*

Αποστολέας Θέμα: Ψηφιακή τάξη  (Αναγνώστηκε 33860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:22:04 πμ »
Πρόσφατα άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά, από εκπαιδευτικό που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα "Ψηφιακή τάξη", το κορυφαίο:
"Αχχχχ, κοίτα! Έχει και κάδο ανακύκλωσης!"

Νο comment...

Α και κάτι ακόμη, χθες έδωσα 4 κατοστάρικα για αναβάθμιση.
Ναι, για πλαστικά και χαρτιά μόνο όμως. Τα γυαλιά αλλού.
χμ.. έπρεπε να της το διευκρινίσω...  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ψηφιακή τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:02 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 09:44:34 μμ »
Οι αγγαρίες ξεκίνησαν  :'(
Η καθηγήτρια της Γεωγραφίας μου ζήτησε να της εγκαταστήσω το λογισμικό! :'( :'( :'( :'( :'(

Στο σχολείο δεν υπάρχει inetrnet  :'( :'( :'( :'(


Θα το γεννήσω ρε γαμώτο  >:(
ΔΕΝ πιστεύω να δέχτηκες;;;; χαλάς την πιάτσα  ;D

happiness άσε! ρίξε μου όσα φάσκελα θες!
Μια βδομάδα είμαι στο σχολείο κ ήρθε η καθηγήτρια να με καλοσορίσει, κ ενω κουβεντιάζαμε ...τσουπ μου το πετάει!  Έτσι όπως μου το έφερε δεν μπορούσα να αρνηθώ!
Είμαι ηλίθια το ξέρω! Τρέχω σαν τον Βέγγο γιατί κάνω σύνολο 3 δουλειές κ έχω κ την ψιακή τάξη στο μυαλό μου.Αϊ σιχτυρ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 02:08:06 πμ »
Πρόσφατα άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά, από εκπαιδευτικό που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα "Ψηφιακή τάξη", το κορυφαίο:
"Αχχχχ, κοίτα! Έχει και κάδο ανακύκλωσης!"

Νο comment...

Α και κάτι ακόμη, χθες έδωσα 4 κατοστάρικα για αναβάθμιση.

Κι αντι να δωσουν τη δυνατοτητα στους εκπαιδευτικους να παρουν δωρεαν netbooks- διορισμενους και ωρομισθιους/αναπληρωτες, αφου ειδικα τους ωρομισθιους μας πληρωνουν οποτε θυμηθουν, ας μας δωσουν κι εμας κατι:P-δινουν στους μαθητες Α' Γυμνασιου!

Παρομοιο σχολιο για τον Καδο ανακυκλωσης το ακουσα κι εγω, επισης απο συναδελφο ενταγμενο στην "Ψηφιακη Ταξη". Μετα απο αυτο εκανε χαρουλες γιατι ανακαλυψε τον Πινακα Ελγχου...και μετα με καλεσε να κατεβω απο την ταξη γιατι ειχε απεγκαταστησει το modem  και δεν ηξερε τι να κανει για να το επαναφερει κι ηθελε βοηθεια!O.o

No comment, indeed!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 09:15:09 μμ »
 ;D ;D ;D ;D
Απόλυτο δίκιο έχεις συνάδελφε. Έχετε γίνει το παιδί για τα θελήματα! Αλλά, δείξτε μια επιείκεια... ένα κάτι τέλος πάντων και σε μας τους ταπεινούς και αδαείς ΠΕ02 :-[ :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ψηφιακή τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:02 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 10:10:08 μμ »
Συνάδελφοι δικαιούνταν και οι ωρομίσθιοι λάπτοπ;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 12:53:09 μμ »
Συνάδελφοι χρειάζεται διπλωματία.

Πρέπει να μπορείς να αρνηθείς κάποιες αγγαρείες αλλά
πρέπει να το κάνεις με χαμόγελο. Μην ξεχνάτε ότι όσες
εξυπηρετήσεις και να κάνετε πάντα θα σας αντιπαθούν
που διοριστήκατε μικροί.

Το αγγούρι το έχουν αυτοί ας δροσιστούν μόνοι τους
δε χρειάζονται και παρέα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:07:35 μμ »
 ;D ;D ;D

Εγώ πάντως την επόμενη φορά θα αρνηθώ αλλά δεν μπορώ να χαμογελάω! >:(

Μα και ωρομίσθιοι που είμαστε πάλι τους ενοχλεί που ειμαστε μικροί σε ηλικία!Πόσο μάλλον αν ήμουν και μόνιμη
Μικροδείχνω κι όλας οπότε καταλαβαίνετε!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:11:13 μμ »
  Καταγγελία για την «ψηφιακή τάξη»
Τρίτη, 15 Δεκέμβριος 2009 18:31
E-mail Εκτύπωση PDF
alt


Η Πανελλήνια Ενωση καθηγητών Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έστειλε στην υπ. Παιδείας την ακόλουθη επιστολή-καταγγελία:

Από το Υπουργείο Παιδείας εστάλη έγγραφο (140347/Γ2/11-11-2009) σύμφωνα με το οποίο πρέπει, με ευθύνη των Δ/ντων Δ.Ε., να εγκατασταθεί, στους «φορητούς υπολογιστές» των μαθητών της Α’ τάξης των γυμνασίων, λογισμικό το οποίο έχει αποσταλεί στα Γυμνάσια από το Π.Ι..

Στη συνέχεια ορισμένες Δ/νσεις Δ.Ε. (ενδεικτικά η Δ.Δ.Ε. Ν. Εύβοιας), σε «αυτόβουλη» ερμηνεία εφαρμογής του εγγράφου του Υπουργείου Παιδείας εξέδωσαν έγγραφα-εντολές σύμφωνα με τα οποία οι καθηγητές Πληροφορικής των Γυμνασίων είναι υποχρεωμένοι να κάνουν την εγκατάσταση αυτή, ενώ σε άλλα Γυμνάσια οι Δ/ντές πιέζουν τους καθηγητές Πληροφορικής να το κάνουν, είτε με τρόπο αυταρχικό, είτε επαφιόμενοι στο γνωστό πατριωτισμό και το φιλότιμο των συναδέλφων.

Παρόμοια ατυχώς είναι και η θέση του Π.Ι., στο οποίο απευθύνθηκαν κάποιοι συνάδελφοι, με το επιχείρημα να βοηθήσουμε για να μην «πάνε χαμένα» τα χρήματα που δαπανήθηκαν!!! Σημειώνουμε ότι η εγκατάσταση του λογισμικού αυτού σε κάθε υπολογιστή απαιτεί περίπου 45 λεπτά, δηλ. 1 διδακτική ώρα για κάθε φορητό υπολογιστή.

Επειδή θεωρούμε ότι πλέον η κατάσταση με την ανάθεση καθηκόντων στους καθηγητές Πληροφορικής έχει ξεφύγει από κάθε όριο και επειδή δεν μπορούμε πλέον να διαμαρτυρόμαστε για τον κάθε έναν που θέλει να προωθήσει τα οικονομικά του ή άλλα συμφέροντα, σε βάρος ενός κλάδου εκπαιδευτικών που διορίστηκαν όπως όλοι οι άλλοι συνάδελφοι τους για να διδάξουν το αντικείμενο της επιστήμης τους στο σχολείο και όχι ως τεχνικοί υπεύθυνοι:

Καλούμε το Υπουργείο Παιδείας
α) να διευκρινίσει ότι η εγκατάσταση του λογισμικού και κάθε άλλη εργασία σε σχέση με την «ψηφιακή τάξη» δεν είναι σε καμία περίπτωση ευθύνη των καθηγητών Πληροφορικής, και
β) να αναγκάσει τις εταιρίες που πούλησαν και κέρδισαν από την υπόθεση «φορητός υπολογιστής», να εγκαταστήσουν το λογισμικό σύμφωνα με την υποχρέωση που είχαν αναλάβει για να ενταχθούν στο πρόγραμμα, διαφορετικά να μην τις αποζημιώσει.

Καλούμε την ΟΛΜΕ και τις τοπικές ΕΛΜΕ των περιοχών στις οποίες στάλθηκε η εγκύκλιος από τη Δ/νση Δ.Ε. να υποστηρίξουν άμεσα και εμπράκτως τους συναδέλφους Πληροφορικής που αναγκάζονται να εκτελούν καθήκοντα έξω από κάθε καλώς εννοούμενη συναδελφική δεοντολογία.

Καλούμε τους συναδέλφους Πληροφορικής να αγνοήσουν την όποια καταχρηστική εντολή και αν πιεστούν να ζητήσουν εγγράφως και ιεραρχικώς απάντηση στο ερώτημα βάσει ποιου νόμου ή άλλο ισότιμου θεσμού είναι υποχρεωμένοι να εκτελέσουν αυτό το πρόσθετο καθήκον και γιατί δεν αναγκάζονται οι εταιρείες που είχαν αναλάβει αυτή την υποχρέωση, σύμφωνα με την προκήρυξη του έργου «ψηφιακή τάξη», να την εφαρμόσουν.

Δηλώνουμε ότι όποιος επιθυμεί εκσυγχρονισμό και εισαγωγή των ΤΠΕ στη διοίκηση της εκπαίδευσης πρέπει να πάρει και τα ανάλογα μέτρα με το διορισμό αντίστοιχου προσωπικού.

Οι καθηγητές Πληροφορικής είναι πρώτα απ’ όλα εκπαιδευτικοί και πρέπει επιτέλους να αφεθούν απερίσπαστα στο να επιτελέσουν τον εκπαιδευτικό – παιδαγωγικό τους ρόλο, κάνοντας μάθημα όλες τις ώρες που τους έχει ανατεθεί και όχι να απασχολούνται με καθήκοντα που τους αποπροσανατολίζουν από το μάθημα και την τάξη…

Γιατί το σχολείο, σύμφωνα και με τις επιταγές του Υπουργείου Παιδείας πρέπει να λειτουργεί πρωτίστως για το μαθητή!!!

Για το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ Δ.Ε.


Ο Πρόεδρος

Αρ. Λούβρης         
Ο Γενικός Γραμματέας

Στ. Κουνάδης


http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6331:---l-r&catid=346:2009-12-02-06-54-27&Itemid=1498

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 12:49:37 πμ »
+1  >:(

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 07:32:16 πμ »
  Καταγγελία για την «ψηφιακή τάξη»
Τρίτη, 15 Δεκέμβριος 2009 18:31
E-mail Εκτύπωση PDF
alt


Η Πανελλήνια Ενωση καθηγητών Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έστειλε στην υπ. Παιδείας την ακόλουθη επιστολή-καταγγελία:

Από το Υπουργείο Παιδείας εστάλη έγγραφο (140347/Γ2/11-11-2009) σύμφωνα με το οποίο πρέπει, με ευθύνη των Δ/ντων Δ.Ε., να εγκατασταθεί, στους «φορητούς υπολογιστές» των μαθητών της Α’ τάξης των γυμνασίων, λογισμικό το οποίο έχει αποσταλεί στα Γυμνάσια από το Π.Ι. ........
.........
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6331:---l-r&catid=346:2009-12-02-06-54-27&Itemid=1498

Με το πνεύμα της καταγγελίας συμφωνώ απόλυτα.

Όμως αυτό το
Παράθεση
Καλούμε το Υπουργείο Παιδείας
α) να διευκρινίσει ότι η εγκατάσταση του λογισμικού και κάθε άλλη εργασία σε σχέση με την «ψηφιακή τάξη» δεν είναι σε καμία περίπτωση ευθύνη των καθηγητών Πληροφορικής, και
β) να αναγκάσει τις εταιρίες που πούλησαν και κέρδισαν από την υπόθεση «φορητός υπολογιστής», να εγκαταστήσουν το λογισμικό σύμφωνα με την υποχρέωση που είχαν αναλάβει για να ενταχθούν στο πρόγραμμα, διαφορετικά να μην τις αποζημιώσει.

Μήπως θα έπρεπε να ζητήσουν συνάντηση με Υπουργό, Υφυπουργό, Γραμματέα και να ανακοινώσουν δημόσια τα αποτελέσματα της συνάντησης;

Υπάρχει και το (άμεσα σχετιζόμενο) σοβαρό θέμα της νομικής κατοχύρωσης της δουλείας των Πληροφορικών στο σχολείο, που προέκυψε το περασμένο καλοκαίρι απο την προηγούμενη κυβέρνηση.

Να έχουμε και ένα επίσημο δείγμα αντιμετώπισης του κλάδου.....

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 09:32:12 μμ »
+1  >:(
+1   (είναι μια καλή αρχή).
Στον επόμενο καθηγητή που θα μου ζητήσει "βοήθεια" θα του δείξω το παραπάνω  ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:31:11 πμ »
Οι αγγαρίες ξεκίνησαν  :'(
Η καθηγήτρια της Γεωγραφίας μου ζήτησε να της εγκαταστήσω το λογισμικό! :'( :'( :'( :'( :'(

Και συνεχίζουμε.......

ο καθηγητής που επιμορφώθηκε για τη χρήση των διαδραστικών πινάκων*, μου ζήτησε να συνδέσω τον υπολογιστή με τον διαδραστικό πίνακα κα να κάνω την εγκατάσταση του΄λογισμικού... ;D ;D ;D ;D ;D ;D


(*Πριν λίγες μέρες κάποια σχολεία της χώρας εφοδιάστηκαν με διαδραστικό πίνακα! Στα σεμινάρια τα σχετικά πήγαινε ο διευθυντής του κάθε σχολείου κ ένας μόνιμος καθηγητής)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:49:17 πμ »
και; στάθηκες στο ύψος σου anneta; ή ξανακύλησες στον βούρκο ;  ;D

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ψηφιακή τάξη
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 01:18:16 μμ »
και; στάθηκες στο ύψος σου anneta; ή ξανακύλησες στον βούρκο ;  ;D

Το'παιξα διπλωματικά κ πιστεύω τον κόλλησα τον συνάδελφο  ;)
(Παιδι μου με βλέπουνε μικρούλα κ νομίζουν ότι μασάω κανα κουτόχορτο...)

Αμέσως ρώτησα αν ο διευθυντής ζητάει να κάνω αυτή τη δουλειά!
Η απάντηση ηταν μικρή παυση και όχι (φυσικά).
Ύστερα τον ρωτάω εκτός από τον διευθυντή ποιός άλλος επιμορφώθηκε στα σχετικά σεμινάρια. Μου απαντάει , εγώ αλλά δεν μας έδωσαν καμία οδηγία για τον τρόπο εγκατάστασης. Παράλληλα κρατούσε και ένα χαρτί όπου έλεγε αναλυτικότατα τον τρόπο σύνδεσης και εγκατάστασης ....ας το διαβάσει

και πιιστεύω να μην με ξαναενοχλήσει >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160340
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.516 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.