*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαιρα25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 07, 2009, 10:33:19 μμ »
καλησπέρα!! :-\!!!είμαι απλήρωτη απο τον γεναρη!!σκέφτομαι να παω να τα ζητησω αλλά από την άλλη ντρέπομαι!!δεν πήρα το πτυχίο μου για να ζητάω τα αυτονόητα!από την άλλη φοβάμαι μήπως με διώξουν!είναι η πρώτη φορα που δουλευω σε φροντιστηριο και δεν ξερω τι νοοτροιπία έχουν!έχω πελαγωσει οχι τοσο για τα χρηματα αλλα γιατι νιωθω συνεχεια αγχος..σαν να δίνω εξετάσεις!νιωθω οτι δεν με θεωρουν καθηγητρια!ισως γιατι ειμαι μικρη?άπειρη?δεν ξερω..δηλαδη η απειρια ειναι λογος να διωξεις καποιον απο το φροντιστηριο?και αν ειναι ετσι γιατι επιλεγουν άτομα που μόλις τελειωσαν μια σχολη?η απαντηση σας και η εμπειρια σας μου ειναι χρησιμη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:26:52 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 07, 2009, 11:35:36 μμ »
καλησπέρα!! :-\!!!είμαι απλήρωτη απο τον γεναρη!!σκέφτομαι να παω να τα ζητησω αλλά από την άλλη ντρέπομαι!!δεν πήρα το πτυχίο μου για να ζητάω τα αυτονόητα!από την άλλη φοβάμαι μήπως με διώξουν!είναι η πρώτη φορα που δουλευω σε φροντιστηριο και δεν ξερω τι νοοτροιπία έχουν!έχω πελαγωσει οχι τοσο για τα χρηματα αλλα γιατι νιωθω συνεχεια αγχος..σαν να δίνω εξετάσεις!νιωθω οτι δεν με θεωρουν καθηγητρια!ισως γιατι ειμαι μικρη?άπειρη?δεν ξερω..δηλαδη η απειρια ειναι λογος να διωξεις καποιον απο το φροντιστηριο?και αν ειναι ετσι γιατι επιλεγουν άτομα που μόλις τελειωσαν μια σχολη?η απαντηση σας και η εμπειρια σας μου ειναι χρησιμη!!


σοβαρά μιλάς!!!!  :o να πας να τους τα ζητήσεις φυσικά! αυτοί δλδ δεν ντρέπονται που δεν σε έχουν πληρώσει τόσους μήνες? χάρη τους κάνεις που δουλεύεις απλήρωτη!!
και δλδ. περιμένουν απο εσένα να είσαι άψογη στην δουλειά σου και στις υποχρεώσεις σου ενώ αυτοί όχι??? και στο κάτω κάτω αν δεν σου έχουν εμπιστοσύνη να μην σε προσλαμβάναν απο την αρχή!

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 07, 2009, 11:57:47 μμ »
καλησπέρα!! :-\!!!είμαι απλήρωτη απο τον γεναρη!!σκέφτομαι να παω να τα ζητησω αλλά από την άλλη ντρέπομαι!!δεν πήρα το πτυχίο μου για να ζητάω τα αυτονόητα!από την άλλη φοβάμαι μήπως με διώξουν!είναι η πρώτη φορα που δουλευω σε φροντιστηριο και δεν ξερω τι νοοτροιπία έχουν!έχω πελαγωσει οχι τοσο για τα χρηματα αλλα γιατι νιωθω συνεχεια αγχος..σαν να δίνω εξετάσεις!νιωθω οτι δεν με θεωρουν καθηγητρια!ισως γιατι ειμαι μικρη?άπειρη?δεν ξερω..δηλαδη η απειρια ειναι λογος να διωξεις καποιον απο το φροντιστηριο?και αν ειναι ετσι γιατι επιλεγουν άτομα που μόλις τελειωσαν μια σχολη?η απαντηση σας και η εμπειρια σας μου ειναι χρησιμη!!
Kι εγώ συμφωνώ να πας και να ζητήσεις τα λεφτά σου. Πήγαινε υπενθύμησέ τους ότι πρέπει να πληρωθείς για τους προηγούμενους μήνες. Εμένα χτες το ένα φροντιστήριο με πλήρωσε για τον Μάρτη, ενώ το άλλο για Φλεβάρη-Μάρτη. Όλοι στην αρχή είμασταν άπειροι, αλλά δεν σημαίνει ότι θα τους αφήνουμε να μας πατήσουν κιόλας. Αυτοί από τους μαθητές τα λεφτά τα παίρνουν στην ώρα τους και πριν καλά-καλά τελειώσει η σχολική χρονιά. Διεκδίκησε αυτό που σου ανήκει με ευγενικό τρόπο αλλά σταθερό.

Αποσυνδεδεμένος μαιρα25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 08, 2009, 12:25:29 μμ »
σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!αυτό θα κάνω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:26:52 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 09, 2009, 12:38:47 πμ »
καλησπέρα σε όλους! φέτος ξεκίνησα να δουλεύω σε φροντιστήρια (σε 3) και αυνειδητοποιώ ότι...όπου βλέπουν νέους προσπαθούν και να εκμεταλλευτούν. Έγινα φορτική αλλά μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να κατοχυρώσω κάποια (πολύ) βασικά δικαιώματα.

Στο πρόβλημά μου: το ένα από τα τρία φροντιστήρια που δουλεύω ξεκίνησε φέτος. Δουλεύω εκεί τετάρτες και πήγα να πληρωθώ για μάρτη και αντί να μου δώσει και τις 6 ώρες της 25ης Μαρτίου, που ήταν αργία, μου έδωσε μόνο τις 2, ισχυριζόμενος ότι εφόσον μου βάζει μόνο ένα ένσημο για το μεσαίο δίωρο (πράγμα που το ήξερα και το είχα δεχτεί για ευνόητους λόγους), δικαιούμαι να πληρωθώ μόνο 2 ώρες τις αργίες.

Να ρωτήσω τους πιο παλιοὐς: έτσι γίνεται; ή επειδή είμαι νέα....

σημειωτέον: μου δίνει 10 ευρώ την ώρα (πολύ καλά αφού δεν έχω προϋπηρεσία..μόνος του το είχε προτείνει)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 01:06:29 πμ από ypernouli »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:10:24 πμ »
Αφου σου κόλλησε ένσημο και σου έδωσε κάποια χρήματα, ουτε να το κάνεις θέμα. Δουλεύω 4 χρόνια σε φροντιστήριο, μου κολλάει ανελλιπώς τα ένσημα, αλλα σε αργίες ουτε ενσημα ουτε χρήματα. Νομίζω βέβαια πως αυτό είναι το νόμιμο. Άλλωστε και στο σχολείο- που εργοδότης είναι το δημόσιο- όταν συμπληρώνουμε το ημερολόγιο δε βάζουμε ως εργάσιμες τις ημερες που είναι αργά (είμαι πρωινή ωρομίσθια σε σχολείο)

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:27:35 μμ »

Και εγώ σκεφτόμουν να μην το κάνω θέμα απλά ήθελα να γνωρίζω τι συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις.Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση psira.

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 12, 2009, 11:17:40 πμ »
...μου κολλάει ανελλιπώς τα ένσημα, αλλα σε αργίες ουτε ενσημα ουτε χρήματα. Νομίζω βέβαια πως αυτό είναι το νόμιμο.

Ένσημο δεν δικαιούσαι για τις αργίες, πρέπει όμως να πληρωθείς κανονικά σα να ήταν εργάσιμη.
Εμένα πάντως έτσι κάνουν και στα δύο ΚΞΓ που δουλεύω.
Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά (ας μας βεβαιώσει κάποιος που να τα ξέρει καλύτερα), αλλά νομίζω πως αυτό είναι και το νόμιμο.

Το καλύτερο δεν σας το είπα!
Που πήγα τις προάλλες να δω τα ένσημα του 2008 και τα βρήκα μισά!!! Λέω, σίγουρα μία από τις δύο δεν μου κολλάει τίποτε!!! Ρώτησα και τις δύο και είχαν και οι δύο αποδείξεις ότι τα κολλούσανε! Μεθαύριο θα πάω πάλι στο ΙΚΑ να τους τρίξω τα δόντια, γιατί προφανώς αυτοί έχουν κάνει το λάθος και δεν καταχωρήσανε ένσημα που έχουν πληρωθεί! Εν αναμονή των εξελίξεων λοιπόν...

Έχει τύχει ποτέ αυτό σε κανέναν άλλον ή είμαι η βασίλισσα της γκαντεμιάς;
Ίσως επειδή είναι τα πρώτα μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2009, 11:23:48 πμ από daf-fy »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 12, 2009, 08:26:42 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην παίρνουμέ ένσημο για τις ημέρες που είναι αργίες? Πού ακριβώς το έχετε βρει αυτό? Κατ' αρχάς, πρέπει να πληρωνόμαστε κανονικά σαν να είχαμε δουλέψει και κατά δεύτερον δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι δεν δικαιούμαστε ένσημο εκέινη την ημέρα. Αν ήταν έτσι, δεν θα έπρεπε να πληρωνόμαστε μεικτό ημερομίσθιο?

Όσον αφορά στη συνάδελφο που είναι δηλωμένη μόνο 2 ώρες αντί για τις 6 που κανονικά εργάζεται, πολύ φοβάμαι ότι ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να μην σε πληρώσει τις υπόλοιπες ώρες αφού δεν φαίνεται πουθενά ότι όντως εργάζεσαι εκείνες τις ώρες. Θα ήταν υποχρεωμένος να σου πληρώσει και τις υπόλοιπες μόνο εάν έιχατε υπογράψει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό σχετικά με αυτό το θέμα στην αρχη της χρονιάς. Εφόσον, όμως, δεν συνέβη κάτι τέτοιο, μπορεί να κάνει ό,τι ακριβώς θέλει. Αλήθεια, για ποιο λόγο δεν σε δηλώνει τις υπόλοιπες 'ωρες?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:03:36 μμ »
Θεωρω ασχετο το γεγονος οτι επειδη εχει συμφωνησει να παιρνει ενα διωρο ενσημο πρεπει η συναδελφος να χασει τα λεφτα των υπολοιπων ωρων.
Οι αργιες θεωρουνται συμφωνα με τη συμβαση μας κανονικα πληρωμενες που σημαινει και χρηματα και ενσημα. Γι'αυτο συναδελφοι μην υποχωρειτε.
Οσο βρισκουν εδαφος θα κανουν οτι θελουν

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:32:13 μμ »
Άσχετο μπορεί να είναι, Kellykou, αλλά ο ιδιοκτήτης είναι νομικά κατοχυρωμένος γι' αυτήν την περίπτωση, οπότε προσπαθεί να γλιτώσει όσα περισσότερα χρήματα μπορεί, εφόσον είχε την συγκατάθεσή της όταν την δήλωνε στο ΙΚΑ.  Δεν λέω ότι είναι σωστό να μην πληρωθούν αυτές οι ώρες, αλίμονο, κι εγώ εργαζόμενη είμαι και ψάχνω κάθε φορά να βρω άκρη για να πληρωθώ αυτά που αξίζω. Αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να δεχόμαστε ανασφάλιστη εργασία για κανένα λόγο. Ναι, σίγουρα, είναι πιο πολλά τα μεικτά χρήματα που μας τάζουν, αλλά μετά δεν μπορούμε να φωνάξουμε ούτε για τις αργίες ούτε για τα δώρα Χριστουγέννων - Πάσχα ούτε για το επίδομα αδείας, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά υπολογίζονται με βάση το σύνολο των ωρών που δουλεύουμε. Οπότε ένας εργοδότης, στον υπολογισμό αυτών των δώρων και επιδομάτων, θα φροντίσει να μετρήσει όχι τον πραγματικό αριθμό των ωρών αλλά τον δηλωμενο στο ΙΚΑ, έτσι ώστε το ποσό που θα βγει τελικά να είναι πολύ μικρότερο από το πραγματικό. Κι ας μην ξεχνάμε και τα χρήματα που γλιτώνει αφού δεν χρειάζεται να πληρώνει την εργοδοτική εισφορά στο ΙΚΑ. Επομένως, ποιός κερδίζει στο τέλος? Σίγουρα όχι ο/η συνάδελφος που συμφώνησε να δουλέψει χωρίς να ασφαλίζεται.

Και μια που βρισκόμαστε σ' αυτό το θέμα, γνωρίζει κάτι κάποιος για την παρακράτηση 3% για την Εφορία? Εκεί που εργάζομαι, εκτός από το 16% για το ΙΚΑ, μου  κρατάνε και 3% για το ΙΚΑ. Any ideas? 

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 26, 2009, 06:21:52 μμ »
Γειά χαρά παιδιά είμαι καινούργιος στην παρέα!
   Φέτος 2008-2009 ξεκίνησα να εργάζομαι σε φροντιστήριο της Γλυφάδας στο οποίο παίρνω 9,5€ καθαρά την ώρα + τα ένσημα + δώρα. Αρχικά διαβάζοντας τι προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας πίστευα ότι με πιάνουν λίγο κότσο.
   Ωστόσο τώρα που ψάχνομαι να βρώ για του χρόνου και να συμπληρωσω τις ώρες μου βλέπω ότι η πραγματικότητα είναι ακόμα χειρώτερη. Τι εννοώ, σε 2 διαφορετικά κεντρικά φροντιστήρια του Πειραία με αρκετά Franchise στην Αττική μου είπαν για 9€ την ώρα και στο άλλο 8€, χωρίς δώρα και με εισφορές στο ΙΚΑ χαμηλότερες απο τις πραγματικές δηλ. ότι θα δηλώνουν λιγότερες ώρες.
  Τι κάνουμε σ αυτην την περίπτωση πάμε λόγω ανάγκης ή ψάχνουμε μέχρι να βρούμε κάτι άλλο;

Πιστεύω είναι αρκετοί οι συναδελφοι που έχουν παρόμοιες απορίες, οπότε γνώμες παλαιότερων θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες.

Ευχαριστώ για την υπομονή 8) ;D

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 26, 2009, 10:29:32 μμ »
Καλως ήρθες! είμαι σε παρόμοια περίπτωση, δούλεψα περσι σε φροντιστήριο πολύ λίγες ώρες με ολα τα νόμιμα και συζητουσαμε για του χρόνου για πολύ περισότερες ώρες (15-17) αλλά δηλωμένες στο ΙΚΑ πολυ λιγότερες (1-2 την ημέρα).  :-[
δεν έχω απαντήση ακόμα, ο δε εργοδότης προσπαθεί να με πείσει οτι με συμφέρει, καθώς την οικονομική διαφορά θα την δίνει σε μένα δλδ. τα χρήματα που θα έδινε στο ΙΚΑ αν δήλωνε όλες τις ώρες μου.
και τώρα εγώ αναρωτιέμαι και ψάχνω αν όντως με συμφέρει και τι επιπτώσεις θα έχω αν δηλωθούν λιγότερες ώρες απο τις πραγματικές στο ΙΚΑ.  :-\

καμιά γνώμη κανείς??

υ.γ. κατά τα άλλα ζητούν αυξήσεις κάθε χρόνο στα δίδακτρα και δεν δίνουν στους εργαζόμενους τα νόμιμα και αυτονόητα, δεν ζητάμε τπτ περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος niovi2908

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 26, 2009, 11:53:16 μμ »
kalispera kai apo mena...

       Telika mallon sto thema ayto i xeiroteri prepei na mai ego...mou dinoun 6, 6 eyro tin ora...kai oute logos gia doro pasxa i xristoygennon...
Sa na min eutane ayto (proti xronia douleyo) mou eipan kalitera na plironomai me to mina ...pragma pou simaine telika 600 eyro to mina gia 5 ores kathe meras douleia...doro pasxa kai xristougennon oyte logos!!!!!
Sun tis allis ayto to mina ta paidia kallountai na plirosoun 100 euro parapano kai kala gia tis dikes mas iperories...ayta ta leyta fisika de fyanoun pote se emas...To thema einai pos kanenas de milaei,ti mou proteinete na kano;;;;sas eyxaristo poli...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160326
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.