*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144470 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chara-x_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4704 στις: Αύγουστος 19, 2015, 05:51:44 μμ »
Eimai k ego akrivws Stin idia periptwsi me sena. Auto pou me anisixei akomi k an isxisei auto einai I pithani auksisi twn didaktrwn. Idi to Poso einai arketa megalo..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4705 στις: Αύγουστος 19, 2015, 05:56:18 μμ »
Έχω μια εβδομάδα που έχω στείλει mail στο Πανεπιστήμιο αλλά τίποτα ακόμα. Εσείς έχετε κανένα νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4706 στις: Αύγουστος 19, 2015, 06:47:16 μμ »
http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/fek_synafeia_metaptyxiokon_didaktorikon.pdf

Και το ΦΕΚ, ο ρόλος του ΔΟΑΤΑΠ θα υφίσταται από δω και πέρα;;;Περίεργες αποφάσεις, να δούμε τι θα εφαρμοστεί...

 Διαβάζοντας το ΦΕΚ πιστεύω ότι επιεικώς την έχουμε πιει  εμείς που είμαστε ακόμη μέσα στο μεταπτυχιακό..

2. Το πρόγραμμα σπουδών να είναι 2ετές και να πε− ριλαμβάνει πρακτική άσκηση σε δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.
3. Τα 6/8 των μαθημάτων του Προγράμματος Σπουδών να είναι σχετικά με τις κατηγορίες αναπηριών ή ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών του νόμου 3699/2008, Άρθρο 3 ή την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία για την ΕΑΕ.


Χέστηκα αν το αναγνωρίσει το ΔΟΑΤΑΠ.. αυτό που ενδιαφέρει είναι η συνάφεια και αυτήν την δίνει το μαγαζί του ΙΕΠ, το οποίο πετά απέξω σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά ελλάδας και εξωτερικού... (υπάρχουν και ελλάδα με 18 μήνες χωρίς πρακτική και τις ίδιες διδακτικές μονάδες με αυτό της Λευκωσίας...

Και φυσικά το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας καλά τσέπωσε τα λεφτά... και μετά θα κάνει τον κινέζο και θα ρίξει την ευθύνη στο ΙΕΠ


Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4707 στις: Αύγουστος 19, 2015, 07:26:28 μμ »
Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω γιατί μόλις χθες αντιλήφθηκα ότι υπάρχει πρόβλημα. Τι ΦΕΚ είναι αυτό; Που μπορώ να το δώ; Το ΜΤΠ αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ αλλά όχι από ΙΕΠ; Τι είναι Η ΙΕΠ; Είμαι άσχετη ίσως γιατί δεν είμαι εκπαιδευτικός (αν αυτό έχει σχέση).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4708 στις: Αύγουστος 19, 2015, 07:29:33 μμ »
Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω γιατί μόλις χθες αντιλήφθηκα ότι υπάρχει πρόβλημα. Τι ΦΕΚ είναι αυτό; Που μπορώ να το δώ; Το ΜΤΠ αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ αλλά όχι από ΙΕΠ; Τι είναι Η ΙΕΠ; Είμαι άσχετη ίσως γιατί δεν είμαι εκπαιδευτικός (αν αυτό έχει σχέση).

δες εδώ... http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/fek_synafeia_metaptyxiokon_didaktorikon.pdf


και μερικές σελίδες πίσω σε αυτά τα post...
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4709 στις: Αύγουστος 19, 2015, 07:59:15 μμ »
Βρε παιδια θα μας τρελανουν;;; μου φαινεται εντελως παρανομο ολο αυτο.... Πως γινεται ξαφνικα να ισχυουν τα μεταπρυχιακα των περσινων αποφοιτων κ οχι τα δικα μας που τελειωσαμε το 15;; το ιδιο μεταπτυχιακο καναμε..

Κ επισης εχω μπερδευτει..εμεις τωρα θα μπουμε στους πινακες των αναπληρωτων της ειδικης η οχι;; τι αλλο θα πρεπει να προσκομισουμε τωρα στην πρωτοβαθμια;; τι προχειροτητα ειναι αυτη πια;;

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4710 στις: Αύγουστος 19, 2015, 08:08:36 μμ »
Βρε παιδια θα μας τρελανουν;;; μου φαινεται εντελως παρανομο ολο αυτο.... Πως γινεται ξαφνικα να ισχυουν τα μεταπρυχιακα των περσινων αποφοιτων κ οχι τα δικα μας που τελειωσαμε το 15;; το ιδιο μεταπτυχιακο καναμε..

Κ επισης εχω μπερδευτει..εμεις τωρα θα μπουμε στους πινακες των αναπληρωτων της ειδικης η οχι;; τι αλλο θα πρεπει να προσκομισουμε τωρα στην πρωτοβαθμια;; τι προχειροτητα ειναι αυτη πια;;
αυτοί που τελείωσαν το 14 πήρα άφεση αμαρτιών, αυτοί που τελείωσαν το 15, όπως εσύ μάλλον θα είστε σε προσωρινή συνάφια (σσ μέχρι να δείξετε την νομιμοφροσύνη σας στην αυτού εξοχώτητα του ΙΕΠ κλπ κλπ) ενώ εμείς ΧΑΣΑΜΕ... είναι πολλά τα λεφτά του ΕΣΠΑ για καθηγητές αναπληρωτές σε ειδική αγωγή και θέλουν να πάνε στο δικό τους μαγαζί
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4711 στις: Αύγουστος 19, 2015, 08:37:03 μμ »
Και αυτοί που θα πάνε για συνάφεια φέτος δε θα μπούνε στους πίνακες ?? γιατί λέει ότι θα εξεταστούν το σχολικό έτος 2015-2016.. όλο το χειμώνα θα τα εξετάζουν δλδ? .. εκτός και αν κάνουν ακόμη ένα πίνακα μ αυτούς που αναμένουν συνάφεια.. τι να πω ούτε υποθέσεις δε μπορείς να κάνεις αυτούς που μπέξαμε.
ε ρε γλέντια.. :o

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4712 στις: Αύγουστος 19, 2015, 08:40:13 μμ »
Και αυτοί που θα πάνε για συνάφεια φέτος δε θα μπούνε στους πίνακες ?? γιατί λέει ότι θα εξεταστούν το σχολικό έτος 2015-2016.. όλο το χειμώνα θα τα εξετάζουν δλδ? .. εκτός και αν κάνουν ακόμη ένα πίνακα μ αυτούς που αναμένουν συνάφεια.. τι να πω ούτε υποθέσεις δε μπορείς να κάνεις αυτούς που μπέξαμε.
ε ρε γλέντια.. :o

μια λέξη αρκεί "ΟΜΗΡΙΑ"...
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4713 στις: Αύγουστος 19, 2015, 09:16:37 μμ »
Διαβάζοντας το ΦΕΚ πιστεύω ότι επιεικώς την έχουμε πιει  εμείς που είμαστε ακόμη μέσα στο μεταπτυχιακό..

2. Το πρόγραμμα σπουδών να είναι 2ετές και να πε− ριλαμβάνει πρακτική άσκηση σε δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.
3. Τα 6/8 των μαθημάτων του Προγράμματος Σπουδών να είναι σχετικά με τις κατηγορίες αναπηριών ή ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών του νόμου 3699/2008, Άρθρο 3 ή την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία για την ΕΑΕ.


Χέστηκα αν το αναγνωρίσει το ΔΟΑΤΑΠ.. αυτό που ενδιαφέρει είναι η συνάφεια και αυτήν την δίνει το μαγαζί του ΙΕΠ, το οποίο πετά απέξω σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά ελλάδας και εξωτερικού... (υπάρχουν και ελλάδα με 18 μήνες χωρίς πρακτική και τις ίδιες διδακτικές μονάδες με αυτό της Λευκωσίας...

Και φυσικά το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας καλά τσέπωσε τα λεφτά... και μετά θα κάνει τον κινέζο και θα ρίξει την ευθύνη στο ΙΕΠ
Τί λες να μας πουν δηλαδή?? Οτι συγνώμη χασατε?? από τον πανεπιστήμιο εννοώ! Πραγματικά όντως εμείς τη βάψαμε ρε παιδιά και καλά επίσης αν ζητήσουν λεφτά παραπάνω ποιος θα συνεχίσει??

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4714 στις: Αύγουστος 19, 2015, 09:22:36 μμ »
Τί λες να μας πουν δηλαδή?? Οτι συγνώμη χασατε?? από τον πανεπιστήμιο εννοώ! Πραγματικά όντως εμείς τη βάψαμε ρε παιδιά και καλά επίσης αν ζητήσουν λεφτά παραπάνω ποιος θα συνεχίσει??

Δεν θα πουν τίποτα... γιατί θέλουν "ομήρους" και το φταίξιμο θα είναι του ΙΕΠ... το δικό τους μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ... τώρα για τη συνάφεια (που είναι και η ουσία όμως) και την τροποποίηση του προγράμματος μόλις φάμε εμείς του 2015 την χλαπάτσα!!!!!
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4715 στις: Αύγουστος 19, 2015, 09:32:18 μμ »
Δεν θα πουν τίποτα... γιατί θέλουν "ομήρους" και το φταίξιμο θα είναι του ΙΕΠ... το δικό τους μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ... τώρα για τη συνάφεια (που είναι και η ουσία όμως) και την τροποποίηση του προγράμματος μόλις φάμε εμείς του 2015 την χλαπάτσα!!!!!
κοιτα η Λευκωσια ομως διαφγμιζει και την ενταξη στους πινακες οχι μονο την αναγνωριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ. δεν πιστεω πως δεν θα τροποποιησουν το προγραμμα ααπλαα φοβαμαι οντως μη ζητησουν κ αλλα λεφτα που και πλαι εμεις που φοιτουμε ηδη αδικουμαστε και ως προς αυτο. εγω να ρωτησω κατι το 2ετες προγραμμα παει βαση ects η βαση χρόνου δηλ 24 μηνες αυτο δεν εχω καταλαβει...δηλ η λευκωσια σου δινει 90 και το ιεπ ζητα 120?? η σε μηνες σπουδων τα θελουν>>??Νταξει πραγματικα εν μεταξυ ποιος θα καατσει να διαβασει τωρα για τις εξετασεις με τι ορεξη? Μπαχαλο

Αποσυνδεδεμένος grookiee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4716 στις: Αύγουστος 19, 2015, 09:32:36 μμ »
Με την νέα εγκύκλιο υποχρεωτικά στέλνονται στην επιτροπή τα μεταπτυχιακά μας.....Μεταπτυχιακά που αποκτήθηκαν με άλλα κριτήρια....Δεν είναι δυνατόν μεταπτυχιακό που μέχρι πρότινος αναγνωριζόταν και βάση εκείνων των δεδομένων αποκτήθηκαν, τώρα ξαφνικά να εφαρμόζουν αναδρομική ισχύ...Γιατί περί αναδρομικής ισχύς πρόκειται τη στιγμή που έχουν ήδη ολοκληρωθεί...Τα κριτήρια έπρεπε να τεθούν για όσους πρόκειται να εισαχθούν στα Πανεπιστήμια από εδώ και πέρα...Και αν π.χ. του χρόνου αποφασίσουν πως χρειάζονται άλλα κριτήρια πάλι εμείς θα πρέπει να τρέχουμε για να τα αποκτήσουμε;;;;Θεωρώ πως πρέπει να κινηθούμε νομικά για να κερδίσουμε το δίκιο μας!!!!!!!!!

Αν κάποιος από όλους αυτούς τους "υπεύθυνους" στο Υπουργείο Παιδείας ήταν σοβαρός θα έβαζε ένα σωστό χρονικό περιθώριο. Υπό φυσιολογικές συνθήκες  τα κριτήρια θα έπρεπε να τεθούν σε ισχύ από τον Γενάρη του 17' ή τη σχολική χρονιά 16'-17' δηλαδή πάνω κάτω σε 1-2 χρόνια από τώρα ώστε να δώσεις το περιθώριο στα πανεπιστήμια να διαμορφώσουν ανάλογα το πρόγραμμα σπουδών τους και να καλύψεις και τους νεοεισαχθέντες στο χειμερινό εξάμηνο για τη σχολική χρονιά 15'-16', οι περισσότεροι εκ των οποίων, ανάμεσά τους και εγώ, έχουν κάνει ήδη την εγγραφή τους στα ανάλογα πανεπιστήμια πριν προκύψουν όλα αυτά. Μα πως θεωρητικά θα προλάβει να αλλάξει το κάθε πανεπιστήμιο το πρόγραμμα σπουδών του μέσα σε 1 μήνα? είναι γελοίο αυτό..
Θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά είναι προχειρότητες και φωνάζουν από μακριά "θέλω απλά να αφήσω τη σφραγίδα μου κατά τη διάρκεια της θητείας μου", όπως έκαναν τόσοι και τόσοι βλάκες υπουργοί που πέρασαν από του Υπουργείο Παιδείας.
Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι πριν από μόλις 5 χρόνια μπορούσες να ενταχθείς στους πίνακες ΕΑΕ μόνο με σεμινάρια..

Υ.Γ Έστειλα και εγώ μαιλ στο πανεπιστήμιο αν πρόκειται να γίνει κάποια αναμόρφωση στο πρόγραμμα σπουδών για τη νέα χρονιά, αλλά σιωπή...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2015, 09:40:25 μμ από grookiee »

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4717 στις: Αύγουστος 19, 2015, 09:35:35 μμ »
Αν κάποιος από όλους αυτούς τους "υπεύθυνους" στο Υπουργείο Παιδείας ήταν σοβαρός θα έβαζε ένα σωστό χρονικό περιθώριο. Υπό φυσιολογικές συνθήκες  τα κριτήρια θα έπρεπε να τεθούν σε ισχύ από τον Γενάρη του 17' ή τη σχολική χρονιά 16'-17' δηλαδή πάνω κάτω σε 1-2 χρόνια από τώρα ώστε να δώσεις το περιθώριο στα πανεπιστήμια να διαμορφώσουν ανάλογα το πρόγραμμα σπουδών τους και να καλύψεις και τους νεοεισαχθέντες στο χειμερινό εξάμηνο για τη σχολική χρονιά 15'-16', οι περισσότεροι εκ των οποίων, ανάμεσά τους και εγώ, έχουν κάνει ήδη την εγγραφή τους στα ανάλογα πανεπιστήμια πριν προκύψουν όλα αυτά.
Θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά είναι προχειρότητες και φωνάζουν από μακριά "θέλω απλά να αφήσω τη σφραγίδα μου κατά τη διάρκεια της θητείας μου", όπως έκαναν τόσοι και τόσοι βλάκες υπουργοί που πέρασαν από του Υπουργείο Παιδείας.
Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι πριν από μόλις 5 χρόνια μπορούσες να ενταχθείς στους πίνακες ΕΑΕ μόνο με σεμινάρια..

Υ.Γ Έστειλα και εγώ μαιλ στο πανεπιστήμιο αν πρόκειται να γίνει κάποια αναμόρφωση στο πρόγραμμα σπουδών για τη νέα χρονιά, αλλά σιωπή...


έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα... και φυσικά εμείς πληρώνουμε την προσπάθειά τους να προστατεύσουν το μαγαζί τους στο Βόλο
Oceanic Flight 815 - P99

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.