*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 153670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lef22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:25:53 μμ »
Επομένως αν έχω πλήρες ωράριο ως αναπληρωτής σε πρωινό πρόγραμμα και κάποιες ώρες σε ΣΔΕ, τότε οι ώρες του ΣΔΕ δεν προσμετρώνται, αν κατάλαβα καλά. Γιατί άκουσα, δεν ξέρω αν ισχύει, ότι μπορεις να εργαστείς και σε κανονικό σχολείο και σε ΣΔΕ. Διορθώστε με, σας παρακαλώ, αν κάνω λάθος.

Μπορείς να είσαι και στα δύο παράλληλα κατόπιν αίτησης άδειας στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ της διεύθυνσής σου.
Για δε τα μόρια, καλά κατάλαβες, μέχρι 1 μόριο το μήνα μπορείς να συλλέξεις, συνεπώς ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου το ΣΔΕ δε θα συνδράμει καθόλου στη μοριοδότησή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:29:31 μμ »
Ευχαριστώ πολύ leff22

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:31:36 μμ »
Αν προσληφθω σε ΣΔΕ αρχικά, μπορώ στη συνέχεια να κληθώ ως αναπληρωτής και να παραιτηθώ από το ΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος lef22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:33:42 μμ »
Εντάξει, δεν το λέει και με τον καλύτερο τρόπο...

Μιλάει για "(άμισθες) εβδομαδιαίες συνεδριάσεις πλήξης και ανίας".
Αυτό το "άμισθες" ειδικά...

Εκτός αυτού, αν μιλάς με ονόματα, πρέπει να λες και το δικό σου όνομα. Πιο τίμιο το βρίσκω.

Φίλτατε,

ότι έγραψα είχε ενημερωτικό χαρακτήρα. Αν ακούγεται άσχημο, φαντάσου πως ήταν για εμάς που το βιώσαμε κιολας. Είναι καλό όμως να γνωστοποιούνται τέτοιες συμπεριφορές. Αν υπήρχαν γραμμένα και τα γνώριζα εκ των προτέρων όταν επέλεγα ΣΔΕ ίσως να είχα αποφύγει όλη αυτήν την μιζέρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 02:35:20 μμ από lef22 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος lef22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:34:24 μμ »
Αν προσληφθω σε ΣΔΕ αρχικά, μπορώ στη συνέχεια να κληθώ ως αναπληρωτής και να παραιτηθώ από το ΣΔΕ;

Απροβλημάτιστα!

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:36:34 μμ »
Απροβλημάτιστα!
Δηλ. η πρόσληψή μου σε ΣΔΕ δε συνεπάγεται τη διαγραφή μου από τους πίνακες αναπληρωτών. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα απ' ότι κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:59:27 μμ »
Φίλτατε,

ότι έγραψα είχε ενημερωτικό χαρακτήρα. Αν ακούγεται άσχημο, φαντάσου πως ήταν για εμάς που το βιώσαμε κιολας. Είναι καλό όμως να γνωστοποιούνται τέτοιες συμπεριφορές. Αν υπήρχαν γραμμένα και τα γνώριζα εκ των προτέρων όταν επέλεγα ΣΔΕ ίσως να είχα αποφύγει όλη αυτήν την μιζέρια.

Δεν λέω να μην τα λες. Άλλο είπα. Ούτε μου ακούγεται άσχημα γιατί τα ξέρω από διάφορα σχολεία.
Δέχομαι ότι το λες με καλή προαίρεση αλλά καλοπροαίρετα σου λέω κι εγώ αυτό που σου είπα.
Που δεν έχει νόημα να το ξαναπώ.

Η μιζέρια, όπως λες, καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από το διδακτικό προσωπικό του σχολείου.
Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να την αποφύγεις γιατί θα τη συναντήσεις νομίζω σε όποιο σχολείο και να πας.

Είσασταν φαντάζομαι αρκετός νέος κόσμος στο σχολείο σου. Πόσοι ωρομίσθιοι είσασταν?
Κάνατε κάτι για την μείωση της μιζέριας ή απλά την δεχτήκατε?

Αποσυνδεδεμένος lef22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #273 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 03:30:43 μμ »
12Ω / 3Μ
αν είναι - όπως λες - σε όλα τα σχολεία η ίδια κατάσταση παραιτούμαι ΤΩΡΑ   :)
Δεν θέλω να το πιστέυω οπότε καλά θα ήταν να είχαμε μια σύντομη περιγραφή για τις συνθήκες και άλλων ΣΔΕ να ξέρουμε τι παίζει!

 Δεν μπορέσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα, δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια. Αφενός γιατί ήμασταν στην πλειονότητα νέοι στο σχολείο, άγνωστοι μεταξύ μας, αφετέρου εφαρμόζονταν διασπαστικές δυνάμεις πάνω στους ωρομισθιους (ευνοημένοι/αδικημένοι).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 03:41:42 μμ από lef22 »

Αποσυνδεδεμένος lef22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #274 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 03:40:12 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 03:42:13 μμ από lef22 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #275 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 05:41:11 μμ »
12Ω / 3Μ
αν είναι - όπως λες - σε όλα τα σχολεία η ίδια κατάσταση παραιτούμαι ΤΩΡΑ   :)
Δεν θέλω να το πιστέυω οπότε καλά θα ήταν να είχαμε μια σύντομη περιγραφή για τις συνθήκες και άλλων ΣΔΕ να ξέρουμε τι παίζει!

 Δεν μπορέσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα, δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια. Αφενός γιατί ήμασταν στην πλειονότητα νέοι στο σχολείο, άγνωστοι μεταξύ μας, αφετέρου εφαρμόζονταν διασπαστικές δυνάμεις πάνω στους ωρομισθιους (ευνοημένοι/αδικημένοι).

Δυστυχώς φίλε lef, τη μιζέρια που είναι διάχυτη στα σχολεία και στους μόνιμους, την ίδια και χειρότερη μιζέρια βλέπω και στους νεότερους ωρομίσθιους/αναπληρωτές. Πώς θα φάει ο ένας τον άλλον και η συναδελφικότητα κάτω του μηδενός.

Την ίδια γκρίνια που βλέπω στον ηλικίας 60+ μόνιμο για την καθυστέρηση μίας "άμισθης" συνεδρίασης, την βλέπω και σε έναν αναπληρωτή που μόλις ξεκίνησε να δουλεύει.
Τα δήθεν προσόντα δεν μας κάνουν καλύτερους καθηγητές. Άλλα πράγματα λείπουν.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #276 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 05:57:10 μμ »
Δυστυχώς φίλε lef, τη μιζέρια που είναι διάχυτη στα σχολεία και στους μόνιμους, την ίδια και χειρότερη μιζέρια βλέπω και στους νεότερους ωρομίσθιους/αναπληρωτές. Πώς θα φάει ο ένας τον άλλον και η συναδελφικότητα κάτω του μηδενός.

Την ίδια γκρίνια που βλέπω στον ηλικίας 60+ μόνιμο για την καθυστέρηση μίας "άμισθης" συνεδρίασης, την βλέπω και σε έναν αναπληρωτή που μόλις ξεκίνησε να δουλεύει.
Τα δήθεν προσόντα δεν μας κάνουν καλύτερους καθηγητές. Άλλα πράγματα λείπουν.

οι συνεδριασεις για τους ωρομισθιους σδε ηταν με πληρωμή έως και το 2011. μετα το 2012 σταματησε. ισως γι' αυτο αναφερονται οι συναδελφοι σε "αμισθη" συνεδριαση. ο ωρομισθιος δεν μπορει να καθεται οταν δεν πληρωνεται. ειναι με την ωρα το 'κοστουμι"του.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #277 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 06:48:31 μμ »
οι συνεδριασεις για τους ωρομισθιους σδε ηταν με πληρωμή έως και το 2011. μετα το 2012 σταματησε. ισως γι' αυτο αναφερονται οι συναδελφοι σε "αμισθη" συνεδριαση. ο ωρομισθιος δεν μπορει να καθεται οταν δεν πληρωνεται. ειναι με την ωρα το 'κοστουμι"του.

Αυτό δεν το ήξερα. Ίσχυε μόνο για σδε?
Εγώ και σαν ωρομίσθιος που ήμουν δεν θυμόμουν ποτέ να κάναμε συνδρίαση και να πληρωνόμουν.
Πάντως το βρίσκω παράλογο να πληρώνεται κάποιος κατά τις συνδριάσεις, όπως και να έχει.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 07:12:36 μμ »
αυτο γινοταν μονο στα σδε και πληρωνομασταν μεχρι μια ωρα διδακτικη τη βδομαδα, οχι παραπανω. ακομα κι αν καποιες συνεδριασεις κραταγαν 2 ωρες. αν και συνηθως, οι διευθυντες σχολαγαν τα παιδια λιγο πιο νωρις και συμπληρωναν μια ωρα μετα. τα σδε φιλε μου, καποτε ηταν το καμαρι της εκπαιδευσης! μη κοιτας τωρα πως τα καταντησαν. ακομα και οι πληρωμες μας ηταν μεχρι τις 13 του επομενου μηνα. και τωρα, ειμαστε μεχρι σημερα απληρωτοι για ολο το 2015. και εχουμε ηδη πληρωσει τα μαλλιοκερατα μας στον ΟΑΕΕ!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:18:06 μμ »
ΣΔΕ Νεαπολης (1ο Θεσσαλονίκης) να ξέρετε οτι υπάρχει περίεργο κλίμα αντιμετώπισης προς τους ωρομισθίους.

Συγκεκριμένα πέρσυ ήμασταν χωρισμένοι σε 2 στρατόπεδα (ωρομίσθιοι/μόνιμοι), κλίμα που καλλιεργούσε η διευθύντρια εκεί. Είχε μάλιστα πάρει 2 ωρομίσθιους για τον 2ωρο επιστημονικό γραμματισμό (6τμ x 2Ω = 12Ω), για μπορέσει να πάρει την δεύτερη από τον πίνακα που φάνηκε τελικά οτι ήταν φίλες, και φυσικα φρόντισε και οι 2 αυτοί να παίρνουν πάντα 15 ώρες την εβδομάδα βρέξει/χιονίσει.  Επίσης ο υποδιευθυντής, ένας συνδικαλιστής του κω***, ήταν ξεκάθαρα πολέμιος, που μάλιστα είχε πει την θρυλική ατάκα "Οι ωρομίσθιοι παίρνετε πολλά λεφτά"!

Κατα τα άλλα έχετε υπόψιν οτι η διευθύντρια αρέσκεται στις πολύωρες συνεδριάσεις (συνήθως 3ωρες), οπότε όσοι επιλέξετε αυτό το ΣΔΕ προετοιμαστείτε για μεταμεσονύκτιες (άμισθες) εβδομαδιαίες "συνεδριάσεις" πλήξης και ανίας στις οποίες θα σας τα πρήζει με ανούσιους μονολόγους όπου θα μιλάει αυτή και εσείς ίσως κληθείτε να συμφωνήσετε κάποια στιγμή.
Επίσης, πέρα από αυτό, έβρισκε πάντα να πει κάτι αρνητικό σε ό,τι και αν έκανε κάποιος (προϋπόθεση φυσικά να ήταν  ωρομίσθιος).


Γενικώς η εμπειρία μου σε αυτό το ΣΔΕ απο άποψη συλλόγου με αυτήν την διευθύντρια ήταν το κάτι άλλο! ΜΑΚΡΙΑ!

ΥΓ. Οι συνεδριάσεις είναι χρηστικές, οι συγκεκριμένες όμως κατα 85% καθόλου!
ΥΓ. Για δε το 'αμισθες' ίσως έπρεπε να γράψω οτι απαιτούσε οι ωρομίσθιοι να παράγουν και μη διδακτικό έργο σε ενδιάμεσες κενές ώρες που δηλωμένα πρόσθετε στο πρόγραμμα του καθενός.
ΥΓ. Κοινωνικός αυτοματισμός: πιο εύστοχος όρος για αυτό που συνέβαινε πέρσυ θα ήταν "βασιλεία δια της διαίρεσης" αφού κανείς δεν είχε να χωρίσει τίποτα με κανέναν στο σύλογο. Κι όμως κάτι πήγε στραβά...

Αυτά που λες ακριβώς μου θυμίζουν  50 just διευθύντρια ΣΔΕ Γ' Αττικής..Ακριβώς τα ίδια ..Μέχρι και μεταμεσονύκτια συνεδρίαση μας έκανε..Μάλλον συνεννοημένες  ήταν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 802
Σύνολο: 813

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.