*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 88550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:58:07 πμ »
Παρεμβάσεις Κινήσεις Π.Ε.: Εγκύκλιος αναπληρωτών: "Μόνιμη... ελαστική εργασία"

29/06/2010 - 08:52

ανεξάρτητες αυτόνομες αγωνιστικές ριζοσπαστικές

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ Π.Ε.

Ιούνιος 2010

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ:

«ΜΟΝΙΜΗ….  ΕΛΑΣΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ»

 

Με την επίθεση κυβέρνησης, Ε.Ε. και ΔΝΤ σε εργασιακά – ασφαλιστικά σε εξέλιξη, το Υπουργείο Παιδείας προχωρά με διαδικασίες εξπρές στην πρώτη φάση υλοποίησης του αντιεκπαιδευτικού πολυνόμου 3848/2010 για την εκπαίδευση.

 

Μετά το πρόγραμμα σταθερότητας που μειώνει τους διορισμούς εκπαιδευτικών κατά 50% και των αναπληρωτών κατά 70% και του ν. 3848/2010  που αφήνει έξω απ’ την εκπαίδευση 17.500 εκπαιδευτικούς, με την εγκύκλιο για «ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων» επιχειρείται η συνολική ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων των αδιόριστων εκπαιδευτικών με διεύρυνση του ωραρίου, δουλειά σε πολλά σχολεία, εργασιακή περιπλάνηση χωρίς υπολογισμό προϋπηρεσίας καθώς και η ιδιωτικοποίηση της ειδικής αγωγής.

 

Η εγκύκλιος για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων έχει τρεις άξονες:

· Την εφαρμογή του αντιεκπαιδευτικού νόμου 3848/2010

· Την επιβεβαίωση και ενίσχυση των τιμωρητικών διατάξεων του ν. 3391/2005 και του ν. 3149/2003

· Την ιδιωτικοποίηση της ειδικής αγωγής εντάσσοντας  στην εκπαιδευτική διαδικασία το «πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης» το οποίο υλοποιείται από τα ευρωπαϊκά κοινοτικά ταμεία, ΕΣΠΑ 2007-2013

1.  Η εφαρμογή του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου ουσιαστικά μετατρέπει την αναπλήρωση σε καλυμμένη ωρομισθία, αφού οι διορισμοί δε θα γίνονται με βάση τις εκπαιδευτικές ανάγκες των σχολείων αλλά με βάση τις ώρες διδασκαλίας που δεν καλύπτονται. Ο θεσμός του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου είναι στην πραγματικότητα υποχρεωτική σκλαβιά. Ο εκπαιδευτικός που προσλαμβάνεται με αυτή την ιδιότητα είναι ωρομίσθιος (μια και θα εργάζεται από 5 ως 15 ώρες και θα πληρώνεται από 270 ευρώ, για τις ώρες που εργάζεται) με τις υποχρεώσεις αναπληρωτή (απλήρωτη εργασία με εφημερίες, σίτιση στο ολοήμερο κ.λπ.). Μέχρι σήμερα ο εκπαιδευτικός που προσλαμβανόταν για πάνω από 12 ώρες, ήταν υποχρεωτικά αναπληρωτής. Σήμερα, με το θεσμό του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου, θα σπάσουν οι ώρες ακόμα και σε ειδικότητες που η ωρομισθία ήταν άγνωστη, όπως οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοί. Ταυτόχρονα, με τη νέα εγκύκλιο, όποιος εκπαιδευτικός προσληφθεί ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, μπορεί να μετατραπεί σε αναπληρωτή μόνο στην περιοχή όπου προσελήφθηκε και σε καμία άλλη ενώ η άρνηση της θέσης του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου οδηγεί σε ποινή αφαίρεσης του δικαιώματος της πρόσληψης για την επόμενη χρονιά. Με τους τρόπους αυτούς μετατρέπεται σε λόττο η συμπλήρωση των πινάκων και των περιοχών ενώ γίνεται φανερό ότι όσοι μπορούν να γνωρίζουν τα κενά (με ποιο τρόπο άραγε;), μπορούν να ποντάρουν καλύτερα.

2.   

3.  Με βάση τον αντιεκπαιδευτικό νόμο η προϋπηρεσία από 30-6-2010 και εξής δεν θα υπολογίζεται για διορισμό και ξεκαθαρίζει ότι η προσφορά τους στο δημόσιο σχολείο δε σημαίνει μια θέση μελλοντικού μόνιμου διορισμού. Ουσιαστικά διαμορφώνει τη συνείδηση ενός εργαζόμενου ο οποίος απλά θα εισπράττει ψίχουλα επιβίωσης κυνηγώντας να συμπληρώσει το μεροκάματό του.

4.   

5.  Ο ανώτατος μισθός για 15 ώρες με βάση τον 1566/85 άρθρο 17, παρ 4 θ’ αποτελεί τα 15/24 του μισθού του πρωτοδιόριστου εκπ/κού με κλιμάκωση προς τα κάτω. Ανώτατο δηλ 600 ευρώ περίπου.

6.   

7.  Οι 15 ώρες καθιστούν αδύνατη τη συμπλήρωση 40 χρόνων δουλειάς για σύνταξη στα 65 που σχεδιάζει η κυβέρνηση, επομένως δηλώνεται ολοφάνερα στην εγκύκλιο ότι είναι εξαρχής ακατόρθωτο να συμπληρώσουν 40 συντάξιμα χρόνια οι αδιόριστοι συνάδελφοί μας και οδεύουν όχι για σύνταξη αλλά επίδομα πρόνοιας.

8.   

Στο «νέο σχολείο», «πρώτα ο μαθητής» παρουσιάζεται τι πραγματικά είναι πρώτα για την κυβέρνηση ο μαθητής ή το ΕΣΠΑ!  Με τα επιχειρησιακά προγράμματα του ΥΠΕΠΘ  θα προσληφθούν εκπαιδευτικοί χωρίς πτυχίο στην ειδική αγωγή, οι οποίοι αφού πρώτα επιμορφωθούν το Σεπτέμβρη για μικρό χρονικό διάστημα ουσιαστικά θα κάνουν την πρακτική τους στην ένταξη των μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Μ’ αυτό τον τρόπο η κυβέρνηση υποβαθμίζει τις υπάρχουσες δομές ειδικής αγωγής (Τμήματα Ένταξης, Ειδικά σχολεία, παράλληλη στήριξη) και συγχρόνως διαμορφώνει μια νέα κατηγορία ευέλικτων και κακοπληρωμένων εργαζομένων που θα χρηματοδοτηθούν από το «πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης». Το πρόγραμμα αυτό έχει διάρκεια ζωής τρία χρόνια (όσο υπάρχουν τα κονδύλια) και στην πορεία καταργείται με άγνωστο το μέλλον των δομών της ειδικής αγωγής και το εργασιακό μέλλον των συναδέλφων.

 

Το ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της κυβέρνησης είναι το σχολείο της κατηγοριοποίησης μαθητών – εκπαιδευτικών, των υπεράριθμων  τμημάτων, των ελαστικά εργαζόμενων εκπαιδευτικών, της υποχρηματοδότησης και της χρηματοδότησης από τους γονείς. Είναι το σχολείο της υποβάθμισης της γνώσης, και του επιχειρηματικού προσανατολισμού.

Στους σχεδιασμούς διάλυσης του δημόσιου σχολείου από την κυβέρνηση το εκπαιδευτικό κίνημα αντιστέκεται και διεκδικεί:

·                     Απόσυρση του αντιεκπαιδευτικού νόμου 3848/2010

·                     Σταθερή και μόνιμη εργασία για όλους. Κατάργηση των ελαστικών  μορφών εργασίας (ωρομίσθιοι, αναπληρωτές)-Καμία εφαρμογή του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου.

·                     Μόνιμους μαζικούς διορισμούς στο δημόσιο σχολείο με βάση το έτος λήψης πτυχίου και την προϋπηρεσία. Κάλυψη όλων των αναγκών, πραγματικών και λειτουργικών, με νέες οργανικές θέσεις και με μόνιμους μαζικούς διορισμούς ώστε να καλυφθούν ΤΩΡΑ οι πραγματικές ανάγκες με διορισμό χιλιάδων εκπαιδευτικών σε όλες τις θέσεις (δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, εκπ/κοί ειδικοτήτων, ειδική αγωγή, αντισταθμιστική εκπαίδευση κλπ)  και βοηθητικού προσωπικού στο δημόσιο σχολείο. Κατάργηση του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

·                     Διορισμός όλων των αναπληρωτών και όσων έχουν υπογράψει έστω και μια σύμβαση στο δημόσιο σχολείο. Κανένας αναπληρωτής και ωρομίσθιος χωρίς δουλειά. Υπεράσπιση της αξίας των πτυχίων και της προϋπηρεσίας.

·                     Όχι στην εφαρμογή της αξιολόγησης και του Π.Π.Δ.Ε. Επιμόρφωση για όλους τους εκπαιδευτικούς μετά τον διορισμό τους με εκπαιδευτική άδεια και πλήρη μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα.

·                     Όχι στα 30αρια τμήματα και τη συγχώνευση σχολείων. 15 μαθητές ανά τμήμα σε νηπιαγωγείο, πρώτη και δευτέρα δημοτικού, 20 μαθητές ανά τάξη για τις υπόλοιπες τάξεις του δημοτικού, 20 μαθητές ανά τάξη στο γυμνάσιο και το λύκειο και 10 μαθητές ανά τάξη στα εργαστήρια

·                     Άμεση αποπληρωμή των δεδουλευμένων-Πλήρη ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά δικαιώματα σε όλους. Επίδομα ανεργίας για όλους τους απολυμένους χωρίς περιορισμούς και προϋποθέσεις. Αύξηση των αποδοχών

 

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ δεν μπορεί να κωφεύει. Η εφαρμογή του αντιεκπαιδευτικού νόμου άρχισε. Τώρα να υπάρξει καταγγελία και απαίτηση για απόσυρση της εγκυκλίου.

 

ΟΛΟΙ, ΟΛΕΣ στην απεργία και την πορεία της 29ης Ιουνίου με ένα μεγάλο ρεύμα αντίστασης και ανατροπής της επίθεσης ν’ ανατρέψουμε τους αντιεκπαιδευτικούς και αντεργατικούς σχεδιασμούς του ΥΠΕΠΘ, της κυβέρνησης, του κεφαλαίου, του ΔΝΤ και της ΕΕ

 

.

 

 



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:12 »

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:02:35 μμ »
Καλημερα παιδιά και από μένα συνεχίζοντας την κουβέντα θα ήθελα να πω πως φυσικά τάσσομαι κι εγω κατα του μέτρου των αμω όμως πραγματικά προβληματιζομαι ακομη αν θα δηλώσω την πόλη μου ως αμω. ειμαι διοριστεα β φασης αν και στους πρώτους μισους όλα παίζονται για τον φετινο διορισμό μου διαβάζω σε αλλο topic οτι φετος οι διορισμοι θα ειναι γυρω στους 300..διαβάζω αυτο που λέτε να πάρει οσους πιο πολλούς 24μηνιτες γινεται και οτι πρεπει να παρει όσο πιο πολλούς γινεται και όλα αυτα τα σχετικά που αυτο βεβαια σημαίνει οτι θα μειώσει το φετινο ποσοστο διορισμών απο το 60%, ελπίδα για αναπληρωτρια κανονικου ωραρίου αν δεν διοριστω φετος  δεν εχω,  ουτε φετος κλήθηκα αλλά ουτε και του χρονου εχω 25 και κατι μορια. Για ποιο λογο λοιπόν να μην δηλώσω αμω στην πολη μου φυσικα και μονο?? αν το σκεφτω στυγνά και επι προσωπικου συμφεροντος και μόνο γιατι όχι?, δεν εχω να χάσω κατι τα μορια δεν με αφορουν αφου ειμαι στους διοριστεους του ασεπ τα 250 ευρω ομως δεν θα μου ερθουν καθολου ασχημα..Ειλικρινα δεν ξέρω τι θα κανω. Τρεις συναδέλφισσες διοριστεες β φασης που γνωρίζω δήλωσαν αμω μονο στην πολη τους επίσης κοπέλες με πολυ λιγα μόρια δήλωσαν ακομη και το κουτάκι στο μειωμένου και έλεγαν χαρακτηριστικα τα παίζουμε ολα για όλα στο κατω κατω δεν πρόκειται να μας καλέσουν...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:32:06 μμ »
PERISTER κάτι δεν έχω καταλάβει...Αναφέρεις οτι δεν έχεις ελπίδα για αναπληρώτρια κανονικού ωραρίου. Απο που προκύπτει αυτό;;
Επίσης εσύ είσαι διοριστέα, οπότε αργά η γρήγορα θα σε πάρει μόνιμη, για πιο λόγο λοιπόν να μην κάνεις υπομονή αλλά να ανοίξεις το δρόμο να μην διοριστούμε εμεις ποτέ;;Για να μειωθούν οι διοισμοί στον κλάδο κι άλλο;; Για να πάρεις 250 ευρω(μόρια δεν παίρνεις, είναι αμελητέα)! Είναι σοβαρό ποσό; Ασε που και ακόμα μέσα στην πόλη σου να είσαι, δεν θα είσαι και δίπλα απο το σπίτι σου, στις βενζίνες θα τα τρως...

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:10:12 μμ »
Δεν εχω ελπίδα για αναπληρωτρια κανονικου ωραριου...φετος δεν με καλεσαν γιατι πηγα όπως και όλοι που δωσαμε πρωτη φορα ασεπ παρα πολύ πίσω στον πινακα των αναπληρωτων...αν φετος δεν διοριστω θα σημαινει οτι θα διορισει πολυ λίγα άτομα αρα ο πίνακας των αναπληρωτων θα "ελαφρυνει" το πολυ ας πουμε κατα 300 θεσεις δηλαδη θα βρεθω κατα 300 θεσεις πιο κατω στο πινακα των αναπληρωτων, με την μειωση του 70% στον αριθμο των αναπληρωτων δεν εχω καμια ελπίδα όπως καταλαβαίνεις...οποτε αν δεν βρω κατι καλυτερο να απασχοληθω από το να μεινω για ακομη ενα χρονο στην ανεργια ναι θα προτιμησω να πάω μειωμένου ωραριου αν υπάρξει θεση στην πόλη μου ..αν θα ειναι μακρια οπως λες και δεν θα με συμφερει λογω απόστασης-βενζίνης και δεν υπάρχει αστικο λεωφορειο καθως μενω σε αστικο κέντρο στην χειρότερη περιπτωση θα αρνηθω να πάω..μπορω να το ρισκαρω όμως.. επι προσωπικου και μόνο δεν εχω να χάσω κατι... να κανω υπομονη μου λες.. ποση υπομονη να κάνω? ηδη περιμενω 1 χρονο απο την εκδοση των αποτελεσμάτων του ασεπ, στα ιδιωτικα νηπιαγωγεια ατομα όπως εγω με 0 προυπηρεσια ειναι δύσκολο να μας προσλάβουν τι να κανω να περιμενω ακομη ενα χρονο ή δυο αναλογα με το ποτε θα γινει ο ασεπ? ειναι η ωμή αλήθεια δυστυχως,  εσεις εχοντας δουλεψει αναπληρωτριες παλι θα σας καλεσουν φετος ενω εμας όχι αν δεν διοριστουμε...παλι ανεργια ή ημιαπασχοληση.. :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2010, 01:22:58 μμ από PERISTER »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:12 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:24:57 μμ »
Δεν εχω ελπίδα για αναπληρωτρια κανονικου ωραριου...φετος δεν με καλεσαν γιατι πηγα όπως και όλοι που δωσαμε πρωτη φορα ασεπ παρα πολύ πίσω στον πινακα των αναπληρωτων...αν φετος δεν διοριστω θα σημαινει οτι θα διορισει πολυ λίγα άτομα αρα ο πίνακας των αναπληρωτων θα "ελαφρυνει" το πολυ ας πουμε κατα 300 θεσεις δηλαδη θα βρεθω κατα 300 θεσεις πιο κατω στο πινακα των αναπληρωτων, με την μειωση του 70% στον αριθμο των αναπληρωτων δεν εχω καμια ελπίδα όπως καταλαβαίνεις...οποτε αν δεν βρω κατι καλυτερο να απασχοληθω από το να μεινω για ακομη ενα χρονο στην ανεργια ναι θα προτιμησω να πάω μειωμένου ωραριου αν υπάρξει θεση στην πόλη μου ..αν θα ειναι μακρια οπως λες και δεν θα με συμφερει λογω απόστασης-βενζίνης και δεν υπάρχει αστικο λεωφορειο καθως μενω σε αστικο κέντρο στην χειρότερη περιπτωση θα αρνηθω να πάω..μπορω να το ρισκαρω όμως.. επι προσωπικου και μόνο δεν εχω να χάσω κατι...

Αυτο που δεν εχεις συνειδητοποιησει,στο προσωπικο και μονο,ειναι οτι ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες σου για μονιμοτητα και για αναπληρωση με πληρες ωραριο.
Αν η προσφορα σε αμω ειναι τοσο μεγαλη νομιζεις οτι θα προσλαβουν προσωπικο που θα κοστιζει περισσοτερο απο την περιπτωση αμω;

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:32:32 μμ »
για αναπληρωση ακω δεν υπάρχει περίπτωση για μενα φετος δεν ελαχιστοποιω τίποτα..σε μονιμοτητα όμως πιστευω εχεις δικιο

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:34:57 μμ »
για αναπληρωση ακω δεν υπάρχει περίπτωση για μενα φετος δεν ελαχιστοποιω τίποτα..σε μονιμοτητα όμως πιστευω εχεις δικιο

Οπως κι αν εχει τους δινεις το φτυαρι να σε χαντακωσουν!!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:46:17 μμ »
vasp,οπως εχουν γινει τα πραγματα σημερα,τα 250 ευρω που θα παρει ο διοριστεος ΑΜΩ που μπορει να εχει κα οικογενεια,δεν ειναι αμελητεα.Δεν μπορεις να πεις στον αλλο:μην κανεις αιτηση γιατι εισαι διοριστεος και σιγα θα χασεις 250 ευρω,δεν ειναι σοβαρο ποσο..Ρωτατε τον αλλο πως τα βγαζει περα;

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:49:48 μμ »
PERISTER καταλαβαίνω οτι σε ατομικό επίπεδο όλοι μπορούν να σκεφτούν με τον τρόπο που σκέφτεσαι και να δηλώσουν ΑΜΩ στην πόλη τους.Το θέμα είναι όμως να βλέπει κανείς πιο μακρυά.Αν καθιερωθεί και σε μας η ωρομισθία(γιατί περί αυτού πρόκειται)να μην απόρήσεις καθόλου αν αύριο μεθαύριο ξεχειλώσουν το ωράριο της μόνιμης νηπιαγωγού(και αύριο μεθαύριο θα είσαι μια μόνιμη νηπ.).Και να σου θυμίσω οτι δεν έχουμε κατοχυρωμένο ωράριο.Αν δεν συναντήσει το υπουργείο εμπόδια και αντιδράσεις σ'αυτά που πάει να περάσει,θα μας γονατίσει όσο μπορεί.Όσο λιγότεροι νηπιαγωγοί δηλώσουν ΑΜΩ,τόσο περισσότερους αναπληρωτές θα πάρει

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:55:38 μμ »
vasp,οπως εχουν γινει τα πραγματα σημερα,τα 250 ευρω που θα παρει ο διοριστεος ΑΜΩ που μπορει να εχει κα οικογενεια,δεν ειναι αμελητεα.Δεν μπορεις να πεις στον αλλο:μην κανεις αιτηση γιατι εισαι διοριστεος και σιγα θα χασεις 250 ευρω,δεν ειναι σοβαρο ποσο..Ρωτατε τον αλλο πως τα βγαζει περα;
Oλοι δύσκολα τα βγάζουμε πέρα. Ξέρεις πόσες άσχετες δουλειές έχω κάνει μέχρι σήμερα;;;;;;;; Απλά προσωπικά επιλέγω να μην υποβιβάζω το πτυχίο μου. Και φυσικά να κοιτάω να λειτουργώ και λίγο συλλογικά....γιατί στην τελική δεν θέλω να έχω εγω ευθύνη για την κατάσταση του κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:14:55 μμ »
Να προσθέσω κι εγώ σ΄αυτά που γράφονται τα εξής:
Σας φαίνεται πολύ το να περιμένετε 1 ή 2 χρόνια μέχρι να δουλέψετε ως νηπιαγωγοί!!! Πως θα σας φαινόταν το 20 χρόνια (που σε κανέναν δεν το εύχομαι) που περίμενα εγώ; Το όνειρό μου ήταν εκεί μπροστά μου άπιαστο κι εγώ να μην μπορώ να το φτάσω ... Πέρασα από επετηρίδες, απογοητεύσεις, άλλες εργασίες άσχετες με την εκπαίδευση, οικογένεια, παιδιά, ΑΣΕΠ, εξομοίωση, άλλον ΑΣΕΠ, επιμόρφωση στην πληροφορική, κι άλλον ΑΣΕΠ,πρόσληψη ως αναπληρώτρια, κι άλλον ΑΣΕΠ κι ενδιάμεσα αλλαγές σε συστήματα πρόσληψης και, και, και....κουράστηκα και να τα γράφω. Ξέρω πως είναι να κυνηγάς το όνειρό σου... Φοβάμαι όμως, μήπως τελικά μόνοι μας μετατρέψουμε το όνειρο σε εφιάλτη; Το είπα και προηγουμένως...Σκεφτείτε τι πάτε να κάνετε φέτος. Μια ματιά στις απόψεις των καθηγητών που ζουν εδώ και χρόνια την ωρομισθία θα σας αποκαλύψει πράγματα που ίσως δεν είχατε σκεφτεί.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:16:08 μμ »
Οπως κι εσυ vasp, και οι διοριστεοι εχουν οικονομικα θεματα,να το θεσω ετσι, και ενω θα επρεπε να δουλευουν απο Σεπτεμβριο,τους πεταει εξω.Πολλοι εχουν ηδη παραιτηθει απο τις δουλειες τους,γι αυτο δεν μπορει κανεις να τους πει κανε στην ακρη εσυ,στο ονομα της συλλογικοτητας.Εγω ειμαι διοριστεα ΠΕ05 και η κατασταση στον κλαδο μου δεν περιγραφεται.Δεν πιανει μια η δικια σας κατασταση μπρος στα δικα μας χαλια.Φυσικα αν με παρουν ΑΜΩ,εστω και για 6,8,10 ωρες κοντα στην περιοχη μου η ωρομισθια, θα παω γιατι εχω αναγκη.Μακρια οχι ,να κοψουν το λαιμο τους,δεν θα βαζω κι απο την τσεπη μου.Δεν μας διοριζουν που δεν μας διοριζουν,θα τους κανουμε και χαμαλικι;Και κεραταδες και δαρμενοι;;;Ε,οχι

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:16:32 μμ »
. Φοβάμαι όμως, μήπως τελικά μόνοι μας μετατρέψουμε το όνειρο σε εφιάλτη; Το είπα και προηγουμένως...Σκεφτείτε τι πάτε να κάνετε φέτος. Μια ματιά στις απόψεις των καθηγητών που ζουν εδώ και χρόνια την ωρομισθία θα σας αποκαλύψει πράγματα που ίσως δεν είχατε σκεφτεί.
+++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:20:04 μμ »
Θα το ξαναπώ.
Οι ΑΜΩ είναι προπομπός των μονιμων εκπαιδευτικών part-time!
Αν δεχτήτε τώρα να πάτε με μειωμένο ωράριο, σε 2,3 ,5 χρόνια θα σας μονιμοποιήσουν με μειωμένο ωράριο, γιατί θα έχει  αποδειχτεί πλέον πως δεν χρειάζεται να προσλάβουν νηπιαγωγούς πλήρους ωραρίου, αφού και με 2 ώρες την ημέρα τη δουλειά τους την κάνουν!
Επίσης, αξίζει τόσα χρόνια σπουδών και τόσος κόπος για να γίνετε τραπεζοκόμοι; Γιατί αυτή θα είναι η δουλειά των ΑΜΩ στο νηπιαγωγείο, να ζεσατίνουν τα αφγητά των παιιδών και να επιβλέπουν την ώρα του φαγητού, αφού τα νηπιαγωγεία θα λειτουργούν μέχρι τις 2....

Σκεφτείτε το μέλλον που δεν είναι και τόσο μακρινό...........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161306
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.