*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 768006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #882 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:11:03 μμ »
Γεια σας! Υπάρχει κάποια αλλαγή στις ειδικές κατηγορίες; Ρωτάω μήπως πρεστέθηκαν κι άλλες ασθένειες ή κάτι ανάλογο...

νομίζω πως όχι αλλά επειδη η εγκύκλιος αναφερει κάποιο νομικό πλαίσιο πέραν του γνωστού αρ. 13 θα ήθελα να το ψάξω λιγο περισσότερο αυριο στην δουλειά. Αν προκύψει κάτι θα ενημερώσω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:53 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #883 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:13:25 μμ »
Mια απορία:τι εννοεί η εγκύκλιος με το   <Ο χρόνος επιδότησης ανεργίας προσμετράται για τη συνυπηρέτηση, εφόσον προσκομίζεται σχετική βεβαίωση από τον οικείο ασφαλιστικό φορέα και εφόσον κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για μετάθεση του εκπαιδευτικού υπάρχει ενεργός σύμβαση εργασίας του ή της συζύγου του (σχετ.αρ.250/89 ατομική γνωμοδότηση Ν.Υ.Δ./Κ.Υ. ΥΠΔΒΜΘ)>.Ο χρόνος επιδότησης ανεργίας είναι το επίδομα ανεργίας;

αυτό ακριβώς εννοεί. Αν κάποιος προσκομίσει βεβαίωση ενσήμων του συζύγου απο το ΙΚΑ θα δεις ότι εκει υπάρχουν τα διαστήματα ασφάλισης. Αυτά, πρέπει να ειναι συνεχόμενα για την τελευταία διετία. Αν δεν ειναι, και για το διάστημα που προκύπτει διακοπή, θα πρέπει να προκυπτει απο τη σχετική βεβαίωση του ΟΑΕΔ ότι λαμβάνονταν το επιδομα ανεργίας ώστε να υπολογισθεί ενιαίος ο χρόνος για τη συνυπηρέτηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #884 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:22:20 μμ »
Μία ερώτηση.Εάν κάποιος έχει εντοπιότητα στο δήμο Αιγάλεω,για ποιες άλλες περιοχές πάιρνει τα μόρια εντοπιόητας;

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #885 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:29:21 μμ »
Kαι τι θα γίνει για τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ οι οποίοι δεν έχουν ταμείο ανεργίας;Δηλ,κάποιος έκλεισεν την επιχείρηση και μετα από ένα δύο μήνες ασφαλίστηκε στο ΙΚΑ ή στον ΟΓΑ;Χάνεται η συνυπηρέτηση για το/η σύζυγο;Δεν είναι άδικο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:53 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #886 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:35:17 μμ »
Μία ερώτηση.Εάν κάποιος έχει εντοπιότητα στο δήμο Αιγάλεω,για ποιες άλλες περιοχές πάιρνει τα μόρια εντοπιόητας;

αν κάνει μετάθεση θα πάρει εντοπιότητα για ολη την περιοχή μετάθεσης στην οποία ανήκει ο δημος Αιγάλεω.

αν κάνει οριστική ή βελτίωση θα πάρει εντοπιότητα μόνο για τα σχολεία του Δήμου Αιγάλεω αλλά όχι για όλη την περιοχή.

σημαντική λεπτομέρεια: αν κάποιος κάνει μετάθεση, ισχύει το ανωτέρω.
Αν πάρει τελικά την μετάθεση, κατά την διαδικασία των οργανικών τοποθετήσεων ( τον Ιούνιο) οπότε και θα δηλωθούν συγκεκριμένα σχολεια, η εντοπιότητα θα ισχύσει πλέον για τα σχολεία του δήμου Αιγάλεω και όχι για ολη την περιοχή μετάθεσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #887 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 06:37:00 μμ »
Kαι τι θα γίνει για τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ οι οποίοι δεν έχουν ταμείο ανεργίας;Δηλ,κάποιος έκλεισεν την επιχείρηση και μετα από ένα δύο μήνες ασφαλίστηκε στο ΙΚΑ ή στον ΟΓΑ;Χάνεται η συνυπηρέτηση για το/η σύζυγο;Δεν είναι άδικο;

αυτό ειναι ένα καλό ερώτημα πράγματι! Δεν μου έχει τύχει ποτέ και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Θα ρωτήσω και αν μάθω κάτι θα ενημερώσω. Ειναι πάντως πιθανό να χάνει πράγματι τα μόρια (όπως θα τα έχανε κάποιος που δεν έλαβε ταμειο ανεργίας, ή ο συζυγος αναπληρωτή εκπαιδευτικού κτλ)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος JOYLI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #888 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 09:49:35 μμ »
Καλησπέρα σας. Καταρχάς bitch συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρεις. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για τα μόρια της  συνυπηρέτηση αν ο συζυγος είναι στρατιωτικός  χρειάζεται να καταθέσω τιποτα άλλο πέρα απο μία βεβαίωση;

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #889 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 10:01:23 μμ »
Bitch,
ΔΔΕ είναι οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης; Να υποθέσω ότι τα κενά ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ θα έχουν αποσταλεί από το Υπουργείο και στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης; Γιατί εγώ ανήκω στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #890 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 10:10:51 μμ »
Καλησπέρα σας. Καταρχάς bitch συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρεις. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για τα μόρια της  συνυπηρέτηση αν ο συζυγος είναι στρατιωτικός  χρειάζεται να καταθέσω τιποτα άλλο πέρα απο μία βεβαίωση;

όχι, αρκει βεβαίωση ότι υπηρετεί κανονικά και δεν είναι ε.α. , σε ποιο σώμα, ποιο τάγμα/λόχο/σύνταγμα κτλ και την έδρα εργασίας του πχ στην 130 Π.Μ. (πτέρυγα μάχης) με έδρα πχ την Πρέβεζα.

Η αλήθεια είναι πως εσείς με βοηθατε περισσότερο απο ο,τι εγώ εσάς γιατί βλέπω ήδη τις απορίες και ψάχνω για να έχω τις απαντησεις έτοιμες για τους ...."δικούς μου" - και επισης, έχω ήδη δυο τρια ερωτηματάκια για υπουργείο μεριά!! :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #891 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 10:14:17 μμ »
Bitch,
ΔΔΕ είναι οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης; Να υποθέσω ότι τα κενά ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ θα έχουν αποσταλεί από το Υπουργείο και στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης; Γιατί εγώ ανήκω στην πρωτοβάθμια.

ΔΔΕ ειναι όντως οι Δ/νσεις Δ/θμιας. Κατ' αντιστοιχία, ΔΠΕ ειναι οι Δ/νσεις Π/θμιας .
Τα κενά στις ΣΜΕΑΕ/ΚΕΔΔΥ όντως βγαίνουν συγκεντρωτικά απο το υπουργείο. Σε εμάς στην δ/θμια έχουν σταλεί εδώ και καιρο όπως και τα κενά σε Μουσικά, διαπολιτισμικά και Καλλιτεχνικά.
Κανονικά οι ΔΔΕ /ΔΠΕ οφειλουν να κοινοποιήσουν προς τα σχολεια. Λογικά το έχουν κάνει ( οι περισσότερες). Ωστόσο αυτό έγινε αρχές με μέσα Νοεμβρίου οπότε και αναμένονταν αρχικά η εγκύκλιος και έτσι τώρα χάνεται στα βάθη του ....email. Μπορειτε να επικοινωνήσετε εκ νέου με τις ΔΔΕ/ΔΠΕ σας για να μάθετε αν υπάρχουν κενά στις ΣΜ. που σας ενδιαφέρει.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #892 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:27:18 μμ »
Καλησπέρα.Να ρωτησω κατι για να δω αν καταλαβα καλα!Ειμαι στην διαθεση του ΠΥΣΔΕ στην Γ περιοχη και ηθελα μεταθεση στην Δ. Τωρα που ο νομος εγινε μια περιοχη κανω αιτηση οριστικης τοποθετησης και μπορω να δηλωσω(οποτε μας καλεσουν) σχολεια απο ολο το νομο; Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #893 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:31:59 μμ »
έτσι ακριβώς, πολύ καλά κατάλαβες, πλέον κάνεις αίτηση μετάθεσης μόνο αν θέλεις να αλλάξεις νομό...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #894 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:36:18 μμ »
Καλησπέρα.Να ρωτησω κατι για να δω αν καταλαβα καλα!Ειμαι στην διαθεση του ΠΥΣΔΕ στην Γ περιοχη και ηθελα μεταθεση στην Δ. Τωρα που ο νομος εγινε μια περιοχη κανω αιτηση οριστικης τοποθετησης και μπορω να δηλωσω(οποτε μας καλεσουν) σχολεια απο ολο το νομο; Ευχαριστω

Και όποιος απαντήσει σε αυτό (νομίζω ότι η απάντηση είναι ναι, γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ, αλλά ας μας πει και κάποιος άλλος για σιγουριά), ας κάνει ένα κόπο να μας πει επίσης :

πρέπει να γράψουμε και σε αυτή την περίπτωση όλη την προϋπηρεσία μας στην αίτηση;
Και να επισυνάψουμε και τα δικαιολογητικά μας τώρα ή μετά που θα βγουν τα κενά για να δηλώσουμε σχολεία; (εντοπιότητας και οικογενειακής κατάστασης;)
Τα Μ.Σ.Δ (έτσι τα λένε;) πού θα τα βρούμε; Και επίσης αυτό που παίρνεις συν ένα μόριο ("της χρονιάς" έχω ακούσει να το λένε) για κάθε χρόνο το βάζουμε;; (σόρυ αν ρωτάω βλακείες...)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #895 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:42:01 μμ »
Καλησπέρα.Να ρωτησω κατι για να δω αν καταλαβα καλα!Ειμαι στην διαθεση του ΠΥΣΔΕ στην Γ περιοχη και ηθελα μεταθεση στην Δ. Τωρα που ο νομος εγινε μια περιοχη κανω αιτηση οριστικης τοποθετησης και μπορω να δηλωσω(οποτε μας καλεσουν) σχολεια απο ολο το νομο; Ευχαριστω

Και όποιος απαντήσει σε αυτό (νομίζω ότι η απάντηση είναι ναι, γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ, αλλά ας μας πει και κάποιος άλλος για σιγουριά), ας κάνει ένα κόπο να μας πει επίσης :

πρέπει να γράψουμε και σε αυτή την περίπτωση όλη την προϋπηρεσία μας στην αίτηση;
Και να επισυνάψουμε και τα δικαιολογητικά μας τώρα ή μετά που θα βγουν τα κενά για να δηλώσουμε σχολεία; (εντοπιότητας και οικογενειακής κατάστασης;)
Τα Μ.Σ.Δ (έτσι τα λένε;) πού θα τα βρούμε; Και επίσης αυτό που παίρνεις συν ένα μόριο ("της χρονιάς" έχω ακούσει να το λένε) για κάθε χρόνο το βάζουμε;; (σόρυ αν ρωτάω βλακείες...)

κατ΄αρχην ναι, αν οι περιοχές είναι ενιαίες  κάνεις αίτηση για οριστική αν εισαι στη διάθεση ή για βελτιωση αν έχεις οργανική.
αν έχεις υποβάλει την περσινή χρονιά αιτηση στην ιδια ΔΔΕ δεν χρειάζονται απ΄την αρχή όλες οι υπηρετησιες παρά μονο της φετινης σχολικής χρονιας.
τα δικαιολογητικά εντοποιότητας, συνυπηρέτησης, οικογενειακής κατάστασης, ειδικών κατηγοριών κτλ τα συνυποβάλεις σε αυτη την φάση και όχι αργοτερα.
μορια δεν βγάζετε εσείς - τα βγάζει το σύστημα αυτόματα
Τα μορια της χρονιάς ειναι 2.5 κάθε χρόνο και όχι 1. Και αυτά βγαινουν αυτοματα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160242
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.