*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 636071 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2142 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:30:24 πμ »
καλημερα! stergia να την ακους την maryvas.. ;)..εμενα περυσι με βοηθησε παρα παρα πολυ και την ευχαριστω ... :)

κοιτα το ποτε αρχιζει κανεις ειναι λιγο σχετικο...αλλα προγραμματα...αλλες υποχρεωσεις....ο καθενας μας...τωρα οσο το δυνατον νωριτερα αρχισεις.....και οσο το δυνατον περισσοτερος επαναληψεις μπορεσεις να κανεις σαφως θα ειναι καλυτερα.....

απλα να αρχισεις με τα μαθηματα που δεν προκειται να αλλαξουν....(π.χ γραμματολογιες..παιδαγωγικα...)
για να μην κλαις μετα "χαμενες ωρες"...οτιδηποτε αλλη απορια εχεις η σου ερχεται στο μυαλο....να ρωτας.......... ;) ;D

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!   :-[

απλα η αληθεια... :). ονειρα γλυκα...... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:54 »

Αποσυνδεδεμένος stergia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2143 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 10:20:11 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι......μια ερώτηση θέλω να κάνω γιατί δεν έχω καταλάβει την ύλη:έχουμε μέσα στην ύλη για ασέπ πχ στα νέα την ύλη που έχουν και οι μαθητές ???ή διαβάζουμε όλο το σχολικό βιβλίο ???Ξέρω ανόητη ερώτηση αλλά ως νέα και άπειρη :-\Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει την ύλη...........

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2144 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 10:34:57 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι......μια ερώτηση θέλω να κάνω γιατί δεν έχω καταλάβει την ύλη:έχουμε μέσα στην ύλη για ασέπ πχ στα νέα την ύλη που έχουν και οι μαθητές ???ή διαβάζουμε όλο το σχολικό βιβλίο ???Ξέρω ανόητη ερώτηση αλλά ως νέα και άπειρη :-\Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει την ύλη...........

Καλησπέρα!
Η ύλη για τον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ δεν έχει βγει ακόμη. Αλλά αυτά που μπορείς να αρχίσεις να διαβάζεις είναι αρχαία και νέα ελληνική γραμματολογία. Εκτός από τα αντίστοιχα σχολικά του γυμνασίου να διαβάσεις και τις εισαγωγές όλων των σχολικών βιβλίων. Τα κειμενα προς το παρόν καλό είναι να τα αποφύγεις γιατί στην ύλη υπάρχουν συγκεκριμένα κείμενα κι έτσι αν τα διαβάσεις όλα θα χάσεις πολύτιμο χρόνο.
Α, να μην ξεχάσω και τα παιδαγωγικά (θεωρίες μάθησης κ.λπ.) τα οποία μπορείς επίσης να μελετάς από τώρα!
Καλό κουράγιο!!!

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2145 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:47:52 πμ »
παιδια εκτος απο τα βιβλια του καθηγητη,πρεπει να διαβασουμε και τις οδηγιες διδασκαλιας φιλολογικων μαθηματων?ειναι διαφορετικες για καθε μαθημα?υπαρχει και κατι αλλο εκτος απο αυτα τα δυο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:54 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2146 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:56:52 πμ »
παιδια εκτος απο τα βιβλια του καθηγητη,πρεπει να διαβασουμε και τις οδηγιες διδασκαλιας φιλολογικων μαθηματων?ειναι διαφορετικες για καθε μαθημα?υπαρχει και κατι αλλο εκτος απο αυτα τα δυο?

Φυσικά και τις οδηγίες!
Υπάρχουν αρκετά βιβλία (και διάβασμα)που μας περιμένουν...Πιο συγκεκριμένα βέβαια θα ξέρουμε όταν θα βγει η ύλη...Προς το παρόν μπορούμε να γεμίσουμε το χρόνο μας με τα στάνταρ της ύλης!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2147 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:07:13 μμ »
Ο  διαγωνισμός θέλει 1 χρόνο δίαβασμα συστηματικό, ο LESKY  δεν βοηθά. Εγω  με σχολικά ημουν καλυμμένη, εκτος από ιστορία.Πήγα φροντιστήριο και ειμαι στους επιτυχόνες με καλα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2148 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:27:10 πμ »

εχεις μπροστα σου το λιγοτερο 14 μηνες. αν ομως δεν εχεις εμπειρια απο τα ιδιαιτερα κτλ δεν θα ηταν κακο να αρχιζες σιγα σιγα. καλο θα ηταν να ξεκινουσες με το να δεις τα παλαιοτερα θεματα του ασεπ. τι ειναι τελος παντων αυτος ο διαγωνισμος κ σιγα σιγα να αρχιζεις να μπαινεις στο κλιμα των ερωτησεων που ζητανε. αν δεν ξερεις τη φιλοσοφια του πώς θα αρχισεις διαβασμα? ;)
κατι αλλο που θα εκανα στη θεση σου αφου ακομη ειναι πολυ νωρις, θα ηταν να αρχισω να διαβαζω λιγο παιδαγωγικα. τα παιδαγωγικα -τουλαχιστον για εμενα- ειναι πολυ πιο ευχαριστα στο διαβασμα. αν κατσεις να διαβασεις απο τωρα ποιος εισηγαγε πχ τον χολιαμβο δεν θα τα θυμασαι.
γι'αυτο ξεκινα με κατι πιο ευχαριστο που θα σου τραβηξει το ενδιαφερον

σωστες συμβουλες που αποδεδειγμενα οδηγουν στην επιτυχια!!! :)
επισης θα προτεινα μετα τα παιδαγωγικα να ξεκινησει ιστορια,γιατι τοσες λεπτομερειες για να τις θυμασαι πρεπει να τις διαβασεις πολλες φορες απο λιγο,κ οχι μια φορα προς το τελος(αν τις διαβασεις μονο στο τελος,οσο καλα κ να τις διαβασεις,δε θα σου μεινουν πολλα...)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2149 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 01:00:56 μμ »
εγω παντως θα προτεινα να ξεκινησετε απο εκει που πονατε και οχι απο το τι ειναι πιο ευχαριστο για εσας ή πιο γνωστο.εγω αυτο εκανα και παρολο που πρωτη φορα εδωσα τα πηγα πολυ καλα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2150 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 01:34:08 μμ »
εγω θα αποφυγω τις συμβουλες και τις προτασεις γιατι θεωρω οτι ειναι προσωπικο και μονο θεμα του καθενος το πότε, το πόσες ωρες και με τι να ξεκινησει...

και ενω δεχομαι να ακουσω τις συμβουλες των αλλων, εγω σπανια δινω συμβουλη.

παντως, για μενα το κυριοτερο ειναι η ψυχολογικη "ετοιμοτητα". οταν νιωσεις ψυχολογικα ετοιμος/η τοτε ξεκινα τη προσπαθεια. τουλαχιστον εγω περνωντας απο μια φαση καπως περιεργη,καταφερα να βρω την ησυχια μου και σκεπτομαι τωρα που υπαρχει ψυχικη ηρεμια και στηριξη απο τον δικο μου ανθρωπο να αρχισω σιγα σιγα....(βεβαια για μενα δεν ειναι το παν ο ασεπ, ετσι κι αλλιως....)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2009, 02:57:24 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2151 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 02:52:23 μμ »
παιδια εκτος απο τα βιβλια του καθηγητη,πρεπει να διαβασουμε και τις οδηγιες διδασκαλιας φιλολογικων μαθηματων?ειναι διαφορετικες για καθε μαθημα?υπαρχει και κατι αλλο εκτος απο αυτα τα δυο?


στο σαιτ του παιδαγωγικου ινστιτουτου θα τα βρεις ολα.τα κατεβαζεις και ξεκινας
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Από πού ν΄αρχίσω και άλλες απορίες.....!!!
« Απάντηση #2152 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 11:55:41 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο τμήμα φιλολογίας και θέλω να δώσω εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ. Παρακολουθώ εδώ και μέρες το forum κι έτσι δεν ήταν δύσκολο να ¨κατεβάσω¨ τα νέα βιβλία του γυμνασίου, καθώς και τα βιβλία του εκπαιδευτικού. Ωστόσο, έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε! Πρώτα απ όλα: 1.από πού ν΄αρχίσω;, 2.όσον αφορά τα αρχαία ελληνικά, θα πρέπει να διαβάσω όλα τ΄αρχαία(δλδ αρχαία α,β,γ γυμνασίου αρχαία α,β,γ λυκείου γενικής και θεωρητικής καθώς και Όρνιθες, Ανθολόγιο, Ελένη...κ.α.;) 3.για τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας: διαβάζω όλα τα βιβλία; δλδ α,β,γ γυμνασιου και α,β,γ λυκειου γενικής και θεωρητικής με ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ; Οκ, πέρα απο το νεο σχολικό Ιστορία της Νεοελληνικής Γραμματείας και τον Πολίτη και εισαγωγές λυκείου, θα πρέπει να διαβάσω και όλα τα κείμενα ή περιμένουμε μέχρι να ανακοινωθεί η νέα ύλη, οπότε και περιοριζόμαστε στα 10-15 κείμενα του υπουργείου;
4.Ακόμη, θεωρείτε ότι θα πρέπει να δω για τα σχόλια και συγγράμματα; Έχω δει τη λίστα με την ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ, όμως την βρίσκω αρκετά εξαντλητική, υποθέτω ότι πέραν του ότι χρειάζονται αρκετά χρήματα -ακόμη και για φωτοτυπίες- χρειάζεται και αρκετός χρόνος και κόπος (ακόμη κι αν περιοριστεί κάποιος και προχωρήσει τελείως επιλεκτικά). Τα σχολικά καλύπτουν μαζί με κάποιο βόηθημα; Για την ιστορία οκ....σίγουρα απευθύνεται κανείς σε κάτι επιπλέον (Μοsse, Ostrogosky, Clogg / Σβορώνος), όπως και για τα παιδαγωγικά. Για τα υπόλοιπα όμως; 5. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στη Θεσ/κη που να διαθέτει υποστηρικτικό υλικό; Παλαιότερα θέματα ασεπ, ερωτησεις πολ/λης στα διαφορα πεδία, γραμματολογιες (Γεωργοπαπαδάκου:υποθέτω είναι σημαντική), συγγράμματα για νεα ελληνικα και αρχαια ελληνικά, βιβλία του καθηγητη(τα ¨κατέβασα¨,όμως είναι αλλιώς το ίδιο το βιβλιο....εσείς καταλαβαίνετε....) Συγχωρέστε με για τον καταιγισμό των ερωτήσεών μου, αλλά μ' έχει πιάσει το άγχος!Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από πού ν΄αρχίσω και άλλες απορίες.....!!!
« Απάντηση #2153 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:14:38 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο τμήμα φιλολογίας και θέλω να δώσω εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ. Παρακολουθώ εδώ και μέρες το forum κι έτσι δεν ήταν δύσκολο να ¨κατεβάσω¨ τα νέα βιβλία του γυμνασίου, καθώς και τα βιβλία του εκπαιδευτικού. Ωστόσο, έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε! Πρώτα απ όλα: 1.από πού ν΄αρχίσω;, 2.όσον αφορά τα αρχαία ελληνικά, θα πρέπει να διαβάσω όλα τ΄αρχαία(δλδ αρχαία α,β,γ γυμνασίου αρχαία α,β,γ λυκείου γενικής και θεωρητικής καθώς και Όρνιθες, Ανθολόγιο, Ελένη...κ.α.;) 3.για τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας: διαβάζω όλα τα βιβλία; δλδ α,β,γ γυμνασιου και α,β,γ λυκειου γενικής και θεωρητικής με ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ; Οκ, πέρα απο το νεο σχολικό Ιστορία της Νεοελληνικής Γραμματείας και τον Πολίτη και εισαγωγές λυκείου, θα πρέπει να διαβάσω και όλα τα κείμενα ή περιμένουμε μέχρι να ανακοινωθεί η νέα ύλη, οπότε και περιοριζόμαστε στα 10-15 κείμενα του υπουργείου;
4.Ακόμη, θεωρείτε ότι θα πρέπει να δω για τα σχόλια και συγγράμματα; Έχω δει τη λίστα με την ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ, όμως την βρίσκω αρκετά εξαντλητική, υποθέτω ότι πέραν του ότι χρειάζονται αρκετά χρήματα -ακόμη και για φωτοτυπίες- χρειάζεται και αρκετός χρόνος και κόπος (ακόμη κι αν περιοριστεί κάποιος και προχωρήσει τελείως επιλεκτικά). Τα σχολικά καλύπτουν μαζί με κάποιο βόηθημα; Για την ιστορία οκ....σίγουρα απευθύνεται κανείς σε κάτι επιπλέον (Μοsse, Ostrogosky, Clogg / Σβορώνος), όπως και για τα παιδαγωγικά. Για τα υπόλοιπα όμως; 5. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στη Θεσ/κη που να διαθέτει υποστηρικτικό υλικό; Παλαιότερα θέματα ασεπ, ερωτησεις πολ/λης στα διαφορα πεδία, γραμματολογιες (Γεωργοπαπαδάκου:υποθέτω είναι σημαντική), συγγράμματα για νεα ελληνικα και αρχαια ελληνικά, βιβλία του καθηγητη(τα ¨κατέβασα¨,όμως είναι αλλιώς το ίδιο το βιβλιο....εσείς καταλαβαίνετε....) Συγχωρέστε με για τον καταιγισμό των ερωτήσεών μου, αλλά μ' έχει πιάσει το άγχος!Ευχαριστώ πολύ!

καλημερα! συγχαρητηρια κ καλη αρχη! μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει κανενας λογος. το αγχος ειναι κακος συμβουλος.
1. αρχιζεις με κατι που ειναι σταθερο στην υλη. αυτο ειναι γραμματολογια αρχαιων, γραμματολογια νεων κ παιδαγωγικα. (θουκυδιδης κ αντιγονη ειναι παντα στην υλη αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις καλυτερα να περιμενεις την υλη)
2. οσον αφορα στα αρχαια εννοειται οτι δεν θα τα διαβασεις ολα. θα διαβασεις μονο αυτα που ειναι στην υλη.
3. στα νεα ελληνικα θα διαβασεις επισης μονο οσο κειμενα ειναι στην υλη
4. οσον αφορα στα σχολια αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος το τι θα διαβασει. αν θα αρκεστει δλδ στο σχολικο κ σε ενα βοηθημα. εγω προσωπικα στα περισσοτερα διαβαζα κ κατι παραπανω οπως ενα βιβλιο πανεπιστημιακου. αν εχεις τελειωσει φιλολογια θεσσαλονικης (εκει τελειωσα εγω) με βοηθησαν πολλες φορες τα κορπους. δλδ οταν ανακοινωθηκε η υλη εψαξα στα κορπους μου κ εσκισα τις σελιδες που αφορουσαν κειμενα της υλης μας
5. παλαιοτερα θεματα του ασεπ κ ερωτησεις στυλ ασεπ θα βρεις στο διαδικτυο, στην αλφαβητα. εγω εκει εκανα πολλα τεστς. βεβαια καλο ειναι να ελεγχεις τις απαντησεις γιατι πολλες φορες κανουν λαθη.

οπως ειπα κ παραπανω πριν αρχισεις να διαβαζεις καλο ειναι να δεις τα θεματα του προηγουμενου ασεπ. να δεις πώς ειναι το στυλ των ερωτησεων. αυτο θα σε βοηθησει ως προς τον τροπο που θα διαβασεις.
κ σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. η υλη ειναι οντως πολλη μεγαλη αλλα οχι τοσο μεγαλη οσο την εχεις στο μυαλο σου. αν οργανωθεις σωστα θα πανε ολα μια χαρα  ;)
α κ να παρακολουθεις το φορουμ γιατι πραγματικα θα σε βοηθησει πολυ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2009, 12:16:21 μμ από maryvas »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Από πού ν΄αρχίσω και άλλες απορίες.....!!!
« Απάντηση #2154 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:18:50 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο τμήμα φιλολογίας   καλη σταδιοδρομια και θέλω να δώσω εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ. καλη επιτυχια,κουραγιο,δυναμη και πολυ τυχη.
Παρακολουθώ εδώ και μέρες το forum κι έτσι δεν ήταν δύσκολο να ¨κατεβάσω¨ τα νέα βιβλία του γυμνασίου, καθώς και τα βιβλία του εκπαιδευτικού. Ωστόσο, έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε! Πρώτα απ όλα: 1.από πού ν΄αρχίσω;,
ξεκινα απο απο εσυ νομιζεις. αλλοι ξεκινουν απο το μαθημα που θεωρουν οτι εχουν τα περισσοτερα κενα, αλλοι απο εκεινα που τους "αρεσουν" περισσοτερο απλα για να εχουν μια "καλη" εκκινηση.
2.όσον αφορά τα αρχαία ελληνικά, θα πρέπει να διαβάσω όλα τ΄αρχαία(δλδ αρχαία α,β,γ γυμνασίου αρχαία α,β,γ λυκείου γενικής και θεωρητικής καθώς και Όρνιθες, Ανθολόγιο, Ελένη...κ.α.;) οπωσδηποτε
3.για τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας: διαβάζω όλα τα βιβλία; δλδ α,β,γ γυμνασιου και α,β,γ λυκειου γενικής και θεωρητικής με ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ; Οκ, πέρα απο το νεο σχολικό Ιστορία της Νεοελληνικής Γραμματείας και τον Πολίτη και εισαγωγές λυκείου, θα πρέπει να διαβάσω και όλα τα κείμενα ή περιμένουμε μέχρι να ανακοινωθεί η νέα ύλη, οπότε και περιοριζόμαστε στα 10-15 κείμενα του υπουργείου;
καλα τη γραμματολογια και τις επιμερους εισαγωγες των σχολικων. οσο για τα κειμενα πιστευω οτι αρκει η μικρη εισαγωγη που προτασσουν.
4.Ακόμη, θεωρείτε ότι θα πρέπει να δω για τα σχόλια και συγγράμματα; Έχω δει τη λίστα με την ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ, όμως την βρίσκω αρκετά εξαντλητική, υποθέτω ότι πέραν του ότι χρειάζονται αρκετά χρήματα -ακόμη και για φωτοτυπίες- χρειάζεται και αρκετός χρόνος και κόπος (ακόμη κι αν περιοριστεί κάποιος και προχωρήσει τελείως επιλεκτικά). Τα σχολικά καλύπτουν μαζί με κάποιο βόηθημα;
οχι, δεν χρειαζεται τοσο εξαντλητικη προσεγγιση των κειμενων. αρκει το σχολικο και το βιβλιο καθηγητη. Οκ. αν συμβαινει να εχεις και ενα βοηθημα ριξε μια ματιά, αλλα οχι να ξοδευτεις αγοραζοντας τα.
Για την ιστορία οκ....σίγουρα απευθύνεται κανείς σε κάτι επιπλέον (Μοsse, Ostrogosky, Clogg / Σβορώνος), όπως και για τα παιδαγωγικά. Για τα υπόλοιπα όμως;
σχολικα, αν και "φτωχα" και παντως οχι κατατοπειστικα.επιπλεον wilcκen για αρχαια ιστορια, ολα τα σχολικα παλια και νεα για νεοτερη και καραγιαννοπουλο για βυζαντινη.  
5. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στη Θεσ/κη που να διαθέτει υποστηρικτικό υλικό; Παλαιότερα θέματα ασεπ, ερωτησεις πολ/λης στα διαφορα πεδία, γραμματολογιες (Γεωργοπαπαδάκου:υποθέτω είναι σημαντική), συγγράμματα για νεα ελληνικα και αρχαια ελληνικά, βιβλία του καθηγητη(τα ¨κατέβασα¨,όμως είναι αλλιώς το ίδιο το βιβλιο....εσείς καταλαβαίνετε....) Συγχωρέστε με για τον καταιγισμό των ερωτήσεών μου, αλλά μ' έχει πιάσει το άγχος!Ευχαριστώ πολύ!

μην εχεις αγχος!!!! ψυχραιμια χρειαζεται. τωρα, γαι βιβλια καθηγητη δεν υπαρχουν στο εμποριο (απ οσο ξερω ,και ας με διορθωσουν αλλοι συναδελφοι).
Δεν  χρειαζεται να ζητας συγγνωμη! εμεις εδω ειμαστε για να βοηθαμε και εχουμε ολοι μας  καλη διαθεση να το κανουμε

τελος, οσο αφορα για βιβλιοπωλειο στη θεσ/νικη,δυστυχως εγω μενω Πειραια και δεν μπορω να σε βοηθησω.  
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2155 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:52:00 πμ »
ageliki87 αν κοιταξεις τα πρωτα ποστ του θεματος υπαρχει μια κοπελα που λεει για βιβλιοπωλειο στη θεσσαλονικη.ισως θα μπορουσες να της στειλεις π.μ.να σου πει ποιο ειναι
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.