*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2016  (Αναγνώστηκε 245684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #728 στις: Ιούλιος 03, 2016, 08:16:54 μμ »
Κοιτάξτε τις μεταθέσεις στα μουσικά κτλ που ε'ιναι χωρίς μόρια και πείτε μου αν υπάρχουν βύσματα ή όχι ακόμα και σήμερα.Πάντα υπάρχουν κάποιοι πιο "έξυπνοι" από τους  άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:40 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #729 στις: Ιούλιος 03, 2016, 08:54:22 μμ »
Guest, ειλικρινά δε με πείθεις και δε νομίζω ότι έχει κάποιο λόγο να συνεχιστεί η συζήτηση. Το γεγονός ότι βρίσκεις φυσικό σε μια χώρα άλλοι να πεινάνε και άλλοι να θησαυρίζουν γιατί αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς αυτό με σοκάρει.  ;)Επίσης, ποιος είπε ότι στις χώρες που οι επιχειρήσεις πάνε καλά ο λαός ευημερεί; Στη Γερμανία μήπως ξέρεις ότι το 50% εργάζεται με ελαστική απασχόληση; Επίσης, εγώ να δεχτώ ότι θέλεις περί σοσιαλισμού, αλλά και το δικό σου μοντελάκι (καπιταλισμό το λένε) πού ακριβώς πέτυχε για όλο τα λαό και όχι για λίγους; Δεν ξέρω τι γινόταν στις χώρες τις πρώην σοσιαλιστικές, αλλά μόρφωση και δουλειά είχαν όλοι, όπως και φαί. Πες μου το δικό σου μοντέλο που ακριβώς και για πόσους τα εξασφάλισε όλα αυτά; Και όσο για τα κλειστά σύνορα, δυστυχώς, και εγώ μια φορά έχω πάει στο εξωτερικό, όχι γιατί τα σύνορα είναι κλειστά, αλλά γιατί είναι η τσέπη μου άδεια. Επίσης, σκέφτηκες ότι ο κοσμάκης δεν έχει να πληρώσει και γι αυτό έχει χρέη προς την εφορία κτλ; Τέλος, πότε ακριβώς περνάγαμε στο πανεπιστήμιο χωρίς φροντιστήρια; Εδώ στην ταινία "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο" μιλάνε για ιδιαίτερα. Μας δουλεύεις; Πότε ακριβώς ήταν αυτή η εποχή που περιγράφεις εσύ;  Τελοσπάντων, δεν έχει νόημα η συζήτηση, απλώς για την καταγραφή και μόνο της αντίθετης άποψης.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #730 στις: Ιούλιος 03, 2016, 09:30:46 μμ »
Guest, ειλικρινά δε με πείθεις και δε νομίζω ότι έχει κάποιο λόγο να συνεχιστεί η συζήτηση. Το γεγονός ότι βρίσκεις φυσικό σε μια χώρα άλλοι να πεινάνε και άλλοι να θησαυρίζουν γιατί αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς αυτό με σοκάρει.  ;)Επίσης, ποιος είπε ότι στις χώρες που οι επιχειρήσεις πάνε καλά ο λαός ευημερεί; Στη Γερμανία μήπως ξέρεις ότι το 50% εργάζεται με ελαστική απασχόληση; Επίσης, εγώ να δεχτώ ότι θέλεις περί σοσιαλισμού, αλλά και το δικό σου μοντελάκι (καπιταλισμό το λένε) πού ακριβώς πέτυχε για όλο τα λαό και όχι για λίγους; Δεν ξέρω τι γινόταν στις χώρες τις πρώην σοσιαλιστικές, αλλά μόρφωση και δουλειά είχαν όλοι, όπως και φαί. Πες μου το δικό σου μοντέλο που ακριβώς και για πόσους τα εξασφάλισε όλα αυτά; Και όσο για τα κλειστά σύνορα, δυστυχώς, και εγώ μια φορά έχω πάει στο εξωτερικό, όχι γιατί τα σύνορα είναι κλειστά, αλλά γιατί είναι η τσέπη μου άδεια. Επίσης, σκέφτηκες ότι ο κοσμάκης δεν έχει να πληρώσει και γι αυτό έχει χρέη προς την εφορία κτλ; Τέλος, πότε ακριβώς περνάγαμε στο πανεπιστήμιο χωρίς φροντιστήρια; Εδώ στην ταινία "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο" μιλάνε για ιδιαίτερα. Μας δουλεύεις; Πότε ακριβώς ήταν αυτή η εποχή που περιγράφεις εσύ;  Τελοσπάντων, δεν έχει νόημα η συζήτηση, απλώς για την καταγραφή και μόνο της αντίθετης άποψης.

Σκοπός μου δεν είναι να σε πείσω. Πάντα κάποιοι θα πεινάνε και πάντα κάποιοι θα περνάνε καλά. Είτε σε σοσιαλιστικές είτε σε καπιταλιστικές χώρες. Το έχουν δουλειά όλοι και δεν πεινάνε είναι σχετικό. Και στις σοσιαλιστικές χώρες είχαν δελτίο και στις καπιταλιστικές συσσίτια. Το μοντέλο που σου λέω εγώ είναι αυτό που κυριάρχησε διεθνώς σε χώρες με εκλογές. Το επέλεξαν οι ίδιοι οι πολίτες αλλιώς θα κυριαρχούσε το σοσιαλιστικό που είχαν άλλες χώρες. Γιατί άραγε? Πλανήθηκαν τόσα δισεκκατομύρια κόσμου. Σίγουρα κάποιοι δεν έχουν να πληρώσουν και σίγουρα κάποιοι κάνουν πως δεν έχουν να πληρώσουν. Οσο για τα φροντιστήρια κάτι σου είπα. Για ηλικίες. Αλλο κάνω αγγλικά ή μια γλώσσα και φροντιστήριο μόνο για Πανελλήνιες και άλλο από το δημοτικό κάνω ιδιαίτερα.
Και να σου πω και κάτι το μοντέλο όλοι παίρνουν τα ίδια ανεξαρτήτως τι προσφέρουν απλά δεν δημιουργεί κίνητρο για εργασία. Με λίγα λόγια σε μια διεθνή οικονομία ο ταλαντούχος και αυτός που σου προσφέρει ανταγωνιστικά πλεονέκτημα στην οικονομία σου και μπορεί να ανεβάσει συνολικά το βιοτικό επίπεδο μιας χώρας θα στην κάνει για άλλες πολιτείες. Ενας καλός δείκτης λοιπόν για την ευημερία ενός λαού είναι ο δείκτης θνησιμότητας, μόρφωσης, ευρεσιτεχνίας και το κατα κεφαλήν ΑΕΠ. Συγκρινε λοιπόν αυτά των καπιταλιστικών κοινωνιών με τις σοσιαλιστικές σε ένα περιβάλλον διεθνές που δεν υπάρχει απομονωτισμός και ζούμε με ότι παράγουμε και θα λάβεις απάντηση για το που περνά καλύτερα ο πληθυσμός. Επίσης λάβε υπόψη σου αν αυτές οι χώρες που απομονώνονται έχουν πρώτες ύλες ή εξαρτώνται από εισαγωγές. Μετανάστες από ανατολικές χώρες προς δυτικές είδα μαζικά. Το αντίθετο δεν το είδα πάντως. Τέλος τα περισσότερα σοσιαλιστικά κράτη κατέρευσαν εκ των έσω από τους πολίτες δηλαδή της χώρας όχι από κάποια στρατιωτική επέμβαση. Αποψη λέω και εγώ χωρίς να προσπαθήσω να σε πείσω. Εξάλλου είναι γνωστό. Υπάρχουν κάποιοι που πείθονται με ότι και αν πεις, υπάρχουν κα΄ποιοι που πείθονται με επιχειρήματα και υπάρχουν κάποιοι που δνε πείθονται με τίποτα. Οι τελευταίοι είναι χαμένος κόπος για οποιονδήποτε ομιλητή. Καλό βράδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 09:41:04 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #731 στις: Ιούλιος 03, 2016, 09:56:52 μμ »
Ενας καλός δείκτης λοιπόν για την ευημερία ενός λαού είναι ο δείκτης θνησιμότητας, μόρφωσης, ευρεσιτεχνίας και το κατα κεφαλήν ΑΕΠ. Συγκρινε λοιπόν αυτά των καπιταλιστικών κοινωνιών με τις σοσιαλιστικές σε ένα περιβάλλον διεθνές που δεν υπάρχει απομονωτισμός και ζούμε με ότι παράγουμε και θα λάβεις απάντηση για το που περνά καλύτερα ο πληθυσμός. Επίσης λάβε υπόψη σου αν αυτές οι χώρες που απομονώνονται έχουν πρώτες ύλες ή εξαρτώνται από εισαγωγές. Μετανάστες από ανατολικές χώρες προς δυτικές είδα μαζικά. Το αντίθετο δεν το είδα πάντως. Τέλος τα περισσότερα σοσιαλιστικά κράτη κατέρευσαν εκ των έσω από τους πολίτες δηλαδή της χώρας όχι από κάποια στρατιωτική επέμβαση.
Μα ειλικρινά, δεν μπορεί να λες κάτι τέτοιο, γιατί σε όλους αυτούς τους δείκτες αυτές οι χώρες ήταν πιο μπροστά. Ξεχνάς ότι σε αυτές τις χώρες μετά τις ανατροπές το προσδόκιμο ζωής έπεσε 10 χρόνια; Ξεχνάς ποια χώρα έστειλε τον πρώτο άνθρωπο στο διάστημα και σε αριθμό ευρεσιτεχνιών πρώτες ήταν. Οι Αμερικανοί είχαν ένας σλόγκαν: τι είναι αυτό που μαθαίνει η Ιβάν και δεν το μαθαίνει ο Τζον.  ;) Τέλος, μετανάστες έγιναν αυτοί οι άνθρωποι μετά τις ανατροπές. Καλά τα όσα διαβάζουμε, αλλά όχι να διαστρεβλώνουμε και όσα ζήσαμε. Ευτυχώς, τη θυμάμαι πολύ καλά εκείνη την περίοδο. Επίσης, τις ανατροπές τις αποφάσισαν εκ των έσω οι διοικούντες και όχι ο λαός. Μη λες πράγματα που δεν ξέρεις καλά. Καλό είναι να διαβάζουμε λιγάκι ή να μιλάμε με ανθρώπους που τα έζησαν προτού εκφέρουμε άποψη. Π.χ. σε κανένα βιβλίο δε λέγεται ότι ο σοσιαλισμός είναι το μοντέλο ανάμεσα στο φιλελευθερισμό και στο σοσιαλισμό. Εσύ πού το διάβασες;Τέλος, εγώ δε μίλησα για κανένα μοντέλο, στο ξαναλέω. Μίλησα για αξιοπρεπείς μισθούς και συνθήκες που πρέπει να έχουμε οι εκπαιδευτικοί και όλοι οι εργαζόμενοι. Σε καμιά χωρά και σε καμιά εποχή οι άνθρωποι δεν έζησαν χωρίς προβλήματα. Συμφωνούμε! Γιατί όμως το γεγονός ότι π.χ. ζητήθηκαν καθηγητές στον Πειραιά και παρόλα αυτά δεν έγιναν μεταθέσεις πρέπει να το δικαιολογούμε εκθειάζοντας τον καπιταλισμό και θάβοντας το σοσιαλισμό αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.  :o

Στα σχολεία που περιφέρομαι έχω γνωρίσει πολλούς που μου κάνουν τέτοιου είδους κηρύγματα, αλλά έχουν μόνιμη θεσούλα, ιδιαίτερα, σπίτι από το μπαμπά και ενώ μας αποκαλούν "κακομαθημένους εφήβους" που σκούζουμε, γλύφουν τη διοίκηση, κοιτάζουν να έχουν το καλύτερο πρόγραμμα και χώνουν εμάς έβδομες ώρες με αρχαία και έκθεση στο πρόγραμμα και μας πετάνε τα μαθήματα που αυτοί δε γουστάρουν. Μιλάνε για τα καλά της κινητικότητας και αυτοί δεν ξεκουνιούνται να πάνε να κάνουν το μάθημά τους σε διπλανό σχολείο προτιμώντας να πάρουν το μάθημα της δικής μας πρώτης ανάθεσης. Και ο Κούλης που ανέφερες σ' ένα σου μήνυμα, ζει αυτός και η οικογένειά του από το δημόσιο κορβανά, την ώρα που απέλυε υπαλλήλους. Την ώρα που ωρύονται κάποιοι περί τεμπέληδων δημοσίων υπαλλήλων (π.χ. ΜΜΕ) παίρνουν κρατική διαφήμιση. Φτάνει, λέω!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:40 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #732 στις: Ιούλιος 03, 2016, 10:05:20 μμ »
Το επικίνδυνο είναι έχουμε αρχίσει να θεωρούμε το άδικο και το παράλογο φυσικό. Τουλάχιστον η πλειοψηφία. Στο όνομα του: υπάρχουν και χειρότερα, τα σχολεία γέμισαν αναπληρωτές, εμείς είμαστε κολλημένοι στην επαρχία, τα παιδιά μας χωρίς δασκάλους μέσα σε 27 τμήματα και όλα τα δικαιολογούμε. Δεν είμαστε συνυπεύθυνοι, βρε συνάδελφοι, ούτε εμείς ούτε τα παιδιά ούτε οι γονείς τους για να την πληρώνουμε.  >:( >:( Αυτό παλεύουμε να πούμε κάποιοι εδώ μέσα και στα σχολεία. Αλίμονο αν το πιστέψουμε, τότε θα σκύψουμε το κεφάλι και θα υπομείνουμε αυτά και άλλα χειρότερα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #733 στις: Ιούλιος 03, 2016, 11:24:02 μμ »

Κάποιοι είναι πολύ νέοι και τους φαίνονται πρωτόγνωρα όλα αυτά... όσοι είναι παλιοί και διαμαρτύρονται απλά μας δουλεύουν

αν το σύστημα δούλευε σωστά τότε θα είχαμε καθαρές οργανικές και όχι εκτιμώμενες, για εμένα περισσότερο αξιόπιστο είναι το myschool (αρκεί να το ενημερώνει το κάθε σχολείο σωστά) παρά τα πυσδε που υπολογίζουν ότι να 'ναι.

Όλα είναι μαθηματικά αλλά το έχουν κάνει φιλοσοφία το θέμα μας... οι περισσότεροι συνάδελφοι στα ακριτικά μέρη και όχι μόνο είναι από μεγάλες αστικές περιοχές και όταν διορίστηκαν νόμιζαν ότι θα καθόντουσαν 1-3 χρονάκια και θα πηγαίναν σπίτι τους... γιατί; γιατί ήταν οι μέρες με τις παχιές αγελάδες... γιατί δίναν μεταθέσεις σε κενά που δεν υπήρχαν και δεν τους ένοιαζε ότι θα περισσεύανε το πολύ πολύ να έκαναν γραμματειακή ή καμιά αποσπασούλα σε κανένα γραφείο να ξύνει μολύβια ή και χειρότερα. Έτσι μπούκωσαν τα αστικά κέντρα....

Μετά ήρθε η κρίση και σιγά σιγά κάποιοι προσπάθησαν να μαζέψουν τα αμάζευτα... έτσι κόπηκαν και οι μεταθέσεις απλά και όμορφα. Τα πύσδε όμως τον χαβά τους. Μετά και σε συνδυασμό με την μείωση του μαθητικού πληθυσμού έρχεται και το υπουργείο και κάνεις αλλαγές με αύξηση ωραρίου, στα ωρολόγια, σε β ειδικότητες, β αναθέσεις,  κόβει θέσεις γραφείου κλπ κλπ με αποτέλεσμα παρά τις συνταξιοδοτήσεις να διατηρείται το μπούκωμα.....

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαμαρτύρεστε.....

Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχουν λειτουργικά κενά θα δώσουν αποσπάσεις... εκεί είναι όλο το παιχνίδι, αρκεί να βγαίνουν έγκαιρα.

Συγχαρητήρια σε όσους πήραν, υπομονή στους υπόλοιπους και καλή τύχη στις αποσπάσεις.

Υ.Γ. Για να σταματήσει αυτό το σκηνικό μόνο με έναν τρόπο μπορεί να γίνει... την δέσμευση ότι θα κάτσεις 10 χρόνια στο τόπο που διορίζεσαι και να πριμοδοτεί την εντοπιότητα. 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #734 στις: Ιούλιος 04, 2016, 01:51:32 πμ »
 @kinegiros, συμφωνώ για την πριμοδότηση της εντοπιότητας. Πιστεύω οτι τα 4 μόρια είναι λίγα. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο εκτός μορίων.
  

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #735 στις: Ιούλιος 04, 2016, 07:02:02 πμ »
Αν οι μεταθέσεις γίνονται σωστά όχι. Το θέμα είναι ποιο είναι το σωστό. Τα στοιχεία του myschool, των ΠΥΣΔΕ, κανένα από τα δύο;
Μην ξεχνάς ότι οι μεταθέσεις είναι οριστικές. Δηλαδή αν αυτοί έχουν σκοπό να κόψουν του χρόνου ένα μάθημα και πάνε από τώρα 10 άτομα στην χ περιοχή αυτοί οι 10 του χρόνου θα περισσεύουν. Αν τους κρατήσουν στην περιοχή που βρίσκονται ήδη και εκείνη η περιοχή έχει αυτούς και άλλους 10 ελλειμα. Τότε φέτος θα ζήταγε 20 αναπληρωτές και του χρόνου όσους του έλλειπαν από τις μεταθέσεις σύμφωνα με τα νέα δεδομένα του μαθήματος μετά την περικοπή.
Με λίγα λόγια είναι μια άσκηση για δύσκολους λύτες που εκτός σκοπιμοτήτων (να βολεύω δηλαδή) δεν μπορεί να λυθεί ευκολα όταν έχεις περιορισμένο ποσό για προσλήψεις αναπληρωτών, μην ξεχνάς λοιπόν μετάθεση = μόνιμη και απόσπαση = προσωρινή. Αν θες να παίζεις με τα Ω.Π. για να καλύπτει όλο και λιγότερο μπάτζετ προσλήψεων αναπληρωτών οι αποσπάσεις προσφέρονται έναντι των μεταθέσεων

Το παιχνίδι που είναι χαλασμένο τώρα θα το έλεγα παιχνίδια εξουσίας. Κανένας που έχει το μέλι δεν θα το δώσει στον άλλον με το καλό. Χρειάζεται εναλλαγή στον συσχετισμό δυνάμεων. Θεωρώ λοιπόν για να μην θεωρηθώ και συκοφάντης πως η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν θέλει να παίζεται το παιχνίδι τίμια ή τέλος πάντων πολλές φορές το τι είναι τίμιο και τι όχι είναι από ποια πλευρά το βλέπεις και τι βολεύει. Π.χ. το να βγει ένας νόμος είναι πεδίο εξυπηρέτησης συμφερόντων. Όταν βγει ο Νόμος λοιπόν και τον ακολουθήσω τότε είμαι νόμιμος και τίμιος, αλλιώς άτιμος και παράνομος;

Ας σου δώσω ένα παράδειγμα. Εστω ότι του χρόνου αφού περνάνε φέτος οι προσλήψεις των αναπληρωτών από ΑΣΕΠ ο ΑΣΕΠ επικυρώνει την κατάταξη. Και του χρόνου σου λέει μπλα μπλα μπλα δεν έχω την οικονομική δυνατότητα γραπτού διαγωνισμού και αφού τέλος πάντων ο ΑΣΕΠ επικύρωσε την λίστα των αναπληρωτών βάσει αυτής της λίστας διορίζω με την επίβλεψη πάντα του ΑΣΕΠ....τι γίνεται λοιπόν; Ξαφνικά η λίστα αυτή από παράνομη μέχρι τώρα με τις ευλογίες του ΑΣΕΠ γίνεται νόμιμη; Βλέπεις λοιπόν πως παίζεται το παιχνίδι;

Συνάδελφε, θέτεις πολλές υποθέσεις στα μηνύματά σου που αμφιβάλλω αν έχουν σημαντικό ποσοστό να συμβούν ώστε να μας οδηγούν να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Επίσης, διαφωνώ ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν θέλει να παίζεται το παιχνίδι τίμια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #736 στις: Ιούλιος 04, 2016, 10:20:28 πμ »
"Σύμφωνα με πληροφορίες που έφτασαν στο xenesglosses.eu οι Περιφερειακοί Διευθυντές με παρέμβαση τους μείωσαν τα κενά που έστειλαν τα ΠΥΣΠΕ και θα ικανοποιηθεί μόνο το 10% των αιτήσεων μεταθέσεων. Μέχρι στιγμής είναι άγνωστη η έκταση αυτής της παρέμβασης και πόσες αιτήσεις τελικά θα ικανοποιηθούν. Οι αιρετοί στο ΚΥΣΠΕ μιλάνε για τις λιγότερες μεταθέσεις των τελευταίων 50 ετών."

http://xenesglosses.eu/2016/07/paremvasi-periferiakon-diefthinton-stis-metathesis-athmias-mioni-dramatika-tis-metathesis/








guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #737 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:16:48 πμ »
Μα ειλικρινά, δεν μπορεί να λες κάτι τέτοιο, γιατί σε όλους αυτούς τους δείκτες αυτές οι χώρες ήταν πιο μπροστά. Ποιος ακριβώς έβγαζε τα νούμερα σε κάθε χώρα; Υπήρχαν διεθνείς οργανισμοί με ελέυθερη πρόσβαση σε στοιχεία χωρίς να το ξέρω. Μήπως τα δύο συστήματα χρησιμοποιούσαν διαφορετικούς δείκτες; Ξεχνάς ότι σε αυτές τις χώρες μετά τις ανατροπές το προσδόκιμο ζωής έπεσε 10 χρόνια; Ναι γιατί δεν πήγαν σε καπιταλισμό με κανόνες που ελέγχονται από το κράτος. Πήγαν σε απόλυτο νεοφιλελευθερισμό κάτι που ευαγγελίζονται και οι εδώ νεοφιλελε κάτι που με βρίσκει τελέιως μα τελέιως αντίθετο. Πιστεύω στον καπιταλισμό με ελεγκτή το κράτος Ξεχνάς ποια χώρα έστειλε τον πρώτο άνθρωπο στο διάστημα και σε αριθμό ευρεσιτεχνιών πρώτες ήταν. Η αλήθεια ήταν ότι αυτό ακριβώς τους έφαγε. Εδωσαν όλη τη δύναμη στην κούρσα των εξοπλισμών ακι του διαστήματος και των έχασανν στην καθημερινότητα της εκπλήρωσης των αναγκών του λαού. Οσο για τις ευρεσιτεχνίες που λες θα σε παρακαλούσα να μου παραθέσεις στοιχεία αποδεκτά και όχι από κάποια επιθεώρηση με παραγωγή σιτηρών, χάλυβα, ανθρακα κ.τ.λ. Οι Αμερικανοί είχαν ένας σλόγκαν: τι είναι αυτό που μαθαίνει η Ιβάν και δεν το μαθαίνει ο Τζον.  ;) Τέλος, μετανάστες έγιναν αυτοί οι άνθρωποι μετά τις ανατροπές. Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι σε περιόδους οικονομικής κρίσης οι άνθρωποι ήθελαν να πάνε στη ΕΣΣΔ και τελευταία στιγμή πήγαιναν αλλού. Για τις απόπειρες δραπεύτεσης από το ανατολικό μπλοκ έχεις ακούσει για το τείχος του Βερολίνου και προς τα που γινόταν η ροή; Καλά τα όσα διαβάζουμε, αλλά όχι να διαστρεβλώνουμε και όσα ζήσαμε. Ήσουν στην ΕΣΣΔ και τα έζησες όλο τον 20ο αιώνα; Η υπηρεσία γκούλανγκ και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης αντιφρονούντων σου λένε κάτι; Ευτυχώς, τη θυμάμαι πολύ καλά εκείνη την περίοδο. Επίσης, τις ανατροπές τις αποφάσισαν εκ των έσω οι διοικούντες και όχι ο λαός. Δες εδώ αν έγιναν δημοψηφίσματα σε χώρες δορυφόρους της ΕΣΣΔ https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7_%CE%A3%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD_%CE%A3%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%8E%CE%BD Μη λες πράγματα που δεν ξέρεις καλά. Καλό είναι να διαβάζουμε λιγάκι ή να μιλάμε με ανθρώπους που τα έζησαν προτού εκφέρουμε άποψη. Πρότεινε μου δημοσιεύματα να μπορέσω και εγώ ο αδαής Π.χ. σε κανένα βιβλίο δε λέγεται ότι ο σοσιαλισμός είναι το μοντέλο ανάμεσα στο φιλελευθερισμό και στο σοσιαλισμό. Ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός έχουν να κάνουν με κοινοκτημοσύνη των μέσων παραγωγής αλλά ο ένας αναγνωρίζει την διαφορά των τάξεων ο άλλος όχι. Η αλήθεια είναι με τις τόσες μεταλλάξεις που έχουν υποστεί πρέπει να μου ορίσεις σε ποιον αναφέρεσαι και σε ποια περίοδο. Τον είπα υβρίδιο γιατί είναι ανάμεσα στον κομμουνισμό που όλοι είναι ίσοι και στον καπιταλισμό που ο καθένας διαφορετικός. Πιο πολύ όμως στη θεωρία πάντα πάει προς τον κομμουνισμό Εσύ πού το διάβασες;Τέλος, εγώ δε μίλησα για κανένα μοντέλο, στο ξαναλέω. Μίλησα για αξιοπρεπείς μισθούς και συνθήκες που πρέπει να έχουμε οι εκπαιδευτικοί και όλοι οι εργαζόμενοι. το τι θεωρείς αξιοπρεπές είναι σχετικό. Οταν ο άλλος έχει 15 σπίτια και τα νοικιάζει και βγάζει 10.000 και 0 μισθό να πάρει μια χαρά περνά. Εκτός αν εννοείς να πάνε όλα στο κράτος να χαθεί η έννοια της ιδιοκτησίας και να πάμε πάλι από την αρχή. Εγώ δεν συμγωνώ κάντε εσείς την αρχή μεταξύ σας και αν σττην πορεία δεν σκοτωθείτε εδώ είμαστε Σε καμιά χωρά και σε καμιά εποχή οι άνθρωποι δεν έζησαν χωρίς προβλήματα. Συμφωνούμε! Καιρός ήταν!Γιατί όμως το γεγονός ότι π.χ. ζητήθηκαν καθηγητές στον Πειραιά και παρόλα αυτά δεν έγιναν μεταθέσεις πρέπει να το δικαιολογούμε εκθειάζοντας τον καπιταλισμό και θάβοντας το σοσιαλισμό αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.  :o Η συζήτηση όντως ξέφυγε. αν θυμάμαι καλά είπαμε τόσα έχει τόσους μπορεί να πάρει για να κάνει μεταθέσεις πρέπει να υπάρχουν πραγματικά κενά και μάλιστα σε βάθος χρόνου ώστε του χρόνου π.χ. να σε αξιοποιήσει εκεί που θα πας. Με λίγα λόγια θα έπρεπε όσοι παίρνουν μετάθεση να παίρνουν και οριστική τοποθέτηση σε κανονικό κενό. Το είδες να γίνεται; Παλιότερα αυτές τις αστοχίες τις κάλυπτε με προσλήψεις είτε μονίμων είτε αναπληρωτών. Σχεδόν σε όλο το δημόσιο όμως έχει πλέον κενά . Βλέπεις πουθενά να προσλαμβάνονται 20.000 νοσηλευτές ή γιατροί ή άλλα κενά κάθε χρόνο και μάλιστα με αυξητικές τάσεις; Εκεί οι άνθρωποι δεν θέλουν να πάνε σπίτι τους;

Στα σχολεία που περιφέρομαι έχω γνωρίσει πολλούς που μου κάνουν τέτοιου είδους κηρύγματα, αλλά έχουν μόνιμη θεσούλα, ιδιαίτερα, σπίτι από το μπαμπά και ενώ μας αποκαλούν "κακομαθημένους εφήβους" που σκούζουμε, γλύφουν τη διοίκηση, κοιτάζουν να έχουν το καλύτερο πρόγραμμα και χώνουν εμάς έβδομες ώρες με αρχαία και έκθεση στο πρόγραμμα και μας πετάνε τα μαθήματα που αυτοί δε γουστάρουν. Μπράβο και εγώ έχω γνωρίσει φιλόλογους που μοιάζουν σαν να τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου από τη σχολή που φοιτούν ότι η εκπαίδευση ξεκινά και τελειώνει από αυτούς.Όμως από αυτό το δείγμα δεν μπροώ να βγάλω συμπέρασμα. επίσης χαλάρωσε η ειδικότητα μου ποτέ δεν σου έφαγε ώρες ίσα ίσα μπορώ να πω ότι η ειδικότητα σου γινόταν Δ/ντες χωρίς να έχει τα στοιχειώδη πολλές φορές προσόντα και ικανότητα διοίκησης, αλλά έχωνε εργασίες της από δω και από κει. Οσο για τα ιδιαίτερα η πλειοψηφία των φιλολογικών μαθημάτων σε πανελλήνιο επίπεδο μάλλον δείχνει προς τα που γίνονται. Αλλά πάλι μιλάω για δείγμα που δεν αντιπροσωπεύει τον πληθυσμό Μιλάνε για τα καλά της κινητικότητας και αυτοί δεν ξεκουνιούνται να πάνε να κάνουν το μάθημά τους σε διπλανό σχολείο προτιμώντας να πάρουν το μάθημα της δικής μας πρώτης ανάθεσης. Μιλάτε και οι φιλόλογοι για δυο τρία και πέντε σχολεία διδασκαλίας; Τι να πούνε και άλλες ειδικότητες Και ο Κούλης που ανέφερες σ' ένα σου μήνυμα, ζει αυτός και η οικογένειά του από το δημόσιο κορβανά, την ώρα που απέλυε υπαλλήλους. Την ώρα που ωρύονται κάποιοι περί τεμπέληδων δημοσίων υπαλλήλων (π.χ. ΜΜΕ) παίρνουν κρατική διαφήμιση. Φτάνει, λέω! Τον Κούλη τον ανέφερα γιατί κάποιοι δεν τολμούσαν να μιλήσουν τότε ενώ τώρα σήκωσαν παντιέρα. Και κάποιοι της ειδικότητας σου και μάλιστα αιρετοί μιλούσαν για χαμένες αναθέσεις τους όταν συνάδελφοι απολύωνταν. Νομίζω αν δεν με απατά η μνήμη μου ήταν από Λακωνία μεριά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2016, 12:52:07 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #738 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:22:31 πμ »
Το επικίνδυνο είναι έχουμε αρχίσει να θεωρούμε το άδικο και το παράλογο φυσικό. Τουλάχιστον η πλειοψηφία. Στο όνομα του: υπάρχουν και χειρότερα, τα σχολεία γέμισαν αναπληρωτές, εμείς είμαστε κολλημένοι στην επαρχία, τα παιδιά μας χωρίς δασκάλους μέσα σε 27 τμήματα και όλα τα δικαιολογούμε. Πάντα υπήρχαν αναπληρωτές και όσο για τα 27 τμήματα μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις στοιχεί ότι όντως σε όλα τα σχολεία είανι 27. Ασε μην μιλήσω καλύτερα. Μόνο σε αστικά κέντρα ισχύει αυτό και όχι πάντα Δεν είμαστε συνυπεύθυνοι, βρε συνάδελφοι, ούτε εμείς ούτε τα παιδιά ούτε οι γονείς τους για να την πληρώνουμε.  >:( >:( Αυτό παλεύουμε να πούμε κάποιοι εδώ μέσα και στα σχολεία. Αλίμονο αν το πιστέψουμε, τότε θα σκύψουμε το κεφάλι και θα υπομείνουμε αυτά και άλλα χειρότερα. Μέχρι τώρα ο τρόπος αντίδρασης που προτείνατε οι σοσιαλιστές δεν έφερε αποτελέσματα. Η' μάλλον έφερε οι πιο δεξιοί από εσάς τους αριστερούς έγιναν βουλευτές ή καβάτζωσαν θεσούλα και μας ξέχασαν. Πείστε μας να σας αποδεχθούμε. Κυρίως όμως η εκπροσώπηση του σοσιαλισμού στην Ελλάδα καλό είναι να θέλει να κυβερνήσει και όχι όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες και δεν εννοώ οι ψήφοι

Και για να κλείσω. Η ΕΣΣΔ διαλύθηκε. Η Κίνα άλλαξε. Η Κούβα είναι σε φάση αλλαγής. Φέτος έχουμε 2016 με ταχείες αλλαγες στην τεχνολογία επικοινωνιών και μετακίνησεις αυλης μορφής κεφαλαίων. Η οικονομία της μιας χώρας είναι σφικταγκαλιασμένη με άλλες. Η κατάρρευση μιας επηρεάζει άλλες. Υπάρχουν πολυεθνικές με πολυμετοχική σύνθεση που έχουν κύκλους εργασιών παραπλήσιους με ΑΕΠ χωρών. Μόνο με "πολυεθνικούς" κρατικούς σχηματισμούς μπορείς να αντιμετωπίσεις την επέλαση τους και να θέσεις κανόνες βλέπε αποζημιώσεις εταιρίων με πρόσφατα παραδείγματα Google και VW. To να μιλας θεωρητικά για σχήματα, ιδεολογίες κ.α που πρακτικά κατέρρευσαν δεν βλέπω το νόημα όταν και εκλογικά δεν συγκινείς. Αν θες αλλαγή τότε προσπάθησε από την επικράτηση των αγορών να επιτύχεις την επικράτηση των κρατών ή διακρατικών οργανισμών που θέτουν κανόνες ορθής λειτουργίας. Οι Αγορές μπήκαν και στην Ελλάδα και στην Γερμανία κ.α. αλλά βλέπεις ότι η ασυδοασία τους εξαρτάται από το κράτος που βρίσκουν μπροστά τους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2016, 11:43:18 πμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #739 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:24:14 πμ »
Συνάδελφε, θέτεις πολλές υποθέσεις στα μηνύματά σου που αμφιβάλλω αν έχουν σημαντικό ποσοστό να συμβούν ώστε να μας οδηγούν να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Επίσης, διαφωνώ ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν θέλει να παίζεται το παιχνίδι τίμια.

Υποθεσεις και εγώ υπόθεση και εσύ στο τέλος. Η' αλλιώς διαφορετική οπτική πραγμάτων ή διαφορετικές εμπειρίες.
Αν είδες όταν κάνω υποθέσεις δεν παραθέτω στοιχεία και προσπαθώ να λέω νομίζω, πιστεύω, προσωπική άποψη.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #740 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:32:24 πμ »
"Σύμφωνα με πληροφορίες που έφτασαν στο xenesglosses.eu οι Περιφερειακοί Διευθυντές με παρέμβαση τους μείωσαν τα κενά που έστειλαν τα ΠΥΣΠΕ και θα ικανοποιηθεί μόνο το 10% των αιτήσεων μεταθέσεων. Μέχρι στιγμής είναι άγνωστη η έκταση αυτής της παρέμβασης και πόσες αιτήσεις τελικά θα ικανοποιηθούν. Οι αιρετοί στο ΚΥΣΠΕ μιλάνε για τις λιγότερες μεταθέσεις των τελευταίων 50 ετών."

http://xenesglosses.eu/2016/07/paremvasi-periferiakon-diefthinton-stis-metathesis-athmias-mioni-dramatika-tis-metathesis/

Αν δεν κάνω λάθος ενώ παλιά έλεγαν για μείωση μεταθέσεων όταν ειπώθηκε χρονικά εδώ μέσα ότι τα κενά τα δίνουν οι περιφερειακοί οι αιρετοί παντού το υιοθέτησαν...Εκτός αν κάνω λάθος....Πως λέγεται αυτό ακριβώς; Μετάθεση ευθυνών. Λοιπόν καιρός να πούμε κάποια πράγματα. Οταν ξέρω ότι το myschool βγάζει π.χ. 10 πλεονάσματα και εγώ ως ΠΥΣΔΕ δώσω 10 κενά, τα κενά ισχύουν όντως ή μήπως θέλω να δώσω την εντύπωση στους ψηφοφόρους μου ότι εγώ εδώσα η διοίκηση τα έκοψε. Και ουσιαστικά το μένος παέι προς τη διοίκηση ότι δνε κάνει μεταθέσεις κ.τ.λ. Υπόθεση κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2016, 11:34:33 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2002
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #741 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:54:40 πμ »
Να παραθέσω ένα στοιχείο και να αφήσω να συνεχιστεί η συζήτηση: από τους περίπου 4500 περυσινούς μετατεθέντες σε όλων των ειδών τις μεταθέσεις, λίγο πάνω από το 1/3 δεν έλαβαν οριστική τοποθέτηση εκεί όπου μετατέθηκαν. Και στις ειδικότητες αυτές τα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ έδωσαν και φέτος κενά ή μηδέν για μεταθέσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2016, 12:00:30 μμ από Patreas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.