*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144309 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antihatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1330 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:06:12 μμ »
Καλησπέρα!Παιδιά στο 510 θεωρείτε ότι είναι επιβεβλημένη η αγορά του βιβλίου;(35 ευρώ είναι αυτά πάλι).Μήπως καλυπτόμαστε με τα εβδομαδιαία Powerpoint; Εχω το μάθημα με τον κ.Κατσή και οι εξετάσεις στο διάγραμμα λέει ότι θα είναι με ανοιχτά βιβλία και με τη μορφή των πολλαπλών επιλογών. Αν ξέρετε , θα με βοηθούσατε πολύ. Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1331 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:14:05 μμ »
Το κόστος του μεταπτυχιακού εξακολουθεί να είναι 5.900;
Γνωρίζετε αν γίνεται έκπτωση όταν το παρακολουθούν δύο συγγενικά πρόσωπα;
Έχει τύχει σε κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1332 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:53:21 μμ »
Το κόστος του μεταπτυχιακού εξακολουθεί να είναι 5.900;
Γνωρίζετε αν γίνεται έκπτωση όταν το παρακολουθούν δύο συγγενικά πρόσωπα;
Έχει τύχει σε κάποιον;

Το κόστος εξακολουθεί να είναι το ίδιο. Ένα διάστημα έιχαν βγάλει ανακοίνωση για το εξής. Αν σύστηνες κάποιο γνωστο σου να το ξεκινήσει θα είχες μία έκπτωση 300- 350€?? κάτι τέτοιο. Άθλιο εντελώς. Φυσικά ούτε λέξη πια για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1333 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 09:14:21 πμ »
Επικοινώνησα χτες με ΔΟΑΤΑΠ σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια και με ενημέρωσαν ότι με την κατάθεση του μεταπτυχιακού προς αναγώριση πρέπει να κάνουμε και την διαδικασία για να πάρουμε την παιδαγωγική επάρκεια. Ο συγκεκριμένος κύριος δεν γνώριζε ακριβώς να μου πει την διαδικασία. Γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται?? εξτρα παράβολα πχ. και μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε οπουδήποτε όπως το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ ας πούμε??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1334 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:48:21 πμ »
Το κόστος εξακολουθεί να είναι το ίδιο. Ένα διάστημα έιχαν βγάλει ανακοίνωση για το εξής. Αν σύστηνες κάποιο γνωστο σου να το ξεκινήσει θα είχες μία έκπτωση 300- 350€?? κάτι τέτοιο. Άθλιο εντελώς. Φυσικά ούτε λέξη πια για αυτό.

Απ'όσο γνωρίζω το κόστος έχει ανέβει στα 6100... Η έκπτωση των 300-350€ εξακολουθεί να ισχύει αν συστήσεις όμως άτομο για εγγραφή και φοίτηση στην Κύπρο και όχι στο εξ αποστάσεως πρόγραμμα. 

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1335 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:50:40 πμ »
Απ'όσο γνωρίζω το κόστος έχει ανέβει στα 6100... Η έκπτωση των 300-350€ εξακολουθεί να ισχύει αν συστήσεις όμως άτομο για εγγραφή και φοίτηση στην Κύπρο και όχι στο εξ αποστάσεως πρόγραμμα.



το κοστος ειναι 5,845 + 55 Τέλος Αίτησης .
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1336 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 02:55:03 μμ »
Γεια σας, παιδιά!Έχω τα μαθήματα και 510 (βιβλίο Παπαναστασίου-Μεθοδολογία εκπ.έρευνας),521 (βιβλίο Στασινός-Ειδική εκπ.2020) ,624 (βιβλίο Στασινός-Ψυχολογία λόγου γλώσσας) .

 Μήπως κάποιος από Αθήνα έχει τα βιβλία να τα φωτοτυπήσω;;;;
Έχω καθυστερήσει να γραφτώ, καθυστερούν και αυτοί από τη γραμματεία, καθυστερούν να ρθουν και οι παραγγελίες των βιβλίων, οι βιβλιοθήκες που έχουν κπ βιβλία απεργούν......... να δω πότε θα κάνω τις δραστηριότητες και τις εργασίες που ζητάνε οι καθηγητές......πουφ!

Αν κάποιος τα έχει ας μου στείλει παρακαλώ πολύ ένα π.μ να πάω στην περιοχή του να τα φωτοτυπήσω μπας και ξεκινήσω κπ στιγμή το διάβασμα.
Αντε κουράγιο μας!!!!

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1337 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 03:08:24 μμ »
Καλησπέρα!Παιδιά στο 510 θεωρείτε ότι είναι επιβεβλημένη η αγορά του βιβλίου;(35 ευρώ είναι αυτά πάλι).Μήπως καλυπτόμαστε με τα εβδομαδιαία Powerpoint; Εχω το μάθημα με τον κ.Κατσή και οι εξετάσεις στο διάγραμμα λέει ότι θα είναι με ανοιχτά βιβλία και με τη μορφή των πολλαπλών επιλογών. Αν ξέρετε , θα με βοηθούσατε πολύ. Σας ευχαριστώ!

είναι πάρα πολλα τα χρηματα για το βιβλιο αλλα θα σε βοηθησει παρα πολύ στις εργασίες και για το συγκεκριμενο μαθημα και για τα υπολοιπα και για την μεταπτυχιακή!!! το βίβλιο (Παπαναστασίου ) είναι πάρα πολύ κατατοπιστικο και ιδιαιτερα χρησιμο και για αργοτερα !! για μενα οι σημειωσεις στο moodle ειναι αρκετες αλλα αν θες να εισαι 100% καλημενη λέω να το πάρεις είναι απο τα πιο καλογραμμενα βιβλια έρευνας!!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1338 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:10:45 μμ »
Πράγματι αν και δεν τα πάω καλά με την έρευνα συμφωνώ με την niina. Είναι πολύ καλογραμμένο.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1339 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:09:27 πμ »
Επικοινώνησα χτες με ΔΟΑΤΑΠ σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια και με ενημέρωσαν ότι με την κατάθεση του μεταπτυχιακού προς αναγώριση πρέπει να κάνουμε και την διαδικασία για να πάρουμε την παιδαγωγική επάρκεια. Ο συγκεκριμένος κύριος δεν γνώριζε ακριβώς να μου πει την διαδικασία. Γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται?? εξτρα παράβολα πχ. και μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε οπουδήποτε όπως το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ ας πούμε??

Tι δουλειά έχει ακριβώς το ΔΟΑΤΑΠ με την παιδαγωγική επάρκεια, πραγματικά πρώτη φορά το ακούω στη ζωή μου. Προφανώς ο κύριος δεν ήξερε τι απαντούσε. Λοιπόν Φεβρουάριο θα καταθέσουν οι πρώτοι τα χαρτιά τους στο ΔΟΑΤΑΠ από το εν λογω μαστερ. Είμαι σίγουρος ότι ο ΔΟΑΤΑΠ έχει πήξει με ένα σωρό ερωτήσεις και απαντάει ότι να ναι.
Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν εμπλέκεται σε διαδικασίες παιδαγωγικής επάρκειας, αλλά το Υπουργείο Παιδείας.

Ο ΔΟΑΤΑΠ το μόνο λόγο που εξυπηρετεί είναι η αναγνώριση ως ισότιμων προς τα ελληνικά μαστερ ή διδακτορικών από το εξωτερικό και η χορήγηση αντιστοιχίας για τα πτυχία εξωτερικού με τα αντίστοιχα ελληνικά τμήματα.

Αυτά μόνο κάνει ο ΔΟΑΤΑΠ, ότι άλλο σας λένε από ΔΟΑΤΑΠ είναι μια μπούρδα και μίση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 02:12:51 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1340 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:02:45 πμ »
Σίγουρα?
Γιατί στην ιστοσελίδα γράφει ελάχιστη φοίτηση 3 εξάμηνα!Μπορεί κάποιος να μου πεί?

Eίναι πράγματι 3 εξάμηνα, αλλά όχι χρονολογικά υπολογιζόμενα, αλλά ακαδημαικά. Σε πολλά πανπειστήμια της Κύπρου τα εξάμηνα ουσιαστικά είναι τετράμηνα. Επομένως εδώ το μάστερ διαρκεί χρονολογικά 3 τετράμηνα, τα οποία όπως ακαδημαικά θεωρούνται εξάμηνα. Επομένως 60 ECTS τα 2 εξάμηνα (ακαδημαικά) + 30 ΕCTS το τρίτο (ακαδημαικό εξάμηνο) = 90 ECTS

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1341 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 08:56:12 πμ »
Τι να πω και οι δύο υπάλληλοι του ΔΟΑΤΑΠ τόσο άσχετοι είναι??
Απο μία άλλη κοπέλα που είχε κάνει πάντως της Βουλγαρίας απο τον ΔΟΑΤΑΠ της είχαν δώσει ένα χαρτί για την παιδαγωγική επάρκεια απο ότι έχω ενημερωθεί, χωρίς καμία ιδιαίτερη διδικασία. Μαζί με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού της έδωσαν και αυτό το χαρτί.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1342 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:10:20 μμ »
επειδή δεν βρίσκω κανέναν που να ξέρει για το μεταπτυχιακό της σχολική Ψυχολογία πείτε μου εσείς αν ξέρετε για το ειδικής μπας και βγαλω καποιο συμπέρασμα..λοιπον : 1.έχει έναρξη και το εαρινό εξάμηνο..??η αναγνώριση έρχεται αμέσως ??δηλαδή εαν κάνω το 18 μηνό για οικονομικούς λόγους τότε αν αρχίσω Φεβρουάριο τελειώνω Ιούλιο..θα προλάβω να κάνω τα χαρτια μου τον Αυγουστο του 15??...2. Τα δίδακτρα πως καταβάλλονται;;.επίσης επειδή ενδιαφέρεται και ένας φίλος μου με χαμηλό βαθμό πτυχίου υπάρχει περίπτωση να τον κανουν δεκτό ;;αλλη ερώτηση..στην έκθεση προσωπικών στόχων τι γράφουμε;;ερευνητικό πλαίσιο μεταπτυχιακης διατριβης αν υπάρχει;;αυταα

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1343 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:41:38 μμ »
Όσο αφορά την αναγνώριση: ο ΔΟΑΤΑΠ πράγματι έδωσε αναγνώριση στην δομή του μαστερ όπως παρουσιάζεται επίσημα από το πανεπιστήμιο. Τώρα είναι ένα θέμα λίγο πολύπλοκο η πράξη αναγνώρισης για τον καθένα ονομαστικά. Είναι πολύπλοκο με την έννοια ότι δεν γνωρίζω αν στην προκήρυξη αναπληρωτών που θα βγει τους αρκεί απλά η απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ που αναγνώρισε ην δομή του μαστερ ή θέλουν και την ονομαστική αναγνώριση στο καθένα ατομικά.

Τώρα όσο αφορά την ονομαστική αναγνωριση: η διαδικασία έχει πολύ γραφειοκρατία. Καταρχήν πρέπει να υποβληθεί αίτηση από τον υποψήφιο, να δώσει όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, να καταβάλει το ποσό των 185 ευρώ και θα πρέπει επίσης να αποστείλει το πανεπιστημιο συμπληρωμένα κάποια έγγραφα απευθείας στο ΔΟΑΤΑΠ. Τα έγγραφα αυτά δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να τα αποστείλει το πανεπιστήμιο, μιας και έχει προχωρήσει ήδη στην αναγνώριση της δομής, επομένως ίσως να τα γλυτώσετε. Πρέπει να λάβετε υπόψη ότι πολλά πανεπιστημια αργουν αν στείλουν τα έγγραφα και πολλοί υποψίφοι καταθέτουν λάθος δικαιολογητικά.

Ο ΔΟΑΤΑΠ θεωρεί ότι η διαδικασία αναγνώρισης αρχίζει από την ημέρα που ο υια ακαθυστέποψήφιος προσκομίσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και όχι ελλιπή. Η διαδικασία αυτή πάλι σύμφωνα με τον ΔΟΑΤΑΠ διαρκεί μέχρι 3 μήνες, διότι πρέπει να συνεδριάσουν πρώτα !!!!!,
Θα πρέπει να ληφθεί υπόψη: πολλές καταγγελίες που έχουν γίνει στο ΔΟΑΤΑΠ για καθυστέρηση αναγνώρισης πέρα των 3 μηνών (υπάρχουν καταγγελίες για καθυστέρηση αποφοίτων τοπ πανεπιστημιων όπως του Χαρβαρντ που τους πήρε μέχρι και 1-2 χρόνια να πάρουν την αναγνώριση !!!!!!!!). Βέβαια να τονίσω εδώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αποφοίτων ξένω πανεπιστηνιων που άργησε η αναγνώριση πολύ, το πιο πιθανό είναι να μην υπήρχε προηγούμενη ανανώριση της δομής του μαστερ από τον ΔΟΑΤΑΠ. Στην περίπτωση του Νicosia υπάρχει, επομένως αυτό σίγουρα λειτουργεί θετικά.

Δεν ξέρω επίσης αν αργήσει ο ΔΟΑΤΑΠ λόφω του τεράστιου όγκου αποφοίτων που θα δεχτεί από αυτό το πανεπιστήμιο. Αυτό έχει δύο αποτελέσματα: ή θα αναγλαστεί να κάνει γρήγορα, ή θα αργήσει πάρα πολύ την διαδικασία.

Γνώμη μου είναι οι απόφοιτοι συλλογικά και ομαδικά να βάλουν από ένα δικηγόρο, δεν ξέρω από πόσα άτομα μπορεί να αναλάβει ο κάθε δικηγόρος ή να βοηθήσει το πανεπιστήμιο, ώστε η διαδικασία να προχωρήσει γρήγορα. Μιας και μέσω δικηγόρου είναι σίγουρο ότι θα στείλετε αυτά που πρέπει ακι πιέζεται ο ΔΟΑΤΑΠ. Θεωρώ δηλαδή ότι μια συλλογική κίνηση ίσως έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το αν στέλνει ο καθένας μόνος τα χαρτιά του. Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει το πανεπιστημιο, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις τα πανεπστημια δεν βοηθάνε μιας και ο ρόλος τους τελειώνει με την απονομή του πτυχιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 12:44:45 μμ από foibos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.