*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144431 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5166 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 12:37:32 μμ »
Έτσι σου είπαν?? Κάτσε να τους πάρω 1 τηλ. να τους τα πω ένα χεράκι.
Τι θα πει το πτυχίο δεν έχει ισχύ ακόμα και αν έχει αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ???
Άρα το πανεπιστήμιο είναι άχρηστο αφού δίνει άχρηστα πτυχία. Γιατί δεν το κλείνουν το μαγαζάκι τους αφού δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά??? Μόνο χρήματα ξέρουν να παίρνουν??? Μήπως τους βόλεψε κιόλας αυτή η απόφαση για να μας πάρουν κι άλλα χρήματα??? Εγώ θα κάνω και σε αυτούς μήνυση να δούνε. Ας το παραδεχθούν ότι είναι άχρηστοι.... ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.
Κάτσε και θα έρθει και η σειρά τους για μια μηνυσούλα...
Τα λεφτά που μου εχουν απομείνει σε μηνύσεις θα τα ξοδέψω.
Πτυχίο χωρίς ισχύ;;;;; Που ακούστηκε;;;;; Αυτα που σας λένε να τα ζητάτε εγγράφως και θα δουν καταγγελίες με το τσουβάλι. Τα λεφτά μας που πήραν ειχαν ισχύ;;;
Δεν πάνε στο διά@@@ λέω εγώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5167 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 12:46:29 μμ »
Αν τους ζητήσεις έγγραφη τοποθέτηση περί του θέματος θα σου απαντήσουν: να περιμένετε τις εξελίξεις ενώ προφορικά...η πλήρης ασυδοσία. Η κάθε ηλίθια ακαδημαϊκός σύμβουλος λέει οτι γουστάρει χωρίς κανενα μέτρο και επιφύλαξη. Τις εχω ζήσει απο κοντά... Τότε που σκίσαμε τις σελίδες μας στο βιβλίο του Στασινού επειδή είχαμε γράψει κάποια σχόλια δικά μας. Για τέτοιο επίπεδο μιλάμε. Εγώ φταίω που δεν το κυνήγησα το θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 12:48:18 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5168 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 12:58:02 μμ »
Αν τους ζητήσεις έγγραφη τοποθέτηση περί του θέματος θα σου απαντήσουν: να περιμένετε τις εξελίξεις ενώ προφορικά...η πλήρης ασυδοσία. Η κάθε ηλίθια ακαδημαϊκός σύμβουλος λέει οτι γουστάρει χωρίς κανενα μέτρο και επιφύλαξη. Τις εχω ζήσει απο κοντά... Τότε που σκίσαμε τις σελίδες μας στο βιβλίο του Στασινού επειδή είχαμε γράψει κάποια σχόλια δικά μας. Για τέτοιο επίπεδο μιλάμε. Εγώ φταίω που δεν το κυνήγησα το θέμα...

40+++ ευρω βιβλίο και σας έβαλαν να το σκίσετε??
Εγώ θα της έλεγα δως μου τα λεφτά, το σκίζω και μετά στο αφήνω χάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5169 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:04:45 μμ »
40+++ ευρω βιβλίο και σας έβαλαν να το σκίσετε??
Εγώ θα της έλεγα δως μου τα λεφτά, το σκίζω και μετά στο αφήνω χάρισμα.
Αυτο έπρεπε να κανω το ξερω...
Αλλα πραγματικά εκείνη τη στιγμή είχα μείνει στήλη άλατος. Στην εξέταση ήμουν πολύ ταραγμένη και δρν μπόρεσα να συγκεντρωθώ παίρνοντας ενα ωραιότατο C+ για κορνίζα. Φεύγοντας τις έβρισα και ηρέμησα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ChRiSs_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5170 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 05:19:46 μμ »
Κάποια από αυτά που θυμάμαι: Ποια θα πρέπει να είναι τα προσόντα των διευθυντών σ' ένα διαπολιτισμικό σχολείο. Επίσης κάτι που το βρήκα άκυρο εντελώς ηταν τα στάδια εξέλιξης της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Τα είχε σ' ένα άρθρο πολύ επιγραμματικά. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Πάντως γράφεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΜP Σε ευχαριστώ πολύ! έπεσε η ερώτηση των προσόντων διευθυντών και εκπαιδευτικών στο διαπολιτισμικό σχολείο! Να είσαι καλά για τη βοήθεια σου :)

Αποσυνδεδεμένος ChRiSs_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5171 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 05:23:08 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση. Όταν λένε ότι ένα μάθημα είναι με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις μπορούμε να έχουμε και σελίδες δικές μας με χειρόγραφα έγγραφα?

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5172 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 05:46:53 μμ »
Δηλαδή θα πάρουν πίσω το πτυχίο που μας έστειλαν, θα κάνουμε πρακτική και θα μας στείλουν άλλο; αστεία πράγματα...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5173 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 06:37:39 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση. Όταν λένε ότι ένα μάθημα είναι με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις μπορούμε να έχουμε και σελίδες δικές μας με χειρόγραφα έγγραφα?

δεν ξέρω εάν μπορεί να σου απαντήσει κάποις από αυτούς... ρώτα τις σουμβούλους ή μέσω moodle τον διδάσκοντα... πρότασή μου είναι να τις κάνεις να φαίνονται ως σημειώσεις μαθήματος!!!
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5174 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 06:54:02 μμ »
δεν ξέρω εάν μπορεί να σου απαντήσει κάποις από αυτούς... ρώτα τις σουμβούλους ή μέσω moodle τον διδάσκοντα... πρότασή μου είναι να τις κάνεις να φαίνονται ως σημειώσεις μαθήματος!!!
Αυτό ακριβώς, καλύτερα όπως εκτυπώνεις τις σημειώσεις του μαθήματος που θα πάρεις μαζί σου αν θες εκτύπωσε και τις δραστηριότητες και βάλτα όλα μαζί. Πολύ συχνά βάζουν ίδιες ερωτήσεις με τις δραστηριότητες..

Αποσυνδεδεμένος ChRiSs_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5175 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 07:02:06 μμ »
Σας ευχαριστώ παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος zina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Arbeit macht frei! Σκάσε και κολύμπα!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5176 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:51:59 μμ »
Βασικά, πρέπει να το πολεμήσουμε με προσφυγές, όσο μπορούμε. Όμως... αν πρέπει να κάνουμε ένα ή δύο εξάμηνα παραπάνω, λογικά τα μεταπτυχιακά μας δε θα έπρεπε να πειραχτούν. Το αλλοδαπό πανεπιστήμιο εκδίδει τον τίτλο βάσει συγκεκριμένων προδιαγραφών που κρίνει κατάλληλες. Από εκεί και ύστερα, αναλαμβάνει ο ΔΟΑΤΑΠ.
Τα πτυχία αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ.
Το ελληνικό κράτος και ειδικά το υπουργείο Παιδείας θα  μπορούσε να θεσπίσει να κάνουμε κάποιο σεμινάριο ειδικής αγωγής από αυτά που προσφέρουν τα εγχώρια (ελληνικά) πανεπιστήμια, εφόσον Α. θέλει να δώσει μία αβάντα στα πανεπιστήμια της χώρας, Β. επιθυμεί να μας καθυστερήσει, Γ. επιθυμεί να αποθαρρύνει όσους  σκέφτονται να κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή στο Εξωτερικό.
Αν είναι να μας εκμεταλλευτούν, ας υπάρξει τουλάχιστον κάποιο όφελος για το κράτος... αλλά βέβαια, το κράτος δεν τους ενδιαφέρει αυτούς που προσπαθούν να μας στήσουν την παγίδα, το μόνο που θέλουν είναι να νέμονται το χώρο της Ειδικής Αγωγής αυτοί και οι παρέες τους.

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5177 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:10:05 πμ »
Οι Σύμβουλοι είπαν και σε εμάς τα ίδια με τη διαφορά ότι η πρακτική θα είναι 300 ώρες τις οποίες μπορούμε να τις κάνουμε είτε σε ιδιωτικά σχολεία είτε σε δημόσια και όσοι ήδη εργάζονται μπορούν να συνδυάσουν την εργασία με την πρακτική τους. Επίσης για τα 1000 ευρώ είπαν πώς κανονικά το εξάμηνο κοστίζει 2000 ευρώ αλλά επειδή το θεωρούν άδικο αυτό που γίνεται θα μας κάνουν έκπτωση 50%. Και μάλιστα ανέφερε ότι το Πανεπιστήμιο δεν θα έχει κανένα κέρδος. Τα έξοδα αυτά καλύπτουν μόνο τα μαθήματα και την πρακτική (δηλαδή έχει 1000 ευρώ κέρδος απο τον καθένα μας σε κάθε εξάμηνο???)
Για όσους τελειώνουν τώρα είπαν ότι μπορούν να πάρουν την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ αλλά όχι τη συνάφεια. Αν κάποιος θέλει συνάφεια δεν θα καταθέσει τα χαρτιά του και θα κάνει το επιπλέον εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5178 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:14:34 πμ »
Α επίσης είπαν ότι ήδη έχουν καταγγείλει το Υπουργείο για αυτές τους τις ενέργειες, οπότε δε χρειάζεται να το κατηγορούμε. Άλλωστε τι νόημα έχει ένα πανεπιστήμιο να μη δίνει τίτλους με ισχύ? Γι' αυτό το λόγο θα κάνουν τις αλλαγές (για να μπορούν αν επιβιώσουν όπως είπαν). Ναι και εγώ το θεωρώ άδικο όλο αυτό αλλά το Πανεπιστήμιο μέχρι στιγμής, πράττει σωστά κατά την άποψή μου. Μακάρι όμως να εισακουστεί η άποψή μας για τη μη καταβολή των 1000 ευρώ γιατί είναι πολλά.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5179 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:16:55 πμ »
Είναι αλήθεια ότι θα κρατάμε 4 μαθήματα και θα ξαναδώσουμε τα υπόλοιπα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159963
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.