*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά  (Αναγνώστηκε 68475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 24, 2010, 02:50:20 πμ »
μεχρι προσφατα δεν εδινε επαρκεια.τωρα αν απο φετος δινει λογω αλλαγης τιτλου δεν ξερω. το ακριβυναν βλεπω. δε φτανει που πρεπει να πας ροδο να νοικιαζεις σπιτι και να πληρωνεις και τα αεροπορικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2012, 06:14:08 μμ από ermionoula »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος sofia!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 01, 2010, 04:25:10 πμ »
Γνωρίζετε για τα μεταπτυχιακά του συγκεκριμένου τμήματος; Έχω τελειώσει Κοινωνολογία Παντείου και αφού με την ΑΣΠΑΙΤΕ δεν βλέπω να γίνεται τίποτα, αποφάσισα να κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στην εκπαίδευση ώστε να αποκτήσω και παιδαγωγική επάρκεια και να είναι και σχετικό με τον κλάδο μου. Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό με τα μεταπτυχιακά του συγκεκριμένου τμήματος θα με βοηθήσει πολύ....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:31:27 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 24, 2010, 10:19:29 μμ »
Είσαι σίγουρη ότι δεν δίνει παιδαγωγική επάρκεια; Το έχω κάνει το μεταπτυχιακό, όταν ακόμη λεγόταν "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση", και ανήκει στο τμήμα Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου.Νομίζω πως οι λόγοι αλλαγής του τίτλου δεν ήταν για την επάρκεια αλλά για να "ταιριάζει" περισότερο με τα σημεία των καιρών....

Όσον αφορά την ποιότητα.... και τα 2.000 ευρώ που έδωσα εγώ πολλά ήταν, δυστυχώς....

Θέλει ψάξιμο,μην πω κάτι αναξιόπιστο, αλλά είχα την εντύπωση ότι δίνει επάρκεια...Εξάλλου είχα και συμφοιτήτρια κοινωνιολόγο που νομίζω πως μου είχε πει ότι δεν θα χρειαστεί Ασπαιτε..

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:13:40 πμ »
δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω......το μονο που ξερω ειναι οτι για να εχεις παιδαγωγικη επαρκεια πρεπει το μεταπυχιακο σου να ειναι στις "επιστημες της αγωγης"
αυτο που λες ειναι με εξετασεις?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:47:25 μμ »
Είμαι φιλόλογος και μένω στην Αθήνα.Λόγω οικογένειας και εργασιακής πίεσης στα φροντιστήρια έχω απομακρυνθεί από το στενό χώρο του πανεπιστημίου.Ωστόσο,μιας και φέτος η κόρη μου θα πάει στον παιδικό σταθμό και θα έχω λίγο χρόνο το πρωί,θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά που πάντοτε μ'ενδιέφερε και πολύ περισσότερο μετά τις τελευταίες εξελίξεις στην εκπαίδευση.Δεν ξέρω όμως από πού ν'αρχίσω...Πού ν'απευθυνθώ,ποιες σχολές ή τμήματα είναι πιο προσιτά,ποιες είναι οι συνήθεις προυποθέσεις,τι προσόντα απαιτούνται,πότε γίνονται οι αιτήσεις...Αν γνωρίζετε κάποιες ηλεκτρονικές διευθύνσεις απ'όπου θα μπορούσα να βρω πληροφορίες ή μπορείτε να μου υποδείξετε οτιδήποτε χρήσιμο,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος jefferson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 12:35:23 πμ »
Είμαι φιλόλογος και μένω στην Αθήνα.Λόγω οικογένειας και εργασιακής πίεσης στα φροντιστήρια έχω απομακρυνθεί από το στενό χώρο του πανεπιστημίου.Ωστόσο,μιας και φέτος η κόρη μου θα πάει στον παιδικό σταθμό και θα έχω λίγο χρόνο το πρωί,θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά που πάντοτε μ'ενδιέφερε και πολύ περισσότερο μετά τις τελευταίες εξελίξεις στην εκπαίδευση.Δεν ξέρω όμως από πού ν'αρχίσω...Πού ν'απευθυνθώ,ποιες σχολές ή τμήματα είναι πιο προσιτά,ποιες είναι οι συνήθεις προυποθέσεις,τι προσόντα απαιτούνται,πότε γίνονται οι αιτήσεις...Αν γνωρίζετε κάποιες ηλεκτρονικές διευθύνσεις απ'όπου θα μπορούσα να βρω πληροφορίες ή μπορείτε να μου υποδείξετε οτιδήποτε χρήσιμο,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη βάση μεταπτυχιακών...

http://career.duth.gr/postgrads/

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 12:57:25 πμ »
Σ΄ευχαριστώ!Φαίνεται ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος foton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:03:23 πμ »
Είμαι φιλόλογος και μένω στην Αθήνα.Λόγω οικογένειας και εργασιακής πίεσης στα φροντιστήρια έχω απομακρυνθεί από το στενό χώρο του πανεπιστημίου.Ωστόσο,μιας και φέτος η κόρη μου θα πάει στον παιδικό σταθμό και θα έχω λίγο χρόνο το πρωί,θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά που πάντοτε μ'ενδιέφερε και πολύ περισσότερο μετά τις τελευταίες εξελίξεις στην εκπαίδευση.Δεν ξέρω όμως από πού ν'αρχίσω...Πού ν'απευθυνθώ,ποιες σχολές ή τμήματα είναι πιο προσιτά,ποιες είναι οι συνήθεις προυποθέσεις,τι προσόντα απαιτούνται,πότε γίνονται οι αιτήσεις...Αν γνωρίζετε κάποιες ηλεκτρονικές διευθύνσεις απ'όπου θα μπορούσα να βρω πληροφορίες ή μπορείτε να μου υποδείξετε οτιδήποτε χρήσιμο,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο ανοιχτό πανεπιστήμιο. δεν χρειάζεται πολυ κόπο γιά να κάνεις αίτηση κ σαφώς αίναι εξ αποστάσεως οπότε θα έχεις χρόνο κ για τη μικρή σου.βέβαια θα πρέπει να κληρωθείς πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:14:01 πμ »
Παρά το ψευδώνυμό μου,δεν τα πάω καλά με τις κληρώσεις.  ;DΣκεφτόμουν κάτι στη φιλοσοφική ή το παιδαγωγικό της αθήνας.Γιατί όμως έχω την αίσθηση ότι ένα πέπλο μυστηρίου καλύπτει το συγκεκριμένο θέμα;Οι θέσεις είναι πολύ λίγες;Δεν μπορεί κανείς να μπει με αδιάβλητες εξετάσεις;Mόνο λίγοι κι εκλεκτοί έχουν πρόσβαση;Tι απομένει για τους υπόλοιπους;
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος foton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:26:19 πμ »

κ γω είμαι από τα πιο άτυχα άτομα σε κληρώσεις κ τυχερά παιχνίδια αλλά τελικά κληρώθηκα κ μάλιστα από τις πρώτες θέσεις.Σαφώς μπορείς να κοιτάξεις κ άλλα αλλα η αίτηςη στο ανοιχτό γίνεται ηλεκτρονικά με μια πολύ απλη διαδικασία όποτε αν έχεις δοκιμάσει τς υπολοιπα πραγματικά δεν έχεις να χάσεις κάτι!αν χρειαστείς κάτι μη διστάσεις να ρωτήσεις

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 04:48:10 μμ »
καλησπέρα, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος είχε χρήσιμες πληροφορίες για το μεταπτυχιακό 'ψυχοπαιδαγωικη της ένταξης' της Τζουριάδου στο απθ. από ότι κατάλαβα φέτος είναι η τελευταία χρονιά που λειτουργεί και ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις. η ύλη για την κατεύθυνση 'ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες της πολυπολιτισμικότητας' είναι η εξής:

εξέλιξη του παιδαγωγικού λόγου για παιδιά από πολιτισμικές ετερότητες
θέματα ταυτότητας σε πολυπολιτισμικές κοινωνίες
θέματα διαπολιτισμικής επικοινωνίας
παιδαγωγική και διδακτική διαχείρηση προβλημάτων διγλωσσίας.

παρακαλώ όποιος έχει σχετική βιβλιογραφία ή οποιεσδήποτε πληροφορίες να με βοηθήσει! ευχαριστώ πολύ!



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2010, 03:07:04 μμ από Lenazagor »
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 06:48:21 μμ »
Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο,αλλά είσαι σίγουρη πως θέλεις να δώσεις  σε ένα μεταπτυχιακό της Τζουριάδου...;;; Έχω ακούσει πως είναι πολύ απαιτητική και στην συνέντευξη αλλά και μετά αν εδεήσει και σε πάρει εξίσου απαιτητική και χειρότερα....
Συζήτησε το και με άλλους...απλά το να διαβάσεις τόσο και μετά να σε ξεσκίσει στην συνέντευξη...κρίμα είναι.... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 01:18:04 πμ »
είδα τα αποτελέσματα από τις τελευταίες εξετάσεις και δεν είχαν ιδιαίτερα πολλά μόρια αυτοί που πέρασαν στην κατεύθυνση που με ενδιαφέρει. και στη συνέντευξη με άριστα το 20 πήραν όλοι πάνω από 15.... τι ρωτάνε άραγε? κάτι σχετικό με την ύλη? δεν έχω ιδέα πως μπορεί να είναι και δεν ξέρω ποια είναι η βιβλιογραφία...
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:06:15 μμ »
κανείς?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.