*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6958 στις: Μάρτιος 12, 2016, 03:45:56 μμ »
ναι έτσι λέει η ανακοίνωση!

Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα!
Συνάδελφοι μακάρι να μην γνωρίσουμε άλλη ταλαιπωρία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6959 στις: Μάρτιος 13, 2016, 06:06:30 μμ »
Από τις αιτήσεις που υπάρχουν στο site ποιές πρέπει να συμπληρώσουμε? Την αναγνώριση τίτλου σπουδών και την αντιστοιχία βαθμού?

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6960 στις: Μάρτιος 13, 2016, 06:31:22 μμ »
Ακριβώς. Καθώς φαίνεται λοιπόν θα είμαστε οι τελευταίοι των Μοϊκανών!

κανονικά όμως!! Οποιος πρόλαβε πρόλαβε !!

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6961 στις: Μάρτιος 14, 2016, 05:31:40 μμ »
Καλησπέρα παιδιά ! :) Κάνει κάποιος στο 521 την εργασία για την εγκεφαλική παράλυση να μου δώσει λίγο τα φώτα του; Τα περισσότερα που έχω βρεί είναι γενικά για την αναπηρία - αυτοτοεκτίμηση και όχι τόσα για την εγκεφαλική παράλυση. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6962 στις: Μάρτιος 14, 2016, 05:49:18 μμ »
Καλησπέρα παιδιά ! :) Κάνει κάποιος στο 521 την εργασία για την εγκεφαλική παράλυση να μου δώσει λίγο τα φώτα του; Τα περισσότερα που έχω βρεί είναι γενικά για την αναπηρία - αυτοτοεκτίμηση και όχι τόσα για την εγκεφαλική παράλυση. Ευχαριστώ
Είπαν πως δε θέλουν να μείνουμε στη συγκεκριμένη πάθηση αλλά να γενικεύσουμε για όλες.
Πως βλέπει το άτομο με αναπηρία τον εαυτό του και πως τον βλέπει και τον αντιμετωπίζει η κοινωνία.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6963 στις: Μάρτιος 15, 2016, 03:34:40 πμ »
Παιδιά έχετε να προτείνετε κανένα μάθημα από το Β' κύκλο ή να μου δώσετε πληροφορίες για κάποιο από αυτά που έχει, αν γνωρίζετε?
1.  500 Φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
2. 501 Ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
3. 502  Κοινωνιολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
4. 503 Εκπαιδευτικά κινήματα και νεωτερισμοί
5. 504 Συγκριτική παιδαγωγική
6. 601 Μάθηση και νόηση


Το έχω ξαναρωτήσει....και μου είχε απαντήσει κάποιος για το 501...με μία γυνάικα διδάσκουσα ότι είναι πολύ οργανωμένη στο μάθημα αυτό....αλλά δε θυμάμαι το όνομα της και δεν βρίσκω την παλαιότερη ανάρτηση μου.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6964 στις: Μάρτιος 15, 2016, 09:14:31 πμ »
Ακριβώς. Καθώς φαίνεται λοιπόν θα είμαστε οι τελευταίοι των Μοϊκανών!

Και τον σκόπελο του ΔΟΑΤΑΠ ,πως θα τον προσπεράσεις ?

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6965 στις: Μάρτιος 15, 2016, 09:28:52 πμ »
Εγώ καταλαβαίνω ότι όσοι εγγράφηκαμε στο εαρινό εξάμηνο 2016 και φοιτούμε αυτήν τη στιγμής, δε μας πιάνουν τα κριτήρια, δηλ. ο τίτλος που με το καλό θα αποκτήσουμε, θα έχει συνάφεια έτσι κ αλλιώς, χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε πρακτική ούτε στην Ελλάδα ούτε -φυσικά στην Κύπρο.
ΙΕΠ
Ο χρόνος σπουδών πλήρους φοίτησης να είναι τουλάχιστον 3 εξάμηνα δηλαδή να έχει 90 πιστωτικές μονάδες ECTS. Το πρόγραμμα σπουδών να περιλαμβάνει πρακτική άσκηση σε δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης. Στο χρόνο σπουδών να περιλαμβάνεται πρακτική άσκηση τουλάχιστον 20 πιστωτικών μονάδων ECTS.
ΔΟΑΤΑΠ
Πρακτική άσκηση η οποία ενσωματώνεται σε πρόγραμμα σπουδών ομοταγών εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της αλλοδαπής και στην οποία αποδίδονται πιστωτικές μονάδες (ECTS) οι οποίες περιλαμβάνονται στις πιστωτικές μονάδες που απαιτούνται για τη χορήγηση του τίτλου σπουδών, πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί στη χώρα στην οποία απονέμεται ο τίτλος.


Άρα ,εάν δεν έχει πρακτική άσκηση εκλείπει το κριτήριο 2 . Εάν έχει πρακτική άσκηση πρέπει να γίνει στην Κύπρο .Άρα στον αέρα το ΜΠΣ Λευκωσίας (μέχρι νεοτέρας) αφού δεν θα αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ . Και στην περίπτωση που όπως ισχυρίζεται το Παν Λευκωσίας έχει αδειοδοτηθεί από το Ελληνικό ΥΠ.Παιδείας ας ενημερώσει και τον  ΔΟΑΤΑΠ να βγάλει μια επίσημη ανακοίνωση για να ξέρουμε και εμείς τι ισχύει ! Τελικά έχει πολύ ψωμί η ιστορία ακόμη ......και φυσικά δεν έχει λήξει τίποτα . Στα δικαστήρια θα δοθεί η μάχη ....

Φυσικά όλα αυτά (λογικά) θα επηρεάσουν μόνο όσους εγγράφονται μετά από τις 10-03-2016  αλλά ποιός τους εμπιστεύεται ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2016, 09:33:25 πμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6966 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:27:20 πμ »
ΙΕΠ
Ο χρόνος σπουδών πλήρους φοίτησης να είναι τουλάχιστον 3 εξάμηνα δηλαδή να έχει 90 πιστωτικές μονάδες ECTS. Το πρόγραμμα σπουδών να περιλαμβάνει πρακτική άσκηση σε δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης. Στο χρόνο σπουδών να περιλαμβάνεται πρακτική άσκηση τουλάχιστον 20 πιστωτικών μονάδων ECTS.
ΔΟΑΤΑΠ
Πρακτική άσκηση η οποία ενσωματώνεται σε πρόγραμμα σπουδών ομοταγών εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της αλλοδαπής και στην οποία αποδίδονται πιστωτικές μονάδες (ECTS) οι οποίες περιλαμβάνονται στις πιστωτικές μονάδες που απαιτούνται για τη χορήγηση του τίτλου σπουδών, πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί στη χώρα στην οποία απονέμεται ο τίτλος.


Άρα ,εάν δεν έχει πρακτική άσκηση εκλείπει το κριτήριο 2 . Εάν έχει πρακτική άσκηση πρέπει να γίνει στην Κύπρο .Άρα στον αέρα το ΜΠΣ Λευκωσίας (μέχρι νεοτέρας) αφού δεν θα αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ . Και στην περίπτωση που όπως ισχυρίζεται το Παν Λευκωσίας έχει αδειοδοτηθεί από το Ελληνικό ΥΠ.Παιδείας ας ενημερώσει και τον  ΔΟΑΤΑΠ να βγάλει μια επίσημη ανακοίνωση για να ξέρουμε και εμείς τι ισχύει ! Τελικά έχει πολύ ψωμί η ιστορία ακόμη ......και φυσικά δεν έχει λήξει τίποτα . Στα δικαστήρια θα δοθεί η μάχη ....

Φυσικά όλα αυτά (λογικά) θα επηρεάσουν μόνο όσους εγγράφονται μετά από τις 10-03-2016  αλλά ποιός τους εμπιστεύεται ?

Το λέει ξεκάθαρα εγώ νομίζω. Τα κριτήρια του ΙΕΠ θα ισχύσουν για τους μετά τη 10η μαρτίου εγγραφέντες. Αρα τα περί πρακτικής δε μας πιάνουν. Μετά, ο  ΔΟΑΤΑΠ λέει "Πρακτική άσκηση η οποία ενσωματώνεται σε πρόγραμμα σπουδών ομοταγών εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της αλλοδαπής και στην οποία αποδίδονται πιστωτικές μονάδες (ECTS) οι οποίες περιλαμβάνονται στις πιστωτικές μονάδες που απαιτούνται για τη χορήγηση του τίτλου σπουδών, πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί στη χώρα στην οποία απονέμεται ο τίτλος."
Το πρόγραμμα όμως της Λευκωσίας δεν εχει ενσωματωμένη πρακτική άσκηση για αυτό το εξάμηνο,(και είναι αδιαμφισβήτητο). Το Πανεπιστήμιο απλώς ήταν σε ετοιμότητα και θα έβαζε σε περίπτωση που γινόταν απαιτητό (αντισυνταγματικά)για τους φοιτώντες σ'αυτό το εξαμηνο. Αρα ο ΔΟΑΤΑΠ όσον αφορά τους εαρινούς φοιτητες 2016, μπορεί να κάτσει στ αβγά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2016, 11:40:57 πμ από oli_ »

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6967 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:58:07 πμ »
Παιδιά έχετε να προτείνετε κανένα μάθημα από το Β' κύκλο ή να μου δώσετε πληροφορίες για κάποιο από αυτά που έχει, αν γνωρίζετε?
1.  500 Φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
2. 501 Ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
3. 502  Κοινωνιολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
4. 503 Εκπαιδευτικά κινήματα και νεωτερισμοί
5. 504 Συγκριτική παιδαγωγική
6. 601 Μάθηση και νόηση


Το έχω ξαναρωτήσει....και μου είχε απαντήσει κάποιος για το 501...με μία γυνάικα διδάσκουσα ότι είναι πολύ οργανωμένη στο μάθημα αυτό....αλλά δε θυμάμαι το όνομα της και δεν βρίσκω την παλαιότερη ανάρτηση μου.

Demy εγώ σου είχα απαντήσει και σου είχα προτείνει το 501. Η διδάσκουσα είναι η Στυλιανού. Ενδιαφέρον μάθημα και η καθηγήτρια από τις καλύτερες της σχολής σε όλα τα επίπεδα.
Για να σε κατατοπίσω καλύτερα το μάθημα ασχολείται με τις θεωρίες μάθησης. Πιο συγκεκριμένα για τις γνωστικές προσεγγίσεις με την θεωρία επεξεργασία πληροφοριών, το κονστρουκτιβισμό και την εγκαθιδρυμένη μάθηση με την αγκυροβλολημένη διδασκαλία. Ξέρω πως όλα αυτά αρχικά φαίνονται δυσνόητα αλλά μέσα από τις τηλεδιασκέψεις και τις σημειώσεις γίνονται πολύ κατανοητά.
Θα πρότεινα να πάρεις και το βιβλίο καθώς έχει κάποια παραδείγματα τα οποία είναι πολύ βοηθητικά για την ερώτηση ανάπτυξης στο τέλος με την μελέτη περίπτωσης.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2016, 12:12:44 μμ από theodorakl »

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6968 στις: Μάρτιος 15, 2016, 12:11:47 μμ »
Παιδιά έχετε να προτείνετε κανένα μάθημα από το Β' κύκλο ή να μου δώσετε πληροφορίες για κάποιο από αυτά που έχει, αν γνωρίζετε?
1.  500 Φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
2. 501 Ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
3. 502  Κοινωνιολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση
4. 503 Εκπαιδευτικά κινήματα και νεωτερισμοί
5. 504 Συγκριτική παιδαγωγική
6. 601 Μάθηση και νόηση


Το έχω ξαναρωτήσει....και μου είχε απαντήσει κάποιος για το 501...με μία γυνάικα διδάσκουσα ότι είναι πολύ οργανωμένη στο μάθημα αυτό....αλλά δε θυμάμαι το όνομα της και δεν βρίσκω την παλαιότερη ανάρτηση μου.

Έχω το 504 με το Μάγο. Είναι πολύ καλός και έχει κατανόηση. Το μάθημα δεν το λες δύσκολο. Απλά είναι απαιτητικό γιατί έχει συχνές ομαδικές εργασίες (εγώ έχω θέμα με τις ομαδικές όταν υπάρχουν 6 διαφορετικές προσεγγίσεις και πρέπει να δοθεί μία απάντηση.) Οι ομαδικές του είναι μικρές σε έκταση (περίπου 300-400 λέξεις). Κάποιος μου είχε πει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις γνώσεις του  504 και στο 621 Συμπερίληψη. Πιστεύω,γενικά, πως είναι πολύ χρήσιμο μάθημα και απαραίτητο για εμάς τους εκπαιδευτικούς!

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6969 στις: Μάρτιος 15, 2016, 12:32:05 μμ »
http://eidikospaidagogos.gr/mar-synafeia-eidiki-agogi/


Νομίζω το λέει ξεκάθαρα: Στην απόφαση αυτή, όπως αναφέρθηκε, ορίζεται ως ημερομηνία έναρξης των κριτηρίων η ημερομηνία ανάρτησης της στη Διαύγεια, δηλαδή η 11η Μαρτίου 2016. Δεν θίγονται κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων που έχουν εγγραφεί και φοιτούν πριν την ημερομηνία ανάρτησης της εν λόγω απόφασης.

Επιτέλους! να ηρεμήσουμε λίγο!

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6970 στις: Μάρτιος 15, 2016, 01:22:38 μμ »
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μου απαντησει αν οι εξετάσεις γίνονται και Θεσσαλονίκη?Ή μόνο Αθήνα?

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6971 στις: Μάρτιος 15, 2016, 01:28:40 μμ »
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μου απαντησει αν οι εξετάσεις γίνονται και Θεσσαλονίκη?Ή μόνο Αθήνα?
γίνονται και θεσσαλονίκη......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159961
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.