*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια  (Αναγνώστηκε 3342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου από το σχολείο που υπηρετώ φέτος που σημειωτέον είναι δυσπρόσιτο Γυμνάσιο. Ο Διευθυντής είναι ένας ανόητα (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) τυπολάτρης και μας λέει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε καθημερινά εκεί ακόμα και τις μέρες που δεν έχουμε εξετάσεις. Φυσικά αυτό ισχύει αλλά όλοι ξέρουμε ότι στα σχολεία τις τελευταίες μέρες και μάλιστα όχι μέρες εξετάσεων οι διευθυντές είναι ελαστικοί και διευκολύνουν συναδέλφους που μένουν τόσο μακριά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. >:( >:( >:( :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2009, 07:48:12 μμ »
Πέρσι ήμαστε έτσι και χειρότερα!
Δεν πλησιάζαμε το σχολείο λόγω Πανελληνίων, αλλά ήμαστε υποχρεωμένοι να παρουσιαζόμαστε στο γραφείο των καθηγητών 11.30-1.00!  :o

Φέτος λόγω καλοσύνης και μόνο του διευθυντή έχουμε κάποια κενά, για να διευκολυνθούμε στην διόρθωση των γραπτών μας.
Όταν έχουμε επιτήρηση, φεύγουμε στις 11.00.
Όταν η επιτήρηση είναι διπλή, φύγουμε 1παρά.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2009, 07:51:01 μμ »
Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου από το σχολείο που υπηρετώ φέτος που σημειωτέον είναι δυσπρόσιτο Γυμνάσιο. Ο Διευθυντής είναι ένας ανόητα (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) τυπολάτρης και μας λέει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε καθημερινά εκεί ακόμα και τις μέρες που δεν έχουμε εξετάσεις. Φυσικά αυτό ισχύει αλλά όλοι ξέρουμε ότι στα σχολεία τις τελευταίες μέρες και μάλιστα όχι μέρες εξετάσεων οι διευθυντές είναι ελαστικοί και διευκολύνουν συναδέλφους που μένουν τόσο μακριά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. >:( >:( >:( :-X :-X

Εννοείς μετά το τέλος των εξετάσειων των ενδοσχολικών? Κι εγώ υπηρετώ σε δυσπρόσιτο και είμαστε όλοι  μα όλοι από πολύ μακριά.Ας πούμε 450 χλμ ο κοντινότερος.Πιστεύω πως μόνο όσοι παίρνουν μετάθεση ή όσοι έχουν πραγματικά σοβαρό λόγο δικαιούνται να φύγουν πριν τις 30 του μήνα.
Μήπως συμβαίνει το ίδιο και στο σχολείο σου?Δηλαδή,αν θέλει να φύγει ένας νωρίτερα θα θέλουν όλοι οπότε το σχολείο θα κλείσει?
Αν εννοείς τις μέρες εξετάσεων, όταν δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση,εμείς δεν πηγαίνουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 08:06:59 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2009, 07:52:15 μμ »
Σε καταλαβαίνω απολύτως καθώς αντιμετωπίζω παρόμοια κατάσταση σε νησί της παραμεθορίου(όχι δυσπρόσιτο).Κάθε μέρα εκεί και βέβαια για να φύγουμε νωρίτερα ούτε λόγος.Ούτε άδειες εγκρίνει η δδε.Εγώ έχω το πρόσθετο πρόβλημα ότι πρέπει σε λίγες μέρες να αφήσω το δωμάτιο που νοικιάζω και πιθανότατα θα αναγκαστώ να πληρώσω ξενοδοχείο τις τελ μέρες.Μου έχουν φύγει τρελά λεφτά φέτος και αυτή η κατάσταση φαίνεται να είναι το κερασάκι στην τούρτα... >:( >:( >:(
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2009, 07:59:21 μμ »
Που ακούστηκε...
να σου πληρώνουν ημερομίσθιο μόνο και μόνο για την παρουσία σου ΚΑΙ να απαιτούν... ανόητα (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) να παρουσιάζεσαι κιόλας!!
Ανήκουστο...


   


Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:07:54 μμ »
Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου από το σχολείο που υπηρετώ φέτος που σημειωτέον είναι δυσπρόσιτο Γυμνάσιο. Ο Διευθυντής είναι ένας ανόητα (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) τυπολάτρης και μας λέει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε καθημερινά εκεί ακόμα και τις μέρες που δεν έχουμε εξετάσεις. Φυσικά αυτό ισχύει αλλά όλοι ξέρουμε ότι στα σχολεία τις τελευταίες μέρες και μάλιστα όχι μέρες εξετάσεων οι διευθυντές είναι ελαστικοί και διευκολύνουν συναδέλφους που μένουν τόσο μακριά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. >:( >:( >:( :-X :-X

Εννοείς μετά το τέλος των εξετάσειων των ενδοσχολικών? Κι εγώ υπηρετώ σε δυσπρόσιτο και είμαστε όλοι  μα όλοι από πολύ μακριά.Ας πούμε 450 χλμ ο κοντινότερος.Πιστεύω πως μόνο όσοι πέρνουν μετάθεση ή όσοι έχουν πραγματικά σοβαρό λόγο δικαιούνται να φύγουν πριν τις 30 του μήνα.
Μήπως συμβαίνει το ίδιο και στο σχολείο σου?Δηλαδή,αν θέλει να φύγει ένας νωρίτερα θα θέλουν όλοι οπότε το σχολείο θα κλείσει?
Αν εννοείς τις μέρες εξετάσεων, όταν δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση,εμείς δεν πηγαίνουμε.
Αυτό εννοώ. Τις ημέρες που  δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση και όχι  φυσικά να κλείσουμε το σχολείο πριν τις 30. Αναφέρομαι σε κάποια off που θα μπορούσαμε να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας οι συνάδελφοι. Όσο για την ειρωνεία του xb πραγματικά λυπάμαι ...Δε δέχομαι μαθήματα ευσυνειδησίας και μάλιστα από ανθρώπους που δεν με ξέρουν και δεν ξέρουν ότι για να δουλέψω αναπληρώτρια φέτος έχω φτύσει αίμα με τρεις ΑΣΕΠ και έχω αφήσει πίσω δύο παιδιά για να υπηρετήσω.... >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 09:09:46 μμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος xb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:10:34 μμ »
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ



Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:15:18 μμ »
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ



Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποίησες την υπογραφή μου συνάδελφε/φισσα ή τι θέλεις να πεις με αυτό...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:19:05 μμ »
Αυτό εννοώ. τις ημέρες που  δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση και όχι να φυσικά να κλείσουμε το σχολείο πριν τις 30. Αναφέρομαι σε κάποια off που θα μπορούσαμε να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας οι συνάδελφοι. Όσο για την ειρωνία του xb πραγματικά λυπάμαι ...Δε δέχομαι μαθήματα ευσυνειδησίας και μάλιστα από ανθρώπους που δεν με ξέρουν και δεν ξέρουν ότι για να δουλέψω αναπληρώτρια φέτος έχω φτύσει αίμα με τρεις ΑΣΕΠ και έχω αφήσει πίσω δύο παιδιά για να υπηρετήσω.... >:( >:(

Κοίτα, αυτό είναι θέμα διευθυντή, οπότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!
Ίσως ο xb να νόμισε αυτό που κατάλαβα κι εγώ αρχικά,δηλαδή πως ήθελες να φύγεις νωρίς.Για τα τρελλά λεφτά που είπε η άλλη κοπέλα, αν δεν κάνω λάθος όλοι μας χαλάμε τρελλά λεφτά αφού υπηρετούμε μακριά.Και αν είστε αναπληρωτές απότι ξέρω αμοίβεστε αρκετά καλύτερα από μας...Και επίσης δεν κρατάτε δεύτερο σπίτι για 3 σχεδόν μήνες που θα είστε στην πατρίδα σας.
Τέλος πάντων συμφωνώ κι εγώ να υπάρχει κάποια συννενόηση αλλά δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει πως πολλοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις...
Προσπαθήστε να συζητήσετε με το διευθυντή σας, ίσως να παίρνει από λόγια. :)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:44:18 μμ »
Αυτό εννοώ. τις ημέρες που  δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση και όχι να φυσικά να κλείσουμε το σχολείο πριν τις 30. Αναφέρομαι σε κάποια off που θα μπορούσαμε να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας οι συνάδελφοι. Όσο για την ειρωνία του xb πραγματικά λυπάμαι ...Δε δέχομαι μαθήματα ευσυνειδησίας και μάλιστα από ανθρώπους που δεν με ξέρουν και δεν ξέρουν ότι για να δουλέψω αναπληρώτρια φέτος έχω φτύσει αίμα με τρεις ΑΣΕΠ και έχω αφήσει πίσω δύο παιδιά για να υπηρετήσω.... >:( >:(

Κοίτα, αυτό είναι θέμα διευθυντή, οπότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!
Ίσως ο xb να νόμισε αυτό που κατάλαβα κι εγώ αρχικά,δηλαδή πως ήθελες να φύγεις νωρίς.Για τα τρελλά λεφτά που είπε η άλλη κοπέλα, αν δεν κάνω λάθος όλοι μας χαλάμε τρελλά λεφτά αφού υπηρετούμε μακριά.Και αν είστε αναπληρωτές απότι ξέρω αμοίβεστε αρκετά καλύτερα από μας...Και επίσης δεν κρατάτε δεύτερο σπίτι για 3 σχεδόν μήνες που θα είστε στην πατρίδα σας.
Τέλος πάντων συμφωνώ κι εγώ να υπάρχει κάποια συννενόηση αλλά δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει πως πολλοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις...
Προσπαθήστε να συζητήσετε με το διευθυντή σας, ίσως να παίρνει από λόγια. :)
Συνάδελφοι σε λίγο θα μετανιώσω που έστειλα το μήνυμα.Πιστέψτε με μόνο να προκαλέσω δεν ήθελα.Νεοδιόριστη μέσω ασεπ και μετά πλείστων βασάνων είμαι,έχω μετακομίσει στην άλλη άκρη της χωρας σε μέρος με πανάκριβη διαβίωση(ε,όπως και να το κάνουμε υπάρχουν διαβαθμίσεις στο κόστος ζωής,σας εύχομαι να μη βρεθείτε σε μέρος που θα κοιτάξουν να σας απομυζήσουν),χρειάστηκε για πολύ σοβαρούς λόγους να κάνω πολλά ταξίδια κατά τη διάρκεια του χρόνου αυτού,αυτή τη στιγμή ζω με δανεικά και πρέπει να επιστρέψω το δωμάτιο που διαμένω σε λίγες μέρες,ενώ η συμφωνία ήταν αλλιώς ενώ μου έχουν φάει την εγγύηση και με περιμένει μια ακόμα μετακόμιση.Σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι πρέπει να κλείνουν τα σχολεία πριν τις 30 ή ότι οι μη ντόπιοι θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να φεύγουν άτυπα,έλεος!!!Δε θεωρώ όμως σωστό να μη σε αφήνουν να φύγεις πριν τις 29 ιουνίου ούτε με κανονική άδεια ενώ πρέπει να διασχίσεις ένα αιγαίο ώστε στις 30 να παρουσιαστείς στον τόπο μετάθεσής σου που βρίσκεται επίσης στην άλλη άκρη της χώρας και δεν είναι βέβαια ο τόπος μόνιμης κατοικίας σου.Αν κάποιοι παρεξήγησαν το αρχικό μου μήνυμα,ειλικρινά δεν το έγραψα με κακή πρόθεση.Κι επειδή φέτος πέρασα πάρα πολλά και μόνο τη χαρά του διορισμού δε χάρηκα,εύχομαι αυτό να μη συμβεί σε κανέναν άλλο.Αυτά.
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:59:31 μμ »
shania  αν προσέξεις σε πιο πάνω μήνυμα υποστηρίζω πως συμφωνώ να φεύγουν 1-2 μέρες νωρίτερα όσοι παίρνουν μετάθεση.Και μάλιστα φέτος που 29 πέφτει Δευτέρα κάποιοι ίσως μπορούν να φύγουν από Παρασκευή.Όσο για τα οικονομικά,παντού είναι δύσκολα, πίστεψέ με..Κι εγώ στην άλλη άκρη είμαι και το χειμώνα έχουμε μόνιμα κάτω από το 0.Όπως καταλαβαίνεις,για μήνες τα καλοριφερ ανάβουν ασταμάτητα και φεύγουν πόσα στο πετρέλαιο.Εγώ σου εύχομαι να περάσεις πολύ καλύτερα εκεί που θα πας  :)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2009, 09:08:49 μμ »
Αυτό εννοώ. τις ημέρες που  δεν έχουμε επιτήρηση ή εισήγηση και όχι να φυσικά να κλείσουμε το σχολείο πριν τις 30. Αναφέρομαι σε κάποια off που θα μπορούσαμε να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας οι συνάδελφοι. Όσο για την ειρωνία του xb πραγματικά λυπάμαι ...Δε δέχομαι μαθήματα ευσυνειδησίας και μάλιστα από ανθρώπους που δεν με ξέρουν και δεν ξέρουν ότι για να δουλέψω αναπληρώτρια φέτος έχω φτύσει αίμα με τρεις ΑΣΕΠ και έχω αφήσει πίσω δύο παιδιά για να υπηρετήσω.... >:( >:(

Κοίτα, αυτό είναι θέμα διευθυντή, οπότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!
Ίσως ο xb να νόμισε αυτό που κατάλαβα κι εγώ αρχικά,δηλαδή πως ήθελες να φύγεις νωρίς.Για τα τρελλά λεφτά που είπε η άλλη κοπέλα, αν δεν κάνω λάθος όλοι μας χαλάμε τρελλά λεφτά αφού υπηρετούμε μακριά.Και αν είστε αναπληρωτές απότι ξέρω αμοίβεστε αρκετά καλύτερα από μας...Και επίσης δεν κρατάτε δεύτερο σπίτι για 3 σχεδόν μήνες που θα είστε στην πατρίδα σας.
Τέλος πάντων συμφωνώ κι εγώ να υπάρχει κάποια συννενόηση αλλά δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει πως πολλοί εκμεταλλεύονται καταστάσεις...
Προσπαθήστε να συζητήσετε με το διευθυντή σας, ίσως να παίρνει από λόγια. :)
Συνάδελφοι σε λίγο θα μετανιώσω που έστειλα το μήνυμα.Πιστέψτε με μόνο να προκαλέσω δεν ήθελα.Νεοδιόριστη μέσω ασεπ και μετά πλείστων βασάνων είμαι,έχω μετακομίσει στην άλλη άκρη της χωρας σε μέρος με πανάκριβη διαβίωση(ε,όπως και να το κάνουμε υπάρχουν διαβαθμίσεις στο κόστος ζωής,σας εύχομαι να μη βρεθείτε σε μέρος που θα κοιτάξουν να σας απομυζήσουν),χρειάστηκε για πολύ σοβαρούς λόγους να κάνω πολλά ταξίδια κατά τη διάρκεια του χρόνου αυτού,αυτή τη στιγμή ζω με δανεικά και πρέπει να επιστρέψω το δωμάτιο που διαμένω σε λίγες μέρες,ενώ η συμφωνία ήταν αλλιώς ενώ μου έχουν φάει την εγγύηση και με περιμένει μια ακόμα μετακόμιση.Σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι πρέπει να κλείνουν τα σχολεία πριν τις 30 ή ότι οι μη ντόπιοι θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να φεύγουν άτυπα,έλεος!!!Δε θεωρώ όμως σωστό να μη σε αφήνουν να φύγεις πριν τις 29 ιουνίου ούτε με κανονική άδεια ενώ πρέπει να διασχίσεις ένα αιγαίο ώστε στις 30 να παρουσιαστείς στον τόπο μετάθεσής σου που βρίσκεται επίσης στην άλλη άκρη της χώρας και δεν είναι βέβαια ο τόπος μόνιμης κατοικίας σου.Αν κάποιοι παρεξήγησαν το αρχικό μου μήνυμα,ειλικρινά δεν το έγραψα με κακή πρόθεση.Κι επειδή φέτος πέρασα πάρα πολλά και μόνο τη χαρά του διορισμού δε χάρηκα,εύχομαι αυτό να μη συμβεί σε κανέναν άλλο.Αυτά.

Shania συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα αναφέρεις. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα και ένιωσα περίεργα όταν αντιμετώπισα ειρωνεία. Δεν μπήκαμε στην εκπαίδευση ούτε για να λουφάρουμε ούτε για να το παίξουμε έξυπνοι εις βάρος των παιδιών ή των άλλων συναδέλφων. Μιλάμε για απλά πράγματα μικρές διευκολύνσεις που συμβαίνουν στα περισσότερα σχολεία όταν ο διευθυντής είναι άνθρωπος και σωστά τυπικός σε θέματα που αφορούν την ουσία και όχι τον τύπο. Magda πίστεψέ με έχουμε όλοι προσπαθήσει να μιλήσουμε στο διευθυντή αλλά δεν καταλαβαίνει :) :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 09:10:42 μμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2009, 08:40:07 μμ »
Συγνώμη, αλλά θεωρώ υποχρέωση των εκπαιδευτικών να παρουσιάζονται στο σχολείο τους κάθε μέρα έστω και για πιουν καφέ!
Ούτε κανένας είναι υποχρεωμένος να δώσει σε κάποιον άδεια για να φύγει έστω και 1-2 νωρίτερα, καθώς τελευταίες μέρες συνήθως υπάρχει πολύ γραφειοκρατική δουλειά στα σχολεία η οποία κάπως πρέπει να γίνει.
Εγώ υπηρέτησα σε δυσπρόσιτο, ακριβώς στην αντίθετη άκρη της χώρα απο το μέρος μου (άρα δεν έχει σκοπό καν να μιλάμε για έξοδα και ματακομίσεις καθώς είναι αυτονόητο) και μέχρι τις 21 Ιουνίου που έκλεινε το σχολικό έτος πηγαίναμε κάθημερινα στο σχολείο και βοηθούσαμε την προισταμένη. Σημειωτέον, ότι εγώ που πήρα μετάθεση σε ΚΔΑΥ έπιανα δουλειά στις 22/6 και έπρεπε να βρω και σπίτι και να κάνω μετακόμιση.
Από τη στιγμή που σε πληρώνουν για να δουλεύεις, ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύεις!
άλλωστε για να παρουσιαστείς στη νέα θέση έχεις ένα περιθώριο κάποιων ημερών (νομίζω 10 αλλά δεν είμαι και σίγουρη)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία σε Γυμνάσια Λύκεια
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:05:09 πμ »

[/quote]

Shania συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα αναφέρεις. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα και ένιωσα περίεργα όταν αντιμετώπισα ειρωνεία. Δεν μπήκαμε στην εκπαίδευση ούτε για να λουφάρουμε ούτε για να το παίξουμε έξυπνοι εις βάρος των παιδιών ή των άλλων συναδέλφων. Μιλάμε για απλά πράγματα μικρές διευκολύνσεις που συμβαίνουν στα περισσότερα σχολεία όταν ο διευθυντής είναι άνθρωπος και σωστά τυπικός σε θέματα που αφορούν την ουσία και όχι τον τύπο.
[/quote]
+1000
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 923
Σύνολο: 927

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.