*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2998335 φορές)

0 μέλη και 49 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ότι μου είπαν απο την ομάδα έργου ΣΔΕ, αυτό ακριβώς έγραψα εδώ.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Μακάρι!

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, εξαιρετικά σημαντική εξέλιξη σχετικά με τις προσλήψεις των ωρομισθίων στα ΣΔΕ για το σχ.έτος 2013-1014

Σήμερα πήγα στα κεντρικά γραφεία του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν απο την ομάδα έργου ΣΔΕ οτι, τελικά αποφασίστηκε να ανανεωθούν οι περσινές (2012-2013) συμβάσεις των ωρομισθίων στα ΣΔΕ και προκήρυξη ωρομισθίων θα βγεί μόνο για τις κενές θέσεις όπου πέρυσι είχαν καλυφθεί με αποσπάσεις μονίμων..

Επίσης μου είπαν οτι σύντομα θα μας καλέσουν!

Θετική εξέλιξη!!

Πολύ καλό για τους συναδελφους ωρομισθίους..πολύ κακό για τους διευθυντές..δλδ δεν θα εχουν ενα μονιμο διπλα να τον βοηθαει;και άμα  χρειαστεί να λειψει ποιος θα βαστάει το σχολειο;Που  φτασαμε ..εκει που ειχαμε τσουρμο αποσπασμενων και δουλευαν δυο ωρες τη μερα, τωρα δεν απομένει κανεις..δε βαριέσαι..να χουμε να αναπολούμε τις ωραίες εποχές

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εμένα σήμερα στο τηλέφωνο με διαβεβαίωσαν για το εντελώς αντίθετο!!! Θα βγει πρόσκληση αποσπάσεων μονίμων και ΜΟΝΟ για τις θέσεις που δεν θα καλυφθούν από μόνιμους θα καλέσουν τους περσινούς ωρομισθίους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εμένα σήμερα στο τηλέφωνο με διαβεβαίωσαν για το εντελώς αντίθετο!!! Θα βγει πρόσκληση αποσπάσεων μονίμων και ΜΟΝΟ για τις θέσεις που δεν θα καλυφθούν από μόνιμους θα καλέσουν τους περσινούς ωρομισθίους.
Που πα να πει; αντι η υπηρεσια να ζητησει από το Υπουργείο να ανανεωσει τις αποσπάσεις των περσινων θα ζητησει οι ενδιαφερομενοι να ξαναστειλουμε το γνωστο πακετο δικαιολογητικων;Τωρα τους ηρθε που ξεκιναει το σχολικο ετος; Μα τι κάναν όλο το καλοκαιρι πια στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ;;

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Για τους μόνιμους αποσπασμένους έχει αποσταλεί (ξανά χθες το πρωί) προς υπογραφή στο υπουργείο πίνακας με τα ονόματα όσων επιθυμούν ανανέωση απόσπασης. Για τους ωρομισθίους υπήρχε σκέψη να ανανεωθούν οι συμβάσεις τους λόγω του ότι ξεκίνησαν αργά τα μαθήματά τους αλλά δεν είναι τίποτα σίγουρο. Ίσως βγει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μονίμους αλλά μόνο για τις θέσεις των περσινών αποσπασμένων που έμειναν κενές επειδή για τον χ λόγο δεν επιθυμούσαν την ανανέωση της απόσπασής τους, όπως έγινε και με τους Δ/ντες στα ΣΔΕ όπου η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, που τρέχει μέχρι σήμερα το μεσημέρι, ισχύει ΜΟΝΟ για μερικά ΣΔΕ (10 στον αριθμό) ενώ χθες ανακοινώθηκε η ανανέωση απόσπασης για τους υπόλοιπους Δ/ντες ΣΔΕ (48 αν θυμάμαι καλά). Οπότε εικάζω ότι οι θέσεις των περσινών αποσπασμένων που μένουν κενές (λόγω μη επιθυμίας ανανέωσης της απόσπασής τους) μαζί με τις θέσεις των περσινών ωρομισθίων ίσως "τρέξουν" σε καινούργια πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και για μονίμους και για ωρομίσθιους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 09:23:12 πμ από PE_09 »
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μακάρι να υπάρχει ανανέωση των συμβάσεων των ωρομισθίων..Τα σχολεία θα μείνουν κενά από πληθώρα ειδικότητες αν περιμένουμε να τρέξει νέα προκήρυξη μέσα στον Οκτώμβρη..Όσο για το πρόβλημα της ανεργίας που τέθηκε παραπάνω δεν λύνεται με την ωρομισθία και σίγουρα ένας ωρομίσθιος που ήταν και πέρισυ δεν συμβάλλει στην αύξηση της ανεργίας..
Από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ που επικοινώνησα και εγώ μου λέγαν τη μία πως θα γίνει ανανέωση συμβάσεων ωρομισθίων και την άλλη πως δεν ξέρουν..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 09:38:57 πμ από heyy »

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελπίζω κι εγώ να ανανεωθούν οι συμβάσεις. Όσο για τους μόνιμους το ελληνικό κράτος τους αποσπά στα ΣΔΕ παρά τον όρο της ευρωπαϊκής ένωσης ότι για να χρηματοδοτεί τα εν λόγω σχολεία πρέπει να προσλαμβάνονται άνεργοι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί. Φυσικά προέχει το βόλεμα των "δικών' μας παιδιών (αρχικά απ'ότι έχω πληροφορηθεί έπαιρναν απόσπαση μετά από συνέντευξη, και αργότερα που έγινε πιο αξιοκρατικά κατοχύρωσαν τη θέση τους με προϋπηρεσία που μάζεψαν βυσματικά). Έτσι και φέτος κάποιοι δε θα μάθουν ούτε καν που βρίσκεται η οργανική τους θέση. Φυσικά και η πρόσληψη ωρομισθίων παλιά γινόταν μετά από συνέντευξη, κάποιοι από τους οποίους διορίστηκαν από τα μόρια των ΣΔΕ. Αυτά έχω μάθει τον τελευταίο καιρό ψάχνοντας λίγο τέτοια θέματα αφού πρώτη φορά ασχολούμαι με θέσεις δημοσίου (βρήκα την καλή εποχή...)! Μία από τα ίδια λοιπόν και φέτος...

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο φίλος που αναπολεί τις δύο ώρες δουλειάς να μην αγχώνεται λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πραγματικά, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ή παραπληροφορούν ή αλλάζουν οι αποφάσεις κάθε λεπτό.

Εχθές το πρωί που πέρασα απο τα γραφεία τους μου είπαν και με διαβεβαίωσαν μάλιστα για τα όσα προανέφερα σε χθεσινό μου μήνυμα, ενώ σήμερα σε συνάδελφο είπαν διαφορετικά..

Δεν θέλω να σχολιάσω τελικά γιατί είναι σίγουρο οτι δεν υπάρχει οργάνωση και σαφέστατα χρονοδιάγραμμα, αλλά ας κρατούν και σφραγισμένο το στομα τους οι υπάλληλοι γιατί η παραπληροφόρηση μόνο πανικό δημιουργεί.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Το θέμα είναι να παίρνουν ωρομίσθιους από το Σεπτέμβριο ... Είτε ξαναπάρουν τους ίδιους είτε άλλους... Αυτό που γίνεται να ξεκινάνε από Μάρτιο είναι γελοίο.

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ. Πάντως σκεφτείτε ότι αν δεν γίνονταν οι αποσπάσεις (κατά παράβαση των όρων της ευρωπαϊκής ένωσης) θα προσλαμβάνονταν περισσότεροι ωρομίσθιοι με πλήρες ωράριο. Αλήθεια που πάνε τα χρήματα των κονδυλίων που προορίζονται για τους ωρομίσθιους αφού παίρνουν μόνιμους χωρίς επιπλέον δαπάνες όπως γράφουν;

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Aλήθεια που πάνε τα χρήματα των κονδυλίων που προορίζονται για τους ωρομίσθιους αφού παίρνουν μόνιμους χωρίς επιπλέον δαπάνες όπως γράφουν;

+1000

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Ναι έτσι εύκολα δίνει λεφτά η ευρωπαϊκή Ένωση,χωρίς έλεγχο.θεωρω απίθανο να τα βάζουν στην τσέπη τους.κατι άλλο συμβαίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 919
Σύνολο: 919

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.