*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154655 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4760 στις: Αύγουστος 20, 2015, 05:37:08 μμ »
τι γίνεται ρε παιδιά? μας δουλεύουν? το πανεπιστήμιο που είναι σε όλα αυτά? είναι δυνατόν εμείσ να δίνουμε τα ωραία μας λεφτά και αυτοί ούτε μία απάντηση? να σας πω΄κάτι που μου έστειλε το πανεπιστήμιο και με άγχωσε πολύ. είχα στείλει αίτηση για αποπληρωμή των διδάκτρων προκαταβολικά και μου την έστειλαν προχθές με το αναγραφόμενο ποσό και σημείωση ότι το ποσό αυτό ενδέχεται να αλλάξει. έστειλα φυσικά απαιτώντας διευκρίνιση ώς προς την αλλαγή αυτή των διδάκτρων και το τι εννοούν αλλά φυσικά δεν έλαβα απάντηση.. οπότε δεν πρόκειται να πληρώσω μέχρι να μάθουμε τι γίνεται..απλά θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα των υπευθύνων να μην μας ενημερώνουν...

λέτε να μας ζητήσουν επιπλέον χρήματα για να μας προσθέσουν πχ πρακτική κ.α.???

ΝΑΣΕ ΚΑΛΑ που μας ενημέρωσες, γιατι αυτό λέει ΠΟΛΛΑ καταρχην για την στάση του πανεπιστημίου... δεν ξέρουν τι γίνεται, και φυσικά για όσουν διαβασαν και τις δηλωσεις του προέδρου του ΙΕΠ μόνη λύση είναι οι εκλογές και αυτοί να φύγουν....

για το πανεπιστήμιο (όπως και για τα άλλα ελληνικά που είναι στα 3 εξαμηνα) βλέπω να τα πάνε στα 2 χρόνια 90 διδακ. μονάδες + 30δδ για πρακτική ... αλλά ποιος είναι υπεύθυνος να πει ότι οι 300 ή 400 ωρες πρακτικής είναι αρκετές????






Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4761 στις: Αύγουστος 20, 2015, 05:38:12 μμ »
2000 ευρωπουλα αλλά θα πρέπει να βρουν και που θα την κάνουμε

Που το ξέρεις ότι θα είναι τόσα??????
Δεν νομίζω τόσα πολλά

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4762 στις: Αύγουστος 20, 2015, 06:12:40 μμ »
το θέμα πάντως για μένα δεν είναι αν θα είναι 1000 ή 2000€.. είναι ότι είναι απαράδεκτο να έχουμε φτάσει οι περισσότεροι στο τελείωμα σχεδόν και να μιλάμε για τα αυτονόητα... την συνάφεια του πτυχίου μας.. και αν μετά βγεί άλλος υπουργός και θέλει 3 χρόνια φοίτηση τι θα γίνει? και πάει λέγοντας.. ποίος τα ορίζει αυτά?? νομίζω μετά την ανακοίνωση του πανεπιστημίου ήρθε η ώρα να κινηθούμε δικαστικά.. όλοι μαζί.. Δεν μπορεί.. δεν έχουμε γίνει ακόμα τριτοκοσμική χώρα.. κάποιοι νόμοι θα υπάρχουν...
Πάντως εγώ δεν έχω όρεξη ούτε για διάβασμα ούτε για εργασίες..! και σίγουρα θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά αν θα συνεχίσω καθώς ούτε άλλα λεφτά να διαθέσω μπορώ, ούτε χρόνο για πρακτική.. δουλεύω ήδη 10 ώρες την μέρα.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4763 στις: Αύγουστος 20, 2015, 06:20:24 μμ »
Συνάδελφοι ας είμαστε δίκαιοι . Το Πανεπιστήμιο δε φταίει για τις βλακείες του κάθε υπουργείου Πώς να αναμορφώσει άμεσα το πρόγραμμα και πώς να πάρει άμεσα τέτοιες αποφάσεις. Το θέμα είναι εμείς τι θέλουμε αυτή τη στιγμή; Το ΜΤΠ να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα; Αυτό μας ικανοποιεί; Διότι εγώ προσωπικά οικονομικά δεν μπορώ να αντεπεξέλθω σε ενδεχόμενο αυξημένο κόστος και επιπλέον μου είναι αδύνατο , λόγω δουλειάς να κάνω πρακτική. Οπότε αν το πρόγραμμα μείνει ως έχει θα έχω ένα πτυχίο μη συναφές, αν πάλι αλλάξει  θα πρέπει να το διακόψω. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4764 στις: Αύγουστος 20, 2015, 06:25:08 μμ »
Συνάδελφοι έβγαλε κάποια ανακοίνωση το Πανεπιστήμιο για το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4765 στις: Αύγουστος 20, 2015, 06:32:45 μμ »
Δε διαφωνώ..δεν πρέπει να είμαστε άδικοι με την σχολή αλλά ας μπεί κάποιος στον κόπο να μας ενημερώσει για οτιδήποτε.. έστω ότι κινήθηκαν νομικά.. ότι έχουν πρόθεση να αλλάξουν το πρόγραμμα.. κάτι.. να ξέρουμε λιγάκι τι μας γίνεται.. εμείς αυτή την στιγμή είμαστε οι πίο αδικημένοι και χαμένοι (όσοι φοιτούμε ήδη) άρα ας μας δοθεί κάποια προτεραιότητα.. αν στην σημερινή συνάντηση στην Αθήνα δε θιχτεί το δικό μας ζήτημα τότε ποιο.? η φοιτητική ζωή.?

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4766 στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:07:00 μμ »
Αν δε βάλουμε τη δόση του Αυγούστου (που προσωπικά δε θέλω και σκέφτομαι μήπως επίτηδες θα μας ενημερώσουν τέλη Αυγούστου για να τσεπωθούν τα λεφτά) θα κλείσει το σύστημα?

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4767 στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:35:03 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν έβαλα ούτε του Ιουλίου ακόμα καθώς ετοιμαζόμουν να τα βάλω όλα μαζί αλλα χωρίς να ξέρουμε τι μας περιμένει μήπως είναι λίγο ανόητο εμείς να συνεχίσουμε να πληρώνουμε κανονικά?? στην ίδια σκέψη είμαι και γώ. σκέφτομαι να μην πληρώσω ακόμα έως ότου έχουμε κάποια απάντηση. ελπίζω μέχρι τέλη του μήνα θα έχω στείλει όλες τις εργασίες και αν δεν έχω πρόσβαση μετά βλέπουμε..

Αποσυνδεδεμένος Anastasia3331

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4768 στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:36:11 μμ »
Το 528 που λες δεν υφίσταται... το 626 αν εννοείς της Χατζηχαραλάμπους είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από το 526.
Το 526 είναι το πιο βαρετό μάθημα άλλα ο Σαλβαράς βάζει βαθμούς και η εργασία και εξετάσεις είναι καθαρή αντιγραφή από το βιβλίο του.. Επίσης αν δεν έχεις περάσει το 623 .. δεν μπορείς να πάρεις το 626.


Ευχαριστώ πολύ! Το 626 και το 526 έχουν μόνο ένα βιβλίο ή περισσότερα όπως λέει το διάγραμμα?

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4769 στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:12:00 μμ »
Γνωρίζετε από πότε θα μπορούμε να μπούμε να δηλώσουμε τα μαθήματα του άλλου εξαμήνου;;

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4770 στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:17:49 μμ »
Καλησπέρα ξανά..

Εν όψει των εξετάσεων του Σεπτεμβρίου ξέρετε τι είδους θέματα μπαίνουν στο 501 - Ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση???
Είναι βατά, μέσα από τις σημειώσεις - βιβλία και τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες  ή δύσκολα?

Για να προετοιμαζόμαστε και ψυχολογικά...  :'(

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4771 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:39:04 μμ »
Σε σχέση με τα δίδακτρα να σας ενημερώσω ότι τα καταβάλουμε όποτε νομίζουμε. Εγώ μέχρι τώρα τα έβαζα πάντα λίγο πριν τις εξετάσεις (δηλ, δεν έβαζα τις μηνιαίες δόσεις). Το σύστημα μένει ανοιχτό και κάνουμε και δήλωση μαθημάτων επόμενου τετραμήνου κανονικότατα. Αυτό που δεν σου επιτρέπει να δεις το σύστημα είναι οι τελικές βαθμολογίες των μαθημάτων. Οπότε για παράδειγμα στα σεμινάρια που δεν έχουν εξετάσεις και μας ενδιαφέρει σχετικά νωρίς ο βαθμός δεν μπορούμε να τον δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 10:42:06 μμ από PK »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4772 στις: Αύγουστος 21, 2015, 12:41:26 πμ »
Στα κριτήρια δεν αναφέρει πόσο χρόνος είναι η πρακτική, μπορεί να είναι 400 ώρες μπορεί να είναι και 4 ώρες.
Επίσης το κόστος του πανεπιστημίου για την πρακτική είναι όσο για ένα μάθημα εξαμήνου, δηλαδή ο καθηγητής που σε υποστηρίζει με άλλα λόγια ασήμαντο.

Αποσυνδεδεμένος Chara-x_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4773 στις: Αύγουστος 21, 2015, 01:03:48 πμ »
Αυτό σχετικά με το χρονικό διάστημα της πρακτικής άσκησης ειναι κατι που το επεσήμανε και ο Κουρμπέτης. Οτι δλδ ειναι αρκετά ευέλικτα αυτα τα κριτήρια καθώς δεν καθορίζει το χρονικό διάστημα της πρακτικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 975
Σύνολο: 983

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.