*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144521 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6916 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:29:47 μμ »
Άρα μάλλον δε θα ισχύσει αναδρομικά;
Θα ισχύει από τη στιγμή που κατοχυρωθούν τα κριτήρια, για να μην κλονιστεί η εμπιστοσύνη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6918 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:47:04 μμ »
Άρα μάλλον δε θα ισχύσει αναδρομικά;
Θα ισχύει από τη στιγμή που κατοχυρωθούν τα κριτήρια, για να μην κλονιστεί η εμπιστοσύνη;
Σύμφωνα με το εσος: η Επιτροπή του ΙΕΠ, η οποία έχει την αποκλειστική αρμοδιότητα της «συνάφειας» , θα πρέπει :  ‘Η  να ακολουθήσει τη  οδηγία του υπουργείου και να τροποποιήσει την ημερομηνία έναρξης ισχύος , προκειμένου να καλυφθεί μεγαλύτερος αριθμός ενδιαφερομενων. ‘Η να μην υπακούσει και να επιμείνει στην αρχική απόφαση.

Εγώ καταλαβαίνω πως τώρα πετάει τη μπάλα στο ιεπ ενώ πιο πριν με την πρακτική την πέταξε στο δοαταπ....

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6919 στις: Μάρτιος 09, 2016, 06:38:43 μμ »
Σύμφωνα με το εσος: η Επιτροπή του ΙΕΠ, η οποία έχει την αποκλειστική αρμοδιότητα της «συνάφειας» , θα πρέπει :  ‘Η  να ακολουθήσει τη  οδηγία του υπουργείου και να τροποποιήσει την ημερομηνία έναρξης ισχύος , προκειμένου να καλυφθεί μεγαλύτερος αριθμός ενδιαφερομενων. ‘Η να μην υπακούσει και να επιμείνει στην αρχική απόφαση.

Εγώ καταλαβαίνω πως τώρα πετάει τη μπάλα στο ιεπ ενώ πιο πριν με την πρακτική την πέταξε στο δοαταπ....
Ας πάρουν επιτέλους μια απόφαση, αλλά μια σωστή και δίκαιη απόφαση (να μην ισχύουν αναδρομικά τα κριτήρια).
Αρκετά πια με αυτή την αναμονή και το άγχος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6920 στις: Μάρτιος 09, 2016, 07:15:33 μμ »
http://ekpaideush24.blogspot.gr/2016/02/7050.html
αυτό το διαβάσατε;;;

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6921 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:10:01 μμ »
H σημερινη ανακοινωση του υπουργειου αφορα τους φοιτητες που φοιτουν? ή αυτους που θα καταθεσουν τα χαρτια τους του τον Ιουνη?
αλλα λεει στη βουλη, αλλη ανακοινωση βγαζει μετα, δε ξερει τι του γινεται ...
ας παρουν μια αποφαση να ξερουμε ποιους αφορα και ποιους οχι ....

Αποσυνδεδεμένος Espresso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6922 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:02:13 πμ »
Παιδιά έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με την 2η εργασία του Σεμιναρίου 1: Ζητάει να γράψουμε σε μορφή Bullet point πρώτα το τι περιλαμβάνει κάθε κριτήριο και μετά την αιτιολόγηση της αξιολόγησης. Εσείς πώς διαχωρίσατε την ανάλυση κριτηρίων και την  αιτιολόγηση? Με τίτλους? Αν ναι, πρέπει να βάλουμε περιεχόμενα στην αρχή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6923 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:30:01 πμ »
Παιδιά έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με την 2η εργασία του Σεμιναρίου 1: Ζητάει να γράψουμε σε μορφή Bullet point πρώτα το τι περιλαμβάνει κάθε κριτήριο και μετά την αιτιολόγηση της αξιολόγησης. Εσείς πώς διαχωρίσατε την ανάλυση κριτηρίων και την  αιτιολόγηση? Με τίτλους? Αν ναι, πρέπει να βάλουμε περιεχόμενα στην αρχή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κι εγώ την ίδια απορία έχω πάνω στην οργάνωση των bullet . θα είναι 4 bullet οσα και τα κριτήρια και θα αναφέρουμε με ανω και κάτω τελεία τι περιέχει το καθένα? ή θέλει τίτλο κριτηρίου και απο κάτω σε bullet  τί περιλαμβάνει?
Ας μας απαντήσει κάποιος παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος Konstantina k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6924 στις: Μάρτιος 10, 2016, 12:50:13 μμ »
Κι εγώ την ίδια απορία έχω πάνω στην οργάνωση των bullet . θα είναι 4 bullet οσα και τα κριτήρια και θα αναφέρουμε με ανω και κάτω τελεία τι περιέχει το καθένα? ή θέλει τίτλο κριτηρίου και απο κάτω σε bullet  τί περιλαμβάνει?
Ας μας απαντήσει κάποιος παρακαλώ!

Διαβάζοντας τόσες φορές τις οδηγίες για τη δεύτερη εργασία (το έχω το μάθημα με τη κ. Μαλλούρη), λέει ότι εκτός του πίνακα θέλει μετά επεξήγηση σε μορφή bullets. Εγώ πάντως έκανα μία εισαγωγή 5 γραμμών, σε συνεχή λόγο, όπου επεξηγούσα τη μορφή της εργασίας. Μετά εκτός του πίνακα, απο κάτω (ξεχωριστά από τον πίνακα) έχω κάνει 2 στήλες. στην πρώτη επεξηγω τι πρέπει να περιλαμβάνει το κάθε κριτήριο και ακριβώς δίπλα αξιολογώ την εργασία με βάση το κριτήριο που έχω αναλύσει δίπλα.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εαν χρείαζεται διπλό διάστιχο η εργασία βγαίνει πολυ απλωμένη.
ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6925 στις: Μάρτιος 10, 2016, 04:03:10 μμ »
Καλησπέρα κι από 'μένα.
Θα ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες και ιδέες σχετικά με το πώς να κινηθώ στην 1η εργασία του μαθήματος "Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών αναγκών", καθώς με έχει δυσκολέψει αρκετά και οι μέρες έχουν σχεδόν περάσει.
Η κ. Μορφίδη ανέφερε στην τηλεδιάσκεψη πως θέλει να δώσουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στην έννοια του Αυτοπροσδιορισμού.
Όσοι έχετε το μάθημα σε αυτό το τετράμηνο, πώς περίπου σκέφτεστε να διαρθρώσετε την εργασία σας; Σε τι άλλο θα εστιάσετε;

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6926 στις: Μάρτιος 10, 2016, 05:37:48 μμ »
Ρε παιδιά, πως τα πάτε με την εργασία (βιβλιογραφική ανασκόπηση) στο 511? είστε σε καλό δρόμο? εγώ δε βρίσκω απόψεις δασκάλων για το θέμα μου, ψάχνω ακόμα στα search engines  και νομίζω ότι την πάτησα ελαφρώς γιατί τα θέματα κατοχυρώθηκαν και δεν αλλάζουν!!
Εχω κατααγχωθεί.. γμτ.

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω στο προηγουμενο τετραμηνο και αναγκάστηκα να αλλάξω ερευνητικό ερώτημα. Νομιζω δεν στο απαγορεύουν. Η Χαραλάμπους είχε δεχτεί τη τροποποίηση. Βρες ένα ερώτημα για το οποίο να βρεις αναφορες. Εγώ είχα αλλάξει τις πρακτικές(επειδή δεν έβρισκα) με τον ρόλο του εκπαιδευτικού γενικά....

Αποσυνδεδεμένος lia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6927 στις: Μάρτιος 11, 2016, 01:46:46 πμ »
Γεια σας και από εμένα!
Χαίρομαι που συζητάτε το θέμα γιατί και εμένα με έχει προβληματίσει πολύ!
Εγώ κατάλαβα ότι στον πίνακα αναφέρουμε τα κριτήρια και στο καθένα με bullet τι περιλαμβάνει.
Σε αυτό που δυσκολεύομαι ωστόσο είναι η μορφοποίηση και η γραμματοσειρά. Εσείς τα έχετε βρει;

Αποσυνδεδεμένος lia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6928 στις: Μάρτιος 11, 2016, 01:48:06 πμ »
Διαβάζοντας τόσες φορές τις οδηγίες για τη δεύτερη εργασία (το έχω το μάθημα με τη κ. Μαλλούρη), λέει ότι εκτός του πίνακα θέλει μετά επεξήγηση σε μορφή bullets. Εγώ πάντως έκανα μία εισαγωγή 5 γραμμών, σε συνεχή λόγο, όπου επεξηγούσα τη μορφή της εργασίας. Μετά εκτός του πίνακα, απο κάτω (ξεχωριστά από τον πίνακα) έχω κάνει 2 στήλες. στην πρώτη επεξηγω τι πρέπει να περιλαμβάνει το κάθε κριτήριο και ακριβώς δίπλα αξιολογώ την εργασία με βάση το κριτήριο που έχω αναλύσει δίπλα.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εαν χρείαζεται διπλό διάστιχο η εργασία βγαίνει πολυ απλωμένη.
ελπίζω να βοήθησα




Γεια σας και από εμένα!
Χαίρομαι που συζητάτε το θέμα γιατί και εμένα με έχει προβληματίσει πολύ!
Εγώ κατάλαβα ότι στον πίνακα αναφέρουμε τα κριτήρια και στο καθένα με bullet τι περιλαμβάνει.
Σε αυτό που δυσκολεύομαι ωστόσο είναι η μορφοποίηση και η γραμματοσειρά. Εσείς τα έχετε βρει;

Αποσυνδεδεμένος Konstantina k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6929 στις: Μάρτιος 11, 2016, 10:24:10 πμ »



Γεια σας και από εμένα!
Χαίρομαι που συζητάτε το θέμα γιατί και εμένα με έχει προβληματίσει πολύ!
Εγώ κατάλαβα ότι στον πίνακα αναφέρουμε τα κριτήρια και στο καθένα με bullet τι περιλαμβάνει.
Σε αυτό που δυσκολεύομαι ωστόσο είναι η μορφοποίηση και η γραμματοσειρά. Εσείς τα έχετε βρει;

Μα στις οδηγίες λέει περαν του πίνακα φτιάχνετε και bullets.Άλλωστε δεν είναι κ λίγα αυτά που πρέπει να αναφερθούν.
Πού θα χωρέσουν μέσα στον πίνακα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.