδή που αναρωτιέσαι, γιατί σπούδασες και δεν έγινες γκαρσόνι; Επειδή είχε λεφτά ο μπαμπάς σου;

Να σπουδάσουμε ΟΛΟΙ;  Σε πανεπιστήμια;;Μάλλον δεν το σκέφτηκες πολύ βαθιά φίλη μου αυτό. Πρώτα απ όλα ακυρώνεις το πτυχίο σου. Εδώ σε λίγο καιρό, ούτε το διδακτορικό δεν θα μετράει πια. 

Εγώ δεν έγινα ακριβώς γκαρσόνι -αν και καμιά φορά το κάνω και αυτό, γιατί είχα χόμπι και ταλέντο σε ένα συγκεκριμένο μάθημα από μωρό και ήταν άλλα χρόνια. Αν ήμουν 30 τώρα, θα είχα πράξει πολύ διαφορετικά. Ευτυχώς και έκανα και μαγειρική γιατί από αυτήν ζω :D. Επίσης, κάνω και αγροτικές δουλειές και δεν βρίσκω άνθρωπο να με βοηθήσει. Παρακάλεσα κάτι φοιτήτριες προχθές για να έρθουν μεροκάματο στις ελιές αλλά δεν ήθελαν να χαλάσουν τα καινούρια νυχάκια. 

Καταλαβαίνω την ρομαντική οπτική γωνία και τις καλές προθέσεις αλλά εδώ δεν μιλάμε για τα φτωχά και έξυπνα παιδιά που έχουν όρεξη για να μάθουν. Αυτοί δεν νομίζω να προλαβαίνουν να κάνουν καταλήψεις γιατί εργάζονται συγχρόνως για να τα βγάλουν πέρα. 
Γι αυτούς, σε άλλες χώρες -δεν ξέρω εδώ τι γίνεται σήμερα σε σχέση με αυτό, υπάρχουν υποτροφίες. Αν πιάσεις 8 (με 10 το άριστο) στις εξετάσεις και δίνεις όλη την ύλη της χρονιάς, έχεις δωρεάν σίτιση και στέγαση.

Μάλλον δεν σκέφτηκες καθόλου αυτούς που πέρασαν πανεπιστήμιο με 8 (στα 20), τελειώνουν σε 10 χρόνια και δεν πατάνε στο σχολείο. Και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αφού σε κάθε γωνίτσα έχει και ένα πανεπιστήμιο και μπαίνει όποιος θέλει. Έχει γεμίσει ο τόπος με ειδικότητες χωρίς ζήτηση  στην αγορά εργασίας.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιες είναι οι ακαδημαϊκές επιδόσεις των καταληψιών που εμποδίζουν με την ευχή ή όχι των υπευθύνων, τόσους συναδέρφους μας να βγάλουν το ωρομίσθιο τους. Για να μην αναφέρω όλα τα υπόλοιπα.
 
Επίσης, περιμένω την απάντηση του επαναστάτη Archduke Juan North, στην ερώτηση του συναδέρφου Κοράκι :

"Αν ικανοποιηθούν τα φοιτητικά αιτήματα και ξαφνικά πάνε οι ωρομίσθιοι, οι μαθητές των ΙΕΚ, οι μαθητές των ΣΔΕ και όσοι άλλοι έχουν αιτήματα να καταλάβουν το κτίριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και δεν αφήνουν να δοθούν χρήματα για τις εστίες, τι θα πείτε; Αν μείνουν 5 μήνες χωρίς ρεύμα, νερό, θέρμανση στις εστίες επειδή κάποιοι άλλοι κάνουν κατάληψη τότε ποια θα είναι η στάση σας;"


 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2017, 12:44:53 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10089 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 04:59:30 μμ »
Είστε σοβαροί;
Συζητάτε για ένα γεγονός σχεδιασμένο και συνεννοημένο από υπουργείο ινεδιβιμ φοιτητές εργαζομενους στο ινεδιβιμ και παρατάξεις που εξυπηρετούν συγκεκριμένες πολιτικές σκοπιμότητες.
Σκεφτείτε τι κρύβεται από πίσω;
Σε λίγες μερες ψηφίζεται νομοσχέδιο που αφορά την εκπαίδευση και κατάρτιση ενηλίκων.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10090 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 05:26:28 μμ »
Είστε σοβαροί;
Συζητάτε για ένα γεγονός σχεδιασμένο και συνεννοημένο από υπουργείο ινεδιβιμ φοιτητές εργαζομενους στο ινεδιβιμ και παρατάξεις που εξυπηρετούν συγκεκριμένες πολιτικές σκοπιμότητες.
Σκεφτείτε τι κρύβεται από πίσω;
Σε λίγες μερες ψηφίζεται νομοσχέδιο που αφορά την εκπαίδευση και κατάρτιση ενηλίκων.

είμαστε πολύ σοβαροί  :). Και συζητάμε πολιτισμένα νομίζω για τους παράγοντες που μας εμποδίζουν να πάμε να κάνουμε μάθημα.
Προσωπικά έχω μια τάση να πιστεύω ότι αν δεν αποφάσιζαν για κατάληψη ακριβώς την στιγμή που ήμασταν με το ένα πόδι στο σχολείο,  δεν θα είχαμε χάσει ένα μήνα μαθήματα.

Μου φαίνεται κάπως παράλογο το σενάριο που αναφέρεις. Αν και στους καιρούς που ζούμε δεν θα μου έκανε έκπληξη αν έπεφτε κάνας μετεωρίτης την ημέρα που θα μας καλέσουν για μάθημα  :P

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10091 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 05:40:25 μμ »
είμαστε πολύ σοβαροί  :). Και συζητάμε πολιτισμένα νομίζω για τους παράγοντες που μας εμποδίζουν να πάμε να κάνουμε μάθημα.
Προσωπικά έχω μια τάση να πιστεύω ότι αν δεν αποφάσιζαν για κατάληψη ακριβώς την στιγμή που ήμασταν με το ένα πόδι στο σχολείο,  δεν θα είχαμε χάσει ένα μήνα μαθήματα.

Μου φαίνεται κάπως παράλογο το σενάριο που αναφέρεις. Αν και στους καιρούς που ζούμε δεν θα μου έκανε έκπληξη αν έπεφτε κάνας μετεωρίτης την ημέρα που θα μας καλέσουν για μάθημα  :P

Αφού πιστεύουν ορισμένοι ότι είμασταν με το ένα πόδι στο σχολείο και ξαφνικά από το πουθενά έγινε το συγκεκριμένο γεγονός δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10092 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 06:08:29 μμ »
Αφού πιστεύουν ορισμένοι ότι είμασταν με το ένα πόδι στο σχολείο και ξαφνικά από το πουθενά έγινε το συγκεκριμένο γεγονός δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.

Τι να πω ρε φίλε; Είναι δυνατόν να συνεννοηθεί υπουργείο με φοιτητές και άλλους; Εννοείται ότι η κατάληψη βολεύει πολλούς, αλλά να συνεννοηθούν; Κάπως χοντρό μου ακούγεται. Χωρίς να βάλω βέβαια το χέρι μου στην φωτιά. 
Με όλα αυτά τα απίθανα που ζούμε θα αρχίσω να πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας :D

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι με την ανάρτηση των τελευταίων πινάκων, υπάλληλοι ΙΝΕΔΙΒΙΜ είχαν ενημερώσει ότι σε 3 μέρες θα μας καλέσουν.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10093 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 07:33:35 μμ »
Τι να πω ρε φίλε; Είναι δυνατόν να συνεννοηθεί υπουργείο με φοιτητές και άλλους; Εννοείται ότι η κατάληψη βολεύει πολλούς, αλλά να συνεννοηθούν; Κάπως χοντρό μου ακούγεται. Χωρίς να βάλω βέβαια το χέρι μου στην φωτιά. 
Με όλα αυτά τα απίθανα που ζούμε θα αρχίσω να πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας :D

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι με την ανάρτηση των τελευταίων πινάκων, υπάλληλοι ΙΝΕΔΙΒΙΜ είχαν ενημερώσει ότι σε 3 μέρες θα μας καλέσουν.


Εδώ μπαίνουν ακόμα και στη βουλή και στο υπουργείο άμυνας ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.