*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144419 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4816 στις: Αύγουστος 21, 2015, 06:19:08 μμ »
Η λιστα υπαρχει ηλεκτρονικα μου ειπαν στις πρωτοβαθμιες.Οποιος πηγε να κανει τα χαρτια του θα το ξερει.
ΝΑι για εσας που καταθεσατε τα χαρτια σας τωρα εχετε προσωρινη συναφεια ως του χρονου μετα θα ελεγχθείτε και εσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4817 στις: Αύγουστος 21, 2015, 06:26:34 μμ »
παιδιά σίγουρα θα υπάρξει αλλαγή στο πρόγραμμα όσων φοιτούμε και για να είμαστε ειλικρινείς καλύτερα να προσαρμοστεί και να είμαστε εντάξει παρά να πάρουμε ένα άχρηστο χαρτί. το θέμα είναι το κόστος και η οργάνωση. να φροντίσουν εφόσον είναι εξ' αποστάσεως να ορίσουν ευνοϊκότερες συνθήκες με τα ωράρια κτλ (Εγώ για παράδειγμα δουλεύω σπαστό! άντε να βρώ λύση!) και να μας βοηθήσουν να βρούμε σχολεία κτλ. και φυσικά δωρεάν..

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να καταθέσουμε μια ομαδική άποψη και να ζητήσουμε το πανεπιστήμιου να μας σταθεί σε όλο αυτό και όχι να επωφεληθεί οικονομικά.

Για ενημέρωση.... το μεσημέρι πήρα στο τηλέφωνο της Ελλάδας για να κάνω κάποιες διευκρινίσεις σχετικά με την αποπληρωμή των διδάκτρων του συζύγου μου και ρώτησα για το δικό μας γιατί όπως σας ενημέρωσα στην δική μου βεβαίωση αποπληρωμής έγραφε σαν υποσημείωση ότι το ποσό μπορεί να μεταβληθεί. η απάντηση ήταν ότι θα προστεθούν μάλλον νέα μαθήματα και πρακτική και αυτός είναι ο λόγος που θα μεταβληθεί το ποσό. Φυσικά ακόμα δεν ξέρουν τίποτα και είπε ότι θα έχουμε ενημέρωση αρχές Σεπτέμβρη. οπότε εγώ προσωπικά το θεωρώ βέβαιο. τουλάχιστον να διεκδικήσουμε όσα προανέφερα..

Αποσυνδεδεμένος Daphne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4818 στις: Αύγουστος 21, 2015, 06:38:30 μμ »
Κρατήστε την ψυχραιμία σας γτ είμαστε μαθημένοι να βλέπουμε παράδοξα του Υπεπθ. :-[ Εμένα από το πανεπιστήμιο μου είχαν απαντήσει ότι θα έχουμε ενημέρωση όσοι φοιτούμε τώρα μέχρι την άλλη βδομάδα και ότι υπάρχει πρόθεση για προσαρμογή στα νέα δεδομένα με αναπροσαρμογή στο πρόγραμμα . Προσωπικά, η προσθήκη της πρακτικής μου φαίνεται παρά πολύ καλή προοπτική και να πάμε σε 120 ects. Επίσης, όσοι μπήκαμε στο μεταπτυχιακό Φεβρουαρίου 2015 καλά θα κάνουμε να απαιτήσουμε να μην έχουμε έξτρα δίδακτρα. (Είμαι αγανακτισμένη γτ σε ένα μάθημα του περασμένου τετραμήνου με κόψανε για λογοκλοπή και το επαναλαμβάνω πληρώνοντας πάλι... κατα την δίκη μου γνώμη άδικα).Ακόμη, οι δηλώσεις του προέδρου του Ιεπ είναι προκλητικές και η ανακοινοποιηση της εγκυκλίου περιέχει το παράρτημα ή όχι ;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2015, 09:39:12 μμ από Daphne »

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4819 στις: Αύγουστος 21, 2015, 07:12:42 μμ »
Κρατήστε την ψυχραιμία σας γτ είμαστε μαθημένοι να βλέπουμε παράδοξα του Υπεπθ. :-[ Εμένα από το πανεπιστήμιο μου είχαν απαντήσει ότι θα έχουμε ενημέρωση όσοι φοιτούμε τώρα μέχρι την άλλη βδομάδα και ότι υπάρχει πρόθεση για προσαρμογή στα νέα δεδομένα με αναπροσαρμογή στο πρόγραμμα . Προσωπικά, η προσθήκη της πρακτικής μου φαίνεται παρά πολύ καλή προοπτική και να πάμε σε 120 ects. Επίσης, όσοι μπήκαμε στο μεταπτυχιακό Φεβρουαρίου 2014 καλά θα κάνουμε να απαιτήσουμε να μην έχουμε έξτρα δίδακτρα. (Είμαι αγανακτισμένη γτ σε ένα μάθημα του περασμένου τετραμήνου με κόψανε για λογοκλοπή και το επαναλαμβάνω πληρώνοντας πάλι... κατα την δίκη μου γνώμη άδικα).Ακόμη, οι δηλώσεις του προέδρου του Ιεπ είναι προκλητικές και η ανακοινοποιηση της εγκυκλίου περιέχει το παράρτημα ή όχι ;;;;
Του Φλεβαρη τυ 2015 εννοεις?? Οχι δεν περιεχει το παραρτημα! Μαθήματα για ποιους θα προσθεσουν? ναι η πρακτικη ειναι καλη προοπτικη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4820 στις: Αύγουστος 21, 2015, 07:25:50 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι καλή προοπτική η πρακτική αρκεί να γίνει χωρίς επιπλέον κόστος και σε λογικές συνθήκες.. να ρωτήσω κάτι? ορίζεται πόσες ώρες πρέπει να είναι η πρακτική??? και αν κάνουμε πρακτική με 30 ECTS δεν μετράει αυτό σαν μονάδες ώστε να ισχύσει και το 6/8? Εγώ είχα άλλα 3 μαθήματα και έλεγα να τελειώσω τον Ιανουάριο.. τώρα αν τελειώσω το 2017 και και δεν έχω αναγκαστεί να παραιτηθώ από την δουλεία θα είμαι ευχαριστημένη..χαχα

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4821 στις: Αύγουστος 21, 2015, 08:39:11 μμ »
Παιδιά χαλαρωστε εχω παρει τηλ 3 πρωτοβαθμιες και το Υπουργειο οι οποιοι με ενημερωσαν οτι η λιστα ισχυει και το πανεπιστημιο της Λευκωσιας δεν εχει κανενα προβλημα οσο αφορα τη συναφεια.
Είχα καταθέσει τα χαρτιά μου μόλις βγήκε η εγκύκλιος ήτοι 13/08. Σήμερα το πρωί πήγα στη δευτεροβάθμια μου να καταθέσω επιπρόσθετα την αναλυτική βαθμολογία με δική μου πρωτοβουλία σύμφωνα με όλες τις αλλαγές που επέφερε η νέα εγκύκλιος. Η υπάλληλος μου είπε οτι δεν χρειαζόταν διοτι το υπουργείο τους εχει στείλει λίστα με τα μεταπτυχιακά που δεν θα εξεταστούν απο την επιτροπή. Επέμενα οτι δεν ισχύει κατι τέτοιο διοτι η νέα εγκύκλιος δεν περιείχε τέτοια λίστα. Μου απάντησε οτι εχουν σταλεί οι λίστες στις διευθύνσεις και ύστερα απο συνεχόμενη επιμονή μου με διαβεβαίωσε οτι το μεταπτυχιακό μας ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ. Εγώ όμως επέμενα και κατέθεσα καη την αναλυτική.
Αυτά έγιναν σήμερα αυτά σας παραθέτω με κάθε προσωπική επιφύλαξη πάντα...

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4822 στις: Αύγουστος 21, 2015, 09:00:51 μμ »
Νομίζω έχεις δίκιο αλλά λογικά αυτό ισχύει μόνο για φέτος. Αυτό που είπαν εξ' αρχής ώς περίοδο προσαρμογής. Εμένα στη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι επικρατεί ένα μπάχαλο. άλλοι δέχονται, άλλοι όχι και τελικά θα περάσουν όλα στο τέλος από επιτροπή. Εννοώ τα νέα που θα κατατεθούν.

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4823 στις: Αύγουστος 21, 2015, 09:18:50 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι καλή προοπτική η πρακτική αρκεί να γίνει χωρίς επιπλέον κόστος και σε λογικές συνθήκες.. να ρωτήσω κάτι? ορίζεται πόσες ώρες πρέπει να είναι η πρακτική??? και αν κάνουμε πρακτική με 30 ECTS δεν μετράει αυτό σαν μονάδες ώστε να ισχύσει και το 6/8? Εγώ είχα άλλα 3 μαθήματα και έλεγα να τελειώσω τον Ιανουάριο.. τώρα αν τελειώσω το 2017 και και δεν έχω αναγκαστεί να παραιτηθώ από την δουλεία θα είμαι ευχαριστημένη..χαχα
Eίμαι ακριβώς στην ίδια φάση!! εχω 3 μαθήματα κ 1 σεμιναριο για να το τελειώσω σε ενα χρόνο! τωρα δεν ξέρω τι μου γίνεται! Ενα ξέρω οτι είμαι αφραγκή και δεν μπορώ να υποστηρίξω τη συνάφεια μου και εχω κουραστει από το διάβασμα και από την ασυνέπεια του μεταπτυχιακού!

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4824 στις: Αύγουστος 21, 2015, 10:01:33 μμ »
Eίμαι ακριβώς στην ίδια φάση!! εχω 3 μαθήματα κ 1 σεμιναριο για να το τελειώσω σε ενα χρόνο! τωρα δεν ξέρω τι μου γίνεται! Ενα ξέρω οτι είμαι αφραγκή και δεν μπορώ να υποστηρίξω τη συνάφεια μου και εχω κουραστει από το διάβασμα και από την ασυνέπεια του μεταπτυχιακού!

δεν είσαι μόνη... και εγώ το ίδιο... είμαι στο παρά ένα
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος Daphne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4825 στις: Αύγουστος 21, 2015, 10:03:16 μμ »
Ναι memosmemos. Ας ελπίσουμε μέσα στην άλλη εβδομάδα να έχουμε νεώτερα... και από το Ιεπ και απο το Πανεπιστήμιο. Η συνεδρίαση που θα είχε το Ιεπ στις 31/8 θα  γίνει; Ισχύει ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2015, 10:05:48 μμ από Daphne »

Αποσυνδεδεμένος jorjet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4826 στις: Αύγουστος 22, 2015, 01:31:19 πμ »
τι εννοείς ασυνέπεια ; από τι δεν είσαι ευχαριστημένη ; 

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4827 στις: Αύγουστος 22, 2015, 03:37:54 πμ »
τι εννοείς ασυνέπεια ; από τι δεν είσαι ευχαριστημένη ;
Aπό το γενονός του οτι από την πρωτη μέρα πο το ξεκινησα επικρατει ΄΄ενα αγχος γενικά αναγνώρισης απο τον ΔΟΑΤΑΠ από τη μια, από την συνάφεια από την άλλη, από το αν θα ανγνωρίζεται για 1 ετος ή όχι....και τωρα που απλά εχω να σκεφτομαι οτι ίσως δώσω και άλλα διδακτρα ! Δεν έχω χαρεί καθολου το γεγονος οτι καανω ενα μεταπτυχιακο.κουραση χωρις να υπαρχει αποτελεσμα κααι εκει που φτανεις στο τελοσ σου λενε δωσε και αλλα χρηματα

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4828 στις: Αύγουστος 22, 2015, 10:33:32 πμ »
και εγω στα ιδια ειμαι, τις ιδιες σκεψεις κανω.

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4829 στις: Αύγουστος 22, 2015, 11:53:16 πμ »
φίλοι / φίλες, πριν μερικούς μήνες εδώ στο forum μετρούσαν τα credits για να δουν εάν πιάνουν το 51% σε ειδική αγωγή. τα έφερε όμως έτσι η κατάσταση ώστε για "αυτοδυναμία" να θέλουμε 75%. Μέτρησα που βρισκόμαστε και βλέπω ότι είμαστε στο 65%. Θεωρώ λοιπόν ότι το πανεπιστήμιο θα πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλία (πέρα από τις άλλες) ώστε να διορθωθεί και αυτό. Εμείς όμως που είμαστε στα 2/3 του δρόμου  πλέον δεν έχουμε ΛΕΦΤΑ άλλα για να πληρώνουμε επιπλέον μαθήματα ειδικής αγωγής... Φτάνει αυτά που πληρώσαμε σε βρασίδες και σεμινάρια...



Minimum Credits:  30
Minimum ECTS Credits:  90

ΟΜΑΔΑ Α – 0/6
ΟΜΑΔΑ Β – 0/3
ΟΜΑΔΑ Γ – 9/9
ΟΜΑΔΑ Δ – 9/9
ΟΜΑΔΑ Ε – 0/3

ΣΥΝΟΛΟ 18 / 30 ή 60% (μακρυά από το 75% του ΙΕΠ)

Α’ ΟΜΑΔΑ - Έρευνα και Αξιολόγηση - Δύο Μαθήματα – 6Credits
EDUC-510DL      Εκπαιδευτική Έρευνα: Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής και Ποσοτικής Έρευνας
EDUC-511DL      Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας
EDUC-512DL      Ποσοτική Έρευνα και Εκπαιδευτική Στατιστική
EDUC-610DL      Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση
EDUC-611DL      Προκεχωρημένες Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας
EDUC-612DL      Προκεχωρημένες Μορφές Στατιστικής Ανάλυσης

Σημείωση: κανένα δεν εμπίπτει στο ΙΕΠ


Β’ ΟΜΑΔΑ - Θεωρητικές Βάσεις της Εκπαίδευσης – Ένα Μάθημα 3 credits
EDUC-500DL      Φιλοσοφικές Διαστάσεις στην Εκπαίδευση
EDUC-501DL      Ψυχολογικές Διαστάσεις στην Εκπαίδευση
EDUC-502DL      Κοινωνιολογικές Διαστάσεις στην Εκπαίδευση
EDUC-503DL      Εκπαιδευτικά Κινήματα και Νεωτερισμοί
EDUC-504DL      Συγκριτική Παιδαγωγική
EDUC-601DL      Μάθηση και Νόηση

Σημείωση: κανένα δεν εμπίπτει στο ΙΕΠ

Γ- ΟΜΑΔΑ - Ειδική Εκπαίδευση – Τρία Υποχρεωτικά – 9credits
EDUC-521DL      Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών
EDUC-523DL      Ψυχομετρικές Μέθοδοι στην Ειδική Εκπαίδευση
EDUC-621DL      Παιδαγωγική της Συμπερίληψης

Σημείωση: μάλλον και τα τρια εμπίπτουν στο ΙΕΠ



Δ – ΟΜΑΔΑ - Μαθήματα Περιορισμένης Επιλογής - Ειδική Εκπαίδευση – 9 credits
EDUC-525DL      Δυσκολίες Μάθησης: Έρευνες και Νέες Εκπαιδευτικές Προσεγγίσεις
EDUC-526DL      Διδασκαλία Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες
EDUC-527DL      Ανάπτυξη και Παθολογία της Γλώσσας σε Παιδιά με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες
EDUC-528DL      Ψυχολογία Παιδιών με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες
EDUC-529DL      Νοητική Υστέρηση - Αυτισμός
EDUC-552DL      Εφαρμογές της Τεχνολογίας στην Ειδική Εκπαίδευση
EDUC-623DL      Ψυχοπαθολογία του Παιδιού
EDUC-624DL      Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις
EDUC-626DL      Συναισθηματικά και Συμπεριφορικά Προβλήματα
EDUC-627DL      Αισθητηριακές Διαταραχές
EDUC-628DL      Φυσικές Διαταραχές: Εγκεφαλική Παράλυση
EDUC-697DL      Εξατομικευμένη Μελέτη

Σημείωση: αν εξερέσουμε το τελευταίο τότε όλα μάλλον εμπίπτουν στο ΙΕΠ


Ε – ΟΜΑΔΑ – ΣΕΜΙΝΑΡΑ – 3 credits
EDUC-591DL   Σεμινάριο Ι:Θεματικά Πεδία Κατεύθυνσης   
EDUC-592DL   Σεμινάριο ΙΙ: Οργάνωση και Ανάλυση Ποιοτικών Δεδομένων
EDUC-593DL   Σεμινάριο ΙΙΙ: Οργάνωση και Ανάλυση Ποσοτικών Δεδομένων

Σημείωση: κανένα δεν εμπίπτει στο ΙΕΠ

Oceanic Flight 815 - P99

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159962
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.