*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144444 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1260 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 12:44:44 μμ »
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση rnpet, μάλλον με ξεάγχωσες για το επόμενο τετράμηνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maria_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1261 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 06:25:44 μμ »
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να κανω το μεταπτυχιακό, ωστόσο οικονομικοί λόγοι δεν το επιτρέπουν μέχρι στίγμής..
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί αυτά που διάβασα στη σελίδα του μεταπτυχιακού είναι λίγο διαφορετικά απο αυτα που διάβασα εδώ!
Εκτός απο το οικονομικό, απ'οτι κατάλαβα δεν χρειάζεται φυσική παρουσία στην Κύπρο. Δεν θα χρειαστεί δηλαδη να πάμε ούτε μια φορά?θα κάνουμε τα on-line  μαθήματα και θα πηγαίνουμε για εξετάσεις όποτε γίνονται στην Αθήνα?(επειδή διάβασα οτι θα χρειαστεί να πάμε για παράδειγμα π.χ στις διακοπές του Πάσχα, τον Ιούλιο κλπ..)
Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι εκτός απο την προκαταβολή με την εγγραφή που απ'οτι κατάλαβα είναι γύρω στα 400 ευρω...θα δίνουμε κάθε μήνα χρήματα και πόσα περίπου θα είναι αυτα?
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που το έχουν ξεκινήσει αν τους φαίνεται πολύ δύσκολο ή απλά δύσκολο!
Βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτό και το μεταπτυχιακό της Ιταλίας και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1262 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 06:13:02 μμ »
maria_89 δεν χρειάζεται φυσική παρουσία στην Κύπρο. Τα μαθήματα γίνονται μέσω πλατφόρμας. Από εκεί κάνεις όλες τις δραστηριότητες σου, ανεβάζεις τις εργασίες σου..
Εξετάσεις κάθε τέλος τετραμήνου γίνονται σε Αθήνα, Θεσ/κη κ Ηράκλειο Κρήτης . Η δόση κάθε μήνα εξαρτάται απο τα πόσα μαθήματα θα πάρεις το κάθε τετράμηνο.
Το μεταπτυχιακό έχει απαιτήσεις όπως κάθε μεταπτυχιακό φυσικά με τις εργασίες του κ όλα τα σχετικά. Είναι απαιτητικό, θέλει δουλίτσα κ να αφιερώσεις χρόνο φυσικά, αλλα δεν είναι κάτι το τρομερό. Αυτά....

Αποσυνδεδεμένος fraou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1263 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 02:32:43 μμ »
Καλησπέρα σας κ καλή αρχή σε όλους! Ξεκινάω τώρα το μεταπτυχιακό και δεν ξέρω ποιο μάθημα να επιλέξω από τα υποχρεωτικά. Οι πιο παλιοί τι μου προτείνετε για αρχή? 521, 523 ή 621? Ποιο θεωρείτε πιο εύκολο?  Σας ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lazos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1264 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 03:29:51 μμ »
μεχρι ποτε είναι οι αιτήσεις?

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1265 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 05:25:26 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο παλιούς, σχετικά με την πληρωμή των διδάκτρων. Έχω πληρώσει την προκαταβολή, έχω ξεκινήσει τα μαθήματα ωστόσο δεν έχω καμία ενημέρωση σχετικά με το πόσα και πότε πρέπει να αρχίσω να πληρώνω. Ξέρω ότι το πoσό εξαρτάται από τα μαθήματα που έχω πάρει, αλλά δεν μου έχουν στείλει ακόμα περαιτέρω ενημέρωση. Είναι ακόμα νωρίς ή μήπως να τους στείλω κάποιο mail??

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1266 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 05:35:02 μμ »
Αν σου έχουν στείλει κωδικούς, μπες στο student intranet. Έχει αναλυτικά το πόσα πρέπει να πληρώσεις και πότε. Στην καρτέλα Installments.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1267 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 06:03:28 μμ »
Το μεταπτυχιακό έχει απαιτήσεις όπως κάθε μεταπτυχιακό φυσικά με τις εργασίες του κ όλα τα σχετικά. Είναι απαιτητικό, θέλει δουλίτσα κ να αφιερώσεις χρόνο φυσικά, αλλα δεν είναι κάτι το τρομερό.

Να διορθωσω οτι αυτα ειναι αμεση συναρτηση του αν καποιος το κανει full-time ή part-time - διοτι για εργαζομενη μαμα που το κανει full-time δε θα ειναι απλα κατι το τρομερο αλλα πολυ τρομερο! Εδω εργαζομενη μαμα που το κανει part-time, σταματησε την εργασια της το καλοκαιρι για να μπορει ν'ανταπεξελθει στις απαιτησεις.

Εγω που το πηρα F-T διοτι φετος ειμαι ανεργη, προς το παρον διαβαζω 8-9 ωρες τη μερα. Εννοειται οτι δε διαβαζω μονο το ενα κεφαλαιο απο το βιβλιο του μαθηματος, διοτι μετα το πρωτο διημερο διαπιστωσα οτι δεν επαρκει για τα κειμενακια που πρεπει να γραψουμε, π.χ. στο 501, τοσο το κεφαλαιο του βιβλιου οσο και οι σημειωσεις δεν ανεφεραν τιποτα για τις θεωριες Ausubel και Piaget που επρεπε να συμπεριληφθουν στο σχολιασμο της συνεντευξης Βοσνιαδου, αρα ο φοιτητης επρεπε να ειχε διαβασει απο αλλου για θεωριες γνωστικης ψυχολογιας. Ταυτοχρονα εχω ενα μαθημα του Στασινου που κατα γενικη ομολογια ειναι απαιτητικος! Συν ενα μαθημα με μεθοδολογια ερευνας! Συν το σεμιναριο, που ειναι το μονο που θελει λιγοτερο διαβασμα, αφου οι μοναδες του ειναι το 1/3 ενος κανονικου μαθηματος.

Παρα πολυ χρονοβορα ειναι η υποχρεωση να διαβαζουμε και ν'απανταμε στα κειμενα των συμφοιτητων μας στα φορουμ. Συγκρινοντας με το πρωτο μου μεταπτυχιακο που ηταν δια ζωσης, θεωρω οτι ηταν πολυ καλυτερο ολα αυτα τα κειμενα και τις γνωμες των συμφοιτητων μου να τις ακουγα και να τις σχολιαζα μεσα στο εβδομαδιαιο 3ωρο της συναντησης, παρα να πρεπει ν'ασχολουμαι μ'αυτα σε καθημερινη βαση - παρα μα παρα πολυ χρονοβορα διαδικασια. Αν καποιος δεν ενδιαφερεται για το βαθμο του σ'ενα μαθημα κι αποφασισει ν'αγνοησει τα φορουμ και να το περασει μονο με τα τεστ, την εργασια και τις εξετασεις, τοτε θα γλυτωσει ολο αυτον τον πολυτιμο χρονο, αλλα δε θα μπορεσει να εχει αριστα (Α) στο μαθημα. Εξαρταται απο το ποιος ειναι ο στοχος του καθενος, αφου το μαθημα περνιεται και με Β ή C. (η βαση ειναι το 60%)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1268 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 06:24:12 μμ »
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που το έχουν ξεκινήσει αν τους φαίνεται πολύ δύσκολο ή απλά δύσκολο!
Βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτό και το μεταπτυχιακό της Ιταλίας και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!

Κανενα μτπχ δεν ειναι δυσκολο για το φοιτητη που εχει συστημα στο διαβασμα του. Αλλα της Λευκωσιας διαπιστωνω οτι ειναι πολυ χρονοβορο - καλυτερα λοιπον να το παρεις part-time αν εργαζεσαι κι εχεις οικογενειακες υποχρεωσεις, αλλιως θα εισαι με την ψυχη στο στομα για να προλαβαινεις να γραφεις τα εβδομαδιαια κειμενακια συν τις μεγαλες εργασιες (2000-3000 λεξεις).
Τα αγγλικα μτπχ ειναι πολυ ευκολα - θελουν μονο 1 εργασια 3000 λεξεων και δεν εχουν εξετασεις. Αλλα πρεπει να πηγαινεις εκει κατα διαστηματα, οπως στης Βουλγαριας. Ενα απο αυτα εχει κι η ΑΣΠΑΙΤΕ, στο οποιο πρεπει να πηγαινεις στην Αθηνα μια φορα καθε 3 βδομαδες. (χωρις εξετασεις, εννοειται) Για το Ιταλικο που λες δεν ξερω. Υπαρχει ομως κι αλλο ΚΥπριακό: το Ευρωπαϊκο Πανεπιστημιο Κυπρου, που μαλιστα ειχε πει οτι το εκπαιδευτικο υλικο περιεχεται στην τιμη 5700 των διδακτρων.

Να ρωτησω: υπαρχει καποιος που μενει Αθηνα και θελει να μου δανεισει μεχρι τον Ιανουαριο ή να πουλησει μισοτιμης το βιβλιο του 510 (Παπαναστασιου & Παπαναστασιου) και το καινουριο βιβλιο του Στασινου; (2013)
Ειναι πολλα να πληρωσουμε επιπλεον 300 ευρω για τα βιβλια οσοι απολυθηκαμε φετος, θα επρεπε το βασικο βιβλιο να συμπεριλαμβανεται στα διδακτρα των 6060. 

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1269 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 09:03:13 πμ »
Καλησπέρα σας κ καλή αρχή σε όλους! Ξεκινάω τώρα το μεταπτυχιακό και δεν ξέρω ποιο μάθημα να επιλέξω από τα υποχρεωτικά. Οι πιο παλιοί τι μου προτείνετε για αρχή? 521, 523 ή 621? Ποιο θεωρείτε πιο εύκολο?  Σας ευχαριστώ!!!!

621 δαγκωτό!

Αποσυνδεδεμένος Nataliasta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1270 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:56:40 μμ »
Χαίρεται!!!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ να έχει το βιβλίο ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ για το μάθημα 501.Δεν το βρίσκω και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που το έχει αγοράςει και έχει διάθεση να βοηθήςει,να βρίσκαμε ένα τρόπο να το βγάλω φωτοτυπίες.ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1271 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 04:14:49 μμ »
γεια σας συναδερφοι.ηθελα να ρωτησω εσας που ειστε ηδη φοιτητες αν ξερετε κατι για το μεταπτυχιακο σχολικη ψυχολογια στο πανεπιστημιο κυπρου.εχει αναρτησει στο ιντερνετ οτι εχει 1 εβδομαδα παραταση στις αιτησεις και σκεφτομαι να κανω αιτηση.αλλα δεν ξερω αν εχει αναγνωριστει εδω.νομιζω περυσι δεν υπηρχε.

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1272 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:27:37 μμ »
γεια σας συναδερφοι.ηθελα να ρωτησω εσας που ειστε ηδη φοιτητες αν ξερετε κατι για το μεταπτυχιακο σχολικη ψυχολογια στο πανεπιστημιο κυπρου.εχει αναρτησει στο ιντερνετ οτι εχει 1 εβδομαδα παραταση στις αιτησεις και σκεφτομαι να κανω αιτηση.αλλα δεν ξερω αν εχει αναγνωριστει εδω.νομιζω περυσι δεν υπηρχε.

Kαλό απόγευμα. Σε ενημέρωση που είχε κάνει το πανεπιστήμιο Λευκωσίας στην πόλη μου είχα ρωτήσει τον αντιπρόσωπο του πανεπιστημίου σχετικά με την αναγνώριση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού και είχε απαντήσει πως βρίσκεται στην διαδικασία αναγνώρισης, δεν είχε αναγνωριστεί ακόμα τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη που έγινε η ενημέρωση. Είπε βέβαια πως είναι σίγουρη η αναγνώριση του, αλλά μέχρι να δεις κάτι επίσημα, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα. Δεν έχω δει κάποια επίσημη πράξη αναγνώρισης, και έψαξα γιατί με ενδιέφερε και μένα αυτό το μεταπτυχιακό. Στείλε ενα mail είτε στο πανεπιστήμιο είτε στον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π να είσαι καλυμμένος!

Αποσυνδεδεμένος lian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1273 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 06:14:34 μμ »
Καλησπέρα καλή αρχή σε όσους αρχιζουν το μεταπτυχιακό και καλη συνέχεια στους υπόλοιπους! Οι πληροφορίες που δινετε ειναι σημαντικές ! εκανα τα χαρτιά μου τελευταια στιγμή μιας και δεν γνωριζα την υπαρξη του μεταπτυχιακου, εγινα δεκτη το Σαββατο! ημουν ενθουσιασμένη αλλά όσα διάβασα στο forum μου εκοψαν την χαρά!!! ΟΚ δεν πρεπει να γκρινιαζω μιας και προλαβα αλλά δεν βλέπω να υπαρχει καλή οργανωση. Εχω προθεσμια να βαλω μεχρι αυριο την προκαταβολη και μετα απο 3 τηλεφωνα ακομα email δεν εχω λάβει οποτε φαντάζομαι μεχρι να μπω στη διαδικασια να παρω κωδικους κτλ... οι υπολοιποι θα δινουν εξετασεις!! Ελπιζω να μην χρειαστει να γκρινιαξω άλλο ! Καλή μας αρχή!!!

α και μια ερώτηση! λέω να πληρώσω με  jccsmart.com εσεις τι λετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 06:16:05 μμ από lian »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 646

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.